Ushqimi Tabela 6


Ushqimi-numri Tabela 6 normalizon metabolizmin e purines dhe redukton formimin e acidit urik.

Ushqimi Tabela 6 - sistemi ushqim perime-qumështit që tërësisht t'i plotësojë nevojat fiziologjike të trupit të substancave të nevojshme gjatë trajtimit të përdhes dhe veshkave sëmundje guri.

Features dietë terapeutik Tabela 6 ^


I gjashti Tabela-dietë në lidhje me licencën e tjera mjekësore - Tabela diete është zhvilluar nga mjeku sovjetike dhe specialist të ushqyerit Michael Pevzner.

Ai themeloi një tabelë dietë 6 duhet të aplikojnë me diagnoza të mëposhtme:

 • Diatez acid urinës;
 • Përdhes;
 • Oksaluryya, uraturiya, tsystynuryya gurët në veshka dhe sëmundjeve të tjera.

Parimi-ushqim tabelë dietë numër 6 është që të kufizojë kripëra, proteina dhe yndyrna dhe përjashtimin e produkteve që përmbajnë substanca nxjerrëse azotike ose purines dhe oksalik. Avantazhi kryesor i një e dhënë dietë dietë perime, produktet e qumështit dhe perime. Ushqimi - Numri Tabela 6 normalizes metabolizmin e purines, pastron trupin e komponimeve të dëmshme dhe me qëllim të ndikojë në formimin e acidit urik, duke reduktuar atë.

Përbërja kimike dhe dietë kalori tabela ushqimit të shëndetshëm numër 6:

 • 90 oz. yndyrë (30% jepet yndyrna bimore, 70% - me origjinë shtazore);
 • 400 gr. karbohidratet;
 • 80 oz. Proteinat (50/50 bimore dhe shtazore);
 • Pirja norma - rreth 2.5 litra;
 • 8-10 ons. Klorid natriumi, ose kripe;
 • 2700 kalori - vakte kalori në ditë.

Tabela e gjashtë - dietë përfshin një listë e produkteve të tilla ushqimore janë të nevojshme:

 • Ushqimi qumështit - salcë kosi, kefir, krem, kos, djathë, qumësht, kos;
 • Pearl - të gjithë për të zgjedhur nga, por në sasi shumë të moderuar
 • Peshk, shpezë, mish - nëse varieteteve të ulët-yndyrë;
 • Perimet - karrota, domate, panxhar, lakër, speca, kungull, kungull i njomë, tranguj;
 • Vezë, por jo më shumë se një ditë;
 • Thekër, krunde, bukë gruri;
 • Frutat, manaferrat, fruta të thata (kajsi, kumbulla të thara);
 • Pije - pelte, lëngje, çaj qumësht (të zezë, e gjelbër), pije frutash, TEAS;
 • Gjalpë, ullirit dhe perime vajra;
 • Honey, marmelatë, reçel.

Me trajtim dietë dietë - numër Tabela 6 është eliminuar plotësisht mish yndyrore, djathrave kripura, kërpudha, lëpjetë, lakër e kuqe, fasule, spinaq, raven, ëmbëlsira, raspberries, fiq dhe Kastrati. Përveç këtyre prodhimeve, menu dietë është e ndaluar për të hyrë në mish, pule, kërpudha dhe peshk broths, supave dhe salcat, mish, marinades dhe turshi, ushqime pikante dhe shpirtrat.

Rregullat e rëndësishme të tabelës dietë e gjashtë:

 • Duhet të hani çdo ditë të paktën pesë herë;
 • Peshku dhe mishi (të ziera paraprakisht para gatimit të mëtejshëm) mund të përdoren deri në tre herë në javë.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela 6: Menu 7 ditë ^

Dietë mostër menu Tabela e gjashtë.

E hënë

 • Mëngjes: çaj boronicë, bukë krunde, karrota - lakër sallatë kastravec;
 • Dreka: Ash supë, vezë të ziera, sallatë karrota - kungull;
 • Dreka: komposto qershi, patate - patties kungull i njomë, qumësht supë - vermishelevyy;
 • Dreka: djathë - sufle mollë;
 • Mbrëmje: perime mbushur, qumësht dhe i krisur.

E martë

 • Mëngjes: pelte Berry, kos, pancakes kungull me rrush të thatë;
 • Dreka: pelte chernychno - kajsi;
 • Dreka: supë boronicë, paste supë, patate - byrek peshku;
 • Rostiçeri: koktej qumësht me manaferra dhe banane;
 • Mbrëmje: Sallatë me vezë, karrota të freskëta të mesme, i krisur dhe salcë kosi, drithëra misri, kos.

E mërkurë

 • Mëngjes: buding karrota me fruta, lëng molle - grejpfrut;
 • Dreka: drithëra, ngjyhet në qumësht të ngrohtë;
 • Dreka: supë karrota, sallatë patate - lakër, pije domate;
 • Dreka: pelte boronicë, kos byrek boronicë;
 • Mbrëmje: pure molle - buckthorn detit, bollgur, supë boronicë.

E enjte

 • Mëngjes: ëmbëlsira djathë karrota, butë komposto, pshenka me mollë;
 • Dreka: drithëra kos;
 • Dreka: lëng grejpfruti, merak lakër, kotëletë viçi me oriz të zier apo hikërror;
 • Rostiçeri: supë Fruta;
 • Mbrëmje: pelte qershi, sallatë panxhar, makarona tavë.

E premte

 • Mëngjes: hikërror, dolli me gjalpë, pije shegë;
 • Dreka: pjepër;
 • Dreka: qumësht, karrota bytochky, supë me croutons thekër;
 • Rostiçeri: prostokvasha, bukuroshe;
 • Mbrëmje: pancakes me luleshtrydhe, komposto molle - rrushit, piper dhe oriz.

E shtunë

 • Mëngjes: hash vegjetarian, boronicë pini qumësht mel qull;
 • Dreka: luleshtrydhe të freskëta me krem ​​të ulët-yndyrë;
 • Dreka: ryazhenka, patate bytochky, steamed perime;
 • Rostiçeri: lëng karrota;
 • Mbrëmje: lëng buckthorn, buding kungull, sallatë verë (domate, tranguj).

E diel

 • Mëngjes: qumësht, oriz me kumbulla të thara, dolli;
 • Dreka: mjalti çaj limoni me reçel frutash;
 • Darka: dardhë supë pije patate - perla, zbritje mbushur me mish pule;
 • Pasdite rostiçeri: lëng i rrushit ëmbël dhe mollë;
 • Mbrëmje: palë banane Syrnikov, krunde supë, ëmbëlsira djathë.

Ushqimi Tabela 6 përdhes

Përdhes - një sëmundje që shkakton metabolizmin dështimi purine, e cila çon në një rritje të urinës dhe depozitimin e saj në joints.

Në këtë dietë sëmundje të gjashtë-tryezë konsumin kufi e produkteve të mishit dhe rrit pranimin oschelachivayuschey ushqimore - fruta, produkte qumështi, perime dhe një sasi të madhe të lëngshme. Përveç kësaj, dietë mundësisht përditshme përfshijnë qershi, Kastrati, luleshtrydhe, mollë, të kuqe ose currants zi.

Shembull tabelë menu dietë-palestër numër 6 në përdhes:

 • Mëngjesi: djathë sufle, lëng boronicë, qull kungull;
 • Dreka: pije agrume;
 • Dreka: qumësht - supë oriz, ndonjë sallatë perime, mjaltë - çaj limoni;
 • Rostiçeri: mollë - luleshtrydhet buding;
 • Darka: pjekur ëmbëlsira djathë, patate - pure domate, kos;
 • Në natën: një zierje e krunde gruri.

Në përputhje me tabelën e diete, e cila është përdorur për të trajtuar përdhes, rekomandohet ditë agjërimi në produktet e qumështit, perime apo fruta.

Recipes për dietat terapeutike tabelën numër 6

Përzjerë këto enët shëndetshme dhe të shijshme do të ndihmojë të diversifikuar ushqim të shkëlqyer shëndetësore:

Cheesecakes Berry - Banana:

 • Tul e një sitë banane dhe përzierje me dy shekuj. l. sheqer dhe 300 gram. djathë yndyrë të ulët.
 • Pastaj shtoni disa vezë, 5, Art. l. thekon tërshërë, dhe dy shekuj. l. miell.
 • Zë brumë me një lugë dhe e shtriu mbi tigan dhe skuq deri artë ngjyrë kafe.
 • Gati-me-hani qumështor shërbeu me manave të njëpasnjëshëm të freskëta.

Pije frutash-Berry

 • Bluaj në një blender tre pulpë banane, 400 ml lëng portokalli dhe 50 gram. rrush pa fara i freskët i zi dhe një krunde gruri pak.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Ushqimi 2 tavolina e.

Mjekët reagime Output rreth diete numër Tabela 6 ^

Rezultatet e përdorimit tryezë dietë numër 6 - lehtësim i shkëlqyer i pacientit dhe të zvogëlojë simptomat e dhimbshme që lidhen urolithiasis dhe përdhes. Dietat Menu-gjashtë prejardhje shumë të ndryshme, duke e lejuar atë për të transferuar pa ndonjë vështirësi.

Gjatësia e numrit dietë-Tabela 6 të përcaktuar nga një mjek në analizën dhe shkallën e zhdukjes së sëmundjes. Opinionet dietë Tabela 6 tregon se shumë pacientë përmes kësaj diete, shpejt u shpëtoj dhimbje dhe shkoi për shërim.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: