Ushqimi për veshkë


Ushqimi për veshkë shpejt heq inflamacion dhe normalizes metabolizmin

Dietë të veçantë për veshka luan një rol të rëndësishëm në procesin e trajtimit, sepse ajo ndihmon për të normalizuar metabolizmin, lehtësimin inflamacion dhe sekretim të shpejtë të substancave të dëmshme.

Është program shumë efektive dietë për shkak të ndryshme dhe përdorimin e proteinave, yndyrave dhe karbohidratet në sasi të arsyeshme.

Shkaqet, simptomat dhe sëmundjet diete veshkave ^


Veshkat - është e njohur punëtorë kryejnë filtrimin, pastrimin dhe eliminimin e toksinave, toksina dhe helmet nga trupi.

Përveç kësaj, ata nuk lejojnë akumulimin e tepërt e lëngjeve në trup. Është e nevojshme për të mbrojtur këtë trup, për shkak të sëmundjes mund të shkaktojë dështimin e veshkave, dehje dhe madje mund të çojë në pasoja më të rënda.

Më shpesh simptomat tipike të sëmundjes së veshkave përfshijnë:

 • rrit temperaturën e trupit,
 • tension të lartë,
 • dobësi,
 • lodhje,
 • dhimbje në shpinë të ulët,
 • anoreksi, turbullt e urinës,
 • apo edhe gjak gjatë urinimit.

Sëmundje të veshkave karakterizohet nga ënjtje të veshkave që mund të shfaqen në fytyrë, këmbët dhe stomakun. Një tipar karakteristik i edemë renale nëse shtypni poshtë në pjesë të trupit që është e fryrë, në shtypin duket fossa.

Shkaqet e sëmundjeve mund të jetë e ndryshme. Kjo është dietë e gabuar, duke pirë sasi të tepërta të sode, kripësi dhe produktet e tymosur, pijeve alkoolike, droga, hipotermi dhe ftohjet e shpeshta.

Një shkak i zakonshëm i sëmundjeve të veshkave është mungesa e parandalimit gjatë raportit seksual, si dhe seksualisht të transmetueshme infeksione mund të shkaktojë inflamacion i veshkave dhe mungesën e trajtimit të duhur mund të infektojnë sistemin urogjenital. Mos harroni gjithashtu për trashëgim.

Trajtimi i sëmundjeve të veshkave duhet domosdoshmërisht të emërojë një mjek në varësi nga shkalla e sëmundjes dhe shëndetin e pacientit. Megjithatë, një parakusht për trajtim tjetër nga përdorimi i drogës apo kirurgji, është emërimi i një №7 veçantë dietë. Përbëhet i këtij programi dietik për të kufizuar përdorimin e kripës dhe proteina, rritjen e numrit të frutave dhe perimeve në dietën e pacientit.

Njerëzit që vuajnë nga sëmundje të veshkave, duke përfshirë kancerin e veshkave, ajo është e rekomanduar për të marrë këto produkte jashtë tryezë numrin 7:

 • Fresh, steamed dhe të ziera perime, supave të lehta perime.
 • Drithëra të ndryshme, makarona.
 • Manaferrat të preferuar dhe fruta, komposto frutash dhe pelte.
 • Produktet e qumështit, sidomos krem, qumësht i thartuar dhe kos, ligët dhe gjalpë.
 • Vezë, mish ligët dhe peshku, e pjekur ose të zier.
 • Supë nga ijet, çaj brewed dobët, kafe dobët.

Nga menuja e pacientit është shumë e rekomanduar për të përjashtuar ushqime që përmbajnë sasi të mëdha të kaliumit dhe fosforit. Gjatë dietë është e ndaluar për të përdorur:

 • Arra, fruta të thata.
 • Banane dhe djathë.
 • Nga-produkteve, supë mishi, edhe mish pule, fasule.
 • Qepë, hudhër, radishes, kërpudha, herbs.
 • Tymosur, kripërat, konservuar.
 • Peshk detare, sallam, mish shumë yndyrë.
 • Çokollatë, kakao, kafe të fortë.

Ushqimi për veshkave, menutë shembullor dhe karakteristika ^

Ushqimi për gurë në veshka (oxalate, urate, fosfat)

Ushqimi për gurë në veshka është caktuar në varësi të përbërjes së gurëve (oxalate, urate, fosfat). Por, pavarësisht se çfarë lloj gurësh, rekomandimet e përgjithshme përfshijnë:

 • kufizime në përdorimin e kripur, i tymosur dhe ushqime pikante
 • proteina shtazore,
 • Produktet e konservuara dhe turshi,
 • alkoolit.

Nëse simptomat zbuluar të tilla si hipertension dhe edemë, sasia e lëngut të përdorura duhet të rritet në 2,5-3 litra në ditë.

 • Oxalates, zakonisht gjendet në urinë në sasi të vogla, por teprica e tyre tregon se pacienti duhet të kufizojnë përdorimin e oksalik që gjendet në spinaq, lëpjetë, marule dhe madje edhe çokollatë. Gjatë rëndim është e rekomanduar për të reduktuar konsumin e produkteve të qumështit. Menu e pacientit duhet të ndërtohet në mënyrë të tillë që ajo është aq hikërror, bollgur, kumbulla të thara, bukë, kungull dhe lulelakër, lëngjet e mishit si rrushi, dardhë dhe lë rrush pa fara.
 • Njerëzit me gurë fosfat është thelbësor në dietë përfshin mish, dhjamë derri, peshk nga-produkteve, drithëra dhe vaj perimesh. Mos harroni për fruta, manaferrat dhe perimeve, detit buckthorn, Kastrati, currants, mollë, asparagus, karrota dhe kungull. Nga produktet, përdorimi i të cilave është i nevojshëm për të kufizuar përfshijnë: miell, qumësht, produkte qumështi, rrush dhe kajsi të thata, luleshtrydhe dhe misër, hikërror dhe bollgur rekomanduar kur gurë oxalate. Është rreptësisht e ndaluar të përdorin yndyror, aromë, tymosur, ushqime turshi, supë mishi, erëza, kërpudha dhe fasule, djathi dhe vezët, çokollatë.
 • Prania e gurëve urate sugjeron se konsumimi i mishit, te brendeshmeve, kërpudha, mish dhe supë peshku, çaj, kafe, çokollatë, fasule, spinaq dhe lëpjetë rekomanduar me forcë. Kjo kryesisht përdorni perime të tilla si patate, asparagus, karrota, panxhar. Fruta të dobishme janë: mollë, dardha, rrush, kajsi dhe pjeshkë.

Ushqimi për veshkave polycystic

Ushqim dietik në polikystoze parashikon një kufizim në përdorimin e lëngjeve, proteina dhe kripë. Ashtu si programin e mëparshëm dietë, përdorin të gjitha yndyrore, skuqur, i tymosur akute të përjashtohet plotësisht.

Gjithashtu nuk rekomandohet bollgur dhe mel, e ëmbël, shalqi dhe patate. Dieta duhet të jetë i pranishëm fruta dhe perime, elb, thekër dhe thjerrëzat, kos dhe djathë, vezë, kërpudha, kikirikë, etj

Ushqimi pas heqjes së veshkave

Ushqyerit pas largimit të veshkave duhet të jetë për qëllim për të ndihmuar trupin duke u përdorur për jetën pa një veshkë. Në mënyrë të ngjashme, rekomandimet e mëparshme diete duhet të kufizojnë përdorimin e proteinave, kripërave dhe lëngjeve, bukë, pasta e ëmbël, mish dhe peshk broths, peshk yndyror dhe mish, kafe të fortë dhe çaj.

Herën e parë pas operacionit është e ndaluar për të ngrënë mish, atëherë ju mund të ngadalë të futur atë në dietë. Nga qumështi konvencionale duhet të braktiset, duke preferuar produktet e qumështit. Perime, fruta, drithëra dhe makarona duhet të jenë të mjaftueshme në dietë.

Menuja mostër një program diete është si vijon:

 • Për mëngjes ju mund të përgatisë një sallatë të shijshme, të ha një copë bukë dhe gjalpë dhe pije komposto.
 • Për një meze të lehtë është omëletë përsosur ose qumësht drithëra, infuzion e hips u rrit.
 • Në drekë ju mund të trajtoni veten për supë perimesh, peshk pjekur me perime, një qese të vogël, çaj me qumësht.
 • Për qull kostum darkë, ëmbëlsira steamed, mus me manaferrat.
 • Para se të shkojnë në shtrat është e rekomanduar për të ngrënë disa biskota dhe pini çaj bimor.

Ushqimi për fshirjen e veshkave

Programi dietik në mosveprim të veshkave është për qëllim kryesisht në rritjen e yndyrë që mbështet trupin. Pesha do të rritet, dhe paraqitja e yndyrë rreth përshpejtojë shërimin. Për trajtimin e kësaj sëmundjeje të dobishme për të përdorur fara kungull dhe lirin, luledielli, çdo lloj arra.

Ushqimi pas transplantim të veshkave

Racion dietik pas një mjek transplant organesh të caktuar në varësi të karakteristikave fiziologjike të pacientit, funksionin marrje ryshfeti. Është e nevojshme për të kontrolluar përdorimin e yndyrë, proteina dhe karbohidratet. Baza e dietë duhet të formojnë perime, fruta dhe drithëra të ndryshme, mish ligët, qumësht, etj

Ushqimi për dializë veshkave

Dietë për dializë kufizon përdorimin e proteinës vegjetal, kalium, klorur natriumi dhe lëngshme. I tërë ushqimi duhet të jetë nesolenoy. Përdorimi i lejuar i thekre dhe grurit bukë, supave perime, vezë, oriz, patate, lakër, panxhar, prej trangujve, etj Produktet e ndaluara të tilla si fasule, djathë, kërpudha, spinaq, fruta të thata, ëmbëlsirat.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për të mëlçisë.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike për sëmundje të veshkave ^

Rezultatet pozitive për dietë veshkave do të jetë i dukshëm pas disa ditësh të aplikimit. Shqyrtime mjekët në lidhje me dietën për veshka vetëm pozitive, sepse kjo metodë jep një efekt të fuqishëm anti-inflamator, në mënyrë efektive largon toksina dhe përmirëson ndjeshëm shëndetin e përgjithshëm.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: