Ushqimi 2 tabela


Tabela dietë numër 2 ndihmon të shpejt të lehtësojë simptomat e dhimbshme e gastrit dhe kolit.

Ushqimi 2 tabela - shëndetësore - përmirësimin e teknikë që përbëhet nga dietë fiziologjikisht të plotë për trajtimin efektiv të gastrit, kolit dhe gastro tjetër - sëmundjet e zorrëve.

Karakteristikat e dietë mjekësore 2 lugë ^


Mjekësi - Dietë shëndetësor tabelën numër 2 është grupi i pesëmbëdhjetë tabelave dietetike projektuar në mjek Sovjetik kaluar - mjek diete, shkencëtar Mikhail Isaakovich Pevzner.

Çdo dietë-tabelë e këtij grupi, i cili ka numrin e vet serik, i projektuar për një sëmundje të caktuar dhe ka një grup të veçantë të produkteve dhe kufizimeve dietë.

Për qëllim të dytë terapeutik dietë Tabelen e karakterizuar nga indikacionet e mëposhtme:

 • Kolit akute, gastrit, enterit gjatë shërimit;
 • Enterit kronik, kolit pas acarimit;
 • Gastrit kronik me pamjaftueshmëri sekretore (Periudha e shërimit nerezkoe rëndim).

Numri i dietë-Tabela 2 është projektuar për të normalizuar dhe rivendosjen motorike dhe funksioneve sekretore të sistemit të tretjes, stomakut dhe zorrët. Përveç kësaj, ushqimi i dytë jep trupit të përkryer të ekuilibruar dhe të ushqyer mirë, mesatarisht i butë mekanikisht dhe termikisht përflakur mukozën e gastro - traktin e zorrëve.

Përbërja e rekomanduar kimike dhe kalori tabela përditshme dietë numër 2:

 • 100 gr. proteina, e cila 60% e të kafshëve, 40% vegjetal;
 • 420 gr. karbohidratet;
 • 100 gr. yndyrë, i cili 30% vegjetal dhe 70% të kafshëve;
 • Shuma e kripës - 15 gram;
 • Rregulla lëngun - 1.5 litra;
 • Vlera e energjisë e tabelës dietë numër 2 nuk është më shumë se 3000 kalori.

Rregullat themelore të dietës tryezën e dytë, e cila kërkon respektimin e rreptë të përfshijnë:

 • Dietë përfshin pesë vakte kryesore, e përbërë nga pjesë të vogla;
 • Nuk përdoren enët e ftohtë dhe shumë e nxehtë;
 • Produktet e përjashtuara që kanë një efekt negativ dhe irrituese në gastro - mukozën e zorrëve.
 • Përpunimi termik përfshin valë, pjekje, stewing, dhe herë pas here të nxehtë, por pa formimin e kores.

Siç është rekomanduar për të përdorur një listë të produkteve për dietat Tabela e dytë përfshin grupet e mëposhtme:

 • Qumësht, prodhimet e qumështit të ulët në yndyrë. Krem ose qumësht janë si një shtesë të ushqimeve dhe pijeve;
 • Mishit, produktet e peshkut - zier gjuha, viçi, qumështit, sallam natyrore, lepuri, pule, viçi, ton, Pike dhe kështu me radhë .;
 • Vezë;
 • Hikërror, bollgur, tërshërë, oriz, miell i bluar trash elb;
 • Perimet - lulelakër, panxhar, kungull i njomë, karrota, pumpkins dhe domate pjekur;
 • Fruta - portokall, mandarina, mollë e pjekur, fruta të thata (në komposto) dhe pure tjera të pjekur fruta në formë;
 • Sweet - rrushin e papjekur;
 • Bukë - tharë gruri, jo ëmbëlsira;
 • Pije - pije frutash, çaj, lëng, pije frutash thartë, kakao, TEAS (grurë, oriz, krunde).

Numri tabelë dietë Pevzner 2 rreptësisht ndalon administruar në menynë e ushqimit terapeutik në vijim:

 • Bukë të freskët, ëmbëlsira;
 • Yachka, meli, misri;
 • Djegëse dhe yndyrore ushqim të konservuar, snacks dhe enët tjera;
 • Tranguj, hudhër, kërpudha, radishes, qepë, radishes, speca;
 • Lëng rrushi;
 • Turshi, mish, marinades;
 • Mish yndyror, peshk;
 • Manaferrat dhe fruta durum kosi;
 • Qumështit, fasule, bizele, supë mel.

Ushqimi dhe numrin Pevzner Tabela 2: menu Shembull për një javë ^

Dietë mostër menu 2 tavolina.

1 ditë

 • Mëngjes: një fetë bukë me havjar perimeve, kakao, vezë (proteina qumështi, djathi);
 • Mëngjesi Dy: pelte;
 • Dreka: supë overboiled oriz, sufle pulë, çaj;
 • Rostiçeri: pjekur portokalli;
 • Darka: kungull qull, buding peshk, kos.

Dita 2

 • Mëngjes: lapshevnyk me vezë, i lagësht;
 • Mëngjesi Dy: lulushtrydhe (boronicë) pelte;
 • Dreka: oriz, gjuha ziera, lëng domate;
 • Rostiçeri: patate të lëngshme dhe karrota;
 • Darka: zbritje me tru të mëlçisë, djathë buding, komposto.

Dita 3

 • Mëngjes: krunde supë, hikërror djathë thërrmueshëm;
 • Mëngjes i dytë: bollgur me fruta;
 • Dreka: patate - oriz pure, pule zier, komposto llokum;
 • Rostiçeri: apple - sallatë portokalli, kos;
 • Darka: merak perime, qumësht sallam, thartuar qumësht pjekur.

Dita 4

 • Mëngjesit: pure patate, harengë ngjyhet çaj;
 • Mëngjesi Dy: pure kajsi;
 • Dreka: vermishelevyy supë pule, byrek pjekur peshku, lëng karrote;
 • Dreka: djathë - sufle mollë;
 • Darka: hikërror në supë mishi, sallatë domate, buding.

Dita 5

 • Mëngjes: Qumësht bollgur, vezë të ziera, pije portokalli;
 • Mëngjesi Dy: karrota - sallatë djathë;
 • Dreka: pure kungull, dhe - pule të ziera, supë perimesh;
 • Dreka: mjaltë - supë shypshynovyy, biskota;
 • Darka: peshk në xhelatinë, oriz, kos.

Dita 6

 • Mëngjes: hikërror Liquid, sanduiç me domate, djathë, bukë dhe gjalpë, kakao;
 • Mëngjes Së dyti: portokalli, kos,
 • Dreka: supë mish me oriz dhe qofte, petë me salcë kosi krem, çaj;
 • Dreka: krisur, kos;
 • Darka: Kungull - qull pule, mollë e pjekur, komposto fruta.

Dita 7

 • Mëngjes: bollgur me pancakes me bllokim kajsi, TEAS bimor;
 • Mëngjes i dytë: kos fruta;
 • Dreka: turshi pureed, burgers pule, karrota - sallatë panxhar;
 • Rostiçeri: çaj shypshynovyy;
 • Darka: sallatë copëtuar me feta peshk të zier, buding bollgur, kos.

Tabela nr 2. Ushqimi për Fëmijë

Tabela Feature dietë numër 2 për fëmijët, gastrit frikësuar, enterit ose kolit, është një dietë gjashtë pjesshëm përbërë kryesisht pure e mirë, të ziera dhe pure ushqime.

Dietë mostër menu Tabela dietetike dytë për fëmijët ofrohen në vijim:

 • Vakt mëngjes: Air omëletë me avull me djathë integruar, kakao;
 • Dreka: buding lëngshme, mollë e pjekur (sheqer ose mjaltë);
 • Dreka: karrota - supë oriz pureed, qofte viçi, lëng;
 • Rostiçeri: pini qumësht;
 • Mbrëmje: djathë integruar me pure frutash, karkaleca ziera, çaj, qumësht - mjaltë,
 • Para gjumit: ngrohtë krisur zier.

Recipes Ushqimi tabelën numër 2

Recetave ardhshme të dobishme dhe e shijshme mund të përkryer të diversifikuar terapeutik menu dietë, numrin Tabela 2 për fëmijë:

Qull oriz me kajsi të thata dhe rrush:

 • Lahen 30 oz. kajsi të thata dhe rrush të thatë, 60 gramë. oriz.
 • Hidh 60 ml. ujë të valë, shtoni kripë, sheqer, dhe kuzhinier për rreth 10 minuta.
 • Pastaj derdh 100 ml qumësht dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri tenderit.
 • Në fund të gatimit, shtoni 5 gr. gjalpë.

Fruta Karrota buding:

 • 200 gr. karrota sjellin qumësht për shtetin butë.
 • Pastaj ai vend të nxehtë në një blender, rrihej me 3 oz. vaj, 2 lugë sheqer dhe 2 lugë decoys.
 • Pas gradualisht shtoni bardhët rrahur dhe applesauce.
 • Pastaj një shumë e karrota vë në një fletë pjekje greased dhe spërkatën me breadcrumbs, të butë, të mbuluar me salcë kosi dhe piqem në furrë preheated në 180-200 gradë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Ushqimi tryezë numër 8.

Mjekët reagime Output rreth diete numër Tabela 2 ^

Rezultatet e përdorimit tryezë trajtim dietë numër 2 tregojnë se përmes shëndetin ushqimi fillon të përmirësohet në mënyrë të qëndrueshme gjendjen e pacientit dhe ngadalë ulur simptomat e dhimbshme e kolit, gastrit ose enterit. Kohëzgjatja e tabelës së dytë të vendosur mjekun dietë dhe varet nga pacienti.

Opinionet dietë 2 tabela e shumë pacientëve të cilët kanë përdorur atë në praktikë, vetëm pozitive. Me shumicën e opinionit tregon se dyte terapeutik dietë-tabelë është transferuar shumë lehtë dhe të përkryer i ndihmon të përballen me simptomat e dhimbshme.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: