Ushqimi për gratë shtatzëna


Ushqimi për shtatzëna siguruar ushqimin fetusit

Ushqimi nëna shtatzënë ndikon drejtpërsëdrejti mendore dhe fizike mirëqenien e fëmijës, kështu që dietë për gratë shtatzëna, së pari, duhet të sigurojë zhvillimin e plotë të fetusit.

Veçori të ushqyerit gjatë shtatzënisë ^


Në këtë vendimtare, kompleks dhe i lumtur në periudhën e jetës së një gruaje duhet qasur me kujdes menynë vizatim dhe të bëjë rregullime të. Në ndryshimet shtatzëna fiziologjike ndodhin, rritjet e mitrës dhe fasha organet, duke përfshirë zorrët dhe stomaku. Prandaj, tradicionale tre vakte në ditë është jopraktike, më mirë të rritet atë në 5-6 herë, duke reduktuar kështu madhësive pjesë. Në natën, ju nuk mund të ngarkesës deri.

Ushqimi duhet të jetë e natyrshme e thjeshtë dhe më e dobishme. Nevoja për elementët gjurmë, proteina dhe vitamina rrit shumë herë, kjo është material për të formuar një organizëm të ri. Fëmija ardhmja Bukuri varet nga "themelet" që ai do të marrë në mitër. Prandaj është e nevojshme për të eliminuar plotësisht ushqime që janë në gjendje të ndikojnë në formimin e fetusit dhe shëndetin e fëmijës së ardhshme.

Produktet e ndaluara:

 • Alkooli.
 • Produkte gjysëm-të gatshme, të gjitha produktet e ngjyra dhe preservatives, tymosur.
 • Alergeneve. Në qoftë se në mesin e familjes së ngushtë janë njerëz të cilët janë alergjik ndaj ushqimeve të caktuara, konsumi i tyre më shumë e kufizuar.
 • Kufizojnë ose eliminimin e produkteve që ofrojnë ngarkesën në fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë: yndyrore, skuqur, aromë, marinuar, i kripur, kosi.
 • Ulja e konsumit të ëmbëltore.

Produkte të dobishme për gratë shtatzëna:

 • Peshk Malozhyrna dhe mish.
 • Produktet e qumështit.
 • Fresh manaferrat, fruta, herbs dhe perimeve.
 • Drithëra, arra.
 • Naftës së papërpunuar.

Në qoftë se një grua shtatzënë dëshiron diçka "jo shumë të dobishme", ajo mund të përballojë. Pas të gjitha, shtatzënia nuk është një sëmundje, për shembull, një dozë e vetme e peshkut tymosur apo qebap me yndyrë nuk do të dëmtojë fëmijën. Në gjysmën e parë të termit rekomanduar futje kripë jo më shumë se 12 gram. në Oz dytë -8. para lindjes - 5 gram.

Salt - një produkt jetik. Sepse dietë kripë për shtatzënë caktuar me kujdes. Limit kripë - mënyra e vetme jo-drogës për të ndihmuar nënën shtatzënë për të tërhequr lëngjeve të tepërta nga trupi dhe të shpëtoj nga edemë. Kohëzgjatja dietë kripa nuk duhet të kalojë më shumë se 2 javë. Kripa nuk është përdorur për gatim, por në qoftë se ju dëshironi të humbni peshë, është përdorur dhe ushqime të lartë kalori.

Ënjtje Problemi i njohur për shumë gra shtatzëna. Ushqimi edemë në gratë shtatzëna nuk është shumë e ndryshme nga rregullat themelore të ushqimit të rekomanduara nga nënat e ardhshme. Shumica e mjekëve mendojnë se kufizimi lëngun edemë është e nevojshme, dhe nuk ka dietë kripë ose kufizimi kripë do të përballen me edemë sukses.

Ushqimi për gratë shtatzëna: menu mostrës dhe karakteristika ^

Një grua shtatzënë duhet të marrin parasysh këshillën e mjekut, të përqëndrohet në shëndetin e tyre dhe të tregojnë një imagjinatë pak. Në menynë e produkteve të dobishme mund të shkojnë një të ndryshme dhe të shijshme dhe ushqimi do të merret me një qëndrim pozitiv.

Menu mostër për gratë shtatzëna

Mëngjesi - një zgjedhje

 • Të gjitha llojet e drithërave qull, me qumësht dhe gjalpë.
 • Të ulët djathë Fat dhe salcë kosi.
 • Gjalpë, bukë krunde dhe vezë.
 • Peshku i zier dhe sallatë perimesh.

Paradrekë

 • Manaferrat dhe fruta me kos ose mjaltë.
 • Omëletë me proteina.
 • Kos me krisur ose tharje.
 • Zbritje dhe qumësht.

Darkë

 • Borsch, një copë bukë të zezë, zier viçi me oriz, sallatë me perime.
 • Supë pule, peshk të pjekur dhe merak perime.
 • Supë peshku, mish pule steamed dhe të zier fasule.
 • Krem e kungull, cutlets peshk, sallatë hikërror.

Drekë

 • Apple, portokalli ose lëng shegë, biskota zgjatur.
 • Sallatë frutash me arra.
 • Gjizë me fruta të thata.
 • Hips supë dhe fruta.

Darkë

 • Qull qumështi (përveç bollgur).
 • Merak perime me peshk.
 • Sallatë të freskët dhe gjoks pule.
 • Vinaigrette, djathë pakripur.

Ju mund të hani fruta pa sheqer, ose pini një gotë qumësht i skremuar, por jo më vonë se 2 orë para gjumit.

Ushqimi për gratë shtatzëna në tremujorin e 1

Në kohë të ndryshme gjatë formimit të frutave, trupi ka nevojë ushqyesve të caktuara. Dieta diete e grave shtatzëna në tremujorin e parë nuk kërkon rritje futje me kalori, ajo është 2000 kcal. Në javë tretë të zhvillimit embrionale e sistemit nervor formohet dhe të gjitha organet vitale.

Gjatë kësaj periudhe, veçanërisht acidi folik është e nevojshme, mungesa e tij mund të çojë në moszhvillimin e trurit. Ajo është e përfshirë në ndarjen e qelizave dhe formimin e placenta pengon gabim. Nga java e katërt embrioni është tashmë ndodh tkurrje kardiak. Nga java e pestë është formimi i mëlçisë treguar karakteristika, është i vendosur dhëmbët. Kjo periudhë e shkurtër është shumë e rëndësishme, kështu që ju duhet të ndiqni rregullat rreptësisht.

Sidomos nevojë të madhe në folik një tremujor dhe acid Askorbik, vitaminë E dhe A, kalcium dhe jod. Menuja duhet të jetë jashtëzakonisht i pasur vitaminë përbërësit -Mineralni: lëngje të freskëta, fruta, perime, bukë me qumësht. Dhe, edhe pse kockat do të formohet më vonë, ushqime proteinike kufi nuk është e rekomanduar për shkak se trupi është tashmë filluar të bërë rezerva për nevojat e ardhshme.

Ushqimi për gratë shtatzëna në tremujorin e 2

Që nga 4 muaj në mënyrë aktive në rritje fetusin, kështu edhe nëna shtatzënë ka nevojë për më shumë kalori. Dietë e grave shtatzëna në tremujorin e dytë do të rritet në 2500 kcal kalori. Por kjo nuk duhet të rritet me ëmbëlsirat, ëmbëltore është kufiri më i mirë.

Nevoja për vitamina dhe minerale është ende e lartë. Për shkak se mungesa e vitaminës D ndikon në formimin e skeletit kockave, në këtë periudhë u rrit nevojë për kalcium. Gjithashtu për rritjen e tyre kanë nevojë për vitaminë E. perime yndyrna janë thelbësore për të mbetur shtatzënë për absorbimin më të mirë të vitaminave të tretshme në yndyrë, kështu që futje e tyre duhet të rritet.

Ushqime proteina e nevojshme në dietë tremujorin e 2 si material kryesor të ndërtimit për trupin e ri. Në gjysmën e dytë të mjekut afat mund të rekomandohet dietë proteina për gratë shtatzëna. Ajo nuk kufizojnë sasinë e karbohidrateve, proteinave produkte përdoren vetëm pak më shumë se zakonisht.

Proteina është e nevojshme jo vetëm fëmija, por edhe nëna - për rritjen e gjëndrrat e qumështit, si dhe placentë si parandalimin e anemisë dhe një sërë peshë të tepërt. Megjithatë, dietë proteina nuk është për të gjithë shtatzënë - edemë dhe problemet e veshkave nuk është e rekomanduar.

Ushqimi për gratë shtatzëna në tremujorin e 3

Gratë shtatzëna në tremujorin e tretë kërkon uljen e kalorive, sidomos më të ngushta të lindjes. Në pjesën e parë të ditës duhet të japë përparësi të proteinave në produkte të tjera të qumështit, frutave dhe perimeve. Ju mund të hani vetëm ushqime të ulët yndyrë gatuar mjet diete.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për mëllenjë. 

Rezultatet, rekomandime dhe komente nga mjekët e të ushqyerit klinike për gratë shtatzëna ^

Mjekët ndalojnë çdo shtatzënë mono-dietë. Dietë duhet të jetë i balancuar dhe i pasur me të gjitha më e nevojshme për nënën dhe fëmijën me ushqyesve si shqyrtimet e mjekëve rreth dietë për gratë shtatzëna vetëm pozitive.

Shëndet të mirë, mungesa e edemë, shtim në peshë brenda kufijve të pranueshëm dhe lindja e një fëmijë të shëndetshëm - këto dietat rezultojë në shtatzëni. Për më tepër, parimi i të ngrënit shëndetshëm mund të rekomandohet jo vetëm shtatzënë, por edhe të gjithë ata që duan asnjë dëm për shëndetin humbasin disa kilogramë shtesë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: