Yoga Ushqimi


Yoga dietë - një sistem të veçantë të furnizimit me energji për të arritur harmoninë e trupit dhe shpirtit

Yoga dietë - një sistem të veçantë të furnizimit me energji, që synojnë arritjen e harmonisë psikologjike dhe fizike, së bashku me ushtrime të frymëmarrjes dhe ushtrime meditim.

Sistemi përmban një yoga pushtet ^


Lifestyle Yoga duhet të ndahen dhe ushqim të qetë dhe të natyrshme, e thjeshtë dhe i dobishëm. Besohet se personi i cili e njeh kufirin në ushqim (mitahara) nuk janë në gjendje për të arritur sukses të tyre dhe të sjell mbi të lëndimit dhe sëmundje.

Produktet e rekomanduar:

 • Perime, fruta, manaferrat.
 • Zarzavate, drithëra.
 • Arra, mjaltë.
 • Qumësht.

Duhet të theksohet se ushqimi duhet të jetë subjekt i trajtimit sa më pak të ngrohjes, si Yogis rekomandohet të hanë ushqim të plotë e "Prana", dmth energji jetësore.

Pulave, peshkut dhe mish - Prana nuk mbushet sepse tretjen e indeve të vdekur, trupi humbet vitalitetin e saj. Por proteina shtazore është i plotë dhe vetëm ajo përmban të gjitha acid e thelbësore. Ushqime bimore përmbajnë proteina, por përbërja e saj nuk është i pranishëm shumë amino acidet esenciale.

Yoga tërhoqi gjithçka që ju nevojitet për një qumësht jetë të shëndetshme, pasi që, sipas mendimit të tyre, ajo ka një rezervë të madhe të prana. Në yoga Mësimet promoterët qumështit - ushqim vegjetarian është shumë popullor, edhe pse disa prej tyre mund të bëjë pa qumësht ndjekur një dietë thjesht vegjetarian. Por në të dyja rastet, përdorimi i një numri të madh të arra propozuar si një burim i proteinave.

Produktet e ndaluara - prana më të fuqishme shkatërruesit:

 • Të gjitha llojet e mishit, peshkut dhe vezët.
 • Në sasi të mëdha e kafe dhe çaj. Ato stimulojnë sistemin nervor dhe të ndërhyjë me të drejtën për të menaxhuar emocionet dhe mendimet.
 • Qepë dhe hudhër tretet dobët në zorrët lëshojnë gazra në zbutjen shpenzuar një sasi të madhe të prana.
 • Droga, alkooli dhe nikotina - "fun helm" është rreptësisht e ndaluar.
 • Piper i kuq dhe chilli, kerri nuk është i ngrënshëm, si të gjitha ushqimet shumë të hidhura, të nxehtë dhe të lagësht. Negativisht ndikojnë në shëndetin e traktit gastrointestinal.
 • Nuk përdoren nxehtë në mënyrë të përsëritur dhe të skuqur ushqime.
 • Produkte nga një brumë maja eksitohet dhe thyejnë shkaktuar microflora zorrëve, dobësuar sistemin imunitar.
 • Mjaltë dhe sheqer zëvendësim fruta ëmbël.

Rregullat themelore e të ngrënit:

 • Ushqimi duhet të jetë në një humor të mirë dhe të perceptohet si një akt i bashkimit me natyrën.
 • Për drekë katërta stomaku duhet të jetë e mbushur me ajër, tremujori - dhe gjysmë ujë - ushqim të ngurta.
 • Para kryerjes asanas stomak nuk duhet të jetë e mbushur.

Ushqimi indiane Yogis: menu për 9 ditë dhe 40 ^

^

Nëntë-teknikë që synon pastrimin e trupit dhe është përdorur në yoga. Megjithatë, ajo mund të përdoret në mënyrë efektive për humbje peshe.

Menu për 9 ditë

Mëngjes

 • gjysmë grejpfrut dhe 1 filxhan "jetojnë pije."
 • Është e nevojshme për të shtrydh lëng nga 5 karrota, 2 gjeth selino, majdanoz deng, sallatë gjysmë grimcuar gjysmë litër kavanoza fletë. Lëng litër holluar me ujë të pastër.

Darkë

 • Sallatë me perime sezonale dhe pije (1 filxhan).

Darkë

 • Perime gatuar 1 tipit, numri nuk është i kufizuar (përveç patate), një gotë me lëng shtrydhur fllad, portokalli, pije të gjallë 1 shërbejnë.

Në rostiçeri ju mund të hani 5 portokall. Lëng limoni (gjysmë fruta) mund të plotësoni e sallatë dhe perime gatuar, shtoni ujë të thjeshtë.

Pastrimit Ushqimi Yoga jep butësi, qartësinë e mendjes, përmirëson disponimin dhe ka një efekt rinovimin. E mirë për të kaluar kohën në diell dhe të marrë një dush me kripë. Është e vështirë për të mbajtur, por rezultati është mahnitëse.

Ushqimi yoga Indian formuar mijëra vjet dhe është një filozofi e ushqimit, duke çuar njeriun në një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të lumtur. Në zinxhirit ushqimor ushqime bimore Yogis mbushur me energji të jetojnë e diellit është në krye dhe përfaqëson vlerën më të madhe.

Dietë Yoga për humbje peshe

Program diete mund me sukses të përshtaten me jetën që nuk është yoga. Ajo do të promovuar humbje peshe dhe normalizimin e peshës. Menu mund të bëjë bazuar në shprehitë shijen tuaj dhe duke ndjekur rregullat themelore.

Promovuar vakt tre herë, sepse tretje e saj është e plotë në 6 orë. Ushqimi masticated tërësisht. Darka pas 06:00 është e ndaluar. Sport pije 2-3 litra ujë të thjeshtë.

 • Mëngjes është e rekomanduar për të përdorur produktet që përmbajnë niseshte - bukë pa tharm, drithëra qull, patate të pjekura. Polukrahmalistye perime dhe barëra.
 • Vakt Dreka ofron ushqime proteinike. Produktet e qumështit 2 herë në javë, ditë të tjera - arra, fara, herbs dhe enët prej tyre.
 • Darkë - fruta, perime, fruta dhe perime të thata.

Ushqimi duhet të jetë i veçantë, siç është e cekur në proteina menu përzierje dhe ushqime niseshte nuk mund.

Dietë Yoga për 40 ditë

Nëpërmjet meditim dhe cottages veçantë zgjon energjinë Kundalini, humbje peshe është për shkak të gjendje shpirtërore të veçantë, e cila thyen lidhjen midis marrjes të ushqimit dhe kënaqësi. Dietë Kundalini Yoga ndryshon qëndrimin ndaj ushqimit - një person merr ushqim vetëm atëherë kur me të vërtetë i uritur dhe në sasi të nevojshme për funksionimin normal të trupit.

Kombinuar mirë Kundalini Yoga dhe dietë gjelbër. Yogi Bhajan promovuar dietë, e cila lejon vetëm të hani ushqimin e gjelbër brenda ose jashtë. Ajo promovon humbje peshe, të pastruar gjakun dhe mëlçinë, përmirëson lëkurën e traktit digjestiv dhe heq zhul toksike.

Kohëzgjatja diete program prej 40 ditësh, menu përbëhet nga produktet e mëposhtme gjelbër:

 • Thjerrëzat e gjelbër dhe bizele, bishtaja.
 • Fistikë, fara kungull dhe vaj.
 • Zarzavate, marule, green onions dhe bimëve.
 • Prej trangujve, kungull i njomë, bell peppers, të gjitha varietetet e lë lakër dhe lakër, karçof, domate të gjelbër.
 • Fruta kivi, mollë jeshile, rrushi, dardha, fiq, shalqi, avokado, pjepër arrëmyshk dhe të tjerët.

Rajs dietë yoga

Yohovskaya dietë me oriz është jashtëzakonisht popullor dhe ka ndihmuar shumë njerëz të humbasin peshë. Yogis dietë oriz të cilët janë Mbështetësit e kësaj kulture është përdorur për pastrimin dhe heqjen e toksinave dhe kripëra. Ata mendojnë se ndihmon në lehtësimin e trupit dhe njerëzit e zakonshëm të humbur peshë.

 • Rajs duhet të hahet për mëngjes.
 • Ju duhet të keni të numëruara kontejnerët për oriz (4 copë.). Çdo ditë duhet të derdh 2 lugë oriz lahen dhe ujë të pastër në frigorifer.
 • Get 4 kavanoza, ujë ndryshuar përditshme.
 • Në ditën e pestë oriz e bankës №1 është gati, ajo duhet të gatuaj dhe hani për mëngjes. Në këtë vë jar dhe shënojnë një pjesë të re të №5.
 • Dhe kështu zinxhiri për dy javë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Lindore dietë. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e dietë yoga për humbje peshe ^

Njerëzit për të cilët yoga është bërë kuptimi i jetës dhe arritur hollësitë e saj janë të moshës zakonisht të shëndetshme të vjetra janë të pakta dhe fleksibël. Rezultatet dietë diskutueshme yoga. Disa vijnë për sëmundjen e saj, dhe ata arrijnë të shërohen. Por kjo është një filozofi e tërë, për të kuptuar se forca jo shumë. Shqyrtime Yogis mjekët në lidhje me dietë tepër të kujdesshëm - sipas mendimit të tyre, personi i papërgatitur madje mund të dëmtojë atë.

Jo të gjithë janë dakord në vegetarianism, por shumë prej rekomandimeve, të tilla si ushqimi përtypet tërësisht humor pozitiv, në fakt, të ndihmojë të merrni shpëtoj probleme gastrointestinale dhe çrregullime nervore. Ushqim nuk përmban kolesterol, mbron kundër arteriosklerozës dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Ushqim të papërpunuara në klimën tonë është e vështirë të arsyeshme. Dhe në dimër për të gjetur cilësi të lartë, ushqime të freskëta, herbs, fruta, manaferrat, si yoga kërkojnë praktikisht e pamundur. Por në sezonin e korrjes frutave dhe perimeve lokale është e mundur që të përdorin teknikën e yoga, dhe e përdorin atë për humbje peshe. Kjo do t'ju ndihmojë ju të humbni peshë, të pastruar trupin dhe për të përmirësuar shëndetin. Asanas të veçanta do të kuptoj fleksibël, të lehta dhe të pakta. Është e mundur për të zgjedhur ushtrime synojnë fusha të veçanta të trupit.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: