Ushqimi për mëlçinë


Ushqimi për mëlçinë rikthen punë të plotë trupin

Dietë të veçantë mjekësor për mëlçisë ndihmon të rivendosur trupin dëmtuar, aktivizon metabolizmin në qelizat e mëlçisë dhe ndikon pozitivisht në shëndetin dhe pamjen.

Mëlçia - shumë e vështirë të punës, por me këtë organ shumë vulnerabël që kryen shumë funksione të rëndësishme dhe kërkon kujdes të vazhdueshëm.

Shkaqet, simptomat dhe zakonet hahet për mëlçi ^


Ritmi intensive dhe furishëm të jetës, dietë të varfër, stresi dhe problemet mjedisore të ndikojë negativisht në shëndetin e njeriut, sidomos që jetojnë në qytete industriale. Organi i vetëm, pastrimin e trupit nga ndikimet e dëmshme dhe rregullon metabolizmin - është i njohur për të mëlçisë tonë.

Shkaqet kryesore të sëmundjes së mëlçisë janë:

 • Ushqim të thatë përmban një numër të madh të preservatives, ngjyra, yndyrna, pesticideve, ujit të ndotur.
 • Mbingarkesat organet e tretjes, si rezultat i overeating.
 • Përdorimi i tepruar i ilaçeve.
 • Disavantazhi i energjisë diellore, ajrit të freskët të pastër dhe rekreacion.
 • Depletes dietë trupit.
 • Tensioni i vazhdueshëm.
 • Pirja e duhanit dhe konsumi i shpeshtë i alkoolit.

Sëmundja më e zakonshme të mëlçisë, cirroza, kanceri, dhe cysts neparazytarni parazitare, hemangioma. Duhet të theksohet se këto sëmundje janë mjaft të vështirë që të njohin, sepse fazat e hershme të ndodhë pothuajse asimptomatike.

Për këtë arsye, trupi shteti duhet të monitorohet me kujdes dhe duhet të mbështetet në ndihmë profesionale me paraqitjen e simptomat e mëposhtme: lodhje të shpeshta dhe lodhje, hidhërim në gojë, shumë yndyror intolerancës ushqimore, siklet në kuadratin e djathtë e sipërme. Përveç kësaj, paraqitja e problemeve të mëlçisë tregon pamjen e edemë, konfiskimet e shpeshta, të verdhë tonin e lëkurës.

Këto sëmundje janë të rrezikshme, para së gjithash, që të diagnostikuar ato në një fazë të hershme është e vështirë. Kjo është arsyeja pse pacientët gabimisht kthyer rheumatologists, hematologët dhe specialistë të tjerë. Mungesa e trajtimit të duhur mund të çojë në pasoja të rënda dhe ndërlikimet e dëmtimit të veshkave, anemia dhe, në raste të rënda - vdekjen.

Roli i dietës në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë luan një rol më të rëndësishëm se kurë, pasi ajo i mundëson trupit për të pastruar në mënyrë efektive dhe restauruar dëmin. Gjatë të ushqyerit klinike lejuar për të ngrënë produktet e mëposhtme:

 • supave të lehta, i krisur dhe biskota haletnoe;
 • viçi ligët ose pule, të ziera mundësisht;
 • ligët peshk i zier ose e pjekur;
 • vaj dhe gjalpë në sasi të vogla;
 • perime të para dhe lëngje, kafe dhe çaj me qumësht, hips supë;
 • një vezë në ditë, qull;
 • produktet e qumështit, komposto frutash, pure patatesh.

Mjekët rekomandojmë që të braktisin skuqur, yndyror dhe niseshte ushqime, bishtajore, mish, çokollatë dhe kakao, produkte të konservuara, dhe kushti më i rëndësishëm për një shërim të plotë - refuzimin e alkoolit.

Ushqimi për të mëlçisë: Shembull menu dhe karakteristika ^

Ushqimi për inflamacion të mëlçisë

Ushqim diete në sëmundjet inflamatore të mëlçisë është për futje kalori ishte rreth 2500 kcal në ditë, dhe numri i ngrënies është rritur për 4 - 6 herë.

 • Në mënyrë që të mos rrisë barrën në ushqime të përflakur organeve duhet të konsumohen të ziera dhe formë pure.
 • Kjo është e rëndësishme në simptomat inflamatore refuzojnë përdorimin e pjatave shumë të nxehtë dhe shumë i ftohtë.
 • Parakusht është një refuzim të plotë të ushqimit yndyror dhe rritur futje e ushqimeve që përmbajnë fibra.
 • 80-90 gram proteina - shkalla optimale ditore e inflamacion të mëlçisë. Mungesa e proteinave në trup shkakton degjenerimin e mëlçisë dhe zhvillimin e kesh. Një burim i shkëlqyer i proteinave është e produkteve të qumështit.
 • Një ulje e konsiderueshme e karbohidrateve nuk është e nevojshme, mbi të gjitha, që të mos abuzojnë produkte të tilla si sheqeri dhe pjekje që promovojnë depozitimin e yndyrës në mëlçi.
 • Yndyrna, në kundërshtim me besimin popullor në lidhje me rrezikun e tyre të trupit, nuk mund të jetë, por në moderim.

Ky program dietë mjekët quajtur tryezë №5.

Ushqimi për Mëlçia Cancer

Dietë jep trupit me ushqyesve nga kanceri, i jep forcë për të luftuar sëmundjen, por në të njëjtën kohë duke kufizuar rrjedhjen e substancave që sjellin dëm të organit të prekur. Gjatë këtij programi dietik çdo vakt mjekët rekomandojnë duke filluar me përdorimin e ushqimeve të papërpunuara, dhe pastaj të kalojnë në enët gatuar.

Asnjëherë mbushur vlen shumë, pasi një pacient vakt duhet të ndjehen të urisë lehtë. Përveç kësaj, është e rëndësishme që të përtyp ushqimin tërësisht dhe të pini shumë lëngje si ujë ose çaj brewed dobët.

Shembull menu e këtij programi dietë është si më poshtë:

 •  Mëngjesi është i përsosur lëng karrota të freskëta;
 •  rostiçeri mes të mëngjes dhe drekë mund të jetë, duke pasur petë përgatitur dhe sallatë rrepkë, veshur me salcë kosi, lejuar për të pirë një gotë qumësht të ngrohtë;
 •  Drekë mund të përbëhet nga supë nenavarysti pule, sallatë të lehta, feta buke, patate të pjekura dhe një filxhan çaj të brishtë;
 •  për darkë ju mund të gatuaj qull mel me qumësht, djathë tavë dhe piqem gjitha kërkesat gotë qumësht;
 •  para se të shkojnë në shtrat për të ngrënë disa fruta apo kos pi.

Ushqimi gjatë acarimin e sëmundjeve të mëlçisë

Terapi diete gjatë acarimin vendosur veten objektivat e mëposhtme:

 • Ofron ushqyerit pacienti është i moderuar dhe të kufizojnë përdorimin e yndyrë dhe kripë.
 • Racion dietik eliminon ushqimet menu që kontribuojnë në shfaqjen e kalbjes dhe fermentimit proceseve, si dhe ato produkte që stimulojnë sekretimin e lëngut të stomakut, departamenti biliare, etj
 • Sipas dietik ndaluar të përdorin produkte që përmbajnë kolesterol, vajra esenciale, purines dhe yndyrna fortë.
 • Përjashtimi i supozuar i plotë nga menuja e skuqur pacientit të gjithë, akute dhe alkoolit.
 • Efekti mund të forcojë ndjeshëm koktej të përgatitur posaçërisht, i përbërë nga lëng 1/3 filxhan panxhar, kastravec peeled, limon dhe mollë të vogla. Të gjithë përbërësit që ju duhet të bluaj një blender dhe shtoni disa lugë vaj ulliri.

Ushqimi në ndryshimet shpërndara në mëlçi

Ushqyerit terapeutik në ndryshime të shpërndara mund të ndikojë edhe më efektive se sa medikamente. Ai u emërua mjeku, duke marrë në konsideratë zakonet individuale dhe trupin e pacientit. Me produkte të pastër dietë me përbërësit toksike, preservatives dhe aditivëve kimike. Menu pacienti duhet të jetë natyrore dhe racionale.

Qëllimi kryesor i pacientit, i cili i mbijetoi një operacion është për të rivendosur këtë organ jetik. Ushqimi pas një operacioni të mëlçisë është konsideruar si një mënyrë shumë efikase, pa të cilat ilaçe do të ketë rezultate.

Secili vakt duhet të jetë i plotë, me karbohidratet të mjaftueshme, vitamina, fibra, yndyrna vegjetale dhe proteina. Pas efekt pozitiv kirurgji në trup ofrojnë krunde, biskota dhe drithërat, dhe mjaft e lëngjeve.

Ushqimi për kesh

Kesh diete program ka për qëllim të krijojë mekanikisht mëlçisë paqes, normalizimin e funksioneve të tij, për të përmirësuar sekretimit biliare. Rregullat e saj kryesore janë të ngjashme me rregullat e mëparshme të dieta të ushqyerit: ushqimi duhet të bëhet në formë të zier, zier apo të pjekur, dhe produkte të tilla si mish dhe perime mund të pastrohen.

Varësisht nga shkalla e marrjes kesh rregulluar proteinave: me proteina kompensohen kesh normë ditore e 120-140 gram në ditë, me decompensated - i kufizuar në 20 m

Menu mostër për njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje, si vijon:

 • Mëngjesi: oriz pure zier, sufle mishit.
 • Rostiçeri: mollë, e pjekur në furrë.
 • Dreka: supë me elb dhe perime, të jetë i sigurt për të bluaj, petë me qofte pule, steamed, fruta pelte.
 • Rostiçeri: infuzion e hips u rrit, të thata.
 • Darka: frykadeli mishit, steamed, karrota pure, buding unsweetened gjizë, puding.
 • Para se të shtrat: Low-yndyrë kos.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë artikull pas lindjes.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike në sëmundje të mëlçisë ^

Rezultate dietat për mëlçi mund të shihet pas disa kohë pas programit dietë. A reagime pozitiv rreth dietë për të mëlçisë, duke lënë pacientët kënaqur thënë rreth efikasitetin e saj të lartë në trajtimin e sëmundjeve të rënda.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: