Ushqimi për fëmijë


Ushqimi për fëmijët e zvogëlon peshën gradualisht dhe në mënyrë të sigurtë

Ushqimi për fëmijët - të ekuilibruar, kalori dhe të plotë të sistemit të ushqimit, që synojnë luftimin e trashje, të cilat më vonë mund të çojë në problemin e trashje.

Features ushqyerit dhe humbje peshe në fëmijët ^


Fëmijët shpesh bëhen viktima të trashje nga ngrënë ushqime "të këqija" ose tepër e ëmbël të tilla si ëmbëlsira, pasta, patate të skuqura, burgers, sodas dhe ushqime të tjera junk.

Përveç kësaj, shumë fëmijë dhe adoleshentët varur nga lojërat kompjuterike, nuk janë mjaft kohë jashtë dhe të mos shkojnë në palestra.

Si rezultat i shprehive të dobët të hahet dhe jetesës ulur, shumë fëmijë fillojnë të vuajnë jo vetëm mbipeshë, por pasojat pasuese:

 • deformim të kockave,
 • diabeti;
 • vaskulare - sëmundjet e zemrës.

Kur të vendoset në rishikimin e ushqimit të fëmijës dhe dietë, mos harroni se zhvilluar si rezultat i marrjes paekuilibruar dietik pasuar nga humbje peshe gabuar, pasojat e të cilit mund të jetë stunting, mangësi vitaminë, dhimbje koke, kujtesë të dobët dhe koordinimin.

Dieta e fëmijëve duhet të bazohet në një dietë të ekuilibruar përbërë nga proteina, yndyra, vitamina, minerale dhe ushqyesve të tjera. Lista e pranueshme ushqime dietë humbje peshe për fëmijët përfshin dobishme mëposhtme për rritjen e produkteve të organizmit:

 • Varieteteve të ulët-yndyrë e peshkut, mishit, pulave, prodhimet e detit, tru mëlçisë, natyrore;
 • Vezë;
 • Drithërat - elb, bollgur, mel, oriz, hikërror, miell i bluar trash misri;
 • Natyrore qumësht yndyrë të ulët, produktet e qumështit: qumësht, kos, kefir, borë, qumësht i thartuar pjekur, salcë kosi, djathë, gjalpë dhe natyrore;
 • Perime, fruta (të thata, të pjekur, të freskëta) frutash;
 • Bean;
 • Thekër, gruri ose bukë krunde;
 • Pije - lëngje nga manaferrat, perime, fruta, pelte, kakao dhe krem, ujë mineral;
 • Produktet e ëmbël (të kufizuar) - Zi, çokollatë me qumësht, reçel.

Ushqimi për fëmijët nuk duhet të përfshijë junk ushqim menu në vijim:

 • Pije të gazuara butë: Pinocchio, Coke, Fanta dhe të tjerët;
 • Mish apo pule vakt gati - burgers, salcice, dumplings Shop;
 • Patate të skuqura, karamele, Kirieshki, snacks, ëmbëlsira dhe të tjera;
 • Mallrat e konservuar, tymosur;
 • Produktet Fried: - patate të skuqura, ëmbëlsira, bilyashi dhe më shumë.

Gjatë respektimin e dietën e fëmijëve duhet të respektojnë rregullat e mëposhtme:

 • Fëmijët Ushqimi duhet të jetë i shpeshtë dhe i pjesshëm, të sigurojë katër vakte. Çdo herë që ju duhet të ndiqni disa rregulla: vakt i parë - deri në 30%, mëngjesin e dytë - 10%, darkë - deri në 40% apo darkë - 20% e dietën e përditshme;
 • Ushqime proteinike duhet të përfshijnë mëngjes dhe drekë, kokrra dhe perime të tëra është e dëshirueshme për të lënë për darkë;
 • Ushqimi për fëmijë rreptësisht përjashtojnë hahet pakontrolluar dhe overeating;
 • Enët janë përgatitur pjekur ekskluzivisht, të ziera, steamed ose të zier;
 • Gjalpë është e rekomanduar për të shtuar drithëra me një numër shumë të vogël.

Dietë e Fëmijëve ka përfitimet e mëposhtme kryesore:

 • Pesha do të fillojë të ulet ngadalë, por shumë efektive;
 • Trupi jo vetëm në mënyrë të sigurtë liruar nga yndyra, por edhe e lehtë për të hequr qafe e toksinave, kripëra dhe komponimet e tjera të dëmshme;
 • Sistemi imunitar, kockave dhe muskujve indeve shkëlqyer të fortë.

Aspektet negative të dietë për fëmijët ka, pasi është më e balancuar. Kundërindikimet mund të shërbejë vetëm praninë e alergjive individuale të fëmijëve për produktet e qumështit, frutave agrume dhe më shumë.

Fëmijët Dietë hollim: menu Jave dhe receta ^

Kryesore Kushti subjekt humbje peshe dietë fëmijë - një mënyrë jetese aktive. Për një rezultat të shpejtë dhe pozitive kanë nevojë për të maksimizuar veprimtarinë e fëmijëve nga ushtrime në mëngjes, viziton seksione, shkollat ​​e mësimet valle ose çdo - lloj sporti.

Dietë mostër menu për fëmijën tuaj:

E hënë

 • Mëngjes: omëletë me avull me oriz, komposto molle;
 • Dreka: sanduiç me një fetë bukë, gjalpë, djathë dhe kastravec, komposto frutash;
 • Dreka: patate mbushur me mish të mëlçisë, pije karrota;
 • Mbrëmje: bollgur me fruta të thata, sallatë panxhar zier me rrush të thatë, komposto.

E martë

 • Mëngjesit: pancakes me bollgur, mollë;
 • Dreka: sallatë me vezë, patate, djathë, pije dardhë;
 • Dreka: meatball viçi me hikërror, lëng mishi viçi, një copë bukë;
 • Mbrëmje: pelte frutash, sallatë me mollë, karrota, lakër.

E mërkurë

 • Mëngjes: Sallatë me kallamar, zier oriz dhe misri me krem, lëng shegë;
 • Dreka: patate - burgers peshk me avull, një koktej i banane me qumësht;
 • Dreka: peshk - supë perimesh, merak lakër, lëng Berry;
 • Mbrëmja: qull "Miqësia" (mel, oriz), sallatë me mollë, dardha, kumbulla dhe kajsi në kos, lëng mishi kokrra të kuqe.

E enjte

 • Mëngjes: omëletë patate, bukë thekre me djathë, borë;
 • Dreka: fruta, djathë;
 • Dreka: supë me mish pule dhe lakër të freskët, sallatë, lëng portokalli;
 • Mbrëmje: pelte molle, supë bollgur me krisur.

E premte

 • Mëngjes: kungull pancakes me salcë kosi, supë me kajsi të thata;
 • Dreka: mollë e pjekur, një pjesë të vogël të manave;
 • Dreka: supë me mish lope, sallatë perimesh, pelte frutash;
 • Mbrëmje: drithëra misri, kos me fruta.

Bazuar në menynë që ju mund të bëni vetë planin tuaj dietë të ekuilibruar të përshtatura për preferencat individuale të fëmijës.

Receta dietë dietë për fëmijë

E shijshme dhe të shëndetshme dietë receta për fëmijët për të ndihmuar të diversifikuar menu. Këtu janë disa prej tyre.

Cutlets "Misteri"

 • Vlim pesë patate të mesme, fshij nëpërmjet një sitë dhe shtoni disa vezë, majdanoz copëtuar, kripë dhe i bëjnë ato në formën e ëmbëlsira.
 • 250 gr. viçi vënë në mes të çdo meshë dhe të lidheni edges mënyrë që mbushja lënë krejtësisht brenda.
 • Roll përfunduar në masë në miell dhe vendin në avullore.

Chicken sufle

 • 60 oz. sjellë mish pule, kripë, shtoni 30 ml whipped verdhë qumësht.
 • Mix, vihet në një fletë pjekje dhe piqem në furrë.

Kajsi Mousse

 • 100 gr. kajsi vuri përballë prerë në, derdh ujë të valë të nxehtë dhe të sjellë në vlim.
 • Pastaj shtoni 20 gram. sheqer dhe fryrë 10 dhjetor. xhelatinë dhe përsëri të sjellë në gjendjen të valë.
 • Pastaj fshij në masë, të ftohtë, për të rrahur penoobraznoho lloji, derdh në molds dhe cool.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë Pastrimit artikull.

Rezultatet komente hollë dhe rekomandimet e mjekëve për humbje peshe fëmijë dietë ^

Rezultatet e dietë për fëmijët është shumë efektive dhe mund të arrijnë një humbje muaj peshe prej 5 kg apo më shumë. Megjithatë, efektet pozitive janë arritur secili në mënyra të ndryshme, në varësi të numrit të shtypur kg shtesë, fizikun apo karakteristikave fiziologjike të secilit fëmijë.

Dalja kryesor në dietën e fëmijës - jo për t'u kthyer në "të dëmshme" dhe të lartë kalori dietë. Për shkak se kjo dietë ndjek një dietë të ekuilibruar, të lëvizin atë në fëmijëri është shumë e lehtë dhe ju mund të përsëris disa muaj.

Opinionet dietë për fëmijët jo vetëm të humbjes së fëmijëve peshë, por prindërit e tyre nuk kanë deklarata negative. Ata besojnë se kjo dietë, edhe pse ajo ishte e gjatë, por me të vërtetë ndihmoi për të humbur peshë dhe në masë të madhe në parandalimin e pasojave të padëshiruara shëndetësore.

Mjekët rekomandojnë të ndiqni disa këshilla për të shmangur problemet e mëtejshme të mundshme me një figurë apo gjendjes mendore tek fëmijët. Këtu janë këshilla se si të humbni peshë pa dieting fëmijë:

 • Jetë i sigurt për të monitoruar sasinë e servings;
 • Inkurajoni fëmijën të bëjë ritmin kodrina e jetës;
 • Limit TV dhe kompjuter për fëmijët e kohës;
 • Diskutoni me produktet tuaj dëmtojë fëmijën formë dhe përdorimi shëndetësore të dëmshme dhe pije;
 • Prindërit bëhen objekt i imitimit për fëmijë për një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të saktë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: