Tabela 13 Ushqimi


Ushqimi-Tabela 13 tregon në bronkit dhe sëmundjeve të mushkërive.

Tabela 13 Ushqimi është projektuar për të rritur funksionin mbrojtës të trupit dhe për të zvogëluar proceset inflamatore ndodhin gjatë infeksionit akut.

Tabela terapeutik numër dietë 13 është zhvilluar në bashkëpunim me shëndetin tjetrin - parandalimin dietë tavolina mjeku Sovjetik, shkencëtar dhe mjek diete MI Pevzner Dietat profesor themeluar 15 tavolina treguar në rrjedhën e sëmundjeve të caktuara.

Features dietë terapeutik Tabela 13 ^


Trembëdhjeti tryezë Ushqimi, në kombinim me ilaçe, është përdorur për sëmundjet e mëposhtme:

 • Pneumonia;
 • Bronkit akut;
 • Sëmundjet purulent e laring, trake dhe mushkëritë;
 • Forma të tjera të sëmundjeve akute infektive, të shoqëruar nga dobësi të rënda, dhimbje koke, nasopharynx përflakur, ethe dhe pjesa tjetër e përcaktuar krevat.

Qëllimi i dietë 13 tryezë - për të reduktuar toksicitetit dhe veprimit ngacmues të hahet në proceset e forta inflamatore dhe për të krijuar një mjedis për shërim të shpejtë. Dietë Klinike ushqyerit Tabela trembëdhjetë përmban rritur shumat e ushqimit të fortifikuar të lëngshme me përmbajtje të ulët të karbohidrateve, yndyrave dhe pjesërisht - proteina.

Kalorive dhe përbërja kimike e përditshme dietë shëndetësore numër Tabela 13:

 • Energji Vlera e përditshme - 2300 kcal;
 • Fat - 70 gram Nga këto bime - 20%.
 • Proteina - 80 gram e këtyre kafshëve - 60-70%.
 • Karbohidratet - 350 gr .;
 • Shuma e lëngshme - më shumë se 2 litra;
 • Tabela normale dietë kripë për 13-10 oz.

Rregullat themelore të dietë-hahet numrin Tabela 13, që kërkojnë respektimin e rreptë të mëposhtme:

 • Mënyra pjesshëm gjashtë-fuqi;
 • Kërkohet futje bollshme e lëngjeve - të paktën 2 litra në ditë;
 • Trajtimin e produkteve të ngrohjes duhet të kryhet si valë ose steaming;
 • Ushqim i gatuar duhet të merren për të fshirë, copëtuar, pure apo formë kashopodibnu;
 • Përjashtojë terapeutik dietë dietë numër Tabela 13 fibër përmban produkte të rënda perevaryuvani vështirë dhe të përafërt.

Sa më shpejt që të jetë e mundur përmirësimin e pacientit është arritur nëpërmjet përdorimit të këtyre produkteve, të përfshira në listën e rekomanduar për numrin dietë-Tabela 13:

 • Perimet - kungull i ri dhe kungull i njomë, karrota, patate, panxhar, domate pjekur dhe lulelakër;
 • Drithëra - bollgur, hikërror, oriz, bollgur;
 • Makarona të ziera;
 • Viçi të rinj dhe mish viçi, fileto pule, gjeldeti, mëlçisë, gjuha, lepuri dhe peshk ligët;
 • Produkte të ulët-yndyrë qumështit - kos, gjizë, kos, gjizë, salcë kosi. Shto krem ​​dhe qumësht vetëm enët;
 • Thata bukë e bardhë, biskota, rrotullon gjalpë;
 • Vezë;
 • Manaferrat pjekur fruta fruta varieteteve të ëmbël papërpunuara, pure, e pjekur ose të ziera;
 • Pije - TEAS, lëngje, pije frutash, pelte, çaj i dobët (me mjaltë, limon ose krem).

Nga numri dietë dietë-Tabela 13 duhet të fshihen:

 • Mishit dhe kërpudha broths ushqyes dhe yndyrore;
 • Fruta dhe kokrra të kuqe fruta acid;
 • Qepë, hudhër, lakër, tranguj, fasule, rrepka;
 • Produktet yndyrë të qumështit;
 • Pasta të freskëta;
 • Sharp, tymosur dhe ushqime të kripura;
 • Pearl, misri, elbi dhe meli kokrra;
 • Pije të forta dhe acid.

Terapeutik tabelë dietë trembëdhjetë ka përfitimet e mëposhtme të rëndësishme:

 • Zvogëluar proceset inflamatore dhe purulent në indet dhe organet e prekura;
 • Një dietë e ekuilibruar terapeutik menu Tabela 13 shpejt dhe në mënyrë efektive heq nga toksina trupit dhe mikrobet;
 • Proceset intensifikuar shërim;
 • Forcuar imunitetin.

Ushqimi dhe numrin Pevzner Tabela 13: menu shtatë-ditore ^

Menu-dietë numër tabelën 13.

E hënë

 • Mëngjes: oriz supë, vezë, bollgur Mukoza;
 • Dreka: sufle butë;
 • Dreka: supë domate, cutlets viçi, makarona, çaj bimor limoni;
 • Rostiçeri: banane buta;
 • Evening: pure patatesh, Pollack avull, komposto molle;
 • Para se të krevat: pije portokalli.

E martë

 • Mëngjes: buding lëngshme oriz, dardhë komposto;
 • Dreka: pelte portokalli;
 • Dreka: çaj, supë pule, rrotullon lakër dembel;
 • Rostiçeri: zierje me ijet;
 • Mbrëmje: djathi me karrota, butë supë;
 • Para se të shtrat: 1% kefir.

E mërkurë

 • Mëngjes: prostokvasha, pure hikërror qumësht;
 • Dreka: pineapple mus, djathë;
 • Dreka: supë djathë me vezë copëtuar, sallatë panxhar të ngrohtë, qofte peshku, bërë nga koktej kungull;
 • Rostiçeri: donuts patate, lëng butë;
 • Mbrëmje: lulelakër (pure) patate - patties mish në krem, mjaltë, çaj;
 • Para shtrat: lëng karrote.

E enjte

 • Mëngjes: bollgur me bllokim kumbull, çaj, mjaltë;
 • Dreka: mandarin të freskët;
 • Dreka: Kungull - supë pule, viçi copëtuar me avull, qershi - mjedër gojëmjaltë;
 • Dreka: pelte boronicë, krisur;
 • Mbrëmje: oriz, pjekur me djathë, kos;
 • Para se të krevat: pije molle.

E premte

 • Mëngjes: kungull qull, puding me raspberries;
 • Dreka: pure Apple - kajsi;
 • Dreka: lëng kryzhovnikovyy, mëlçisë marule, supë viçi me perime;
 • Dreka: pure fruta ëmbël;
 • Peshku sallatë në mbrëmje, komposto pjeshke;
 • Para se të shtrat: kuqe - lëng mandarinë.

E shtunë

 • Mëngjes: buding boronicë, buding oriz;
 • Dreka: apple - mjedër gojëmjaltë;
 • Dreka: supë karrota, mish pule bytochky, mollë - komposto limon;
 • Dreka: pure manaferrat ëmbël;
 • Mbrëmje: pelte rrush pa fara, bollgur mucous;
 • Para se të krevat: supë gruri.

E diel

 • Pure karrota, orë e ëmbël me një fetë limoni;: Mëngjes
 • Dreka: pelte boronicë;
 • Dreka: supë bollgur rrëshqitës, pure kungull, peshk, çaji jeshil;
 • Dreka: supë mollë - dardhë;
 • Mbrëmje: lakër zier me oriz, kamomil supë;
 • Para se të krevat: çaj limoni.

Ne ju rekomandojmë të lexoni tavolinë Neni 11 Ushqimi.

Rezultatet e komente të mjekëve dhe pacientëve rreth numrit diete tabelën 13 ^

Rezultatet e-përdorim dietë terapeutik Tabela numër 13 tregon se dietë për shkak schadyaschemu Dr Pevsner në pacientit të fillojë të ulet në mënyrë të konsiderueshme inflamacion dhe për të përmirësuar shëndetin. Një menu të ndryshme dietë ju mundëson për të transferuar 13 tryezën ajo shumë lehtë. Kohëzgjatja e trajtimit - shëndetësore dietë ushqim numër Tabela 13 është rreth dy javë.

Opinionet dietë Tabela 13 nga pacientët dhe mjekët konfirmuan ndikimin e saj pozitiv në infeksion dobësuar trupin. Shkencërisht provuar se përdorimi i trajtimit dietë numri Tabela 13 ndihmon trupin për të luftuar më mirë patogjene infektive, të zvogëluar shkalla e dehje hequr patogjene dhe në masë të madhe të përshpejtojë procesin e shërimit.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: