Tabela 15 Ushqimi


Numri i dietë-Tabela 15 jep një tranzicion të qetë në dietë të zakonshme.

15 Tabela Ushqimi përdorur gjatë sëmundjeve të ndryshme që nuk kërkojnë trajtim të veçantë - shëndetin dhe parandalimin e ushqimit.

Përveç kësaj, dietë, tabela numër 15 është e rekomanduar si një tranzicion të qetë të regjimit të plotë të ushqimit.

Features dietë terapeutik Tabela 15 ^


Tabela e pesëmbëdhjetë është i fundit në listën e dieta numëruar të hartuara në të kaluarën sovjetike dhe specialist në shkencëtar të ushqyerit Michael Pevzner.

Dallimi kryesor në mes të dietës pesëmbëdhjetë (totale) tavolinë tjetër katërmbëdhjetë - mungesa e sëmundjeve të veçanta.

Për dietë në numrin 15, e karakterizuar nga indikacionet e mëposhtme:

 • Mbulimi i trupit pas përdorimit të dietat terapeutik ose depresioni kryer dhe neurozë, sëmundjet infektive, lëndimet dhe të tjera;
 • Faza kalimtare dhe të përgatisë sistemin e tretjes për një dietë të plotë dhe të balancuar.

Në tabelën e pesëmbëdhjetë diete është kaq shumë karbohidratet, yndyrna dhe proteina, të cilat duhet të përgjigjen dietë fiziologjikisht e duhur dhe të balancuar. Përveç kësaj, kalori optimale dhe vitaminë lartë - pasurimi mineral i dietës ushqimore numri Tabela 15 ndihmon trupin të shërohen sa më shpejt të jetë e mundur.

Kalorive dhe përbërja kimike e pesëmbëdhjetë tabelës leduyuschye ditë:

 • Vlera e energjisë nga ushqimi në ditë - 2900 kcal;
 • 100 gr. - Yndyrna (yndyrë bimore - 30%);
 • 400 gr. - Karbohidratet;
 • 90 oz. - Proteinat (bimore - 45%);
 • Rreth 2 litra - norma ditore e lëngjeve;
 • 15 gr. - Shkalla e kripës.

Avantazhet dietë numër tabelën 15 janë:

 • Metodologjia është plotësisht në përputhje me dietë të shëndetshme të ushqimit;
 • Shkëlqyer ndihmon stabilizimin e trupit pas bartjes së sëmundjeve të ndryshme;
 • Numri i dietë 15 gradualisht përgatit stomakun dhe zorrët të lëvizin në të ushqyerit pas përdorimit dietë terapeutik përshkruara nga mjeku juaj.

Nga trajtimi Kundërindikimet tabelën 15 janë prania e sëmundjeve të veçanta të sigurojë një tjetër ushqim shëndetësor.

Produktet kryesore të përfshira në tabelën e pesëmbëdhjetë dietë dietë, si më poshtë:

 • Perime, herbs, fruta (të thata, të freskëta) fruta;
 • Mish, kërpudha, peshk, mish pule;
 • Qumështit;
 • Makarona, bishtajore dhe drithërat;
 • Grurë, thekër, bukë krunde;
 • Vezë;
 • Perime, gjalpë, liri, vaj ulliri;
 • Produktet suxhuk natyrore;
 • Pije - çaj, lëng, kakao, pije frutash, pije frutash, kafe dhe TEAS;
 • Limited - turshi, tymosur mish.

Rreptë dietë Përjashtimi numër menu-Tabela 15 të jetë yndyrna zjarrduruese, qumështit yndyrore, mishit dhe produkteve të peshkut, sodas, piper, proshutë, mustardë dhe margarinë.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela 15: menu Jave ^

Menu mostër dietë-Tabela 15.

Rekomandimet kryesore për metodat dietetike tryezë të përbashkët:

 • Të gjitha enët janë të lejuara për procesin termikisht në asnjë mënyrë;
 • Sallatat e dëshirueshme për të mbushur të ulët-yndyrë krem ​​kosi, kos ose gjalpë. Majonezë lejohet vetëm shtëpi;
 • Dietë përfshin të paktën pesë teknika të vogla ngrënies.

Ushqimi Tabela 15 (tabela e zakonshme) nuk duhet të përfshijnë produkte shumë të mprehta dhe tyazheloperevarivaemye.

Menu javore projektuar për tryezë dietë e pesëmbëdhjetë, diçka si kjo:

E hënë

 • Mëngjesi: qumësht - supë perimesh, një sanduiç (fetë bukë mbuluar me herbs gjalpë, vënë një fetë djathë dhe kastravec), kafe pa sheqer me krem;
 • Dreka: kivi Pjekur;
 • Dreka: mish pule - supë oriz, sallatë kërpudha, supë Kislitsy;
 • Rostiçeri: Konserva mollë;
 • Darka: lëng portokalli, qull qumësht, sallatë verë (domate, zarzavate, kastravec, salcë kosi).

E martë

 • Mëngjesi: komposto Blackberry, pancakes karrota, pure molle;
 • Dreka: çaj, buding portokalli;
 • Dreka: kos (kos) fasule - supë kërpudha - pure, cutlets pule me avull;
 • Rostiçeri: kos, pjeshke;
 • Darka: lëng boronicë, sallatë panxhar - chornoslyvovyy, qull kungull ose pure patatesh.

E mërkurë

 • Mëngjesi: petë me djathë integruar dhe gjalpë, sallam i zier, i lagësht;
 • Dreka: fiq;
 • Dreka: krem ​​kungull - supë, patëllxhan pjekur me mish lope, pelte rrush pa fara;
 • Rostiçeri: pjepër (Bukuroshe) mish të pjekur;
 • Darka: Chicken - sallatë arre, qumësht, qull elbi.

E enjte

 • Komposto fryt bërë nga kungull, bukë hikërror me tru të mëlçisë;: Mëngjesi
 • Dreka: pelte llokum;
 • Dreka: sallatë bizelesh me mish lope, sallatë deti, çaj;
 • Rostiçeri: pije karrota, muesli;
 • Darka dembel rrotullon lakër, manaferrat të freskëta.

E premte

 • Mëngjesi: bollgur me luleshtrydhe, sallatë karrota, shegë;
 • Dreka: banane krambl;
 • Dreka: peshk, të ziera në qumësht, supë me kërpudha, lëng molle;
 • Rostiçeri: sufle luleshtrydhe;
 • Darka thartuar qumësht pjekur, djathë tavë.

E shtunë

 • Mëngjesi: dardhë komposto, pure molle - kajsi, bukë, llapa oriz;
 • Dreka: bukuroshe kos - sallatë kumbulle me bajame;
 • Dreka: supë nga pozitë e lartë, vezë, djathë buding, pije kajsi;
 • Cookies bollgur, çaji kamomil;: rostiçeri
 • Darka: çaj jeshil, merak viçi, pure patatesh.

E diel

 • Mëngjesi: patate të ziera me salcë domate, djathë, kos;
 • Dreka: kokrra të kuqe - një rrip fruta;
 • Bli Dreka në xhelatinë, supë, biskota, qumësht pelte - kajsi;
 • Rostiçeri: cobs misri;
 • Pancakes mëlçisë mbushur me vezë dhe oriz, karotë - e bëra nga lëng kungull: Darka.

Shumica receta për numrin dietë-tryezë 15 ^

Receta për një shumëllojshmëri të menu dietë - numri tryezë pesëmbëdhjetë, në vijim:

Mel qull me krem ​​djathi

 • 200 gr. mel shpëlaj me ujë të ftohtë dhe të ngrohtë.
 • Pastaj lidheni elb me ujë (1: 2.5) dhe kuzhinier për rreth 7 minuta.
 • Drain, shtoni mel në 350 ml qumësht, gjalpë, lugë gjelle sheqer, dhe vlim për tre minuta.
 • Pastaj shtoni 200 gramë. mirë - djathë pure, kripë dhe përzierje.
 • Pastaj përzierje në një furrë me mikrovalë dhe fuqi 50% për tre minuta për të sjellë një pjatë gatuar.

Domate pjekur me vezë dhe kërpudha

 • Vezë dhe 200 gram. kërpudhave (kërpudha, kërpudha) vlim, pres me herbs, kripë dhe përzierje.
 • Në domate të mesme të prerë të lartë dhe për të hequr thelbin.
 • Pastaj plotësoni domate vezë-kërpudha mbushje, të vënë në një tas dhe piqem në furrë.
 • Gati për të shërbyer domate me salcë kosi.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Ushqimi Tabela 6. 

Rezultatet e komente të mjekëve dhe pacientëve rreth numrit diete tabelën 15 ^

Rezultatet e përdorimit të numrit dietë-tabelën 15 shkëlqyer:

 • tretje të shpejtë normale,
 • përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm,
 • përshpejtimin e procesit të shërimit të mëtutjeshëm.

Një dietë të ekuilibruar është shumë e lehtë për të kryer dhe lejon trupin të dobët shërohen shpejt pa u shtypur me kg shtesë. Kohëzgjatja e dietë mund të ndryshojnë nga dy javë për një muaj ose më shumë.

Opinionet dietë 15 tabela në mesin e pacientëve të shumta tregojnë se, për shkak të kësaj të ushqyerit, ata me të vërtetë shpejt solli trupin e tij në një gjendje të shëndetshme dhe është shëruar lehtë nga një sëmundje.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: