Ushqimi për kancer pankreatik


Ushqimi për të parandaluar prodhimin e tepërt pankreatik e enzimeve

Dieta në sëmundjet e pankreasit ka për qëllim për të zvogëluar barrën në stomak dhe për të parandaluar aktivitetit të tepruar gjëndra të rëndësishme të trupit - pankreasit.

Shkaqet, simptomat dhe zakonet hahet në sëmundjet pankreatik ^


Pankreasi - organ endokrin që ofron normale dhe të koordinuar tërë trupin dhe kryen funksionet e mëposhtme: insulinën, mungesa e të cilat në trup shkakton diabet, dhe kryen sekrecionet e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit.

Sëmundja më e zakonshme e pankreasit, të cilat janë provokativë në natyrë, është pancreatitis, e cila ndodh si rezultat i shkeljeve të, dietë të pahijshme dhe mënyrën e jetesës në përgjithësi, duke marrë medikamente të caktuara, dhe trashëguar çrregullime metabolike. Përveç kësaj, ajo ndonjëherë mund të lindin nga sëmundje të tjera, gurëve të tëmthit, ulcerat apo cirroza e mëlçisë.

Pancreatitis mund të jetë akute ose kronike. Në pancreatitis akute vërejtur simptomat e mëposhtme: dhimbje të forta barku herpes, dhe të vjella. Në sëmundje kronike pacienti është plotësisht mungon oreksi, të vjella të shpeshta dhe nuk është ënjtje, dhemb bark e sipërme, dhe dhimbje jep mbrapa. Pancreatitis kronike zhvillohet gjatë viteve.

Ndodh që zgjati formë akute të pancreatitis mund të shkojnë në kronike. Sëmundja duhet të trajtohen. Përndryshe, ajo mund të rezultojë në një numër të komplikimeve dhe të shkaktojë diabetin, nekroza pankreatik, komplikimet pulmonare, kist rreme kancerit pankreatik dhe probleme të tjera serioze.

Në rastin e simptomave të përshkruara më lart, personi duhet të hospitalizuar menjëherë në repartin kirurgjik, sepse edhe një trajtim të vogël vonesë mbushur me pasoja të pakëndshme. Ekspertët rekomandojnë trajtimin e sëmundjeve të pankreasit duhet të ndjekin një dietë të veçantë terapeutik, e cila është jo vetëm një mënyrë themelore për shërim, por edhe parandalimi i shkëlqyer i acarimin.

Avantazhi kryesor i dietës terapeutike për kancerin e pacientit është se ajo rezulton në një gjendje relativisht të mirë të gjëndër vetë, duke eliminuar enzime shtesë dhe pengon zhvillimin e pancreatitis kronike.

Thelbi i dietë është për të ngrënë ushqime të tilla që trupi lehtë mund të tretet në pankreas nuk prodhon enzimat shtesë për tretje. Në dy ditët e para pas ajo filloi mprehje, njerëzit duhet të heqin dorë nga çdo vakt. Ju mund të pini vetëm ujë të pastruar, ose insistojnë u rrit.

Me dietë duhet plotësisht të përjashtojë të gjitha produktet që ose - si mund të çojë në mbi-punuar trupit dobësuar:

 • ju së pari duhet të heqë dorë nga ushqime të yndyrshëm,
 • sode dhe pije me sheqer,
 • kafe,
 • derri dhe salcice, duke përfshirë salcice,
 • domate dhe lëng domate,
 • salcat, majonezë,
 • acid acetik,
 • turshi të ndryshme dhe hudhër.
 • Ndër frutat që janë në listën e zezë Ushqimi: agrume, luleshtrydhe apo luleshtrydhet, butë.

Nga ana tjetër, ekspertët rekomandojnë përdorimin e produkteve të tilla si:

 • viçi, mish viçi,
 • pule dhe vezë,
 • ushqim deti,
 • yogurts dhe kos,
 • djathë,
 • bollgur dhe hikërror,
 • perime
 • kajsi dhe mollë,
 • qershi, Kastrati, boronicë dhe ushqime të tjera.
 • Çuditërisht, gjatë programit dietë edhe lejohet përdorimi i alkoolit, rrushit dhe të kumbullës verë, Martini dhe tequila.

Ndryshime të përhapur nënkupton zhvillimin e sëmundjeve pankreatik siç pancreatitis kronike, diabeti dhe sëmundje të tjera të rrezikshme. Identifikimi i problemit është një bazë serioze për ndryshimet e jetesës dhe shqyrtimit dietë ekzistuese. Shoqërues i vazhdueshëm i njeriut, duke pasur sëmundje të tilla duhet të jetë një dietë të veçantë për pankreasit ndryshime shpërndara bazuar në përdorimin e bimëve dhe produktet e qumështit, drithërat.

Ushqimi për kancer pankreatik: një menu përafërt dhe karakteristika ^

Ushqimi për inflamacion të pankreasit kanë për të menduar me kujdes dhe të ekuilibruar:

 • Duhet të hani në sasi të vogla, por shpesh (të paktën 6 herë në ditë).
 • Mundohuni të heqin dorë nga ushqimet e skuqura, duke preferuar të ziera dhe steamed.
 • Lakra përmban një shumë të acidit në dietë metodave të tilla është i kundërindikuar.
 • Lean peshk të zier, ideale për drekë vullnetit veshin.
 • Hani qull dhe nuk e kufizojnë veten në produktet e qumështit.

Kanceri pankreatik dietë përfshin përdorimin e enët që janë gatuar steamed ose të ziera. Produktet e qumështit duhet të skremuar. Përveç listës së lartpërmendur e produkteve të ndaluara duhet të përjashtohen nga dietë tymosur, banane, rrush, hurma, miell, ushqim të konservuar dhe kakao.

Menu Shembull:

 • Për mëngjes dhe para gjumit duhet të pini një gotë hips dobët supë.
 • Mes drekë dhe mëngjes janë të lejuar për të pirë një filxhan çaj me pak galetë sheqerit.
 • Darkë vlerësuar mund të përbëhet nga supë - pure patate, gatuar me karrota dhe perime të tjera të lejuara, hikërror pure dhe filxhan çaj jeshil.
 • Për darkë, është e rekomandueshme që të gatuaj disa vezë vetëm nga proteinat, hani një copë të vogël bukë të zezë.

Sigurisht, dieta është një rëndim të pankreasit nuk mund të eliminojnë sëmundje, por në këtë rast është e rëndësishme që të mos le problemin e keqësohet. Ajo duhet gjithashtu të kuptohet se një ushqim dietë për lehtësimin e simptomave nuk është e mjaftueshme, është e rëndësishme që të kombinojnë atë me metodat e barnave të përshkruara nga mjeku juaj.

Në fillim të përkeqësimit rekomanduar për ditë të uritur, gjatë të cilave lejohet vetëm për të pirë "Borjomi" ose hips lehta supë. Atëherë mjeku duhet të emërojë një dietë të veçantë, gjatë së cilës reduktuar numrin e kalorive të përdorura, yndyra, karbohidrate.

Kohëzgjatja e dietë rreth 5 - 6 ditë. Këto ditë, ekspertët rekomandojnë që të gatuaj supave me drithëra, gatuaj mish ligët ose enët peshk, omelettes steamed, kuzhinier vezë. Për ëmbëlsirë qumështor arsyeshme, mollë e pjekur, pelte, komposto.

Pas një operacioni ose heqjes së pankreasit kërkon një dietë të rreptë që ofron paqe e organit operuar. Javën e parë pas dietë operacioni pankreasit është shumë e vështirë. Një javë më vonë, pacienti është i lejuar për të hyrë në menu sasi të vogël të mishit dhe peshkut. Një javë më vonë rritet kalori konsum, por konsumi i përgjithshëm i acid, i yndyrshëm ose akut në - ende e ndaluar rreptësisht.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për ulcerat gastrike dhe duodenale. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike për pankreatik ^

Sëmundje të tilla si pancreatitis, shpesh gjenden jo vetëm në të rriturit, por edhe fëmijët. Dietë e duhur në sëmundje pankreatik në fëmijët mund të në një kohë relativisht të shkurtër për të kuruar fëmijën dhe për të shpëtuar atë nga dhimbjet në bark. Që fëmijët dietë nuk lejohet të përjashtojnë ëmbël, kryesisht kufizimet që ndikojnë në përdorimin e mishit yndyror, peshk, qumësht dhe vaj.

Rezultatet pozitive të një dietë të pankreasit do të ndihen pas disa kohe pas dietë. Së pari, puna pankreatik rinisë, dhe së dyti, që kanë probleme me mbipeshë, mund të njëjtën kohë të hequr qafe shtesë 2 kg në muaj. Efektiviteti i kësaj teknike thonë shumë komente pozitive dhe mjekët në lidhje me dietën për pankreas.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: