Ushqimi shkallë


Ushqimi shkallë - mënyrë e shpejtë dhe efektive për të harmonisë

Ushqimi shkallë - një mënyrë shumë e thjeshtë dhe efektive për humbje peshe shpejtë, dashuroi shumë gra - për transportueshmëri lehtë, shkurtësinë dhe shumëllojshmëri të ushqimit.

Sipas nutritionists, program shkallë ndihmon të lehtë të rivendosur për pesë ditë nga 3 deri 8 kilogram (në varësi të peshës fillestare dhe karakteristikat individuale të trupit) dhe për të shpëtuar përgjithmonë rezultatin. Është vënë re se shumica e njerëzve të humbni peshë në mënyrë efektive me një mbipeshë të madhe.

Opinionet dietë shkallë më pozitive, kështu që është jashtëzakonisht popullor në rrjetet sociale, ajo është e rekomanduar për të diskutuar në mënyrë aktive dhe përvoja shkëmbimi dhe rezultatet në të gjitha forumet dedikuar për humbje peshe dhe të ushqyerit.

Avantazhet e saj padyshimtë përfshijnë faktin se në procesin e humbjes së peshës në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon volumin e stomakut (kështu që nuk duan për të ngrënë shumë) dëshirat dhe në mënyrë të konsiderueshme reduktuar për ëmbël, ushqime niseshte dhe kalori tjetër dhe ushqim junk.

Ushqimi shkallë esenca dhe Kundërindikimet ^


Ushqimi shkallë përbëhet nga 5 ditë - hapa, secila prej të cilave ka një funksion të ndryshëm (pastrim, restaurimin, mbushje rimbushje energjisë e proteinave, djegie yndyrë) dhe është një hap i ri drejt harmonisë.

Shkallë psikologjikisht lehtë për të kryer, si hollë para-konfiguruar 5 - periudhë ditë dhe e di se çdo hap i ri jo vetëm që sjell peshën e dëshiruar, por edhe zgjidh detyra të caktuara në trup. Ashtu si dietë 6 petals (kur kemi pikturuar fund - petals), është e dobishme për të nxjerrë në letër për një shkallë, të rrinë në frigorifer dhe Daily festuar asaj planet dhe arritjet e tij.

Vizatoni një shkallë dhe shënime të përditshme në planet dhe arritjet e saj

Sipas nutritionists, prania në elementet dietë shkallë të lojës ka një aspekt të rëndësishëm psikologjik, duke ndihmuar për të hequr një mendje në "shkallën e suksesit" dhe të ndjekë të gjitha fazat e pa trazira. Megjithatë, edhe në qoftë se ju papritmas zirvetesya dhe urdhëroi për të thyer qark mos e humbni shpresën dhe nuk e shaj veten, sapo të fillojë shkallë përsëri, nga hapi i parë. Përveç kësaj, mungesa e humbje peshe ciklit të gjithë mund të përsëritet disa herë gjatë muajit, në kontrast me programe të tjera dietë që kërkojnë një periudhë të gjatë të rimëkëmbjes (Duka, japoneze, Kremlini).

Megjithatë, pavarësisht nga lehtësinë e pajtueshmërisë dhe aftësinë për të përsëritur shumë shpesh "shkoni në 5 - shkallë të plotë" nuk është e rekomanduar, mbani moderim dhe sens të përbashkët, nuk kërkoni trupit ndaj stresit të tepruar dhe jo ushqim të provokojë ndërprerje. Shkallë Superpohudenie në një dietë nuk është zgjidhur gjatë rëndim të ndonjë sëmundje kronike, gratë shtatzëna dhe nënat gji.

Ditë - shkallë duhet të ndjekin njëri-tjetrin në mënyrë strikte në këtë mënyrë, ata nuk mund të interchanged ose të kombinohen me njëri-tjetrin. Nëse ndonjë shmangie nga skema fillojnë të përsëritur përsëri, nga dita e parë.

  • Dita e parë - e ujërave të zeza (shpat i 1 - 2 kg)
  • Dita e dytë - shërim (shpat 0,8-2 kg)
  • Dita e tretë - të energjisë (shpat 0,5-1,5 kg)
  • Dita e katërt - të ndërtimit (shpat 0,7-1,3 kg)
  • Dita e pestë - Bërns (shpat 1-2,5 kg).

Menutë dietë shkallë dhe përshkrim të detajuar ^

Në thelbin e saj është një dietë e rëndë shkallë nizkokokaloriynoy për të shmangur urinë e tepruar, për të gjitha ditët e rekomanduar një ushqim të ndarë (5 - 7 herë në ditë). Ajo gjithashtu tregon regjimin bollshme të pijshëm, duke promovuar jo vetëm spastrimin më të mirë zorrë, por "mbushje mashtruese" të trupit. Siç dihet, një ndjenjë e etja dhe uria nganjëherë të vështirë për të dalluar, dhe shpesh të mjaftueshme për të pirë një gotë me ujë që ishte humbur plotësinë dhe dëshirën për të ngrënë.

Dita e parë - Hapi i rafinimit

Dita e parë është më e rëndësishme, sepse jo vetëm pastron gastro - intestinal traktit të toksinave, toksina, kripëra të rënda dhe produkte të tjera prishjen, por gjithashtu përgatit trupin për fazat e ardhshme.

Menu dita e parë shumë e rreptë dhe e thjeshtë - ai përbëhet nga molla (rreth 1 kg) dhe ujit të pastër jo-gazuara (të paktën 1,5-2 litra). Zgjedhja e mollë si produkt kryesor nuk është e rastësishme - ato përmbajnë fibra natyrale thith toksina dhe mbeturinave, dhe lidhet pektin dhe heq yndyrë, pesticidet dhe radionuclides, duke vepruar në gastro - traktin e zorrëve si infermiere të mirë.

Përveç kësaj, për pastrimin më të mirë, në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës (çdo dy orë) për të pirë 1 tabletë e karbonit aktivizuar (bazuar në ditë -. 1 tavolinë në 10 kilogram të peshës trupore). Pini vetëm ujë të pastër, çaj dhe kafe dhe pije të tjera nuk janë të rekomanduara.

Dita e dytë - niveli i zëvendësimit

Menu nesërmen i përbërë nga 1 litër nonfat kos (mundësisht një - ose dy-ditor) dhe 600 m të djathë të ulët yndyrë. Nëse ju nuk bëni si kos, ju mund të zëvendësojnë qumësht i thartuar, qumësht i thartuar apo kosi. Pas pastrimit ditë, kjo dietë ndihmon për të rivendosur microflora në zorrë (kolonizimit të bifidobacteria dobishme) dhe përmirësim të dukshëm në performancën e saj.

Përveç kësaj, produktet e qumështit të ulët kalori kontribuon për shpenzimet burimet e tyre të përpunimit të të brendshme, duke kontribuar në humbje peshe të zgjeruara, dhe përmbajtja e proteinave të gradës së lartë, amino acidet esenciale dhe lactose nuk të çojë në një përkeqësim të metabolizmit dhe mungesa e ushqyesve të nevojshme.

Dita e tretë - niveli i energjisë

Energji siguron hap-Stock glukozës në trup të nevojshme për shpërbërjen e mëtejshëm të qelizave yndyrë. Që nga furnizimi me ditët e mëparshme e glycogen është shpenzuar plotësisht, kërkohet rritje e energjisë e cila i jep një shtysë të re në procesin e humbjes së peshës dhe mund të "luaj" trupin pa lënë të përshtaten me dietë të ulët kalori dhe përfshijnë mënyra (të ngjashme me metodën e përdorur në slitë rul dietë) kursyer.

Dita e energjisë për të shmangur të ashtuquajturin efekt pllajë kur trupi fillon të ngadalësohet ndjeshëm shkalla e humbjes së peshës apo plotësisht ndalon procesin e humbjes së peshës. Nëse dietë për të përfshirë sheqerna natyrore (mjaltë dhe fruta të thata), ky proces arrin të parandaluar.

Menu ditën e tretë përfshin 300 gram rrush të thatë (mundësisht të errët), 2 tbsp. lugë mjaltë dhe komposto fruta të thata (kumbulla të thara, kajsi të thata, mollë të thata), me fruktoza rreth 2 litra.

Dita e katërt - Faza e ndërtimit

Niveli Ndërtimi i nevojshëm për të plotësoj proteina vitale të trupit që janë blloqe ndërtimi i qelizave, eshtra dhe hematopoiesis normale. Për të parandaluar një humbje kritike e mases muskulore dhe të sigurojë rrjedhjen e nevojshme e glycogen në dietë prezantoi produktet që përmbajnë proteina të kafshëve.

Produkti ideal dietetike për fazën e ndërtimit është pule ligët ose gjel deti. Gjatë gjithë ditës ju duhet të marrë 0.5 kg mish të zier lejuar për të shtuar bimëve të freskëta për shije (qepë, kopër, majdanoz, selino) ose perime nekrohmalysti.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë djathë për humbje peshe.  

Dita e pestë - të djegur fazë

Burns efekt në ditën e fundit është arritur nëpërmjet përdorimit të ushqimeve dietë me përmbajtje të lartë të fibër dietik ose fibër inorganike i cili përmban pothuajse asnjë kalorive, por kërkon sasi të konsiderueshme të energjisë për përpunim. Si rezultat, ka një bilanc negativ të energjisë, e cila çon në një humbje maksimale prej kg shtesë.

Përveç kësaj, për shkak të vazhdueshme të fortë fije dietetike pastrimit gastro - traktin e zorrëve e toksinave dhe ngopjes mëvonshëm të microflora zorrëve substanca të dobishme në sasi të mjaftueshme të përfshira në inde.

Menu zhyroszhyhayuscheho ditë - zier në ujë bollgur Whole (200 g në formë të thatë) dhe perime të freskëta dhe fruta (1 kg) që mund të përdoret si një papërpunuara dhe në salads me shtimin e një sasi të vogël të vajit vegjetal.

Pas ciklit Shkalle plotë në qoftë se ju nuk janë të kënaqur me rezultatet, ju mund të përsëris hapat nga fillimi. Megjithatë, sipas ekspertëve, nuk është e nevojshme për të përsëritur rritet më shumë se 2 - x herë radhazi që të mos dëmtojnë shëndetin - e përsëris, pas disa muaj pushim dhe dietë të plotë të ekuilibruar.

Për të ruajtur rezultatet e arritura, japin pas dietë shkallë, si pas çdo tjetër, duhet të jetë gradual dhe të kujdesshëm - të hyjë në jo më shumë se 1-2 produkte të reja në ditë, nuk tejkalojnë vëllimin e ushqimit të konsumuar në jo shtrirje që ka rënë në madhësi dhe stomak Merrni sasi fiziologjikisht të arsyeshme të kalorive, në varësi të aktivitetit individual fizik dhe mënyrën e jetesës.

Gjithashtu, do të përpiqen për të ruajtur peshën tuaj optimal konstante, nuk merrni kryer larg swings pafund "hollë -. Majmur" Për ta bërë këtë, të fillojë një ditë javore të agjërimit apo agjërimit ditë (kastravec, bollgur, djathë dhe ndonjë tjetër). Vetëm atëherë do të jetë në gjendje për të ruajtur harmoninë e dëshiruar dhe jo për t'u ulur në një dietë uria për jetën.
Shih gjithashtu informative mjekët videoklip - nutritionists në lidhje me produktet që në mënyrë aktive të ndihmojnë luftën depozita dhjami: