Mjekët Ushqimi


Mjekët Ushqimi janë llojet më ekstreme të humbjes së peshës

Ushqimi është quajtur shpesh mjekët mjekësore për pacientët në zhvillim një shkallë të lartë të trashje, duke u përgatitur për kirurgji kirurgjikale në të cilat yndyra mund të krijojnë probleme të mëdha.

Megjithatë, nuk ka të dhëna të besueshme, dëshmi në favor të këtij pohimi nuk është, dhe më shumë gjasa hotelierike sistemi të profesionit mjekësor dhe nuk e bëri. Për më tepër, kjo metodë e humbjes së peshës është shumë e vështirë dhe përfshin një shans i madh që me mbipeshë ju mund të humbni dhe shëndetësore.

Prandaj, duke vendosur mbi programin e pajtueshmërisë mjekët humbje peshe duhet të peshojnë me kujdes argumentet "për" dhe "kundër", dhe për të vlerësuar aftësitë e tyre fizike për t'i bërë ballë një peshë të rëndë në trup.

Thelbi, dinjiteti dhe Kundërindikimet dietë mjekët ^


Efektiviteti i mjekëve dietë asnjë ankesë është marrë - një javë e pajtueshmërisë mund të humbasë sa më shumë që 10 kg mbipeshë. Ky nuk është problem me një grup të produkteve për të askush atje, pasi sistemi i furnizimit me energji elektrike është shumë e thjeshtë. Gjëja kryesore që kërkon nga ju - është vullnet i madh.

I gjithë thelbi i teknikës është se do të hani shumë pak, dhe disa ditë edhe mohoj. Ky regjim bollshme të pijshëm duhet medoemos të ndjekin si rezultat i trupit fillojnë të prodhimit toksina të ndryshme dhe mbeturinave. Në fillim të kësaj teknike ushqyesve hollim në trup pothuajse nuk do të vijë, dhe uria këto ditë mund vetëm të jetë i padurueshëm. Por pastaj trupi fillon të përshtaten me dietë të pazakontë, dhe së shpejti ajo do të respektojë jo aq frikësuese dhe i rëndë si i pari.

Ka disa udhëzime që lejojnë mjekët për të humbur peshë në një dietë veçanërisht e efektshme:

 • për të ruajtur një ekuilibër të ushqyesve në trupin e nevojshme për të marrë përgatitjet multivitamin;
 • nuk ka nevojë për të lejuar pereutomlenyy fortë dhe aktiviteti fizik gjatë kësaj periudhe;
 • optimale të ngjarë që të rrinë në këtë program dietë gjatë pushimeve ose pushime;
 • nëse procesi i humbjes së peshës është shoqëruar me një përkeqësim të mprehtë në shëndetin, të pajtueshmërisë duhet të ndalet dhe të kërkojnë ndihmë nga një mjek i kualifikuar.

Përveç kësaj, ky program humbje peshe ka një numër të contraindications. Nuk është e rekomanduar për njerëzit me sëmundje të traktit gastrointestinal, sistemin kardiovaskular, veshkat, mëlçisë, sëmundjet kronike të organeve të tjera. Kundërindikuar dietë mjekët anemi dhe dobësi të përgjithshme të trupit dhe të shfrytëzuesve të intolerancës ushqimore të ushqimeve që janë të përfshira në këtë program dietë dietë.

Një caveat - ky sistem ushqimi nuk mund të përdoret nga njerëz me aktivitet të lartë fizik dhe sportistëve, si dhe dietë të varfër nuk mund të sigurojë këtë kategori njerëzish kundërsulm të mjaftueshme të energjisë.

Një plus i madh është mjekët dietë efikasitetin e saj të pabesueshme. Disavantazhet e saj përfshijnë pikat e mëposhtme:

 • sistemi i furnizimit me energji elektrike është shumë i ngushtë, shpesh çon në dështime, e cila përfshin kthimi rënë në peshë dhe edhe më shumë;
 • Kjo metodë humbje peshe nuk zbatohet për të balancuar;
 • prania e sëmundjes kronike shpesh çon në rikthim.

Nutritionists rekomandojmë përdorimin e kësaj dietë vetëm në rastet kritike që lidhen me nevojën për humbje peshe shpejtë, dhe jo më shumë se një herë në tre muaj.

Mjekët Ushqimi: menu në 7 dhe 14 ditë ^

Menu dietë mjekësore për 7 ditë

E hënë

 • 1.5 litra minerale ende ujë gjatë gjithë ditës.

E martë 

 •  800 ml qumësht i skremuar gjithë, mbrëmje ditë jo më vonë se 20,00-1 mollë.

E mërkurë

 • ujë mineral pa gaz përsëri gjatë gjithë ditës.

E enjte

 • sallatë perimesh (lakër, karrota, majdanoz), i kalitur me vaj perimesh, 1 kg marule ndarë në 3-4 vakte. Ju mund të pini çaj unsweetened.

E premte

 •  në dietë të martën.

E shtunë - kjo menu ditë do të jenë më të ndryshme:

 • Mëngjesi: 1 vezë të zier, gjysmë filxhan çaj;
 • Dreka: supë perimesh;
 • Darka: 100g mish të zier, 100 gram bizele te konservuara;
 • Rostiçeri: mollë;
 • darkë: mollë.

E diel

 • gjatë gjithë ditës pini 2 gota qumësht, sa më shumë kos dhe hani 100 gram djathë. Në natën ju mund të gëzojnë një filxhan çaj pa sheqer.

Një javë në një dietë të tillë mund të humbni deri në 10 kg mbipeshë.

Menu për 14 ditë

Nëse shtatë-ditore program humbje peshe që ju nuk jeni spooked, dhe ju vendosni të shkoni përpara dhe të rivendosur shuma maksimale e peshës, ju mund të provoni një dietë mjekët, të dizajnuara për 14 ditë. Kjo është shumë e ngjashme me metodën e humbje peshe në javë dhe fillimi i saj, domethënë nga e hëna deri të premten, identike me dietë mëparshëm. Dallimet fillojnë nga e shtuna:

E shtunë:

 • Mëngjesi: 1 vezë të ziera;
 • Dreka: 100 g pa yndyrë kos;
 • Darka: 100 g pa yndyrë kos.

E diel

 • 1.5 litra ujë mineral.

Next vjen javën e dytë e dietës:

E hënë

 • 1.5 litra ujë mineral ende.

E martë

 •  1 litër qumësht për ditën, natën - mollë.

E mërkurë

 • 1.5 litra ujë mineral ende.

E enjte

 • 1 kg sallatë me selino, majdanoz dhe kopër, gjalpë kalitur, çaj pa sheqer.

E premte

 • 1 litër qumësht për ditën, natën - mollë.

E shtunë:

 • Mëngjesi: 1 vezë të zier, gjysmë filxhan çaj pa sheqer;
 • Darka: 100 g djathë të ulët yndyrë dhe ujë mineral pa gaz.

E diel

 • 1.5 litra ujë mineral ende.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë e geisha japoneze.

Komente, rezultatet dhe mënyra e saktë ^

Mbi një dy-javë mjekët periudhë dietë rezultat shumë e vërtetë është hedhja 13 kilogram mbipeshë.

Çdokush i cili u përpoq këtë teknikë në një dietë, janë unanim në një gjë - është shumë e vështirë dhe kërkon mobilizimin e të gjitha forcave dhe durim. Rezultatet e humbjes së dy peshe - njerëzit janë të frustruar ose pas disa ditëve të para, ose në fund të sjellë dietë, derdhur shtesë dhjetë kilogram dhe zarikayutsya përdorin programe të tilla dietë një herë dhe për të gjithë. Një peshë është shpesh kthehet përsëri.

Për të parandaluar këtë, ekspertët rekomandojnë kompetencë të organizojë një mënyrë për të dalë nga greva të tilla të thella urie. Ai është që çdo javë dietë është e nevojshme për të shtuar 100-200 kalori çdo ditë për aq kohë sa ajo nuk e arrin kriterin normale kalori. Përveç kësaj, është e rëndësishme që të mos mbahem në dalje nga ushqime karbohidrate në dietë - norma carbs nuk duhet të kalojë 2 - 3 gram per kilogram të peshës trupore bie.

Komentet mjekët për mjekët dietë nuk janë zbuluar, por arriti që të ndajë një numër të caktuar të rasteve në të cilat sistemi i furnizimit me energji elektrike mund të shfajsohej me:

 • në rastin e trashje patologjik, i cili është një kërcënim i qartë për jetën e njeriut;
 • subjekt te pjesa tjetër e pacientit krevat;
 • në përgatitjen e pacientëve për procedurat bandazhyrovanyya stomak (por Avantazhi këtu është që të japë një dietë të lëngshme).

Ne ju inkurajojmë që të shikojnë videoklipin e famshëm mjeku - dietist Alexis Kovalkova si të numërimin e kalorive dhe nëse për ta bërë atë në të gjitha;