Ushqimi 7 desktop


Ushqimi 7 desktop shpejt heq inflamacion i veshkave.

Ushqimi Tabela 7 - malosolevaya dhe teknikë Nyzkobilkovyy është e rekomanduar për sëmundje të veshkave. Me këtë dietë zgjedhur posaçërisht terapeutik krijuar kushte të veçanta që ofrojnë trajtim efektiv dhe shërim të shpejtë.

Features dietë terapeutik Tabela 7 ^


Ushqimi Tabela e shtatë është një nga 15 projektuar nga eksperti i njohur në të ushqyerit, shkencëtarët sovjetikë MI Pevzner dietat terapeutike - tavolina. Ajo ka për qëllim trajtimin e sëmundjeve të mëposhtme:

 • Pamjaftueshmëri renale;
 • Nefrit akute ose kronike, pyelonephritis;
 • Profilaksi me këmbë të forta ënjtje.

Qëllimi kryesor i dietës Tabela 7 - me një ushqim të veçantë për ta redukuar inflamimin, japin efekt anti-alergjik dhe të moderuar kursejnë veshkën. Ushqimi Tabela №7 karakterizuar nga futje dietë kufizim kripë, lëngun dhe proteina dhe futje moderuar karbohidrate të ushqimit.

Përbërja kimike dhe kalori ditore tabela diete numër 7:

 • Karbohidratet - 400 gr .;
 • Proteina - 70 oz, ku 50% është dhënë për të mbjellë;.
 • Fat - 80 oz, ku 30% - bimore.
 • Rregulla kripë - për 5 gram .;
 • Fluid - jo më shumë se një litër;
 • Vlera e energjisë - deri në 2400 kcal.

Përpunimi Kuzhinë e produkteve në tabelën e dietë №7 lejon stewing, pjekje, valë, mënyrën me avull dhe rrallë e nxehtë.

Përparësitë kryesore të tabelës dietë numër 7 janë:

 • Stimulimi i urinimit;
 • Normalizimi i metabolizmit, presionin e gjakut dhe ujë - bilancit electrolyte;
 • Likuidimi i fortë dhe ënjtje të vazhdueshme;
 • Privuar trupin e toksinave azotike dhe substancave toksike;
 • Reduktimi efektin inflamator dhe irrituese në veshka.

Në listën e tavolinë lejohet shtatë terapeutike dietat produkteve të përfshijnë:

 • Mish - mish lope, mish derri pa yndyrë, mish viçi, lepuri;
 • Shpendët - gjeldeti, mish pule;
 • Llojet Malozhyrni e peshkut - Pollock, pozitë e lartë, Pike, pozitë e lartë, cod shafran, patate të skuqura;
 • Ushqim deti - karkaleca, kallamar dhe të tjera;
 • Vezë;
 • Produkte të ulët-kalori qumështit - ndonjë, përveç djathit;
 • Perimet (desserts, pije);
 • Drithëra dhe makarona;
 • Pjekje bukë - në çdo formë, por pa shtuar kripë kur gatim;
 • Sfera - shalqi (i kufizuar), pjepër.

Sipas tabelës numër 7 dietë rreptësisht e ndaluar të përdorin çokollatë, pije të gazuara, turshi, tymosur dhe ushqime turshi, supave kërpudha, mish ose peshk supë, kërpudha, kalë dori, radishes, qepë, spinaq dhe fasule.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela 7: Java Menu ^

Ushqimi Menu 7 desktop.

Shembullor shëndetësor - preventiv menu dietë për javën e tabelës shtatë mëposhtme:

E hënë

 • Mëngjes: çaj i dobët, hikërror thërrmueshëm, vezë të ziera;
 • Mëngjes i dytë: kungull pjekur;
 • Dreka: supë qumësht, patate - tavë pule, pelte kokrra të kuqe;
 • Rostiçeri: portokalli;
 • Mbrëmje: karkaleca pjekur në të bardhë (krem) salcë, sallatë, kosi.

E martë

 • Mëngjes: lëng shegë, vezë të fërguara me kungull i njomë zier ngadalë, dolli;
 • Mëngjesi Dy: buding mollë;
 • Dreka: zrazy patate, supë perla, qumësht;
 • Dreka: djathë sufle;
 • Sallatë perimesh, pule zier, lëng molle: në mbrëmje.

E mërkurë

 • Mëngjes: salcë makarona me herbs dhe krem, Milkshake;
 • Mëngjesi Dy: kajsi dhe djathë;
 • Dreka: pancakes bezsolovi mbushur me një përzierje e viçi, kastravec, lakër dhe salcë kosi, pure vegjetarian, lëng;
 • Rostiçeri: zierje e ferrë;
 • Mbrëmje: supë fruta, sallatë karrota.

E enjte

 • Mëngjes: qull, sallatë lakër me pule, lëng;
 • Mëngjesi Dy: karrota tavë;
 • Dreka: vermishelevyy supë me disa vezë, qull kungull me fruta, pije karrota;
 • Dreka: pjekur fruta;
 • Mbrëmje: djathë apple - buding oriz, çaj shypshynovyy.

E premte

 • Oriz në mëngjes me mollë, dardhë komposto, bukë;
 • Mëngjesi Dy: pure fruta çifte;
 • Dreka: ziera dhe lehtë të skuqura patate, të ulët-yndyrë merak viçi, lëng;
 • Dreka: sallatë me domate dhe salcë kosi;
 • Mbrëmje: Misër qull, fruta të freskëta.

E shtunë

 • Mëngjes: makarona pjekur me vezë, qumësht dhe thekon;
 • Mëngjesi Dy: pjeshke - luleshtrydhe pelte;
 • Dreka: Mish derri pres salcë domate me avull, sallatë perimesh, pije portokalli;
 • Rostiçeri: mollë të freskëta;
 • Mbrëmje: karrota zier me kajsi të thata, buding kungull, çaj.

E diel

 • Mëngjes: pilaf me lëng pule me kumbulla të thara, çaj;
 • Mëngjes i dytë: dolli me bllokim frutash;
 • Dreka: fileto peshku patate mbushur (kallamar) dhe pjekur në furrë, borscht meatless me salcë kosi, kos;
 • Dreka: tavë perimesh;
 • Mbrëmje: djathë Krupenyk dhe hikërror, komposto fruta.

Ushqimi Tabela 7 Fëmijët

Karakteristikat e dietë tryezën e shtatë për fëmijët që vuajnë nga formë kronike apo akute të sëmundjes renale është pjesshëm dietë kripur pa përbërë kryesisht nga perime, drithëra dhe fruta.

Shembull tabelë dietë menu 7 për fëmijët në ditë:

 • Mëngjesi: hikërror qumësht, lëng portokalli;
 • Dreka: peksimadhe pakripur me mjaltë, pije karrota;
 • Dreka: mish buding bollgur, mel qull, qumësht;
 • Rostiçeri: qumësht - supë luleshtrydhe;
 • Darka: patate të pjekura në krem,
 • Gjatë natës, fruta.

Customize tryezë foshnjore dietë menu numër 7 ndihmën këto receta të shijshme dhe të shëndetshme:

Krupenyk:

 • 0.5 gota e hikërror zier përzihet me 3 tbsp. l. pa yndyrë kos, lugë gjelle gjalpë dhe 2 tbsp. l. sheqer.
 • Pastaj përzierje përgatitur në furrë për rreth 20 minuta.

Zier ngadalë lakër me fruta:

 • Finely copëtuar lakër dhe karrota integruar shuajnë deri butë.
 • Mollë me dardha dhe kajsi fshij (kajsi finely copëtuar të thata), të kombinuar lakër, shtoni vaj dhe kuzhinier për 5 minuta.

Ushqimi Tabela 7 pyelonephritis

Pyelonephritis është një sëmundje inflamatore ndikuar organet e sistemit nxjerrës. Treguar metodë shtatë Pevzner synon maksimum - kursyer dietë që ofron shërimin efekt në veshka.

Dietë dietë Tabela shtatë pyelonephritis përbëhet kryesisht nga bimore dhe qumështit ushqime, concoctions bimor dhe të bëra fllad lëngje. Në varësi të rreptë konsum limitet kripë, si deri në 3 gram në ditë.

Shembull tabelë dietë menu 7 rekomanduar pielonefrit, si më poshtë:

 • Mëngjes: pjatë perimesh (sallatë, merak, pure patate), pije frutash (komposto frutash, lëng, të freskëta);
 • Dreka: gjellë drithëra (puding, qull) me manaferrat apo fruta;
 • Dreka: mish (mish pule, peshk) pjatë, buding;
 • Rostiçeri: fruta (perime) të freskët;
 • Mbrëmje: pjatë djathë, sallatë dhe lëng perimesh.

Ne ju rekomandojmë të lexoni tavolinë dietë Neni 9.

Mjekët reagime Output rreth diete numrin tryezë 7 ^

Rezultatet e përdorimit tryezë terapi dietë numrin 7 - rënie akute dhe gradual të heqjes së acarim dhe inflamacion i veshkave. Së bashku me medikamente dietë të shtatë ka një efekt pozitiv në një periudhë të shkurtër.

Kohëzgjatja e kësaj teknike përcakton mjekun bazuar në gjendjen dhe rezultat analizën e pacientit.
Opinionet dietë Tabela 7 tregon se ajo lehtëson në masë të madhe punën e veshkave, uljen e inflamacionit.

Megjithatë, në varësi të llojit dhe shkallën e sëmundjes, disa pacientë të vini re një përmirësim të shpejtë, dhe të tjera që efekti pozitiv nuk është menjëherë, por vetëm pas një periudhe të gjatë kohore.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: