Tabela 12 Ushqimi


Numri i dietë-Tabela 12 efektive redukton nervozizëm dhe nervozizmi.

Tabela 12 Ushqimi - trajtim efektiv - përmirësimin e sistemit të energjisë, të përdorura në dështimet funksionale të sistemit nervor, shoqëruar me rritjen e excitability.

Kjo teknikë ka të bëjë me një nga pesëmbëdhjetë dietat - tavolina nutrionistit Sovjetik Michael Pevzner. Secili prej tyre është përgjegjës për një sëmundje të caktuar në trup dhe ndihmon në zvogëlimin e simptomave të dhimbshme dhe të konsiderueshme të përshpejtojë procesin e shërimit.

Features dietë terapeutik Tabela 12 ^


Dietë numër tabelën 12 tregohet në çrregullimet funksionale të sistemit nervor qendror, e karakterizuar nga neuroses shpeshta, sindroma stresit dhe excitability lartë.

Parimi tabelë dietë dietë 12 është që të kufizojnë sasinë e karbohidrateve, kripë natriumi, yndyrë dhe produkte të caktuara që ofrojnë një efekt stimulues në qelizat nervore.

Objektivi kryesor ndjekur dietë numër Tabela 12 - restaurimin e shpejtë të kapacitetit normal të punës të sistemit nervor.

Përbërja kimike dhe dietën e përditshme kalori dymbëdhjetë-Tabela:

 • Vlera e energjisë ditore të ushqimit - më pak se 2400 kcal;
 • Karbohidratet - 350 gram;
 • Fat - 70 gram, ku 25% të përbëra me origjinë bimore;
 • Proteinat - rreth 90 gram, nga të cilat 60% e dhëna me origjinë shtazore;
 • Norm-kripë numër tryezë dietë 12 - jo më shumë se 6 gram;
 • Shuma e lëngjeve - rreth dy litra.

Lista e dietës - tavolinë në numrin 12 përfshin produktet e mëposhtme të rekomanduara në mënyrë rigoroze për çrregullime nervore dhe sëmundjet:

 • Mish - mëlçisë, viçi, fileto pule, gjeldeti, lepuri, mish lope, gjuha;
 • Peshku - cod, pozitë e lartë, pike;
 • Ushqim deti - midhje, gaforre, kallamar, alga deti, karkaleca;
 • Low-yndyrë produkte qumështi - salcë kosi, djathi, kos, qumësht, kos, djathë;
 • Makarona, drithëra;
 • Perimet - karrota, kungull, panxhar, domate, kungull i njomë, patate dhe fasule;
 • Vezë - dy ditë;
 • Bukë thata (gruri, krunde), biskota, biskota të thata, biskota;
 • Frutat - qoftë në formë të freskëta dhe të thata;
 • Pije - lëngje, pije frutash, çaj i dobët (bimor, të gjelbër), pije frutash Berry;
 • Honey, marmelatë, karamele, jo çokollatë;
 • Butë dhe perime vajra.

Dietë e dymbëdhjetë - Tabela nuk përfshin në dietën e kafe, alkool, kakao, çaj të zi, ushqyes supë, mish, turshi, turshi, pasta të freskëta, çokollatë dhe proshutë. Përveç kësaj, numri dietë-Tabela 12 nuk është i rekomanduar ngrënë ushqimet pikante, mish yndyror, piper, hudhër, radishes, lëpjetë, tranguj, qepë dhe rrepka.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela 12: menu Jave ^

Menu-dietë numër tabelën 12.

Dietë dietë - numër Tabela 12 ofron ushqim të shpeshta - të paktën pesë herë në ditë. Përpunimi Kuzhinë e tabelës ushqim-dietë 12 përfshin stewing, valë, metoda me avull dhe pjekje.

Shtatë-ditore dietë numër tryezë menu 12 në vijim:

E hënë

 • Mëngjes: supë trumzë, drithëra oriz, dolli me mëlçinë;
 • Mëngjesi Dy: 1% kos, biskota;
 • Dreka: Grouper me patate të pjekura në salcë krem, supë Bean, karrota - pije kajsi;
 • Rostiçeri: lëng frutash, djathë;
 • Darka: tavë të pulave dhe patate, pini me kajsi.

E martë

 • Mëngjes: djathë të butë, pure kungull, dardhë komposto;
 • Mëngjesi Dy: molle pelte - Plum;
 • Dreka: buding Pease me mish viçi i grirë, qumësht, këngë supë;
 • Rostiçeri: mollë e ëmbël, duke pirë kos;
 • Darka: fileto pule me salcë krem, sallatë me lakër dhe domate, supë Linden.

E mërkurë

 • Mëngjes: thjerrëzat, qumësht të ngrohtë me krisur gruri mjaltë;
 • Mëngjes i dytë: një buding banane;
 • Dreka: supë vermishelevyy, komposto kumbulle, pule merak - perime;
 • Dreka: djathë, fruta të thata;
 • Darka: fasule pjekur me fileto pule, lëng domate - karrota.

E enjte

 • Mëngjes: koktej mollë - qumësht, djathë tavë oriz me brokoli;
 • Mëngjesi i dytë: të fërguara vezë, pini qumësht;
 • Dreka: tavë perimesh, veshët e kokrra meli, lëng boronicë;
 • Rostiçeri: mus fruta;
 • Darka ymbyrno çaj - limoni, viçi me patate me salcë kosi krem.

E premte

 • Mëngjes: bollgur me kajsi të thata, sallatë karrota me djathë, qershi zier;
 • Dreka: sallatë e ushqim deti dhe djathë;
 • Dreka: makarona, e vështirë, supë, ëmbëlsira peshk, pije të ngrohtë kamomil;
 • Rostiçeri: karamele fruta të bërë kungull, çaji jeshil;
 • Darka: mish sallatë, kos, ëmbëlsira bizele.

E shtunë

 • Mëngjes: pule elbi me lëng mishi, krunde misri, kungull - lëng molle;
 • Mëngjes Së dyti: drithëra, qumësht;
 • Dreka: supë shypshynovyy, qofte mish, supë me bathë - pure;
 • Rostiçeri: ëmbëlsirë me ndonjë fruta;
 • Darka: çaj me herbs (gëlqere, luleshtrydhe dhe gjethe balsam limon), sallatë lakër, qull oriz.

E diel

 • Mëngjes: krem ​​- supë qumësht - bizele, çaji jeshil, një fetë djathë;
 • Dreka: karrota peeling - dardhë;
 • Dreka: qumësht, gjirit pjekur pule me perime, supë hikërror;
 • Rostiçeri: dardhë mesatare mbushur me djathë;
 • Darka: supë me kamomil dhe nenexhik, gjalpë, bukë të thata, drithëra, misër.

Recipes për një numër dietë-Tabela 12 ^

Receta të përfshira në dietë - një numër Tabela 12, rekomandohen si më poshtë:

Mëlçia copëtuar

 • 400 gr. viçi mish i grirë mëlçisë dhe shtoni 150 gram karrota të freskëta dhe një qepë të vogël.
 • Pastaj grij rezultuar shtoni kripë për të formuar në qofte formë dhe kuzhinier në një kazan të dyfishtë 30-40 minuta.

Kungull - mollë qull

 • Në një tenxhere me ujë për të vënë pjesë të peeled 500 gr. Kungull dhe 3 mollë dhe për të sjellë në gjendjen të valë.
 • Pastaj shtoni disa shekuj. l. sheqer, pak kripë dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri sa mollë e tenderit - copë kungull.
 • Pastaj shtoni në tenxhere e 100 ml qumësht dhe kuzhinier për 5 minuta.
 • Pastaj gatuaj përzierje të kashopodibnoho gjendjen, shtoni rrush ngjyhet dhe disa minuta off ngrohjes.
 • Para se të shërbejnë në gjellë përfunduar të shtoni gjalpë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni tavolinë Neni 14 Ushqimi.

Mjekët reagime Output rreth numrit diete tabelën 12 ^

Rezultatet e përdorur dietë - Tabela numër 12 tregon se pas aplikimit të saj në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon ngarkesën në sistemin nervor, redukton ankth dhe nervozizëm. Me mjaft i madh për të kryer dietë terapeutik Tabela 12 dietë shumë të lehtë.

Kohëzgjatja e dietë-tabelën 12 është nga disa javë ose më shumë, në varësi nga shkalla e shërimit të shëndetit të sistemit nervor.

Opinionet dietë 12 Tabela konfirmon se në momentin e aplikimit të vërtetë ulur ndjeshëm nervozizmi, durimin dhe nervozizëm, përmirëson gjumin dhe të ndaluar dhimbje koke.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: