Ushqimi Tabela 5


Tabela №5 Ushqimi ndihmon për të rivendosur të mëlçisë dhe traktit biliar.

Ushqimi Tabela 5 - Teknika diete terapeutik të bazuar në pakët dietë, e cila lehtëson gjendjen e sëmundjes në pacientët me probleme tëmth traktit dhe të mëlçisë.

Features dietë terapeutik Tabela 5 ^


Tabela 5 Ushqimi është një nga pesëmbëdhjetë programeve të trajtimit shëndetësor të zhvilluara nga dietës Sovjetik, specialist në dietat terapeutike dhe themeluesi diete tabelave të MI Pevzner.

Çdo sistem ushqimi (tabela diete) ka për qëllim për të trajtuar sëmundje të caktuara, kjo caktuar numrin e vet. 

Shëndeti-tabelën numër metodë 5 është treguar në sëmundjet e mëposhtme:

 • Cholecystitis dhe hepatitit B kronik (pa rëndim) dhe akute (nën shërim) forma;
 • Sëmundje tëmthi;
 • Cerozë e mëlçisë.

Tabela 5 dietë Qëllimi është e plotë, të shëndetshëm dhe mekanikisht - kursyer dietë, e cila ndihmon për të përmirësuar sekretimit biliare, restaurimin e traktit biliar dhe mëlçisë. Sistemi përfshin futje diete vakt të proteinave dhe karbohidrateve me disa kufizime yndyrna. Subjekt i përjashtimit të plotë të produkteve që përmbajnë azot, kolesterolit, vajra esenciale, purines dhe oksalik.

Kalori të përditshme dhe përbërja kimike e diete numri Tabela 5 si vijon:

 • Fat - 90 gram, 30% - e bimëve;
 • Karbohidratet - 400 gram, 80 gram. duke përfshirë sheqer;
 • Proteina - 90 gram, 60% - e kafshëve;
 • Fluide - deri në 2 litra;
 • Salt - 10 g;
 • Në total kalori në ditë dietë Tabela 5 - deri 2800 kcal.

Dietë terapeutik numër 5 tabela siguron respektimin rigoroz të rregullave të veçanta:

 • Një rigoroz pesë vakt, e përbërë nga një vend i vogël, por të barabartë në aspektin e enët;
 • Përjashton përdorimin e ushqimit të ftohtë ose shumë i nxehtë;
 • Teknologjia përfshin avull gatim, mënyrat e pjekur ose të ziera;
 • Fshirje dhe rëndë të jetë i forcuar dhe të përmbajnë ushqime fibër bruto.

Tabela e pestë diete lejuara dhe të ndaluara produktet e mëposhtme:

Le lista dietë produktet tryezë №5:

 • Perimet - të kuqe lakër, prej trangujve, panxhar, karrota, patate, domate, qepë dhe speca;
 • Drithëra dhe makarona - bollgur, hikërror, bollgur, oriz;
 • Fruta Sweet Berry - mollë, banane, fruta të thata, shegë, lulushtrydhe dhe kështu me radhë;
 • Supave - vegjetarian, perime, fruta, makarona ose elb;
 • Mish, ushqim deti, peshk - salcice qumështit, mish ligët, pule, lepuri, cod, hake, pozitë e lartë, karkaleca, kallamar;
 • Omelets proteina dhe një e verdhë veze vezë të ziera;
 • Produktet e qumështit - kos, qumësht, kos, djathë të ulët yndyrë dhe djathë. Low-yndyrë krem ​​kosi për të përdorur si karburantit;
 • Grurë, thekër bukë 2 klasës, biskota të thata, ëmbëlsira Miell;
 • Pije - çaj të dobët me limon, pije frutash, fruta Berry holluar apo lëng perimesh, pije frutash pureed, TEAS;
 • Butë dhe perime vajra;
 • Fllad, marmelatë, mjaltë, karamele - të kufizuara.

Produktet e ndaluara listë trajtim dietë Tabela numër 5:

 • Perimet - lakër, rrepkë, radishes, green onions, lëpjetë, hudhër, spinaq, majdanoz, perime turshi, kërpudha;
 • Drithëra - bishtajore, elbi, meli, misri dhe elbi kokërr;
 • Acid dhe të kontribuojë në varieteteve fryrje të frutave;
 • Peshk, pule, mish, supave kërpudha dhe lëngjet e mishit;
 • Peshk dhe mish varieteteve yndyrore;
 • Varieteteve qumësht ngopura - qumësht, krem, qumësht i thartuar pjekur, etj;
 • Rrikë, mustardë, piper;
 • Buns, produktet puff, pasta të freskëta;
 • Kafe, çaj i fortë, kakao, alkoolit, pijeve të gazuara;
 • Sweet dhe çokollatë produkteve.

Kryesore Tabela Dietë Avantazhi 5 - rënie të shpejtë në simptomat e sëmundjes dhe për të promovuar shërim të shpejtë.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela 5: menu Jave ^

Mostër dietë menu Tabela №5

Tabela dietë dietë numër 5 të pasohet 1-5 javë në varësi të karakteristikave individuale të sëmundjes.

Dietë mostër menu javë pestë rekomanduar tabelën e mëposhtme:

1 ditë

 • Mëngjes: supë bollgur, bukë, djathë;
 • Dreka: pjekur dardhë të ëmbël;
 • Dreka: oriz i zier, qofte peshk, fruta zier;
 • Dreka: krisur shtëpi, qumësht;
 • Mbrëmje: vinaigrette me vaj perimesh, e verdhë veze veze të zier, kos me kajsi të thata.

Dita 2

 • Mëngjes: qull bollgur me bllokim lulushtrydhe, qumështi - gojëmjaltë banane me granola;
 • Dreka: djathi me luleshtrydhe dhe krem;
 • Dreka: qumësht, buke mish, supë oriz me salcë kosi;
 • Rostiçeri: sallatë të ngrohtë karrota;
 • Sallatë në mbrëmje me kumbulla të thara dhe panxhar ziera, i mbushur me oriz dhe mish pule, çaj.

Dita 3

 • Mëngjes: mannik me rrush të thatë, djathi - buding Berry, çaj qumësht;
 • Dreka: pure frutash;
 • Dreka: supë Buckwheat, copëtuar viçi i zier, sallatë e kastravec copëtuar me lakër të kuqe;
 • Rostiçeri: mollë Mjaltë pjekur;
 • Mbrëmje: pjekur pozitë e lartë në salcë kosi, supë oriz, patate pure.

Dita 4

 • Mëngjes: qumështor me kajsi të thata, llapa hikërror, djathë, hips supë;
 • Dreka: karrota - lëng molle, djathë;
 • Dreka: fileto pjekur në salcë krem, qull kungull, çaj jeshil me mjaltë;
 • Rostiçeri: vezë të fërguara me proteinat e qumështit dhe çiftet;
 • Sallatë në mbrëmje me verdhë veze pule, kallamar dhe lakër zier në salcë të bardhë, oriz, lëng molle.

Dita 5

 • Mëngjes: proteina - omëletë perime, karrota - sallatë djathë, komposto molle;
 • Dreka: sallatë me banane, mollë, rrush rasparennoho në kos;
 • Dreka: supë vegjetarian kungull, cod avull, qumësht;
 • Dreka: buding oriz;
 • Mbrëmje: tavë me perime dhe mish pule të zier, çaj, alte.

Dita 6

 • Mëngjes: qull qumësht tërshërë, djathi me shegë, pelte kokrra të kuqe;
 • Dreka: lakër zier me oriz, kos;
 • Dreka: supë, patties viçi me hikërror, pije dardhë;
 • Rostiçeri: Apple - pure karrota;
 • Mbrëmje: viçi copëtuar pjekur me mollë në salcë qumësht, lakër zier ngadalë me karrota integruar, lëng Berry.

Dita 7

 • Mëngjes: omëletë proteina me domate, djathë integruar me fruta, qumësht - koktej kokrra të kuqe;
 • Dreka: sallatë me peshk të zier;
 • Dreka: ëmbëlsira peshk, patate pure, një sallatë e frutave integruar të freskëta, fruta komposto;
 • Rostiçeri: tavë me gatuar makarona, domate dhe djathë, mjaltë zierje bimor;
 • Mbrëmje: supë djathë, sallatë e kungull të zier dhe mollë, qumësht.

Recipes për një numër tryezë dietë pesë

Për një ndryshim të numrit terapi dietë dietë Tabela 5 Rekomandohet Përdore diete recetë e mëposhtme:

Proteina ajrit - omëletë perime

 • Mundi disa proteina me qumësht të ulët, shtoni kungull i njomë (integruar imët) dhe pak kripë.
 • Pastaj derdh përzierje në formën dhe vendin në furrë.
 • Piqem për rreth 30 minuta.

Burgers Karrota - Apple

 • Pritini strips hollë e karrota në ujë të vluar për të marrë, pastaj shtoni sheqer, mollë feta dhe ziej për pesë minuta.
 • Pastaj të hyjë në bollgur, llokoçis, shtoni proteina whipped dhe të ftohtë.
 • Pastaj formojnë qofte, spërkat me breadcrumbs dhe piqem në furrë.
 • Ju mund të shërbejë me kos ose krem ​​kosi.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për urth.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me tryezën diete 5 ^

Rezultatet e përdorur numrin dietë 5 tabelën e mëposhtme:

 • Dukshëm simptomat e sëmundjes dhe barrën mbi mëlçisë reduktuar;
 • Përshpejton procesin e shërimit dhe të rivendosë trupin pas sëmundjes;
 • Zvogëlon rrezikun e acarimin.

Dietë dietë Tabela numër 5 është shumë e lehtë për të kryer, sepse ajo është e përbërë nga ushqime të shëndetshme dhe të shijshme që lehtë mund të kombinohen si e dëshiruar. Prandaj, dietat terapeutike tabela e pestë është e rekomanduar për të përdorur një kohë të gjatë.

Përveç kësaj, një avantazh i këndshëm për shërim të shpejtë dieting Tabela 5 mund të jetë pesha Normalizimi, për të përmirësuar shëndetin dhe pamjen. Komente të shumta e dietë në pacientët pesë shekuj vetëm konfirmojnë performancën e saj të lartë në drejtim të lehtësimit të shtetit të shpejtë të sëmundjes dhe shërimin vijues.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: