Ushqimi 9 Tabela


Terapeutik dietë numër 9 Tabela shpejt të normalizuar nivelin e sheqerit në gjak.

Dietë Tabela 9 për trajtimin e diabetit dhe parandalimin e saj. Kjo teknikë është një nga fazat e nevojshme dhe e detyrueshme shëndetësore, duke siguruar reduktimin dhe normalizimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Features dietë terapeutik Tabela 9 ^


Ushqimi në numër 9 është një nga 15 tabelave të zhvilluara dietë gjatë udhëheqës epokës sovjetike e grupit të shkencëtarëve në Institutin e Ushqimit MI Pevzner

Çdo teknikë diete mjekësore sovjetik synonte marrjen e shpëtoj të sëmundjeve të caktuara nga dietën zhvilluar. Numri i dietë Pevzner Tabela 9 synon diabet butë dhe forma të moderuara të ashpërsisë, si dhe parandalimin e saj.

Objektivat kryesore të përmirësimit dietë numrin 9 janë:

 • Normalizimi i proteinave, ujë - kripë dhe metabolizmit të karbohidrateve;
 • Paralajmërim yndyrë metabolike;
 •  Kontrolli i niveleve të pranueshme glukozës në gjak.

Parimi i nëntë dietë ushqimi është optimale reduktimin dietë kalori duke kufizuar karbohidrate dhe yndyrë të kafshëve.

Kalorive dhe përbërja kimike e përditshme e dietë numër 9 në vijim:

 • Proteinat - deri në 100 gram;
 • Karbohidratet (komplekse) - 300 gram;
 • Fat - 50 gram - kafshë 30 gram - perime;
 • Kalori dietë - të 2300 kcal;
 • Salt - 10 m;
 • Regjimit të pijshëm - rreth dy litra;
 • Retinol - rreth 0.3 mg;
 • Carotene - rreth 12 mg;
 • Vitamina C - 100 mg;
 • Sweeteners - sorbitol, ksilitol.

Në listën e ushqimit tryezë trajtimit dietë nëntë Pevsner përfshin:

 • Frutat, manaferrat - ndonjë, por banane përjashtuar, rrush, dardha;
 • Çdo drithëra përveç decoys. Miell i bluar trash Rajs jo më shumë se një herë në javë;
 • Jo me yndyrë mishi i ri natyrale - derri ligët, mish lope, fileto pule dhe lepuri;
 • Nënproduktet - viçi ose mëlçisë viç, gjuhës;
 • Bukë krunde;
 • Perimet - kungull, domate, thjerrëzat, speca, panxhar, kastravec, karrota, zarzavate, lakër dhe lulelakër;
 • Low-yndyrë qumështi, produktet e qumështit - kos, qumësht, kos, qumësht i thartuar, djathë pakripur, salcë kosi (e kufizuar) dhe djathë;
 • Peshk Lean;
 • Omëletë vezë me një palë e vezëve;
 • Sauces të ulët-yndyrë - kërpudha, qumësht, perime, mish, djathë;
 • Pije - pije frutash, lëngje, pije frutash, TEAS, TEAS bimor dhe lëng.

E ndaluara ushqime nëntë shekuj dietë - turshi, turshi, mallrat e ëmbël, ushqim të përgatitur, pasta, ushqim yndyror, ushqyes broths dhe ushqime të tjera në dietë ushqyese e lejuar.

Kushtet e përdorimit dhe mënyrën e gatimit për dietat 9 në vijim tryezë:

 • Përpunimi Kuzhinë e produkteve ofron zier, zier, e pjekur dhe metodat me avull;
 • Detyrueshme vakt tre herë me dy ose tre snacks në një mëngjes të dytë, në mesditë dhe në mbrëmje vonë.

Tabela 9 Ushqimi gjatë shtatzënisë

Tabela 9 dietë gjatë shtatzanisë luan një rol të rëndësishëm në rrezikun e diabetit. Fitness ushqyerit me këtë metodë parandalon abuzimin me yndyrë, karbohidrate dhe metabolizmin e proteinave. Përveç kësaj, nëntë shekuj dietë gjatë shtatzënisë ka për qëllim për të shmangur kufizimin fituar peshë si nënë e ardhshme dhe fëmijën e saj.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela 9: menu Jave ^

Mostër dietë menu tryezë №9.

1 ditë

 • Mëngjesi: qull mel me kumbulla të thara, thartuar qumësht pjekur;
 • Dreka: apple - pure pjeshke, kos;
 • Dreka: infuzion shypshynovyy, supë ri viçi me lakër dhe të freskëta, Bran fetë bukë;
 • Rostiçeri: ëmbëlsirë fruta;
 • Darka: djathë, rrihej me manaferrat, sallatë me shalqi, lakër dhe speca.

Dita 2

 • Mëngjesi: vezë të fërguara me feta pule zier, lulushtrydhe komposto;
 • Dreka: Dy bukuroshe ose pjeshkë pa push;
 • Dreka: qofte ose salcë peshku krem ​​bytochky, kos, merak perime;
 • Rostiçeri: buding Fruta lehtë;
 • Darka: lëng të freskët Apple, karrota tavë - djathë.

Dita 3

 • Mëngjesi: ziera vezë e bardhë, lakër zier ngadalë me karrota dhe perime,
 • Dreka: pelte portokalli;
 • Dreka: supë viçi me qofte dhe petë, gracke, djathë, bukë krunde;
 • Dreka: kakao nuk e ëmbël, gatuar ligët në qumësht;
 • Darka: pure mollë e ëmbël, i holluar me qumësht, bollgur me rrush të thatë.

Dita 4

 • Mëngjesi: hikërror qull me gjalpë, kos dhe granola;
 • Dreka: 1% kos të përzier me pure kajsi;
 • Dreka: Gjuha zier me salcë kërpudha, oriz, çaj, hithrave zi;
 • Rostiçeri: pije karrota, një copë bukë me paste havjar;
 • Darka: pjekur asparagus, burgers peshk avull çaj jeshil.

Dita 5

 • Mëngjesi: pshenka gatuar me mollë, djathë, lëng shegë;
 • Dreka: tru mëlçisë, bukë, krunde, qumësht;
 • Dreka: supë perla, sallatë lakër Detare dhe karrota integruar, qumësht kafe;
 • Rostiçeri: kungull buding;
 • Lumi darkë, peshk pjekur me lakër dhe patate, bukuroshe - pije molle.

Dita 6

 • Mëngjesi: kos pijshëm, vezë të fërguara me perime;
 • Dreka: pelte kokrra të kuqe;
 • Dreka: steamed feta mish viçi në krem, qumësht - supë djathë;
 • Dreka: sallatë me bizele të njoma, lulelakër dhe kallamar;
 • Darka: sallatë deti, pure chechevychnoe, komposto e kajsi të thata.

Dita 7

 • Mëngjesi: kos dhe djathë të pijshëm manaferrat, qumësht;
 • Dreka: granatat;
 • Darka: merak kërpudha, elb, komposto llokum;
 • Dreka: pjekur mollë e gjelbër;
 • Darka: sallatë me kërpudha, mish, vezë dhe karrota çift në salcë kosi, qull kungull, çaj.

Ushqimi Tabela 9 Fëmijët

Ushqimi Tabela 9 për fëmijët me diabet, përfshin të hahet gjashtë herë me të njëjtën periudhë kohore. Dietë e tabelës fëmijëve trajtimit №9 përbëhet kryesisht nga karbohidratet vështirë tretshëm, perimet, prodhimet e mishit dhe fruta - Mousses Berry, komposto dhe jellies.

Metodë trajtimi Tabela numër 9 shtatzëna

Tabela dietë numrin 9 për gratë shtatzëna me diabet gjithmonë përfshin vitamina, minerale, elementët gjurmë, proteina karbohidratet ngadalshëm dhe ushqyesve të tjera të nevojshme për ushqimin optimale të nënës dhe zhvillimin e shëndetshëm të fetusit.

Në përputhje me rekomandimet e tabelës ushqimit mjekësor duhet të monitorojë në mënyrë rigoroze gjendjen e peshës në nivele shtatzëna dhe të matur sheqerit në gjak.

Ne ju rekomandojmë të lexoni tavolinë Neni 10 Ushqimi.

Mjekët reagime Output rreth diete numër Tabela 9 ^

Rezultatet e përdorimit tryezë dietë numër 9 është shumë pozitive:

 • stabilizimin e shpejtë të glukozës në gjak,
 • humbje peshe ngadalshëm,
 • yndyrë e mirë pajtueshmërisë dhe metabolizmit të karbohidrateve.

Kohëzgjatja e trajtimit respektimi 9 mjeku Tabela dietë përcaktohet në varësi të llojit dhe ashpërsia e sëmundjes. Megjithatë, në qoftë se diabeti shoqërohet me trashje, tabela trajtimi duhet të ndjekë një kohë shumë të gjatë.

Opinionet dietë e diabetikët Tabela 9 tregon se ky ushqim ndihmon për të mbajtur sheqerit normal të gjakut dhe ngadalë ulur peshën. Përveç kësaj, shumë pacientë ndjekin dietë mjekësore për shumë vite, duke përfshirë si një pjesë integrale e jetës së saj.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: