Tabela 10 Ushqimi


Tabela dietë №10 stabilizon qarkullimin e gjakut dhe rivendosjen ritmin kardiak.

10 Tabela dietë - sistem i ekuilibruar dhe të plotë të ushqyerit, i projektuar për të stabilizuar qarkullimin dhe të sigurojë të gjitha materialet e nevojshme dhe energjia e trupit në sëmundjet e enëve të gjakut, zemrës dhe veshkave.

Features dietë terapeutik Tabela 10 ^


Ushqimi është numër 10 në tabelat e pesëmbëdhjetë shëndetësore mjekësore projektuar në të kaluarën sovjetike, shkencëtarë, diete dhe terapist, MI Pevzner.

Terapeutik numër dietë 10 përdoret në rastet e mëposhtme:

 • Sëmundje të veshkave;
 • Kardio - vaskulare sëmundje - sëmundje të zemrës, infarkt, sëmundje koronare arterie, kusht postinfarction, reumatizmi dhe qarkullimi i pamjaftueshëm i gjakut;
 • Hipertensioni faza e parë apo të dytë.

Qëllimi i trajtimit dietë dietë dhjetë më poshtë tabelës:

 • Lehtësimi gjendjen e pacientëve me simptoma të dhimbshme;
 • Të krijuar një ambient të favorshëm për qarkullimin normal;
 • Të lehtësojë sistemin e tretjes, anashkaluar dhe pa irriton veshkat;
 • Rritja diuresis;
 • A nuk e thyejnë nervor, kardio - vaskulare sistemit.

Tabela 10 dietë terapeutik kufizon futje fluide, kripë natriumi dhe ushqime të pasura me fibra, përmbajnë kolesterol dhe të kontribuojnë në fryrje.

 • Përbërja kimike dhe vlera e energjisë së numrit tryezë përditshme dietetike 10.
 • Një ditë kalori - për 2600 kcal;
 • Fat - 70 gram, nga të cilat 30% - bimore, 40% - e kafshëve;
 • Proteinat - deri në 100 gram, ku 60% janë proteina të kafshëve;
 • Karbohidratet - deri në 420 gram;
 • Sport pije (uji, pije frutash, pelte, etj) - jo më shumë se 1.3 litra (me ulje të forta ënjtje e lëngjeve);
 • Kripë - 5 gram, por prania e edemë përjashtuar.

Avantazhet e përmirësimit të numrit dietë Pevzner 10 ka këto rezultate pozitive:

 • Zvogëlon puffiness;
 • Ju shikoni substanca të dëmshme dhe toksike nga trupi;
 • Forcuar muskujve të zemrës;
 • Normalizes e qarkullimit të gjakut dhe metabolizmit;
 • Zvogëlon stresin e tepërt në zemër;
 • Trupi merr të gjitha të nevojshme për mineralet e saj normalë të operimit, vitamina dhe ushqyesve të tjera.

Ushqimi i dhjetë Tabela e mëposhtme jep regjimin dhe rregullat e furnizimit:

 • Hahet i pjesshëm, i përbërë nga pesë herë në ditë;
 • Vakt e fundit duhet të bëhet në mënyrë rigoroze brenda tri orë para gjumit;
 • Trajtimi teknologjik përfshin stewing, pjekje, valë apo metodë me avull, por pa shtimin e kripës;
 • Hyrje e detyrueshme për numrin më të madh të produkteve dietë që nxisin heqjen aktive të lëngjeve të tepërta nga trupi.

Numri i dietë 10 ju lejon të hyjë në dietë mëposhtme produkteve:

 • Frutat, manaferrat - çdo gjë me përjashtim të rrushit;
 • Perimet - lulelakër, karrota, patate, kungull, marule, domate, herbs, prej trangujve, patëllxhan, selino;
 • Drithëra - bollgur, mel, elb, oriz dhe të tjerët;
 • Makarona;
 • Qumësht, produktet e qumështit me një përmbajtje minimale yndyrë, por përjashtojnë yndyra dhe varieteteve të kripura djathë;
 • Vezë - jo më shumë se tre në javë;
 • Mish - viçi, gjeldeti, mish pule, lepuri, mish viçi;
 • Peshku - hake, cod shafran, pike, cod, pozitë e lartë;
 • Bakery - tharë (dje) grade 2 bukë e bardhë, biskota, kek;
 • Sauces - qumësht, krem, fruta, domate;
 • Çdo pije, me përjashtim të verës, kakao dhe kafe organike;
 • Produktet e ëmbël - dehja, mjaltë, marmelatë, reçel.

Në ndalimin e listës së 10 tabelës përfshijnë:

 • Kërpudha, mish, peshk, supave dhe salcat;
 • Ngopura, i kripur, i tymosur, ushqime pikante;
 • Çokollatë dhe ëmbëlsira;
 • Bukë e bardhë të freskët;
 • Bean;
 • Mushrooms, lëpjetë, spinaq, qepë, lakër, hudhër, rrepkë.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela 10: menu Jave ^

Tabela dietë mostër menu numrin 10.

Metoda e Shëndetësisë-dietë "Tabela 10" ofron një përzgjedhje të gjerë të produkteve që janë të lehta për të kombinuar dhe të bëjë një ushqimet e shijshme, të ndryshme dhe të shëndetshme.

Shembullor përditshme terapeutik Tabela menu dietë 10 rekomandohet në vijim:

 • Mëngjesi: çaj me mjaltë ose bllokim (mjedër, luleshtrydhe), çdo qull me gjalpë, bukë të thata ose dolli, djathë;
 • Mëngjes i dytë: një banane - rrip të qumështit me drithëra, fruta apo pelte kokrra të kuqe;
 • Dreka: veggie (djathë, perime), supë me salcë kosi, viçi pjekur tenderit në salcë domate, karrota pije;
 • Dreka: pure mollë rasparennoy kajsi dhe kos tharë;
 • Darka: sallatë perimesh, djath sufle, qumësht.

Tabela 10 Ushqimi shtatzëna

 • Tabela 10 dietë Feature për gratë shtatzëna është e pakët dietë që redukton stresin e lartë në zemër.
 • Është e këshillueshme për të marrë perime të përditshme, drithërat, fruta, mish dhe produktet e qumështit.
 • Futje kripë për gratë shtatzëna me sëmundje vaskulare dhe zemrës duhet të kufizohet në 5,7 gram, dhe lëngjeve - 1 litër ose 1.2.

Hipoholesterynovu dietë Tabela 10

Hipoholesterynovu dietë Tabela 10 në lidhje me procedurat e ilaçeve mund të ndihmojë në arritjen e një rezultate të hershme dhe pozitive në trajtimin e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut.

Ushqimi hipoholesterynovu dietë në mënyrë të konsiderueshme kufizimin yndyrna shtazore dhe ndalon anëtarët e saj për të përfshirë yolks vezë, mish organ, mish yndyrore, gjalpë, broths mishit dhe supave, produktet e qumështit yndyror dhe ëmbëlsira.

Vlerësuar një-ditore tryezë opsion menu hipoholesterynovu dietë e dhjeta

 • Mëngjesi: vezë të bardhë, qull oriz (ju mund të me qumësht), lëng portokalli;
 • Dreka: feta mollë dhe karrota të pjekura me mjaltë;
 • Dreka: pulë e pjekur me djathë, perime të freskëta, një copë bukë, pije mollë;
 • Rostiçeri: jellies lulushtrydhe, duke pirë kos;
 • Darka: sallatë e zier fileto peshku, oriz dhe perime të ziera, buding Berry.

Shumica e recetave për tryezë dietë numrit 10 ^

Recetë e disa enët për një shumëllojshmëri të dietë 10 Tabela propozojë në vijim:

Mish me kumbulla të thara

 • 300 gr. Viçi Boil, prerë në shirita të gjatë të hollë dhe të lehtë të skuqura qepë në gjalpë dhe krem.
 • Pastaj spërkat me miell, përzierje mirë, shtoni pak ujë dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për rreth 3 minuta.
 • Në fund të gatimit, shtoni prunes ngjyhet.

Karrota - buding oriz me mollë

 • Vlim një çift i teaspoons e orizit, shtoni humbura nga nje rende i madh dhe karrota zier (3 copë.).
 • Pastaj fshij përzierje, shtoni gjysmë një vezë, një lugë gjalpë, krisur dhe mollë integruar.
 • Pas përzierjes në masë të nxjerr një formë dhe steamed.
 • Buding shërbejë me salcë kosi ose krem.

Strawberry - Zona banane

 • Banane feta dhe një gotë e dredhëzave vendosur në një blender, shtoni 100 ml qumësht dhe kamxhik.
 • Në pije e përgatitur të shtoni disa muesli.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Ushqimi numrin tabelën 3.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me diete numër Tabela 10 ^

Rezultatet e përdorur numrin tryezë diete 10 - redukton trupin puffiness fortë, gulçim dhe të reduktuar palpitations shpeshta. Përveç shërohet shkalla e zemrës dhe të qarkullimit të gjakut, përmirëson shëndetin e përgjithshëm dhe rrit efikasitetin.

Kohëzgjatja e mjekut dhjetë dietë përcaktohet individualisht bazuar në llojin dhe shkallën e sëmundjes. Pas shumë nga produktet e rekomanduar, menu sanitare metoda diete transportohen shumë lehtë.

Opinionet tabelë dietë në mesin e 10 pacientë tregojnë se përdorimi i saj me të vërtetë i ndihmon ata të lehtësojë gjendjen e dhimbshme, për të përmirësuar shëndetin dhe për të vazhduar për të përballuar me sëmundje.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: