Mayo Klinika Ushqimi


Ushqimi Mayo gjeneron zakonet e dobishme dietë të shëndetshme dhe të jetesës

Ushqimi Mayo emëruar pas një institucion i njohur mjekësore në SHBA, e cila trajton një gamë të gjerë të sëmundjeve, duke përfshirë trashje - Klinikën Mayo.

Thelbi dhe karakteristika Klinika Mayo metodat humbje peshe ^


Specialistët Klinika kanë zhvilluar një metodë të veçantë të ushqimit, të ashtuquajturit peshë piramidale shëndetshme.

Programi mayo humbje peshe - nuk është një dietë e zakonshme, dhe një mënyrë të re të jetës, qëllimi i të cilit - për të gjetur optimale, mundësi individuale hotelierike, përmes të cilit do të qëndrojë peshë normale.

Kjo e ushqimit një person do të merrni kënaqësi të vërtetë, duhet zgjedhur dhe kombinuar ushqime:

 • Në më të ulët shtresë (bazë) piramidës ushqimore janë frutat dhe perimet.
 • Shtresa tjetër - karbohidratet.
 • Linja e tretë e produktit është i zënë nga të bardhët.
 • Edhe më të larta - yndyrë.
 • Dhe pjesa më e vogël, të lartë, të marrë ëmbëlsirat.

Pra, ajo duhet të jetë ndërtuar dietë personi të shëndetshëm. Piramida tregon se frutat dhe perimet janë kryesore, pjesa më e madhe e dietë, atëherë karbohidratet, proteina, yndyrna dhe pjesa më e parëndësishme për të luajtur ëmbëlsirat.

Është e ndaluar për të pirë alkool, ata fort, më fort ngadalësojnë procesin e heqjes yndyrë të tepërt nga trupi. Stop pijshëm është e rekomanduar për disa ditë para dietë.

Burimi kryesor i ushqimit është supë zhyroszhyhayuschyy, e cila mund të kombinohet me produkte natyrore dhe të dobishme. Ndjenja e urisë nuk do të qëndrojë dhe nuk kanë nevojë, për shkak se produktet mund të lejohet të hani sa të ngopeni tyre. Ju përdorni pakufizuar mish diete dhe peshk, fruta dhe perime.

Dietë përbëhet nga dy faza - humbje peshe dhe mirëmbajtjen e rezultateve. Mangësitë e gjetura në këtë dietë të vështirë. Por njerëzit që vuajnë nga diabeti, më mirë të konsultoheni me një mjek. Kjo lidhet me përdorimin e një numri të madh të frutave që mund të shkaktojë një rritje të sheqerit në gjak. Por avantazhet e kësaj teknike janë të shumta.

Avantazhet e Mayo energjisë:

 • Kufijtë Ushqimi Mayo dhe nuk varfërojë dietë me ushqyesve, por vetëm zvogëlon futje e përditshme kalori, duke ulur sasinë e ngopur yndyrë dhe karbohidratet të shpejtë.
 •  Trupi nuk do të vuajnë nga produktet monotonia, dietë të ekuilibruar nuk çon në vitaminë mangësi dhe mund të shkaktojë shëndetit të dobët.
 • Procesi i humbjes së peshës nuk kamë, pesha shkon pa probleme se ka standarde në kundërshtim mjekësore.
 • Zakoni i prodhuar ushqim të shëndetshëm dhe të jetesës, dhe se parandalimin e shumë sëmundjeve të rrezikshme.
 • Rezultati i arritur është aftësia për të mbajtur mjaft kohë.

Mayo Ushqimi Menu 7 ditë ^

Zhyroszhyhayuschaya Mayo dietë për 7 ditë, por ju mund të ndiqni atë më gjatë, duke e bërë pushim të shkurtër dhe duke u fokusuar në shëndetin e tyre. Kohëzgjatja varet nga ajo që rezultatet që ju dëshironi për të arritur. Themelore, pjatë e përditshme do të jetë e lehtë, por të ngopur me të gjithë e nevojshme supë substanca bimore.

Recetë Zhyroszhyhayuscheho supë Mayo

Për përgatitjen e tij është e nevojshme:

 • Lakra - 1 lakër të mesme.
 • Onions - 6 kokat.
 • Selino - 1 bandë.
 • Domate - 4 copë.
 • Gjelbër piper - 2 copë.

Metoda:

 • Perimet janë të grimcuar dhe të vendosur në një tas me ujë të valë.
 • Opsionale në vend të domate të freskëta që ju mund të merrni dhe domate të konservuara.
 • Shije është shtuar në kripë dhe salcë nxehtë.
 • Në ngrohje të lartë perimet duhet prokypet rreth 10 minuta.
 • Pastaj zjarri duhet zbavyty dhe vazhdojnë gatim derisa perimet tenderit.
 • Vakt është e gatshme, pra ajo mund të jetë në çdo kohë dhe në sasi të nevojshme.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se e gjithë java do të hanë vetëm vakt të parë, një Mayo dietë në supë zhyroszhyhayuschee dhe ofron ndryshime të ndryshme në të. Dietë shkon shumë e shijshme dhe të balancuar. Ndiqni ky sistem i humbje peshe dhemb edhe punë të fortë, sepse për të sjellë një termos e supë të nxehtë nuk paraqet ndonjë vështirësi.

E hënë

 • Në kursin kryesor, ju mund të merrni të gjitha llojet e frutave. Ndaluar vetëm banane.

E martë

 • Si më parë supë, dhe gjithashtu e lejuar për të ngrënë perime të freskëta, i zier ose steamed. Përjashtimet janë bishtajore dhe misri. Frutat janë të përjashtuara gjithashtu.

E mërkurë

 • Ju dhe supë dhe perime dhe fruta. Ju nuk mund të - patate dhe banane.

E enjte

 •  Përsërit mjedis dietë, ajo ende mund të shtoni 2 banane dhe qumësht.

E premte

 • Në supë ju mund të hani mish dhe perime zgjedhja bie mbi domate. Një shërbim i viçi ligët është shumë bujar - deri në 800 gram.

E shtunë

 • Dita e gjashtë para mishit. Viçi ligët - pa kufizime. Perimet ndonjë, të lashtat fletë avantazh. Kartoshka përjashtuar. Dhe sigurisht, supë.

E diel

 • Ditën e Fundit. Supë dhe oriz pakufizuar kafe dhe perime. Ju mund të pini lëng frutash pa sheqer.

Produktet janë mjaft të ndryshme, kështu që është e lehtë të heqin dorë tërësisht nga bukë, makarona, mish derri, pije e butë, ëmbëlsirat, mish të tymosur dhe yndyrna. Është e rekomanduar për të pirë ujë shumë të thjeshtë. Kërkohet aktivitet fizik, të paktën 30 minuta në ditë. Ajo mund të jetë, biçikletë, vrapim, vallëzim, diçka si dhe të kënaqshme.

Pas humbjes kryesore peshe, fillon dytë pjesë - mbajtjen e peshës. Baza e fazës së dytë është aftësia për të zgjedhur produktet dhe qasje të drejtë në ushqim. Pjesë mund të jetë i rëndë, por të ulët kalori. Për të bërë një menu të vet, në bazë të "piramidës". Janë të lejuara disa relaksim, ju mund të përkëdhel veten jo delikatesë shumë të dobishme, por rrallë. Kjo peshë ekstra do të vazhdojë të shkojë gradualisht deri në 1 kg në javë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin në dietë të veçantë ushqimore.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët e dietë Klinikës Mayo ^

Në qoftë se ju ndiqni udhëzimet e thjeshtë, rezultatet e dietë Mayo mund të justifikojë edhe pritjet wildest. Javën shkon nga 5 kilogram mbipeshë me një tepricë të vogël deri 8 kilogram e saj në qoftë se pesha shumë frustruese. Një javë është e rekomanduar për të marrë një pushim në një ose dy ditë. Pastaj inkurajuar përsëri për të ndjekur një dietë të ekuilibruar.

Regjimi të rreptë të hahet atje, në uri e parë për të ngrënë supë ose lejuar në këtë dietë ushqime ditë tolerohet kaq lehtë. Teknika e zhvilluar nga nutritionists profesionale Mayo, kështu që në drejtim të mjekësisë nuk ka kontradikta lindin. Kjo është një qasje shumë fleksibël për ushqim të shëndetshëm dhe të jetesës.

Në fund të fundit, nuk janë vetëm mbipeshë, por edhe përmirësuar dukshëm shëndetin e përgjithshëm. Këto janë komente të shumta pozitive në dietën Mayo. Duke mbajtur peshën korrespondon me pjesën e dytë të dietë ku ju mund të hani çdo ushqim, por shumica e tyre duhet të jetë shtresa e poshtme e piramidës, dhe ushqime me përdorim të kufizuar e shtresat e sipërme.

Shkop Vyrobyvshy zakon për ushqim të shëndetshëm, pesha nuk do të kthehet të tmerrshme, madje lejojnë vetes një privilegj të vogël. Një herë në formë muaj ose Barbecue derri ngrënë tortë nuk do të prishin qoftë ditë të tjera për të shmangur frills panevojshme. Ushqimin e duhur dhe sportive garantojnë formë të shkëlqyer dhe shëndetin për shumë vite.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: