Tabela 14 Ushqimi


Terapeutik numër dietë 14 Tabela-efektive normalizes urinës acid.

Ushqimi Tabela 14 - Sistemet e trajtimit të kursyer, i projektuar për të siguruar pacientët që vuajnë nga urolithiasis, dietë të ekuilibruar plotësisht në qoftë se disa kufizime diete.

Features dietë terapeutik Tabela 14 ^


Katërmbëdhjetë dietë-tabelë është një pjesë e një sistemi të tërë të ushqimit të shëndetshëm, i zhvilluar nga shkencëtar i njohur sovjetik, mjek diete dhe gastroenterologist MI Pevzner

Secili prej pesembedhjete dietat atë bazuar - Tabelat destinuar për të siguruar dietë pacientit specifike në prani të sëmundjeve të ndryshme.

Tabela 14 Ushqimi është përdorur në phosphaturia që është një lloj i sëmundjes guri në të cilën trupi është fosfori trazuar dhe metabolizmin e kalciumit. Si rezultat i kësaj shkeljeje në urinë sedimenteve bie kripëra pazgjidhshëm Fosfat, të cilat formojnë një fosfat mëtejshëm (gurë) në fshikëz apo veshkat.

Dietat terapeutike numër tryezë Pevzner 14, synon krijimin optimale - kushte të favorshme për të reduktuar procesin humbjen e kripërave dhe normalizimit urinës acid. Dietë e këtij dietë-tavolinë me proteina, karbohidratet, yndyrë dhe kalori ushqime përmbush plotësisht nevojat e plota të trupit. Megjithatë, numri i tabelë dietë 14 rreptësisht kufizon përdorimin alkalify dhe kaltsiesoderzhaschih produkte.

Përbërja kimike dhe shëndetin e përditshme kalori - shëndetësore dietë Numri Tabela 14:

 • Vlera e energjisë - për 2.600 kcal;
 • . Fat - 90 gram Nga këto, 65-70% e kafshëve;
 • Karbohidratet - 400 gr .;
 • . Proteina - 80-90 oz, 40% perime;
 • Pirja Tabela norma ditore numër dietë 14-3 litra;
 • Salt - rreth 8 gram.

Ushqimi përbëhet nga katër ngrënies, në mes të cilave duhet të ndjekin një futje të rregullt fluide. Përpunimi Kuzhinë e dietë ushqimi tabelën 14 është e lejuar në asnjë mënyrë - gatim, pjekje, stewing, dhe kështu me radhë D..

Në listën e dietë shëndetësor tabelën 14 janë të rekomanduara për të përdorur produktet e mëposhtme:

 • Produktet e qumështit - 10% krem, e cila përdoret si një shtesë me ushqime;
 • Perimet - kungull, kërpudha, bizele jeshile;
 • Vezë - copë në ditë (proteina);
 • Drithëra - çdo, por i gatuar në ujë;
 • Çdo lloj i pulave, mish dhe peshk;
 • Herring ngjyhet;
 • Fruta dhe kokrra të kuqe acid varieteteve - mollë jeshile, limon, shegë, lëpjetë, boronicë, Kastrati, buckthorn detit, gooseberries;
 • Bukë dhe miell produktet e çdo specie, por me të kufizuara yolks vezë stafi dhe qumësht;
 • Produktet e ëmbël - akullore fruta, mjaltë, sheqer dhe enët pastë;
 • Gjalpë dhe perime të naftës të përdorura në gatim;
 • Pije - çaj të dobët, TEAS bimor, pije frutash, pije frutash.

Ndaluar të përdorin dietë-Tabela 14 produktet dhe enët e tilla:

 • Fruta Sweet Berry;
 • Qumësht, produktet e qumështit;
 • Fruta, qumësht dhe perime supave;
 • Tymosur dhe i kripur;
 • Perimet - të gjithë, por të autorizuar;
 • Lëng nga manaferrat, fruta dhe perime;
 • Sallatë perimesh.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela 14: menu Jave ^

Tabela menu dietë numrin 14.

E hënë

 • Mëngjesi: çaj jeshil, oriz, mjaltë, bukë;
 • Dreka: lëng molle, supë pule vermishelevyy, pjekur pulë këmbën;
 • Rostiçeri: buckthorn pelte, biskota, thekër;
 • Darka: sallatë me bizele dhe viçi copëtuar, bukë me mëlçi grirë, supë shypshynovyy.

E martë

 • Mëngjesi: harengë hikërror ngjyhet thërrmueshëm, pije shegë;
 • Dreka: çaj me lëpjetë, supë karkaleca, cutlets skuqur pule, oriz;
 • Dreka: steamed kulpër me sheqer;
 • Darka limon - mjaltë pije gjelbër, qull kungull.

E mërkurë

 • Mëngjesi: supë boronicë, elbi me mish;
 • Dreka: pije frutash buckthorn, supë viçi me oriz, buding kungull;
 • Rostiçeri: Kungull - det buckthorn pure;
 • Darka: mish i pjekur në skarë -, petë të ziera dhe çaj.

E enjte

 • Mëngjesi: supë boronicë, bollgur mukoza, vezë e bardhë;
 • Darka: kërpudha vermishelevyy supë, hikërror - cutlets mish, komposto molle;
 • Dreka: jam boronicë mbi një fetë e Bran bukës;
 • Darka: sufle viçi, oriz të freskët, një zierje e gooseberries.

E premte

 • Mëngjesi: çaj i dobët me limon, qull kungull me mjaltë;
 • Dreka: pjekur gjoks pule, gjysmë filxhan petë, supë oriz, lëng buckthorn;
 • Rostiçeri: Apple akullore;
 • Darka: apple - tavë kungull, pelte boronicë.

E shtunë

 • Mëngjesi: ziera kallamar, qull elbi, çaj me u rrit hips;
 • Dreka: Peshku - supë mel, pres derri, mollë - lëng limoni;
 • Rostiçeri: pelte Kislitsy;
 • Darka: sallatë me feta e mishit dhe bizele me salcë kosi, mollë - pije kryzhovnikovyy.

E diel

 • Mëngjesi: harengë, zier petë, çaj jeshil;
 • Dreka: ziera kërpudha me hikërror, supë bollgur, lëng shegë;
 • Rostiçeri: pure kokrra të kuqe;
 • Darka: supë Kislitsy me mjaltë, kungull - buding oriz.

Shumica receta për numrin dietë-Tabela 14 ^

Për një menu terapeutik dietë numrin tryezë 14 recetave të dobishme në vijim diete:

Kungull i zier me kokrra oriz

 • Prerë në copa 500 gr. Tul kungull i hedh ujë të vluar dhe kuzhinier për 15 minuta;
 • Për të shtuar kungull 200 gr. oriz i gatuar, 2 lugë 10% krem, pak mjaltë dhe zierje 20 minuta;
 • Pak minuta para se të hiqni nga të nxehtit shtoni një pjesë të vogël të gjalpë.

Boronicë Mousse

 • 200 gr. Boronicë shtuar një palë lugë zier me ujë dhe shtrirje Stupka prej druri;
 • Me peshë shtrirje shtrydh lëng me napë dhe shtrydh manaferrat, derdh tre gota ujë dhe kuzhinier për 5 minuta;
 • Supë e gatshme tendosje, vihet në zjarr dhe kur valë të shtoni shekullit 4-5. l. bollgur dhe kuzhinier për 5-10 minuta, nxitje herë pas here;
 • Pastaj derdh 150 gram. sheqer, le të vlim, pour lëng shtrydhur nga manaferrat dhe një të mirë hedh në tokë;
 • Pastaj derdh në përgatitura forma mus dhe të vënë në një vend të freskët për disa orë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni tavolinë Neni 13 Ushqimi.

Rezultatet e shqyrtimet e mjekët dietë terapi numër Tabela 14 ^

Rezultatet përdorimi terapeutik i numrit dietë-tabelën 14 është shumë pozitive si rezultat është e mundur për të arritur përputhshmërinë me këto rezultate pozitive:

 • restauruar shkëlqyeshëm reagimin kosi e urinës,
 • në mënyrë të konsiderueshme reduktuar humbjen e mbetjeve kripë,
 • filluar procesin e sekretim efikas të kalciumit dhe fosfat kripëra.

Kohëzgjatja tabelë dietë Pevzner për 14 është rreth 14 ditë. Megjithatë, përdorimi i termit mund të ndryshojnë duke marrë pjesë individualisht me mjekun, në bazë të rezultateve të testit. Quite një të ndryshme dietë trajtim dietë numër Tabela 14 ju lejon të lehtë të kryer atë kohë të mjaftueshme.

Opinionet dietë Tabela 14 tregon se me të vërtetë e ndihmon për të përshpejtuar në mënyrë të konsiderueshme procesin e shërimit. Megjithatë, disa pacientë u ngrit siklet të lehtë për shkak të dështimit të shumë perime, produktet e qumështit dhe perime.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: