Tabela 4 Ushqimi


Ushqimi Tabela e katërt shpejt heq inflamacion të mureve të traktit gastrointestinal.

Ushqimi Tabela 4 - sistemi më i butë dietetike, të zhvilluar për trajtimin më efikas të sëmundjeve inflamatore stomakut dhe të zorrëve.

Features dietë terapeutik Tabela 4 ^


Themeluesi i përmirësuar dietë gjatë numri i katërt është mjeku - dietist MI Pevzner, zhvilluar në kohërat sovjetike 15 tavolina dietë që synojnë trajtimin e sëmundjeve të veçanta.

Ushqimi Tabela e katërt Trajtimi ka për qëllim trajtimin e sëmundjeve të mëposhtme:

 • Dizenteri;
 • Kolit në format kronike ose akute;
 • Rritur enterocolitis;
 • Sëmundjeve të tjera intestinale dhe stomakut shoqëruar me dhimbje, rraskapitje dhe diarre të rëndë.

Numri i dietë Pevzner Tabela 4 synon të sigurojë ushqim të shëndetshëm dhe të duhur që nuk do të jetë mekanikisht, kimikisht ose termikisht irritojë gastro përflakur rajon - traktin e zorrëve.

Parimi 4 Tabela dietë - uljen e ngrënies kalori me sasi të ulët të yndyrës dhe karbohidrateve nga dietën e përjashton produktet që përshpejtojnë sekretimin e organeve të tretjes

Përbërja kimike e përditshme dhe vlera e energjisë dietë Tabela diete e katërt:

 • Fat - 70 gram. (50 oz. Gjalpë)
 • Karbohidratet - 250 gr. (50 oz Sugar.);
 • Proteina - jo me pak se 100 gram. (Deri në 70% e kafshëve)
 • Kalori - 2000-2050 kcal;
 • Fluid është i lirë - rreth 2 litra.
 • Klorid natriumi, ose kripë - 10 gramë.

Avantazhet e dietat mjekësore për Dr. Pevzner tabelën 4 janë:

 • Reduktimi simptomat e dhimbshme e stomakut dhe sëmundjet e zorrëve;
 • Uljen e inflamacionit përfshin prishjen dhe fermentimi.

Rregullat kryesore të dietë terapeutike dieting tryezë të katërt, që kërkojnë respektimin e rreptë të:

 • Gjashtë-ushqime të përbërë nga të lëngshme kashopodibnu, pure, pure dhe enët mucous;
 • Teknologjia përfshin përgatitjen e zier dhe metodat me avull;
 • Rreptësisht përjashtuar ushqim të ftohtë, të nxehtë, të vështirë dhe të dendura.

Lista dietë pranueshme numër Tabela 4 produktet dhe enët janë:

 • Drithëra - oriz, hikërror, bollgur, bollgur, zier në ujë ose supë, cek;
 • Manaferrat, fruta - mollë pureed dhe dardha. Boronica, ftua, qershi dhe dogwood në formën e pelte, komposto dhe jellies;
 • Perimet - patate, karrota dhe panxhar në kashopodibnu gatuar për supave;
 • Djathë i freskët në vjetër ose si një sufle;
 • Vezë si një shtesë për enët lëngshme, omëletë ose të ziera, por jo më shumë se dy në ditë;
 • Peshku - copëtuar ëmbël varieteteve të ulët-yndyrë janë ngrënë si qofte ose hamburgerë;
 • Mishi nuk është i forcuar, zog - varieteteve këngët lepuri, mish viçi, pule, viçi, dumplings në një sufle, qofte, qofte;
 • Supave përgatitur për peshk ligët, mish pule dhe viçi supë. Përveç këtyre broths shtuar mukozës nga dridhë i zhveshur (bollgur, oriz, bollgur) dhe copëtuar ose pureed viçi fileto (qofte, Kneli);
 •  Thata bukë gruri;
 •  Pije me boronica të thata, qershi, ferrë, ftua dhe të egra u rrit, mollë holluar, dardhë dhe kokrra të kuqe lëngje, çaj jeshil dhe kakao në ujë.

Produktet e mbetur, ushqim dhe pije që nuk janë përfshirë në listën e dietë lejuar për tabelën me numrin 4, të ndaluara për përdorim.

Ushqimi dhe Pevzner menu katërt tryezë në javë ^

Rekomanduar menu dietë për 4 tavolina.

Tabela 4 Ushqimi pas një operacioni për të zorrëve ose stomakut në pesë ditët e para të përbërë vetëm prej ushqimeve xhelatinoz dhe të lëngshme të tilla si broths oriz, mish supë dobët, pelte, pelte lëng, infuzion shypshynovyy dhe çaj ëmbël.

Shembull menu e terapeutike dietë Tabela 4:

1 ditë

 • Mëngjesi: djathë, bollgur, supë oriz;
 • Dreka: pelte boronicë;
 • Dreka: bollgur lëngshme, sufle pule, lëng molle;
 • Rostiçeri: çaj shypshynovyy ngrohtë;
 • Darka pureed oriz, vezë, pije dardhë;
 • Mbrëmje vonë: pelte ngrohtë Berry.

Dita 2

 • Mëngjesi: supë zbutur vezë - perime pure, çaj;
 • Dreka: buding oriz;
 • Dreka: mish pule Kneli, hikërror, pije bimor;
 • Rostiçeri: pije boronice;
 • Darka: djathi me pure molle, lëng Berry;
 • Mbrëmje vonë: pije shypshynovyy.

Dita 3

 • Mëngjesi: kakao, supë oriz me krisur;
 • Dreka: Mann buding;
 • Dreka: bollgur mukozës, pelte mollë, zbutur fileto peshku të ziera;
 • Dreka: vezë të ziera;
 • Darka: mish pule avulli - ëmbëlsira oriz, supë qershi;
 • Mbrëmje vonë: ndonjë pije.

Dita 4

 • Mëngjesi: drithëra ngjitet oriz, djathë, fruta komposto;
 • Dreka: black - pelte porichkove;
 • Souffles peshk me avull me Pollock, të lëngshme pure patate, çaj kamomil;: Dreka
 • Dreka: oriz me ujë;
 • Darka: vezë të fërguara, qofte peshk, pije Berry;
 • Mbrëmje vonë: supë mishi me thekon vezë.

Dita 5

 • Mëngjesi: bollgur të lëngshme, e bërë nga buding kungull;
 • Dreka: apple - salcë djathi;
 • Dreka: Chicken - qofte oriz, supë bollgur, kafe e zezë;
 • Dreka: vezë të ziera a çift;
 • Darka: hikërror pure, të ziera në supë viçi, viçi në shishe, çaj;
 • Mbrëmje vonë: krisur kakao.

Dita 6

 • Komposto fryt bërë nga kungull, djathë dardhë buding, të lëngshme bollgur;: Mëngjesi
 • Dreka: pelte rrush pa fara me krisur;
 • Dreka: mish pule me avull Kneli, oriz pureed, çaji jeshil;
 • Rostiçeri: pelte kokrra të kuqe;
 • Darka: supë peshku supë me bollgur dhe vezë rrahur, komposto e mollë të thata ëmbël;
 • Mbrëmje vonë: applesauce.

Dita 7

 • Mëngjesi: zbutjen hikërror, gatuar në supë pule, pelte, biskota;
 • Dreka: dogwood pelte;
 • Dreka: Buckwheat - qofte viçi, një pure pak të lëngshme patate, dardhë komposto;
 • Rostiçeri: apple rubbed me avull;
 • Darka: sallatë e copëtuar pule, patate dhe djathë, komposto rrush pa fara;
 • Mbrëmje vonë: komposto Berry.

Ushqimi numri Tabela 4 fëmijë

Gjatë sëmundjeve gastrointestinale ose acarimin e kolit dhe enterocolitis format kronike në fëmijëri, ushqimit të shëndetshëm dietë për numrin tryezë Pevzner 4 për një javë duhet të jetë si më poshtë:

Një ditë dietë parë përfshin regjim të pijshëm, duke përfshirë çaj pak ëmbël, barishte dhe ujë mineral pa gaz;
Nga dita e dytë, menu për fëmijë terapeutik të duhet të jetë përafërsisht si vijon:

 • Mëngjesi: lëngshme bollgur, boronicë komposto;
 • Mëngjesi Dy: krisur dhe pule dobët (mish) supë;
 • Dreka: Djathë sufle me avull omëletë, supë oriz;
 • Rostiçeri: çdo mish i zier (cutlets, peeling, qofte);
 • Darka: supë bollgur baltak ligët viçi supë, pure molle, komposto;
 • Para se të shkojnë në shtrat, le dietë çdo pije.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe tryezat Neni 1 dietë.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me diete numër Tabela 4 ^

Rezultatet e përdorur diete numër Tabela 4 është shumë pozitiv - për një javë reduktuar ndjeshëm inflamacion i mureve të gastro - traktin e zorrëve dhe penguar proceset e kalbjes dhe fermentimi. Mesatarisht, ky ushqim shëndetësor zgjat 7 - 10 ditë, në varësi nga shkalla e shërimit. Logging nga 4 tavolina dietë duhet të jetë me kujdes në mënyrë që të mos provokojnë një rikthim të sëmundjes.

Pacientët në dietë 4 tabela tregojnë se me këtë metodë e shkëlqyer dietë ushqimore terapeutik zvogëlon simptomat e dhimbshme në dy ditët e para të përdorimit të tij dhe me të vërtetë e ndihmon shërim të shpejtë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: