Dietë Kim Protasov


Kim Protasov dietë ju lejon për të humbur peshë, të pastruar dhe të shpëtoj dëshirën për ëmbëlsirat.

Dietë Kim Protasov njohur diete izraelit, i quajtur shpesh Izraeli apo "protasovkoy" ka marrë popullaritet të gjerë në vendin tonë kohët e fundit, në vitin 1999, pas publikimit të shkrimit të tij në rezonancë gazetës "ruse izraelit" me titull intrigues "A nuk e bëjnë kultin e ushqimit. Lopë hollë nuk është një gazelë. "

Teknikat autori me origjinalitet e tij dhe humor, përshkruan dietën e saj si një sistem i furnizimit me energji elektrike të këndshme, e thjeshtë dhe, për më tepër, krejtësisht i padukshëm për të tjerët.

Kjo është, askush nuk do të mendoj që ju të humbni peshë dhe të përmbahen në dietë dhe vetëm të shohin rezultate mahnitëse. Sipas Protasov, sistemi i tij fuqia lejon për 5 javë (e cila është gjatësia e dietë Kim Protasov) vjen vetëm aq sa është e dobishme për trupin.

Esenca e dietës Kim Protasov ^


Në thelb programi dietë Kim Protasov është kalori të ulët dhe të ulët-karbohidrate, si bazë e të ushqyerit në atë perime të freskëta dhe produkteve të ulët-yndyrë qumështit.

Dhe, mendje ju, produktet e qumështit dietë Protasov ajo duhet të jetë i ulët-yndyrë (5% yndyrë), por jo mjaft yndyrë, për shkak se yndyrna janë të domosdoshme për funksionimin normal të trupit. Përndryshe, për shkak të mungesës së tyre të lëkurës shumë vuajtje, zemra dhe sistemi hormonal.

Nga përfitimet e pakushtëzuara Protasovki takon dhe çfarë nuk duhet të kufizojnë sasinë e ushqimit dhe të kohës, që është, ju mund të hani të gjithë ju pëlqen dhe madje edhe "pas gjashtë", e cila është zakonisht e ndaluar rreptësisht në sistemet e tjera dhe humbje peshe është një problem i madh psikologjik peshë më të humbasin.

Zgjedhja e produkteve të pranueshme në dietë Protasov rastit dhe nuk menduar mirë:

 • Produktet e qumështit japin trupit me proteina të qumështit natyral që kohë më parë tretet dhe promovon ngopje dhe kalcium dhe lactose, duke siguruar oksidimi yndyrë e mirë në nivel qelizor.
 • Dhe perimet janë të njohur të jetë burim i dobishëm i vitaminave, minerale dhe fibra të nevojshme për funksionimin e mirë të zorrëve dhe për të parandaluar kapsllëk.

Kjo është arsyeja pse protasovtsev probleme me karrige - shokët e shpeshta të shumë mono popullore dhe shprehin dietat. Të përfshira në produktet e qumështit, prebiotics ndihmë razmnozheniyupoleznoy microflora në zorrë që nxit imunitetin, zhdukjen e alergjive të shumta dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.

Përveç kësaj, mungesa e karbohidrateve të lehta dietë menu me një indeks të lartë glycemic ju lejon të "qetësojë" pankreasit, të normalizuar metabolizmin dhe të shpëtoj nga mall tepruar për ëmbëlsirat, e cila është shumë e rëndësishme për të aspirojnë për të harmonisë dhëmb ëmbël.

Por, si çdo metodë tjetër diete, sistemi Protasov dietë ka contraindications për njerëzit me probleme shëndetësore. Për shembull, ajo është e kundërindikuar në ata që vuajnë nga alergjitë në produktet e qumështit apo një çrregullim metabolik.

Pacientët janë hipertensioni, sëmundjet kardiovaskulare dhe veshkave sistemit të energjisë Kim Protasov nuk është e ndaluar, por kërkon të lëngshme shkurtim të pranuar për të shmangur presionin e lartë të gjakut.

Prandaj, për të mos lënduar veten para se të dietë Kim Protasov domosdoshmërisht para të konsultoheni me mjekun tuaj.

Fazat dhe dietë menu Kim Protasov ^

Baza e dietë Kim Protasov menu, siç u përmend, është perime nekrohmalysti të freskëta dhe të ulët-yndyrë, 3% në 5% produktet e qumështit (djathë, kos, qumësht i thartuar pjekur, kos, gjizë kokrra).

Por vini re se të gjitha llojet e djathë, fruta dhe djathë gjalpë, pavarësisht yndyrë të duhur, ju nuk mund të përdorni për shkak se ato përmbajnë niseshte dhe sheqer, kështu që para se të blesh studiuar me kujdes përbërjen e tyre në etiketë.

Javët e para dhe të dyta Protasov

Javën e parë dhe e dytë janë më të rreptë,

 • Në perimet dhe qumështi janë të lejuar çdo ditë hani një vezë të zier dhe tre mollë jeshile e cila opsionale mund të piqem në furrë.
 • Sigurohuni që të pini shumë ujë të pastër (të paktën 2 litra në ditë) dhe çaj jeshil (mundësisht).
 • Gjithashtu le kafe (pa sheqer).

Disa të humbur peshë, duke u përpjekur për efekt më të mirë për të kufizuar sasinë e ushqimit të konsumuar, të ushqyerit në ditët e para javës produkte ekskluzivisht qumështit, duke injoruar perime. Kjo nuk duhet të bëhet, pasi në këtë dietë rast vjen mbingarkuara me proteina dhe yndyrë dhe të lirë të karbohidrateve jo vetëm që promovon humbje peshe, por edhe dëme serioze për shëndetin.

Përveç kësaj, pavarësisht nga fakti se sasia e ushqimit të konsumuar nuk është i kufizuar në, kontrolloni për të parë se konsumi ditor i yndyrë nuk duhet të tejkalojë 40 gram.

Kështu, dy javë para ngrënë perime gjatë gjithë ditës në çdo formë, si ju pëlqen - për shembull, të prerë një pjatë të madhe të sallatë me perime të ndryshme, shtoni vezë copëtuar dhe sasi e vogël me djathë integruar; Makau kos ose domate dhe piper zile; ose thjesht sa prekte kastravec, spërkatën me djathë (5%).

Sipas autorit të teknikave të shumta dhe protasovtsy, fillimi i javës së dytë keni humbur plotësisht dëshirën për të ngrënë diçka tjetër se perime, djathë dhe mollë, dhe shumë të humbur peshë vezë edhe refuzojnë të ziera, të cilat me lakmi hante në fazën e parë. Përveç kësaj, nuk ka butësi jashtëzakonisht e këndshme në të gjithë trupin.

Javët e tretë, katërt dhe të pestë në dietë Protasov

Në fillim të javës së tretë, ju duhet pak për të reduktuar konsumin e djathë dhe kos në vend të shtuar ato në menynë e copë skuqur të mishit të ligët, shpezë ose peshk (300 gram në ditë). Përndryshe, brenda 3-5 javëve më parë të ligët në perime, të zvogëlojë sasinë e cila është e nevojshme, ndryshe nga produktet e qumështit.

Duke pasur parasysh numrin e madh të tyre në dietë, të ulen në një dietë të programit Protasov do të jetë më e mirë në verë, kur prania e një gamë të madhe të perimeve terren.

Përveç kësaj, disa ekspertë thonë se gratë të ulen në dietë të ulët-karbohidrate është më e mirë në gjysmën e parë të ciklit menstrual, si në këtë periudhë më të lehtë për të përballuar me mungesën e karbohidrateve dhe të mbijetojnë pa çokollatë dhe goodies të tjera karbohidrate. Që nga fundi i javës së tretë të dietë, humbje peshe është më intensive.

Dil pas dietë Kim Protasov ^

Prodhimi i saktë pas dietë Protasov humbje peshe është një hap i rëndësishëm dhe duhet të jetë gradual dhe të kujdesshëm. Asnjë mënyrë ju nuk mund vetëm të bandës deri në yndyrore dhe ushqime të ëmbël, pasi ajo mund të çojë jo vetëm kthimin e shpejtë e peshës, por edhe për dispepsi dhe sulmin e pancreatitis.

Zgjerimi i dietës dhe kthim në menu normale duhet të kryhet në disa drejtime:

 • futja e yndyrave bimore kryhet duke zëvendësuar ato me produkte të kafshëve yndyrë të qumështit. Për ta bërë këtë, të fillojë të marrë produktet e qumështit tërësisht yndyrë (0.5 - 1% yndyrë) dhe sallatë perimesh furnizohem vaj vegjetal (jo më shumë se 3 lugë në ditë).
 • Mos harroni të llogarisin përmbajtje yndyrë e përditshme, e cila nuk duhet të kalojë 35-40 gram dhe e konsiderojnë praninë e tij në produkte të tjera. Për shembull, shumë vaj ulliri përmban (1.5 g tre copa) dhe bajame (1.5 gram në tre copa të mëdha), kështu që nëse keni ngrënë ullinj apo arra, të zvogëlojë shumën e kërkuar nga vaj perimesh në sallatë.
 • e produkteve të qumështit gradualisht ta zëvendësojë pulë ose mish ligët, peshk, duke e çuar numrin e tyre të përgjithshëm në 400 gram në ditë.
 • zgjerojnë shumëllojshmëri të frutave - tre mollë të lejuara për të postoj një, por dy Replace ndonjë që nuk janë shumë të ëmbël dhe nekrohmalysti fruta kivi tilla, dardha, manaferrat, gooseberries ose currants.
 • shkruani në drithëra tuaj menu - mëngjes gatuaj një shumëllojshmëri të ngrënies në ujë (2 lugë drithëra për të njëjtën sasi të ujit) që arrin pjesë në 250 ml. dhe hani ato me djathë të ulët yndyrë dhe sallatë perimesh.

Receta dietë Kim Protasov ^

Disa sistem njerëz fuqia Kim Protasov fillimisht mund të duket shumë i freskët dhe monoton, por kjo përshtypje është mashtruese, sepse në ekzaminim më të ngushta ju mund të shihni se produktet e lejuara që ju mund të mendoni shumë të pjatave të shijshme dhe të ndryshme.

Receta popullore metodat Kim Protasov dietë mund të variojnë në mënyrë të konsiderueshme menu dhe të bëjë procesin e humbjes së peshës mjaft të rehatshme dhe neholodnym, duke mos ndryshuar rrënjësisht skemën e zakonshme e ushqimit, si shumë thirrje "të shpejtë" mono-dietë, por vetëm pak e saktë.

Kim Protasov dietë receta: sallata

 • Imët pres domate, tranguj, qepë dhe radishes. Butësisht llokoçis, shtoni kripë, piper, uthull dhe bimëve. Ju mund të shtoni vezë të ziera.
 • Hekura rrepkë integruar, përzierje me trangujve feta, kripë, sezonin me lëng limoni, krye, pour kos dhe spërkat me herbs copëtuar të freskëta dhe qepë.
 • Përzierje djathë integruar, hudhër, herbs, shtoni një lëng limoni pak dhe kos. Pastaj masë rezulton është vënë në domate qarqet prerë, rezultati do të jetë sanduiçe shijshme mini.
 • lakër "Kochanchiki" brukseli prerë në shirita, shtoni integruar në një rende trashë karrota, një lugë bizele të freskëta jeshile, kripë, piper, qimnon. Në krye pour kos.
 • Domate, kastravec dhe djathë imët pres, shtrydh hudhër, kefir sezonin ose kos.
 • Prerë në feta të mesme të djathë, vezë, selino, domate dhe speca. Shtoni disa lakër turshi dhe ngjyhet në lëng limoni unaza qepë të kuqe. Pastaj, të gjitha përzierje dhe sezonin me lëng të freskët domate.
 • Domate, kastravec, bishtaja dhe speca prerë dhe lëng limoni palosje.
 • Pritini bimëve të freskëta dhe përzierje me djathë integruar dhe djathë të përpunuara. Nafarshyruyte marrë piper i kuq peshë dhe vendin disa orë në frigorifer. Para përdorimit, prerë në unaza.

Recipes Kim Protasov dietë: enët e mishit dhe desserts

 • Mish, pule apo peshk i mbështjellë në erëza dhe vendin e pan pa mbuluar individualitet mbrapa dhe duke shtuar pak ujë. Obzharytsya mish si në vaj luledielli.
 • Piqem mishit me erëza zierje në furrë ose me ndonjë perime në një tigan, duke shtuar ujë.
 • Tru përzemërt në shtëpi mund të jenë të përgatitur me ndonjë lejuar në javën e tretë të produkteve. Për këtë mish (ose pulave), dhe çdo perime, djathë (ose djathë) dhe ngërç qepë në një mulli mishit dhe përzierje mirë. Përzierje mund të jetë i mbushur speca, domate ose përhapur vetëm në prerë përgjatë gjatësisë së kastravec.
 • Ëmbëlsirë për të dashuruar ëmbël. Merrni? filxhan ujë të valë, shtoni 1 lugë kakao pluhur (pa sheqer), sheqer diabetik 1 tabletë dhe 5% djathë. Përzierje tërësisht dhe shtoni kanellë.
 • Zhvishem lëkurë e një mollë, spërkat krye me kanellë dhe piqem në mikrovalë. Hedhje me djathë ose kos.
 • Bëni gjizë (qumësht 5%) dhe të shtoni në atë mollë integruar.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për humbje peshe të grupit të gjakut.

Siç mund ta shikoni, me produkte të pranueshme dietë Protasov mund të dalë me një shumëllojshmëri të recetave të shijshme, tregojnë fantazi, të ndjehen të lirë për të eksperimentuar dhe të kombinuar.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me metodën diete Kim Protasov ^

Që dietë Protasov, me përjashtim të humbjes së peshës, ndihmon pastruar trupin (si oriz, bollgur dhe mono-dietë) dhe prodhimi zalezhalysya skorje, ajo është e dobishme për të një herë në vit për të gjithë njerëzit, madje edhe në mungesë të peshë të tepërt.

Rezultatet janë tronditëse Protasov dietë - 5 javë për përgjigjet hollë shkarkohet jo vetëm mbipeshë, por është lehtësia dhe fleksibilitet, dhe, e rëndësishmja, vazhdojnë të shkojnë kg dhe pas pesë javëve të humbjes së peshës.

Kjo është për shkak se metabolizmi dhe shije kur pushteti sistemi nga Kim Protasov rindërtuar rrënjësisht preferencat janë ndryshuar në një më të shëndetshme dhe të dobishme.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: