Ushqimi për nënat lactating


Ushqimi për nënat lactating ndihmon për të shërohen shpejt pas lindjes së fëmijës

Shëndeti dhe zhvillimi i fëmijës që është gji varet tërësisht nga cilësia e qumështit të gjirit, kështu që dietë për nënat me qumësht duhet të jetë i përbërë me kujdes të madh.

Qumështi i nënës - kjo është ushqimi më i mirë për foshnjat dhe zëvendësimin e plotë të saj nuk ekzistojnë.

Features ushqim për gratë gjatë laktacionit ^


Foshnja qumësht të mjaftueshme, ushqim lactating gratë duhet të jetë numri i rregullt dhe të përsëritura të barabartë e të ushqyerit një fëmijë.

Në prodhimin e qumështit organizëm shpenzon një shumë të kalorive - që do të thotë se futje kalori duhet të rritet ndjeshëm.

Në gratë lactating, ajo mund të arrijë deri në 3.500 kalori në ditë. Dietë është e nevojshme për të mbajtur përmbajtje të pasur të elementeve gjurmë, vitamina dhe amino acidet. Për ta bërë këtë, klikoni në shumat e kërkuara duhet të jenë proteina pranishëm plotë, fruta të freskëta, manaferrat dhe perime.

Nënat Uniform ose ligët të ushqyerit të ushqyerit të ndikojë negativisht në cilësinë e qumështit, dhe kështu shëndetin e fëmijës. Pas të gjitha të domosdoshme për jetën, rritjen dhe zhvillimin e përbërësve që mund të merrni vetëm qumështin e gjirit.

Megjithatë, kjo nuk është e saktë që të mendojnë se mungesa e substancave të caktuara në dietën e nënave lactating, ato nuk janë të mjaftueshme në qumësht. Në prodhimin e qumështit, deri në një pikë, ato do të merren nga kompensimi mëmë. Para së gjithash kjo do të ndikojë negativisht në shëndetin e grave. Ndër mjekët dhe nutritionists debatojnë në lidhje me nënat lactating ushqim nuk largohem, dhe ka shumë dallime.

Por ka disa rregulla padiskutueshme:

 • Marrja e ndonjë ilaç gjatë laktacionit duhet të bihet dakord me mjekun tuaj.
 • Konsumi i alkoolit është përjashtuar plotësisht, sepse kjo do të ndikojë negativisht në shëndetin e fëmijës. Recommended refuzojnë të nikotinës.
 • Ushqim erëza, shumë djegëse ose të kripur ndryshon shijen e qumështit dhe të vështirë si një fëmijë.
 • Kufizojnë sasinë e caffeine dhe çokollatë, ajo nxit çrregullime të gjumit në fëmijë dhe overstimulation.
 • Fasule, lulelakër, bizele, brokoli të çojë në bloating dhe ënjtje bark.
 • Produkte gjysëm-të gatshme, ushqim të shpejtë dhe çdo preservatives ushqim të pasur, colorings dhe të gjitha seasonings kimike, sweeteners foshnjat do të sjellë dëme të mëdha. Shumë madje edhe të ndikojë negativisht në tru.
 • Disa lloje të peshkut mund të përmbajnë tepricë merkuri, zgjedhja e tij duhet të trajtohet me kujdes.

Nënat pleqsh dietë me alergji nuk është i bazuar vetëm në reagimet e saj alergjike në alergji të mundshme të fëmijës me produkte të tjera. Nëse të afërmit e ngushtë foshnjat janë alergjik në një numër të produkteve, mom ata duhet të merren me kujdes. Është më mirë që të mbani një ditar, kështu që do të jetë më e lehtë për të zbuluar se çfarë reaksion alergjik të fëmijëve dhe për të eleminuar alergeneve nga dieta e nënës.

Në një fëmijë të mundshëm alergjik të proteinave të qumështit të lopës, edhe në qoftë se nëna ushtron atë mirë. Me proteina të huaj që shfaqet në qumështin e nënës, fëmija zhvillon intolerancën. Në këtë rast, dietë të qumështit pa rekomandohet për nënat pleqsh. Ndonjëherë ajo mund të bëhet një alternativë për qumësht dhie lopës së.

Ushqimi për nënat lactating: menu Shembull për muaj ^

Nga të ushqyerit muajit të parë duhet të rritet konsumi ditor i sasive të zakonshme të lëngshme për 1 litër, sepse tani ajo është shpenzuar dhe prodhimi i qumështit. Prandaj, marrja e lëngjeve në pleqsh mund të jetë 2.5-3 litra.

Për fëmijët dhjetë ditët e para të nënave të ushqyerit dietë duhet të përbëhet nga produktet e mëposhtme.

 • Drithëra: pshenychka, hikërror, bollgur, oriz, misër.
 • Këngët supave.
 • Mish ligët.
 • Vajra perimesh.
 • Gjalpë (15 g)
 • Mollë e pjekur dhe banane.
 • Komposto e frutave të thata, zierje e hips u rrit.

Në ditën e 10 muajsh dhe një listë të produkteve të rekomanduara zgjeron. Shtuar:

 • Produktet e qumështit, djathit (i butë, firmë).
 • Avull, peshk ziera, vezë.
 • Një makarona pak.
 • Mënyra dietik perime gatuar.

Në muajin e parë të nënave të ushqyerit dietë laktacionit duhet të përjashtojë broths mishit, fruta dhe perime të papërpunuara, pasta të freskëta, krem, qumësht, qumështi i lopës, rrush, kafe dhe çaj të zi.

Pas muajit 1 dhe menu 3 duhet të shtoni produktet e mëposhtme:

 • Raw fruta, manaferrat dhe perime.
 • Arra (fistikë dhe kikirikë - nuk mund të).
 • Smetana.
 • Jam shtëpi nga manaferrat lokale.
 • Përjashtuara: rrush, çaj të zi, kafe, qumësht e tërë.

Nga 3 deri gjashtë muaj është shtuar:

 • Mel, elb.
 • Lëngje perimesh.
 • Med.
 • Përkuluni, të cilat nuk janë trajtuar termikisht.
 • Ju nuk mund të qumësht të tërë.

Varësisht nga menu thërrimet moshës nënat pleqsh mund të bëjë produktet e rekomanduar të tyre, duke pasur parasysh preferencat shije. Por ajo duhet të jetë e ndryshme dhe të kënaqshme. Për shembull, në muajin e dytë të jetës, kjo mund të duket si:

Menu mostër

 • Mëngjesi - drithëra dhe një copë mish hikërror, çaj jeshil me bllokim.
 • Mëngjes shtesë - një djathë pak me fruta të thata dhe arra, banane, hips supë.
 • Dreka - supë vegjetarian, merak pule me perime, komposto molle e fruta të thata.
 • Mesdita - ziera vezë, sallatë të panxhar të ziera, qumësht i thartuar pjekur.
 • Darka - makarona me djathë integruar dhe të peshkut me avull, dardhë.
 • Darka e Fundit - kos me biskotë apo tharje.

Nëse pas lindjes gruaja shëruar, kjo nuk është e nevojshme në 3 muajt e parë të përpjekjeve për të rivendosur formën. Kjo nuk është koha e përshtatshme për këtë. Kremlini kërkon një cilësi, lëndë ushqyese të pasur qumësht ose forcën amtare në shërim pas lindjes, prodhimin e qumështit dhe të kujdesit për fëmijën. Prandaj, nënat pleqsh dietë për humbje peshe mund të jenë të rënda.

Humbni peshë dhe nuk humbasin laktacionit është e mundur. Duke pasur parasysh se shpenzimet sa energji duhet nënën pleqsh për t'u kujdesur për fëmijën dhe për faktin se prodhimi i qumështit në kalorive të konsumuar, jo vetëm nga dietën e përditshme, por me rezerva yndyrë, pastaj thjesht të paguajë një veprimtari pak më shumë kohë fizike. Ëmbëlsirat dhe fruta të thata duhet të zëvendësohet për të kufizuar përdorimin e yndyrë.

Nëse fëmija juaj ka alergji, nëna do të mohojnë menu e salcice, çdo konservimin, e ëmbël dhe ushqime të kripura. Dietë hypoallergenic për lactating nënat përjashton të gjitha produktet e portokalli dhe të kuqe. Kjo nuk është vetëm një shumë e perimeve dhe frutave, të tilla si fruta agrume, shegë, currants, por edhe produktet e proteinave. Të tilla si peshk i kuq dhe havjar dhe mish pule, mish të bardhë edhe më të mirë turqi zëvendësim. Merrni produktet e qumështit nga qumështi i dhisë në vend të lopës.

Në mënyrë që të mos provokojnë dhimbje barku zorrëve e fëmijës, në një numër të produkteve kanë braktisur gjithashtu. Nënat gji Ushqimi për dhimbje barku propozon refuzimin e rrushit, mollë me lëvozhgë, bishtajore, cruciferous, lakër turshi lakër dhe është gatuar vetëm në formë. Në javën e për të përjashtuar produktet e qumështit dhe pastaj futur atë gradualisht.
Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për fryrje zorrë.

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike për lactating nënat ^

A simple, me cilësi të lartë, ushqim të shëndetshëm do të përfitojnë edhe nënën që ushqen dhe crumbs. Shërim të shpejtë pas lindjes dhe fëmija i zhvilluar plotësisht - këto rezultate dietat për lactating nënat. Disa mjekët besojnë se dietë dhe të respektojë jo domosdoshmërisht të mjaftueshme për të ngrënë vetëm produkte të shëndetshme dhe natyrore.

Por kjo është themelore dietat rregull laktacionit. Mjekët dhe komente rreth dietë për lactating nënat pajtohen me këtë pikëpamje. Produktet e dobishme - po, alkooli, aditivëve kimike, yndyrë të tepërt të kafshëve dhe produkteve që prishin shijen e qumështit - një që asnjë kompani. Ky është parimi kryesor i dietës çdo nënave ushqyerit.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: