Ushqimi për shpretkës


Ushqimi për shpretkë dhe rikthen trupin normalizes formimin e gjakut

Ushqimi për shpretkë është shumë e ngjashme në dietë Përbërja metodë diete terapeutik për mëlçi drejtuar për përdorimin e prodhimeve të hekurit dhe enët.

Ky program dietë është shumë efektive, pasi ajo lejon për të rivendosur organi dëmtuar dhe për të parandaluar sëmundje të mundshme.

Shkaqet, simptomat dhe karakteristikat e të ushqyerit në sëmundjet e shpretkës ^


Shpretkë - një organ shumë i rëndësishëm që kryen disa funksione, duke përfshirë pjesëmarrjen në proceset metabolike, forcimin e sistemit imunitar, rregullimin e gjakut dhe koagulimit të gjakut. Të gjitha funksionet e shpretkës konsiderohen ndihmëse, por të rëndësishme.

Shpretkë në gjendje për të filtruar qelizat e kuqe të gjakut të rritur, bakteret dhe substanca të tjera të huaja që hyjnë në gjak. Përveç kësaj, autoriteti mbledh një hardware e nevojshme për të formuar hemoglobinë.

Sëmundjet e shpretkës lindin për arsyet e mëposhtme:

 • Dëmtimi i shpretkës mund të aplikohet si pasojë e operacioneve, goditje, bie, plagë, etj
 • Sëmundja është rezultat i infeksioneve shpretkë: hepatiti, tuberkulozi, salmonellosis.
 • Sëmundjet e gjakut si leuçemia, Limfoma dhe probleme të tjera me të shkaku kryesor i gjakut.
 • Inflamacion mund të fillojë si rezultat formimin e cysts dhe tumoret.

Simptomë kryesor i të cilave - ose shpretkë sëmundje, e cila manifestohet për herë të parë - rritja e saj në madhësi, ndërsa ajo shtyn në organet fqinje dhe krijon siklet dhe gjendja e keqe. Manifestimet e simptomave varet nga burimi i problemit.

Për fat të keq, simptomat e jashtme nuk janë të dukshme për shkak se pacienti thërret mjekun me dhimbje në bark e majtë, e cila është dhënë në krahun e sipërm apo supe. Pacienti shpesh i ngatërrojnë dhimbje të tillë nga sëmundje të zemrës apo nevralgji, ndërsa mosfunksionimi i shpretkës mund të përcaktohet vetëm nëpërmjet shqyrtimit të kujdesshëm.

Përveç kësaj, ju mund të dyshoni praninë e inflamacionit në bruising dhe bruising, gjakderdhje nga koagulimit të gjakut të dobët, skuqje dhe kruarje, puls të shpejtë.

Sëmundjet e shpretkës rrezikshme se diagnozë e tyre është e vështirë. Dhimbje në inflamacion shpretkë mund të jetë shumë i fortë, dhe hendeku i trupit çon në gjakderdhje, të rrezikshme për jetën pacientit. Është e rëndësishme të kujtoni pasojat e mundshme të vetë dhe kohë të kthehet në një specialist.

Ushqim dietik - një mënyrë efektive për të trajtuar dhe për të parandaluar sëmundjet e shpretkës, duke kontribuar në funksionimin e saj normal. Është e rëndësishme për të ngrënë ushqime të pasura në hekur, të cilat të normalizuar procesin e hematopoiesis.

Produktet e rekomanduar:

 • Vaj peshku - një burim i taurine dhe yndyrore acide.
 • Arra, shegë, mjaltë për të përmirësuar funksionin hematopoietic.
 • Lakra që përmban acid folik, panxhar.
 • Të gjitha frutave agrume, të cilat janë për shkak të përmbajtjes së vitaminës C, të kontribuojë për një absorbimin më të mirë të hekurit.
 • Mollë dhe lëng molle, lëng boronicë, avocados.

Ushqimi për shpretkë: Shembull menu dhe karakteristika ^

Kur përdorni dietë dietë duhet të kufizojnë përdorimin e kripës dhe gjalpë. Përveç kësaj, ekspertët nuk e rekomandojmë marrjen produktet e mëposhtme:

 • mish viçi,
 • supë yndyror,
 • mish yndyrore,
 • peshk
 • skuqur dhe ushqimi me erëza,
 • miell,
 • mish dhe turshi,
 • kërpudha,
 • perime acid dhe fruta,
 • yndyrna
 • kafe,
 • akullore dhe kështu me radhë. d.

Ashtu si me çdo dietë të tjera, alkooli është i ndaluar rreptësisht, si shpirtrat e pengojnë funksionimin normal të gjakut, pengon prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Ushqimi pas largimit të shpretkës

Ushqimi pas largimit (splenectomy) është që të përdorin një sasi normale të proteinave dhe karbohidrateve, por për të kufizuar përdorimin e yndyrave zjarrduruese, ushqime që përmbajnë kolesterol, extractives. Të gjitha enët duhet të ziera ose steamed, i pjekur si përdorimi është dekurajuar fuqimisht.

Vlera ditore e energjisë e dietë duhet të jetë rreth 3000 kcal. Është e rekomanduar për të përjashtuar nga dietë e bukë të freskët, ju mund të hani vetëm bukë që ishte pjekur dje.

Përparësi duhet t'i jepet:

 • qumështit dhe perime supave me shtimin e drithërave të ndryshme,
 • borscht perime,
 • mish mbahem në të,
 • vaj peshku.
 • Gjithashtu inkurajoi përdorimin e produkteve të ulët-yndyrë qumështit,
 • Perime
 • dridhë i zhveshur.

Ushqimi në inflamacion shpretkë

Procesi inflamator dietë si ai i mëparshmi, është e bazuar në përdorimin e sasive të mëdha të hekurit. Është e rëndësishme se ushqimi ishte i shpeshtë dhe i rregullt. Ju duhet të hani të paktën 4-5 herë në ditë.

Për të hequr inflamacion nuk është vetëm e rëndësishme që të përmbahen në një listë të produkteve të rekomanduara, por të bëjë Rosehip ekstrakt, pini 100 gram lëng shegë të përditshme, është manaferrat të freskëta, kuzhinier komposto dhe dehja. Efekti pozitiv Vullneti lëng i lakër, panxhar, radishes, dhe perime të ndryshme.

Ushqimi për rritjen e shpretkës

Ushqimi duke rritur ose splenomegaly përmirëson gjendjen dhe gjakun e tij, dhe rregullon sheqerit në gjak. Rregullat themelore të teknikave dietë:

 • Ju duhet të pini ujë të mjaftueshëm.
 • Ushqimi nuk duhet të jetë shumë e nxehtë apo të ftohtë.
 • Ushqimi duhet të jetë i ndarë në 4 - 5 herë në ditë.
 • Ju nuk mund të ulen në një dietë pa u konsultuar me mjekun tuaj.
 • Hani mish ligët, mëlçisë, vaj peshku në det, bishtajore dhe perime, fruta, manaferrat, drithëra, mjaltë, herbs.
 • Një pjesë integrale e dietë duhet të jetë pije, TEAS bimor, decoctions ose egra u rrit manaferrat, lëngje dhe pije frutash.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin besslyzystoy dietë.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike për shpretkë ^

Sipas mjekëve, vetëm dietë për këputje e shpretkës nuk do të të ndihmojë. Mënyra e vetme nga ky shtet - operacion, gjatë të cilit hendeku stitched ose hequr trupin. Pas kësaj, pacienti duhet të hani ushqime të pasura me vitamina për të forcuar sistemin imunitar.

Në 3 ditët e para pas operacionit dietë duhet të jetë i butë, atëherë pacienti është transferuar në tryezë të përgjithshëm. Është e rëndësishme në këtë rast të drejtën deri dietë e pacientit, duke u bazuar në listën e produkteve të dobishme. Përveç kësaj, ju eliminuar shumica e produkteve menu ndaluar dhe enët.

Shqyrtime mjekët në dietë vetëm të mirë për shpretkë, sepse ky program ju lejon të shpejt të normalizuar funksionimin e këtij organi. Rezultatet e dietë për shpretkë ka parë disa kohë pas përdorimit të tij.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: