Tabela 11 Ushqimi


Numri i dietë-Tabela 11 ndihmon për të shërohen shpejt pas operacionit apo infeksion mëparshme.

Tabela 11 Ushqimi - teknikë terapeutike projektuar për të ndihmuar një organ dobësuar përballen me sëmundje të caktuara ngjitëse dhe të shpejt të shërohem nga sëmundja.

Numri i dietë-Tabela 11 është një trajtim pesëmbëdhjetë - Dieta parandaluese zhvilluar nga terapist Sovjetik, dietës dhe profesor MI Pevzner.

Çdo bazuar tryezën e tij mjekësor licencës - një dietë që synon parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të caktuara.

Features dietë terapeutik Tabela 11 ^


Tabela-terapeutik njëmbëdhjetë dietë përdoret në rastet e mëposhtme:

 • Tuberkulozi i sistemit limfatik, mushkëritë, nyjeve dhe eshtrave;
 • Lodhje pas pësimit të operacioneve të rënda, lëndimet dhe sëmundjet infektive;
 • Anemia, pneumoni.

Mjekësi - përmirësimi numrin dietë-Tabela 11 ka për qëllim përmirësimin e të ushqyerit, duke rritur mbrojtjen e trupit dhe për të përmirësuar proceset në rigjeneruese organet e sëmura.

Përparësitë kryesore të qenësishme në numrin dietë-Tabela 11, sa më poshtë:

 • Forcimi i imunitetit;
 • Ngritja e hemoglobinës;
 • Plotësimi deficitin biologjikisht - aktive dhe ushqyesve dhe vitaminat;
 • Rritja rezistencën e trupit ndaj infeksioneve.

Parimi i ushqimit mjekësore dietë-tabelën numër 11 është rritur përdorimi i proteinave dhe ushqime të fortifikuara. Numri i karbohidrateve dhe yndyrave në dietë rritur edhe njëmbëdhjetë shekuj, por në moderim.

Kalorive dhe përbërja kimike e përditshme e dietë njëmbëdhjetë-tryezë Dr Pevzner:

 • Totali ushqime kalori - 3400 kcal;
 • 130 gram proteina, 60% - e kafshëve;
 • 450 gram karbohidratet;
 • 120 gram yndyrë, 25% e të cilave duhet t'u jepet yndyrna me origjinë bimore;
 • Shuma e dietë të lëngshme për 11 tavolina duhet të jetë të paktën 1.5 litra;
 • Shuma e kripës - 15 gram.

Teknologji kuzhinës gatim me numrin tryezë-dietë 11 përbëhet nga kalitje, valë, pjekje dhe metodën me avull.

Dietë përfshin 11 desktop në listën tuaj ushqimore produktet e mëposhtme:

 • Makarona dhe drithëra;
 • Çdo produktet e qumështit;
 • Lloje të ulët-yndyrë e mish, ushqim deti, peshk, dhe pulave nga-produkteve;
 • Perimet;
 • Vezë;
 • Manaferrat dhe fruta - në çdo formë;
 • Çdo pije;
 • Thekër, krunde gruri dhe bukë, biskota, biskota, ëmbëlsira (e pjekur), qumështor dhe kështu me radhë .;
 • Bean;
 • Jam natyrore dhe mjaltë;
 • Vaj ulliri dhe gjalpë.

Vëmendje në përgatitjen e dietë terapeutik duhet të paguhet djathë, djathë, enët e bëra nga hikërror dhe bollgur. Nga dietë tabelë dietë numër 11 duhet të eliminuar plotësisht yndyrore, ushqim erëza dhe skuqur, yndyrë, Gatim naftës, alkool, lëngje të gazuara joalkoolike, ëmbëlsira dhe pasta.

Kundërindikimet për përdorimin e metodave dietë është prania e sëmundjeve të ndihmon tretjen e ushqimit.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela 11: menu Jave ^

Tabela e menu-dietë numrin 11.

Dita e parë

 • Mëngjesi: pije portokalli, vezë me salcice natyrore, sallatë lakër;
 • Biskota susamit, çaj me krem ​​të ulët-yndyrë;: Dreka
 • Dreka: supë boronicë, supë kërpudha, fileto i tavë pule, zarzavate dhe patate;
 • Pasdite snack: përgatitur fllad lëng karrota, djathë;
 • Darka: burgers hikërror, buding kungull, qumësht.

Dita e dytë

 • Mëngjesi: komposto molle, bollgur me banane të thata;
 • Pancakes mollë, kos;: Dreka
 • Dreka: oriz me mish lope, një turli i krisur, çaj, qumësht;
 • Dreka: sallatë me shegë, dardhë dhe kos bukuroshe me 2.5%;
 • Darka: makarona me djathë integruar, sallatë me perime të freskëta, kakao.

Dita e tretë

 • Mëngjesi: lëng luleshtrydhe, sallatë me shalqi (të freskëta), hikërror;
 • Dreka: mannik Fruta;
 • Dreka: supë me sallam i tymosur dhe limon, merak pule me karrota dhe arra, hips supë dhe e lë (manaferrat) luleshtrydhe;
 • Rostiçeri: një çift i portokall;
 • Darka: djathi me 20% krem ​​dhe mollë, kastravec - sallatë lakër supë, kamomil me limon.

Dita e katërt

 • Mëngjesi: copa disa djathë e vështirë, drithëra, misër, karrota - Pini mollë;
 • Dreka: pure kajsi, qershi komposto;
 • Darka: Duck me oriz, supë domate, kafe me qumësht ose krem;
 • Dreka: sallatë e mollë integruar, karrota dhe djathë;
 • Darka lëngshme pure bizele, burgers viçi, qumësht.

Dita e pestë

 • Mëngjesi: lakër, zier me oriz, vezë, qumësht kakao;
 • Dreka: pjeshkë pa push, djathë;
 • Dreka: supë me dumplings mishit, salcice të ziera, pure patatesh, pini shegë;
 • Rostiçeri: buding banane;
 • Darka havjar kungull, bukë, sallatë "harengë nën një pallto lesh perimeve" çaj.

Dita e gjashtë

 • Mëngjesi: buding oriz, sallatë (domate pjekur, lakër të freskët, salcë kosi), i lagësht;
 • Dreka: lakër deti;
 • Dreka: lëng boronicë, viçi copëtuar zier me supë lakër me ventricles zogth;
 • Rostiçeri: pineapple;
 • Darka: fasule të ziera, fruta - tortë arrë, qumësht.

Ditën e shtatë

 • Mëngjesi: bollgur me bllokim butë, gjizë qumështor, komposto kajsi;
 • Dreka: biskota me kakao;
 • Dreka: Lagman, pure bizele me mish lope copëtuar, lëng portokalli;
 • Rostiçeri: Çdo manaferrat të freskëta;
 • Cheesecakes darkë me bllokim lulushtrydhe, qumësht pshenka, kos.

Shumica receta për numrin dietë-Tabela 11 ^

Për numrin dietë-tryezë Pevzner 11 janë ideale për këto receta:

Berry - sallatë djathë

 • 100 gr. Bollgur zhytem në një gotë qumësht.
 • Pastaj përzierje e tyre me 300 gr. djathë, dy lugë sheqer, 3 gota luleshtrydhe, luleshtrydhe, Kastrati, raspberries, lëng limoni dhe sezonin me kos ose krem.

Apple tavë

 • Vlim qull të trashë me qumësht 100 gram. decoys. 120 gr. kile sheqer me 80 oz. gjalpë dhe kombinohen me bollgur.
 • Pastaj të hyjë një përzierje rrahur gatuar bardhë veze 3 vezë.
 • Në formën e gjalpë dhe krisur vënë gjysmë filxhan përzierje në krye të vënë feta feta hollë 350 gr. mollë dhe të mbyllë një tjetër shtresë e bollgur dhe vendin në furrë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni tavolinë Neni 12 Ushqimi.

Mjekët reagime Output rreth numrit diete Tabela 11 ^

Rezultatet e përdorimit të numrit dietë-Tabela 11, thjesht e mrekullueshme:

 • Përshpejton procesin e shërimit;
 • Forcuar sistemin imunitar;
 • Niveli i hemoglobinës;
 • Duke u përmirësuar metabolizmin.

Falë përbërjes së pasur dietë, dietë-tabelë numri 11 është transferuar shumë lehtë. Kohëzgjatja e saj është vendosur individualisht nga mjeku, bazuar në gjendjen e pacientit.

Opinionet dietë Tabela 11 tregon se përdorimi i saj ka një efekt pozitiv në pacientët e dobësuar trupin, përshpejtimin e shërimit dhe çlodhje e tyre procesin duke filluar pas transferimit të sëmundjeve të rënda.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: