Ushqimi 5 Shk Michael Mosley


5/2 Michael Mosley dietë mund të në mënyrë efektive të humbni peshë me ditë agjërimi

Autori është tani dietat jashtëzakonisht modë 5: 2 është gazetari i njohur britanik Michael Mosley. Duke qenë një mjek me profesion, ai mori pjesë në eksperiment me ndikimin e urisë në gjatësinë dhe cilësinë e jetës, duke rezultuar kështu të interesuar në këtë çështje, e cila ka zhvilluar metodën e vet të humbjes së peshës.

Në thjeshtësinë dhe efikasitetin e kësaj metode ai ishte i bindur në përvojën e tij personale, shpejt duke sjellë me vete peshën e vet kthehet në normale. Dietë shpejt u bë e famshme, ajo është përdorur në mënyrë aktive nga shumë të famshëm - të biznesit dhe politikës. Për më tepër, menu e shumë restorante prestigjioze është bërë modë për të përfshirë enët sistemin 5/2 bërë pirg.

Thelbi i teknikës dhe karakteristika Michael Mosley 5: 2 ^


Michael Mosley Ushqimi 5: 2, si emri sugjeron metoda mbart autorit dhe parimin e metodës - 5 dhe 2. Kjo do të thotë se pesë ditë janë zakonisht dietë, pa kufizim kalori dhe reduktimin e produkteve, dhe dy ditë në javë është e shkarkimit.

Për më tepër, këto ditë nuk përbëhet nga tradicionale mono-dietë të uritur në mollë ose kos. Në ditët e agjërimit të ushqyerit të plotë dhe të balancuar, por në mënyrë të konsiderueshme reduktuar numrin e kalorive të konsumuar - 4 herë. Kështu, për gratë kalori ditore nuk duhet të kalojë 500 kalori, njerëzit janë të lejuar të marrin deri në 600 kalori.

Si funksionon metoda Mosley

Parimi i ushqimit Mosley është për të zvogëluar totale dietë javore kalori. Shkarkimin organizohet në çdo kohë të përshtatshme, por 2 ditë rresht. Për shembull, ju mund të zgjidhni të martë dhe të shtunë, apo ndonjë ditë të tjera të përshtatshme. Duke pasur parasysh se 5 ditë në javë ju mund të hani si zakonisht, dy ditët e shkarkimit është surprizë e plotë dhe stresit në trup.

Si rezultat i shkunden intensive, ai fillon të shpenzojë dyqane vjetër yndyrë. Ndërsa dietën tradicionale gjatë përshtatet trupit dhe fillon të veprojë në kursime. Procesi hollim është i vonuar, në qoftë se nuk u ndal.

Avantazhet dietë 5/2:

 • Metodat shkathtësi Mosley është se kufizime diete janë të nevojshme vetëm 2 herë në javë, ditë të tjera dietë është e njohur dhe të kënaqshme.
 • Fast Ushqimi 5: 2 kërkon kontroll të rreptë mbi përbërjen dhe përmbajtjen kalori të produkteve apo abstenimit nga ushqimi.
 • Procesi nuk ndalet humbur peshë përmes ditëve të rregullta të agjërimit, gjatë së cilës shpenzuar të gjitha kalorive të tepërta.
 • Ekspertët studiuar procesin e plakjes, zbuloi se dy ditë në javë shkarkim të zvogëlojë rrezikun e diabetit, kancerit dhe sëmundjeve kardio - vaskulare.
 • Ky parim i ushqimit pa siklet dhe nuk prishet jetesës. Asgjë nuk do të ju ndalojë për të shkuar në një ditëlindje ose një kafe me miqtë, të pini një gotë verë ose hani një copë të mirë të tortës. Edhe në qoftë se keni planifikuar të bëni atë ditë shkarkimin, ju mund të lëvizin të nesërmen.
 • Ditë urie transferohen lehtë. Kjo është vetëm një ditë, por nesër, pa keqardhje përpara se shifra mund të hani normalisht. Prandaj ndërprerje karakteristike e varfër dhe monoton mono-dietë, dietë Mosley janë tepër të rralla.

Cons metoda:

 • Në ditët e agjërimit mund të ndodhë dobësi dhe lodhje.
 • Pushim i madh në ushqim mund të provokojë rëndim Gastro - sëmundje të zorrëve.
 • Ka mendime që janë kufizime shumë të mprehta në ushqim 2 herë në javë mund të çojë në overeating në raste të tjera.

Ushqimi 5/2, menutë shembullore dhe receta ^

Rregullat themelore të teknikës Mosley 5/2:

 • Gjatë gjithë ditës ju mund të hani peshk, mish pa dhjamë dhe djathë, vezë, perime dhe fruta pa sheqer.
 • Kërkon vetëm një - kalori nuk duhet të kalojë rekomanduar.
 • Dietën e përditshme do të ndahet në 2 doza, më të shpeshta, të hahet i pjesshëm kjo metodë është konsideruar e gabuar.
 • Në mënyrë ideale, në mes të ngrënies do të jetë 12 orë. Mungesa e snacking përfshin procesi i djegur dhjamin e trupit të përshpejtuar.
 • Ju nuk mund të hani ëmbëlsirat, miell, caffeine dhe pije që përmbajnë alkool.

Trajtimin Menu ditë - 1 opsion

Duke ditur numërimin e kalorive të çdo produkt dhe harton trajtimin menu është një punë e lehtë. Për shembull, ju mund të shikoni menunë, i projektuar për 1 ditë.

 • Mëngjesi - 1 vezë, djathë yndyrë të ulët (. 50 ons), mesatare, banane nedospelyy. Gjithsej kalori - 237 kalori.
 • Darka - supë me perime, është rreth 87 kalori. Gjirit pjekur pule dhe 50 gram. bizele të njoma. Kalori - 173 kcal.

Megjithatë, dietë e përditshme nuk shkojnë përtej kalori lejuar dhe është vetëm 497 kalori.

Trajtimin Menu ditë - versioni 2

Menuja mund të shtohet në varësi të preferencave të tyre shije, më e rëndësishmja - numërimit kalori tepër i përpiktë. Për shembull, ju mund të provoni një dietë të pangrënë, kalori të cilat ende nuk i kalon lejueshme:

 • Mëngjesi - qull hikërror me kërpudha gatuar në ujë. Pearl-50g, kërpudha 100 gram. Një gotë e gjysmë të ulët-yndyrë kos. Kjo është 204 kalori.
 • Darka - supë perimesh dhe pjekur Pollock - 162 kalori, 134. Kjo është 100 gram. gatuar kallamar ose ngec, plus 1 grejpfrut ose portokalli.
 • Nëse jeni të vërtetë dëshironi mish, vijnë në shpëtim e viçi, 100 gr. e cila përmban vetëm 90 kalori. Garniturë arsyeshme alga deti. Pjesa lakër 200 gram. shton vetëm 11 kalori.
 • Pick up produkte në diskrecionin e saj. Fuqia me sistemin 5: 2 mund të bëhet - me të vërtetë e shijshme, ushqyese dhe të ndryshme.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë qepë artikull. 

Shqyrtime dhe rezultate të shpejta dietat 5: 2 ^

Opinionet dietë 5/2 duke përfshirë humbur peshë më pozitiv, pasi ajo është e lehtë për të kryer dhe aq simpati për shumë njerëz të cilët nuk mund të përballojë dietë më të rënda dhe të zgjatur. Nuk është edhe mendimi se kjo nuk çon në një overeating të rëndësishme dhe pengojnë sa më shumë programe të tjera dietë, sepse psikologjikisht shumë më e lehtë të kufizojnë veten për ushqim 2 herë në javë, dhe në disa të tjera të ushtrojë vetëm maturi.

Është e mjaftueshme për pak të reduktuar konsumin e yndyrore, sheqer dhe ushqim të konservuar. Nuk është sekret që e ushqimit të shpejtë, salcice, patate të skuqura dhe karamele nuk i përkasin një ushqim të shëndetshëm dhe të dobishme. Prandaj, në qoftë se një person kujdeset për shëndetin e tyre, nuk ka gjasa të nopem ushqimet e sëmurë. Nutritionists nuk lodhem të përsëritur se pa një qasje të arsyeshme për ushqim dhe disa përpjekje nga ana e humbjes së peshës nuk do të punojë çdo program humbje peshe.

Rezultatet 5/2 dietat inkurajuese shumë njerëz që vuajnë nga mbipesha dhe obeziteti. Procesi i humbjes së peshës është e saktë, pa hyrë në konflikt me standardet mjekësore. Për një muaj patjetër mund të humbasë rreth 6 kilogramë shtesë, një javë ka humbur një mesatare prej 1.5 kg e rezervave yndyrë.

Feedback hollë, javë dietë e dytë 5: 2 është transferuar shumë më e lehtë, dhe i treti mund të shtoni edhe 1 shtesë ditë agjërimi. Nga java e pestë është vetëm një ditë agjërimi. Pas lirimit të metodave 5/2 e peshës do të qëndrojë normale, nëse përjashtohet nga produktet dietë që nuk sjellin asgjë, por dëm dhe kalorive boshe. Pas 3-4 javësh të ushqyerit përsëri mund të kthehet në shkarkimin e dy-ditore.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: