Atkins Diet - figura Secret ideale e yjeve të Hollivudit


Dieta Atkins ndihmon në ruajtjen e peshës ideale shumë yjet e Hollivudit

Dieta Atkins, i zhvilluar mbi 40 vjet më parë nga mjeku amerikan - një kardiolog Robert Atkins i parë për t'u marrë me mbipeshë e tyre për shumë vite një popullore në mbarë botën.

Ai ndihmoi për të humbur peshë më shumë se 50 milionë njerëz, duke përfshirë edhe fansat e saj shumë njerëz të famshëm si Jennifer Aniston, Catherine Zeta Jones, Brad Pitt, Robbie Williams dhe shumë të tjerë, kështu që është nganjëherë i quajtur "Hollywood".

Parimet e saj janë përdorur më tej për të hartuar më të njohura në vendin tonë dietë Kremlini.

Thelbi Atkins dietë ^


Thelbi kryesor i dietës Atkins, si të ngjashme ulët francez Duka Ushqimi është dietë të ulët karbohidrate, në të cilën trupi i lirë të burimeve primare të energjisë nga karbohidratet, me gjysmë zemre shkon në përpunimin rezervat yndyrë.

Qëllimi kryesor i saj - për të rindërtuar metabolizmin tuaj në mënyrë që trupi përdorur për të përdorur yndyrë si burim kryesor të energjisë, dhe të mbajë konstant glukozës në gjak dhe përgjithmonë të shpëtuar njerëzit nga varësia e ushqimit dhe dëshirë të tepruar për ëmbëlsirat.

Sipas Dr Atkins rekomanduar atyre ushqim, pavarësisht nga humbja e kilogramëve shtesë:

 • Përmirëson shëndetin e përgjithshëm, si dhe humbjen e toksinave janë yndyrë të përfshira në depo yndyrë.
 • Përveç kësaj, ai pretendon se ngrënie ushqime proteinike me indeks të ulët glycemic normalizes nivelet e sheqerit në gjak, sepse proteina tretet karbohidratet shumë më ngadalë dhe kështu eliminon hedhje të mprehta glukozë.
 • Kjo, nga ana tjetër, pengon lodhje, dhimbje koke, dhimbje të përbashkët dhe të muskujve dhe madje edhe depresioni.

Por për të gjitha përfitimet e saj, kjo teknikë nuk tregon të gjitha - kjo nuk është e rekomanduar për gratë shtatzëna, nënat pleqsh dhe njerëzit me sëmundje të veshkave.

Fazat e dietës Atkins ^

Pesha Humbje Programi Dr Atkins ka katër faza, ku secila prej tyre ka karakteristikat e tij dalluese.

Faza e parë

Faza e parë - faza e induksionit është më i rëndë dhe zgjat të paktën dy javë, gjatë së cilës trupi i njeriut fillon "ketosis", pra procesin e lipolysis. Në fazën e parë duhet t'i përmbahen rregullave të mëposhtme:

  • futje karbohidrate jo më shumë se 20 gram në ditë;
  • ushqimi është marrë nga 3 në 5 herë në ditë në pjesë të vogla, dhe hendeku mes të ngrënies nuk duhet të kalojë 6 orë;
  • pini të paktën 8 gota ujë të thjeshtë në ditë;
  • kapsllëk marrë ushqim të pasur me fibra vegjetale dhe fibra;
  • nuk nopem - zgjohem nga tabela me një ndjenjë kënaqësie dhe jo ngopje;
  • plotësisht të përjashtuar nga dietë të bukës, makarona, perime niseshte, arra dhe fara;
  • për të përshpejtuar fillimin e ketosis dëshiruar ushtrimit të moderuar.
  • Produktet e pranueshme në fazën e parë - mish, peshk, karkaleca, midhje, vezë, ndonjë vaj vegjetal.
  • Në sasi të kufizuar lejuara - djathë, djathë, gjalpë, salcë kosi, trangujve, domate, kungull i njomë, lakër, patëllxhan, ullinj jeshile, arra dhe fara.
  • Ndalohet plotësisht - ëmbëlsirat, bukë dhe makarona, domate paste, patate, panxhar, karrota, rrush, banane, luleshtrydhe, portokalli, pineapple.

  Në fazën e parë fillon humbje peshe, e cila është 2-5 kilogram, në varësi të karakteristikave individuale te organizmit.

  Faza e dytë

  • Faza e dytë është planifikuar fazën humbje peshe dhe zgjat nga disa javë deri në disa vjet, në varësi të se sa kg duhet të rivendosur.
  • Në këtë fazë eksperimentalisht përcaktohet norma individuale maksimale ditore e karbohidrateve në humbje peshe e cila do të vazhdojë pa u ndalur ketosis.
  • Njerëz të ndryshëm kanë kjo vlerë mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme, duke filluar nga 20g për 150g në ditë.

  Gjatë fazës së dytë duhet të rritet gradualisht sasinë ditore e karbohidrateve dhe të ngushtë të monitoruar dinamikën e ndryshimeve në peshë. Nëse pesha vazhdon të bjerë, atëherë ju mund të rrisë sasinë e karbohidrateve në dietë; në qoftë se ai u ndal ose u rrit nevojën për një kohë të shkurtër kthyer në fazën induksion.

  Nëse ju bëni matjet e kontrollit të përditshme të peshës, ajo në përgjithësi është e vështirë për të kuptuar dinamikën e peshës, si një luhatje ditë janë pothuajse i padukshëm. Prandaj, besueshmëria mund të kryejë kontrollin peshon një herë në javë, pak duke rritur kohëzgjatjen e kësaj faze të dytë.

  Në mënyrë të ngjashme, ju mund të përshtateni në mënyrë të pavarur të gjithë procesin e humbjes së peshës - për shembull, në qoftë se ju doni të diversifikuar menu tuaj, rritjen e numrit të karbohidrateve dhe në këtë mënyrë pak më të ulur normën e humbjes së peshës. Ju gjithashtu mund të rrisë sasinë e karbohidrateve të konsumuar, duke rritur aktivitetin fizik.

  Faza e tretë

  Faza e tretë - faza e tranzicionit të kursyer peshë fillon pas arritjes peshën e dëshiruar.

  Kjo fazë shumë eksperimentale, por qëllimi i saj është sasia individuale e përditshme e karbohidrateve në të cilën peshë do të ndalet dhe të mirëmbajtura në mënyrë të qëndrueshme.

  • Është e rekomanduar për të rritur normën e përditshme të karbohidrateve është gjithashtu shumë i mirë, jo më shumë se 5-10 gram në javë dhe me kujdes të monitoruar dinamikën e peshës.
  • Kjo fazë duhet të vijnë shumë të përgjegjshme dhe të mos ngutemi, sepse standardet individuale karbohidrate për mbështetje të qëndrueshme peshën ideale do të përputhen jetën.

  Faza e katërt

  Faza e katërt - faza e ruajtjes së peshës trupore vazhdon gjatë gjithë jetës. Dr Atkins thotë se, në qoftë se respektohen në mënyrë rigoroze në fazën e tretë të një normë të karbohidrateve, pesha do gjithmonë - e përsosur.

  Ju nuk mund të relaksoheni dhe të fillojnë konsumin e pakontrolluar të ëmbëlsirat, sepse një herë humbur peshë prapa dhe duhet të fillojë procesin e humbjes së peshës fillimisht, nga fazat më të hershme. Shmangni shtim në peshë nga më shumë se 3 kilogram të peshës dëshiruar.

  Tabela Atkins dietë ^

  Tabela tregon dietë Atkins karbohidratet per 100 g produkt dhe të saktë mund të llogarisë dietën tuaj të përditshme.

  Që nga këto produkte është e rekomandueshme që dietën tuaj të përditshme:

  Featured Produkte Atkins dietë

  Tabela e produkteve të ndaluara që duhet të shmanget:

  Ushqime të ndaluara Atkins dietë

  Recipes dhe menu shembullor Atkins dietë ^

  Një shumëllojshmëri e recetave të shijshme lejojë Atkins dietë humbni peshë ushqyes, e shijshme dhe të rehatshme. Zgjedhja e ushqimeve të lejuara në tryezë, ju mund të tregojnë imagjinatën dhe të eksperimentojnë me ta në varësi të preferencave tuaja ushqimore.

  Ndjehen të lirë për të blerë varieteteve të reja të peshkut dhe mishit, perimet (kontrolloni sasinë e karbohidrateve në to). Cook me to të ndryshme perimesh supave, Stews, salads, enët anë dhe pure vetë shpikin kombinime të reja dhe mundësitë.

  Recipes Atkins dietë si ka shumë menu shembullore, ju mund të marrë si bazë në vijim dhe kombinohen për shijen tuaj.

  Sallatë me vezë dhe perime

  • 1 vezë të ziera, 1 domate, 2 kastravec të mesme, bell piper 1/2 dhe marule prerë, i veshur me vaj ulliri.
  • Ju mund të shtoni një lëng limoni dhe pisha arra pak.

  Sallatë ushqim deti

  •  Unaza kallamar vlim, shtoni copëtuar vezë të ziera fort, misri të zier, oriz të egër dhe një karkaleca pak zier.
  • Sezonin me vaj ulliri dhe lëng limoni.

  Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Mahhi dietë.

  Menu mostër për ditë

  Mëngjesi:

  • vezë të fërguara me proshutë, çaj të gjelbër pa sheqer;
  • ose të ulët-yndyrë kos (gjizë) dhe çaj.

  Dreka:

  • pres dhe fetë djathë;
  • ose 100 g pjesë e viçi pjekur me oriz të egër, sallatë kastravec me vaj ulliri, çaj;
  • ose veshët me bukë thekre, domate, portokalli, çaj;
  • ose 150 gram peshk i zier me një pjatë e dytë e orizit dhe çaj.

  Darka:

  • sallatë e perime të freskëta, supë, pjesë të vogël të mëlçisë viçi, çaj;
  • ose 200 gram mish viçi i zier me lulelakër zier ngadalë;
  • ose 150 gram peshk pjekur me sallatë me vezë dhe perime;
  • ose 250 g mish pule e pjekur në furrë me sallatë deti, grejpfrut.

  Marrja e ushqimit shembullor menu Atkins dietë dhe gradualisht rindërtimin metabolizmin tuaj, ju do të shpejt produkte të lehta zakone të reja të ushqimit dhe preferencat.

  Përveç kësaj, tabela lehtë mund të ndihmojnë veten e tyre të shpikin receta të ndryshme Atkins dietë, hani shijshme, me gjithë shpirt dhe të ndryshme, duke ruajtur peshën ideale dhe figura.

  Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: