Ushqimi për të rinj


Dietë për të rinj ndihmon pa probleme dhe të sigurtë të reduktuar peshën

Dietë për të rinj bazuar në sistemin e duhur, të balancuar dhe të sigurt të furnizimit me energji që nuk do të shpëtoj vetëm në mënyrë të përkryer e peshë të tepërt, por gjithashtu e qartë lëkurën puçrra fytyre dhe forcimin e trupit.

Features ushqyerit dhe humbje peshe në adoleshencë ^


Çdo adoleshent nga mosha 12 deri në 16 vjet duke kaluar nëpër ndryshime psikologjike, hormonale dhe fiziologjike. Gjatë adoleshencës fillojnë të ndryshojnë interesit, të menduarit, lartësia, pesha dhe figura formë.

Ristrukturimi hormonale adoleshente përfshin paqëndrueshme - sfond emocional. Shumë adoleshentë, sidomos vajzat dhe gratë, shumë dhimbje të reaguar ndaj ndryshimeve të dukshme formë, sidomos në shtim në peshë.

Gjithashtu, në bazë të ndikojë në masë të madhe standardet e adoleshentëve të bukurisë në TV ose në revista. Si rezultat, për çfarëdo arsye, brezi i ri tenton të provojë veten për ideal, duke harruar se të shpejtë "rritur" dieta mund të shkaktojë dëm të pariparueshëm.

Pasojat e dietë të pahijshme në adoleshentët mund të jenë mangësi vitaminë, çrregullime metabolike, rritja frenim, anoreksi, dështimet në stomak, zorrët dhe organe të tjera të rëndësishme, dhe të tjerët, dhe problemet nganjëherë përjetshëm. Dietë adoleshente është e rekomanduar si një program efektiv dhe të lehtë humbje peshe që synon humbje peshe apo mbushëse kompetent, nëse është e nevojshme.

Avantazhet e dietë adoleshente përfshijnë:

 • Pesha fillon të bjerë (rritet), ngadalë por në mënyrë të sigurtë dhe në mënyrë efektive;
 • Lëkurës pastruar shpejt e akneve;
 • Forcuar muskujt dhe indet e kockave;
 • Një organ në rritje e merr të gjithë përbërësit e nevojshme për të, duke përfshirë vitamina, mikro dhe makro;
 • Teen dietë të ekuilibruar plotësisht, v. E. përbëhet nga yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve të nevojshme për rritjen e sasive të organizmit.

Mangësitë dietë adoleshente nuk ka. Duke contraindications përfshijnë vetëm prania e reagimit individual alergjik ndaj prodhimeve të qumështit apo agrume.

Rekomandimet kryesore të dietë adoleshente e mëposhtme:

 • Kërkohet ndryshim në katër ose pesë vakte;
 • Një mëngjes të plotë - baza e ushqimit të shëndetshëm të nevojshme për trupin e ri në rritje;
 • Regjimi të rreptë të pijshëm - të paktën 1.5 litra në ditë;
 • Vakt mbrëmje duhet të bëhet në mënyrë rigoroze brenda tri orë para gjumit.

Efikasiteti dhe lehtësinë e metodave adoleshente për humbje peshe dietë është e përcaktuar, i përbërë dobishme duhet të përfshijë ushqime të mëposhtme:

 • acid laktik dhe produktet e qumështit,
 • drithëra,
 • Perime të freskëta, manaferrat, fruta,
 • ushqime proteinike, mish, peshk, ushqim deti,
 • bukë gruri.

Rreptë ndalimi i nënshtrohen produktet e mëposhtme: sallam, të shpejtë tymosur - ushqim, patate të skuqura, biskota Shop, burgers, ëmbëlsira, pasta, ushqime të skuqura dhe sodas.

Teen dietë humbje peshe: Menu dhe karakteristika ^

Ushqimi për adoleshentë djemtë

Sistemi dietë ushqim për djalin përbëhet nga ushqime që përmbajnë 3000 kalori të përditshme, 59 gram të proteinave shtazore, 425 gram karbohidratet dhe 100 gram yndyrë. Norma çdo pjesë dhënë në meny është 100 gram Pije -. 200 ml.

Menu mostër për ditën:

 • Mëngjes: fileto pule zier zbukuruar me qull hikërror, vezë, komposto kumbulle;
 • Dreka: lëng shegë ose shegë;
 • Dreka: supë viçi perime, bukë thekre 40 gram, sallatë, qumësht;
 • Dreka: djathë - buding fruta;
 • Darka: patate të pjekura me një copë peshk, domate dhe bimëve 250 gr, çaj jeshil apo lëng frutash..

Ushqimi për vajzat adoleshente

Ushqimi për vajzat - adoleshencë të ndryshme nga teknikat e zhvilluara dietetike për djemtë kalori ushqime dhe përbërjen dietë. Vajzat preferohet më shumë se të futur një dietë të proteinave dhe karbohidrateve ushqime.

Mostrës menunë e përditshme për vajzat adoleshente:

 • Mëngjesi: kos natyral, bollgur me chunks e mollë e ëmbël, kakao;
 • Dreka: një pjesë e perime zier (lakër, karrota, patate, herbs), avull-copë (gatuar) pule apo viçi, 50 gram. alga deti, pelte natyrore ose komposto;
 • Rostiçeri: djathë të ulët yndyrë me copa frutash, i kalitur salcë kosi 10%, qumështi - koktej frutash;
 • Darka: patate të pjekura në krem ​​dhe jeshile, perime ose sallatë frutash, ndonjë lëng.

Ushqimi për vajzat adoleshente

Ushqimi për vajzat adoleshente e 14-18 vjet nuk është veçanërisht e ndryshme nga vajzat adoleshente të sistemit të furnizimit me energji. Por është e këshillueshme për të dietë për këtë moshë të përbëhet më shumë nga produktet e qumështit, perime, mish dhe perime.

Vajzat vlerësuara diete:

 • Mëngjesi: apple - sallatë banane me kos, qumësht dhe drithëra;
 • Dreka: integruar mollë e ëmbël me një grusht arra namolotom;
 • Dreka: pjesë e supë pule për supë, sallatë perime, 20 oz. buka e zezë, çaji jeshil;
 • Rostiçeri: hurmë, banane, mollë të përziera me 150 ml. qumësht (të papërpunuara) ligët në një blender;
 • Darka: një palë bell peppers mbushur me kërpudha (viçi i copëtuar) dhe oriz, një gotë me lëng portokalli.

Ushqimi për puçrra fytyre për adoleshencë

Ushqimi për puçrra fytyre për adoleshencë bazuar në këto rekomandime të detyrueshme:

 • Dietë e përditshme duhet të bëni qull, perime të freskëta, produkte të qumështit, mish pa dhjamë dhe fruta;
 • Kushti kryesor për trajtimin e puçrra fytyre - refuzimi i kafe, bukë, majonezë dhe salcat, ushqimet yndyrore, produkte me sheqer, duke përfshirë mjaltë, sheqer, jam dhe jam.

Në ushqim kufizime duhet të mbani mend se skincare higjienike kompetent dhe me kohë të ngjarë të ndihmuar të heqin qafe e puçrra fytyre adoleshente.

Ushqimi për rritjen e adoleshentëve

Për të rritur rritjen me disa centimetra ose më shumë, duhet të përfshihen në dietën produktet e mëposhtme:

 • Produktet e qumështit - kos, qumësht, djathë;
 • Pule, peshk dhe mish i kuq;
 • Verdhë veze veze;
 • Arra;
 • Banane;
 • Fasule dhe bizele.

Megjithatë, sipas mjekëve, vetëm dietë nuk është e mjaftueshme për të rritur rritjen. Për rezultate më efektive adoleshente e dëshirueshme për të bërë not, kalërim biçikletë ose shtigje në këmbë.

Ushqimi për potovstinnya për adoleshencë

Metodat e shtim në peshë në adoleshentët ofron kalori të lartë, por dietë të padëmshme.

Menu mostër rekomanduar në vijim:

 • Mëngjesi: kos 2,5%, çdo drithëra, por i gatuar në qumësht dhe 10 gram. gjalpë, 40 gr. bukë thekre;
 • Mëngjesi Dy: sallatë, komposto e ëmbël;
 • Dreka: spageti, pule të ziera, sallatë perimesh me krem ​​kosi 20%? Çaj me mjaltë;
 • Rostiçeri: 5. Cookies bollgur (xinxife), qumësht 3.5%;
 • Darka: një sanduiç (majonezë e natyrshme, një copë bukë, plastike zier viçi dhe kastravec), supë viçi, lëng Berry.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Magjike dietë.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët këshilla për ushqimin e duhur gjatë adoleshencës ^

Rezultatet dietat për adoleshencë, me respektim të rreptë të saj, të bëjë humbje peshe në muaj për 3 - 5 kilogram. Që metodë adoleshente dietë është mjaft e ekuilibruar dhe të lehtë për të kryer, atëherë ua lëshoni ajo nuk do të jetë. Gjëja kryesore - për të ndjekur një dietë dhe për të eleminuar përdorimin e "dëmshme" produkteve.

Opinionet dietë për adoleshencë kryesisht pozitive. Sistemi i propozuar pushtetit të vërtetë ka ndihmuar shumë anëtarë të brezit të ri për të përballuar me problemet e mbipeshes dhe puçrra fytyre skuqje. Mjekët në marrëveshje me idenë se trupi ka nevojë për rritje të ushqyerit e mirë.

Për ata që nuk duan të dietës, të dhënë të dobishme dhe efektive këshilla mjekët - nutritionists për të humbur peshë pa dieting riu:

 • Prania e një mëngjes të plotë gjithmonë metabolizmit të shpejtë dhe për të përmirësuar metabolizmin;
 • Ushtrimi i ndihmon kalorive djegur shumë më të shpejtë;
 • Ajo duhet të eliminojnë shumicën e dietë adoleshente e përdorimit të miellit, yndyrë, ushqim gjalpë, e cila ndikon negativisht në formë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: