Ushqimi për tiroide


Ushqimi për tiroide siguron homeostasis e duhur të trupit

Ushqimi për tiroide është një pjesë integrale e trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të trupit, përmirëson gjendjen e pacientëve.

Gjëndër tiroide është shumë e rëndësishme për trupin e njeriut për shkak të dështimit të saj mund të ndikojë negativisht në funksionimin e organeve të tjera. Tipar kryesor i saj - sintezë e disa hormoneve që ruajnë homeostasis e duhur të trupit.

Shkaqet, simptomat dhe karakteristikat e të ushqyerit në sëmundje tiroide ^


Sot sëmundje tiroide është shumë e zakonshme në të gjithë botën. Shumica e tyre kontribuon në shfaqjen e predispozicion gjenetik. Por, përveç kësaj, ka edhe shumë faktorë të jashtëm që lidhen me zhvillimin e patologjive tiroide. Këto përfshijnë:

 •  stresi i shpeshtë;
 •  kequshqyerja, duke çuar në pamjaftueshmerise jodike;
 •  Gjendja ekologjike në botë, nivelet e larta të rrezatimit;
 •  sëmundje të ndryshme infektive dhe kronike;
 •  përdorimi i barnave të caktuara.

Tani ne mund të llogarisin një numër të madh të kancerit tiroide, më të zakonshme janë hypothyroidism dhe hyperthyroidism.

 • Hypothyroidism - një gjendje në të cilën nivelet e zvogëluar të hormoneve që shkakton dëmtimin e organeve të caktuara, ngadalësuar metabolike protsessov.Simptomami këtë sëmundje janë: lodhje dhe një ndjenjë e dobësisë, mungesës së dëshirës për të punuar, dëmtim kujtesës, shfaqjes së edemë. Përveç kësaj, tiroide hypothyroidism tregojnë përkeqësimin e flokëve, lëkurës, fituar peshë të shpejtë.
 • Shteti kundërta e hypothyroidism - hyperthyroidism në të cilat nivelet e hormoneve tiroide janë shumë të larta, pra, proceset metabolike janë përshpejtuar. Simptomat më të zakonshme të hyperthyroidism - nervozizëm i vazhdueshëm i pacientit, durimin pashpjegueshme, pagjumësi, impuls të shpejtë. Përveç sëmundjes tha humbje peshe shpejtë, kur konsumojnë sasi të mëdha të ushqimit, djersitje dhe temperaturën e trupit të lartë.

Sëmundje tiroide është jashtëzakonisht e rrezikshme për trupin, pasi pa trajtim në kohë mund të ndikojë në organe të tjera vitale. Too gjëndër tiroide zgjeruar ndikon në fyt, litarët vokale, dhe overactivity mund të shkaktojë takikardia.

Hartimi i një dietë të plotë në sëmundjet e gjëndrës tiroide është çelësi për trajtim të suksesshëm dhe shërim. Ushqim dietik me procedurat mjekësore të sigurojë një punë të përhershme të këtij organi për të mbështetur peshën optimale trupit, forcojnë zemrën. Përveç kësaj, dietë e duhur normalizes metabolizmin dhe të çojë në rivendosjen e stabilitetit në nivelet e hormoneve.

Në trajtimin e sëmundjeve tiroide është e nevojshme, para së gjithash, për të eliminuar plotësisht nga ëmbëlsirat menu, sodas, konservuar, i kripur, ushqimet pikante, kafe dhe, natyrisht, alkoolit. Preferencë duhet të japin peshk detare, fruta të thata dhe perime.

Për një tiroide shëndetshme punojnë e nevojshme për rritjen e jodit në trup, të tilla si të hani më shumë ushqim deti dhe alga deti, vezë, mish dhe ushqime të tjera të pasura me proteina, drithërat, perimet dhe frutat. Për të ndihmuar në shëndetin e tyre, pacienti duhet të pini ujë të mjaftueshëm të pastër.

Për produktet e ndaluara përfshijnë:

 •  sallam, qentë e nxehtë, mish i tymosur, kripësia, ushqim të konservuar;
 •  çaj të fortë, kafe dhe alkool;
 •  oriz të bardhë, bukë dhe produkte të tjera të rafinuar;
 •  një sheqer të pastër dhe ëmbëlsirat tjera.

Kjo nuk është vetëm mungesa e frikës, por një rritje e jodit, kështu që para se të dietë ose përdorimin e aditivëve kimike, duhet të konsultoheni me një mjek.

Ushqimi për hypothyroidism dhe sëmundjeve të tjera tiroide, menutë shembullore dhe karakteristika ^

Ushqimi për hypothyroidism tiroide

Në rast funksioni i pamjaftueshëm tiroide (Hypothyroidism) Pacientët përshkruar dietë të ulët kalori është e rekomanduar për të reduktuar sasinë e yndyrës së konsumuar, karbohidratet eliminuar plotësisht të gjitha ushqimet e lartë të kolesterolit, kripë, duke shkaktuar ënjtje.

Njerëzit me këtë sëmundje duhet të kufizojnë futje e ushqime që përmbajnë vitaminë A, të tilla si kajsi, karrota, mëlçisë, kungull, etj Plotësisht të përjashtuar nga dietë nuk mund të hani këtë, ju thjesht nuk e abuzojnë atë.

Ushqimi për hypothyroidism përfshin tiroide përdoret për të rritur numrin e proteinave, produktet e qumështit, drithëra të ndryshme, fruta dhe perime. Është e rekomanduar për të ngrënë të paktën 5 herë në ditë për të stimuluar sintezën e hormoneve në gjëndrën tiroide.

Vlera e energjisë e dietën e përditshme nuk duhet të kalojë 2100 kcal. Menuja mostër duket si ky:

 • Mëngjesi: një pjesë e vogël e hikërror me bytochkamy mishit, kupa e brishtë e çaj.
 • Rostiçeri: djathi dhe një gotë e prunes unsweetened zier.
 • Dreka: supë me karrota, pure patatesh me ziera mishin e tyre, komposto fruta.
 • Rostiçeri: qofte e mish ligët, çaj.
 • Darka: një sallatë të lehta, vezë të fërguara pa verdhë veze, lëng.
 • Rostiçeri para shtrat: pelte.

Ushqimi hyperthyroidism tiroide

Hyperthyroidism dietë (tirotoksikozë) me qëllim për të marrë më shumë kalcium, i cili redukton prodhimin e hormoneve tiroide. Për shkak të rritur excitability gjatë sëmundjes nuk është e rekomanduar për të përdorur produktet që stimulojnë sistemin nervor qendror: akute, çokollatë, kafe dhe çaj.

Menu funksioni i tiroides ngritur:

 • Mëngjesi: sallatë me lakër, mollë dhe salcë kosi, vezë dhe djathë, bollgur, gatuar në qumësht, çaj të dobët.
 • Rostiçeri: dolli me një fetë djathë, lëng nga domatet.
 • Dreka: supë, gatuar nga supë viçi, orizi, pulë të zier, komposto.
 • Rostiçeri: Cookies haletnoe, hips supë.
 • Pure karrota, mish frykadeli, djathë tavë, çaj: Darka.
 • Rostiçeri: një filxhan kos.

Dietë pas heqjen e gjëndrës tiroide

Ushqimi pas heqjes së gjëndrës tiroide rëndë kufizon futje e disa produkteve. Është e rëndësishme që të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të përmbahen parimeve të ushqyerit e mirë. Mbeturinave duhet alkool, sode, kufizojë përdorimin e ëmbël, yndyrore dhe i tymosur.

Rreth ushqime soje duhet të tregoni mjekut tuaj si soje pengon thithjen e hormoneve. Agjërimi dhe dietë kalori të ulët, pas heqjes së gjëndrës tiroide është e ndaluar rreptësisht.

Ushqimi për tiroide Kanceri

Së bashku me rrjedhën e trajtimit të caktuar zakonisht dietës dhe kancerit të gjëndrës tiroide. Karakteristikë e saj është që një program dietë jod dietetike varfëruar. Feeding njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje duhet domosdoshmërisht të jetë i balancuar.

Përjashtuar nga dietë produktet e mëposhtme:

 • ushqim deti,
 • kripë,
 • produktet e qumështit,
 • vezë,
 • çokollatë,
 • soje,
 • fasule.

Konsumimi i kufizuar i mishit të freskëta, oriz, drithëra dhe drithëra.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për shpretkë.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike në sëmundjet e gjëndrës tiroide ^

Shqyrtime mjekët rreth dietë për tiroide pozitiv, veçanërisht nëse ajo përputhet me mjekun, duke marrë parasysh një diagnozë të saktë dhe pacientin.

Rezultatet e një dietë për tiroide dukshme pas disa ditësh të përdorimit, përmirësuar disponimin, rritjen e dëshirës seksuale, nervozizëm zhduket.

Dietë saktë ndihmon gjëndër tiroide të punojnë pa ndërprerje, pacienti mban një peshë të shëndetshme, forcon zemrën.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: