Ushqimi 1 Tabela


Ushqimi tabela e parë në mënyrë efektive përshpejton shërimin e ulçerës.

Ushqimi 1 Tabela - mjekësore të sistemit të furnizimit me energji, e cila është treguar për sëmundje të caktuara të zorrëve dhe të stomakut.

Ushqimi Tabela parë shumë më e lehtë të dhimbshme gjendja e pacientit në fazën e përkeqësimit të butë dhe nxit shërim të shpejtë në fazën përfundimtare të trajtimit.

Karakteristikat e dietat mjekësore 1 tabelat ^


Ushqimi tabela e parë i takon grupit të diskutimeve pesëmbëdhjetë shëndetit mjekësor, zhvilluesi i cili është një specialist në të ushqyerit, mjeku - mjek Michael Pevzner.

Metoda e tij diete per stola№ 1 treguar në sëmundjet e mëposhtme:

 • Peptike sëmundje duodenale Ulçera në stomak dhe në rëndim të butë ose shuarje;
 • Akute gastrit në fazën e shërimit;
 • Rëndim butë e gastrit kronik me rritjen e sekretimit ose lëng ruajtur stomakut.

Qëllimi kryesor i terapi dietë tabelën e parë është një efekte të moderuar termike, mekanike dhe kimike në zorrë dhe stomak nga një ushqyerit projektuar posaçërisht.

Dieta e përditshme kalori dhe përbërja kimike numër Tabela 1 është:

 • Proteinat - deri në 100 gram, incl. 60 oz. me origjinë shtazore;
 • Karbohidratet - 420 gr .;
 • Yndyrna - 100 gr, ku 30 oz.. - Origjina perime;
 • Salt - 10 g .;
 • Enët kalori maksimale - 3000 kcal;
 • Mënyra Pirja e parë stolu- 1.5 litra ujë në ditë.

Përparësitë kryesore të qenësishme në dietë 1 tavolinë, si vijon:

 • Reduktuar inflamacion;
 • Përshpejton procesin e shërimit të plagëve dhe ulcerat;
 • Motor normalizuar dhe funksionet sekretore e stomakut.

Gjatë zbatimit të tabelës dietë trajtim dietë numër 1 duhet të përmbahet me rreptësi kërkesat e mëposhtme:

 • Produkte të përdorura në të lënë pas dore (një rëndim të sëmundjeve), të ziera, të pjekura, por pa kore apo formë të avullit;
 • Në tryezë №1 dietë është shumë e rëndësishme për të ngrënë porcione të vogla dhe të pjesshëm - deri në gjashtë herë në ditë;
 • Një orë para gjumit të marrë një qumësht të ngrohtë ose krem;
 • Mish, peshk të gatuar veçmas nga kurset kryesore.

Në listën e lejuara dietë numër Tabela 1 produkteve përfshin:

 • Viçi ligët dhe të butë, mish viçi dhe pule, peshk - copa steamed, gjuha apo mëlçisë, bytochky avull, qofte, burgers, peeling dhe kështu me radhë.
 • Perime të ziera në një salcë, puddings, etj - karrota, patate, panxhar, lulelakër, kungull;
 • Drithëra (slabovyazkie ose pureed), makarona - bollgur, hikërror, bollgur, oriz, makarona petë dhe;
 • Produktet e qumështit - krem, qumësht, kos, kefir, djathë integruar thartë, enët djathë dhe djathë të butë;
 • Omëletë me avull;
 • Supave - perime të ulët-yndyrë, drithëra dhe qumësht;
 • Bakery - tortë dhe biskota në formë të thatë, tharë bukë të bardhë, ëmbëlsira pjekur me fruta, djathë integruar ose mish;
 • Pije - ujë, kakao, çaj i dobët, lëngje ëmbël, pije frutash, pelte dhe fruta pije;
 • Fruta - ëmbël, varieteteve të buta të tilla si banane, pjeshkë, kumbulla, kajsi, mollë pjekur;
 • Ëmbëlsirë - fruta ose Berry purees, Mousses, jellies dhe më shumë.

Ndalimi i rreptë dietë imponuar në tryezë parë skuqur, yndyrore, gjalpë dhe puff produkteve, i kripur, kosi, tymosur, turshi dhe ushqimi me erëza, pije të forta dhe produkte të tjera të cilat nuk janë të përfshira në listë, le të dietë.

Ushqimi dhe Pevzner Tabela One: menu Jave ^

Dietë Ushqimi tryezë parë.

Dita 1

 • Mëngjes: qumësht çaj, qull oriz, gjizë;
 • Mëngjes i dytë: mollë e pjekur i mbushur me luleshtrydhe;
 • Dreka: tavë patate, peshk, cutlets me avull, dardhë zier;
 • Rostiçeri: zier pureed;
 • Darka: djathë - buding kokrra të kuqe, të fërguara me avull, supë shypshynovyy;
 • Gjumit: të ngrohtë qumësht.

Dita 2

 • Mëngjesit: zier petë, e pjekur në furrë me salcë kosi dhe djathë integruar, qumësht;
 • Mëngjesi Dy: karrota - pure pjeshke;
 • Dreka: lakër supë - pure, një fetë e viçi, lëng luleshtrydhe;
 • Rostiçeri: pelte lulushtrydhe;
 • Darka: supë Buckwheat, mollë - roll karrota, lëng pjeshke;
 • Para se të krevat: zbutur krem ​​me kajsi të thata.

Dita 3

 • Mëngjes: qull oriz me kumbulla të thara dhe mjaltë, vezë të ziera rubbed, i lagësht;
 • Mëngjesi Dy: apple - pure pjeshke;
 • Dreka: karrota të ziera - sallatë banane, supë perimesh me krisur, çaj;
 • Rostiçeri: qumësht, marshmallows butë;
 • Darka: patate - qumësht pure, avull salcë peshku në qumësht, kos;
 • Në kohën e gjumit, qumësht të ngrohtë me mjaltë.

Dita 4

 • Mëngjes: Mann buding, qull kungull, qumësht;
 • Mëngjesi Dy: apple - pure banane;
 • Dreka: mish pule me avull në mollë, qumësht supë oriz, komposto;
 • Rostiçeri: shtrihet një copë pjepër;
 • Panxhar Darka - integruar sallatë karrota të ziera, pure patate, lëng kajsi;
 • Para se të shtrat: krem ​​me pjeshke integruar.

Dita 5

 • Mëngjes: djathë qumështor, oats qull, qumësht;
 • Mëngjes i dytë: krisur gruri, supë kamomil;
 • Dreka: qofte, hikërror, tru mëlçisë, çaj të gjelbër;
 • Rostiçeri: buding qumësht;
 • Darka: karrota - sallatë djathë, supë oriz, i lagësht;
 • Para se të shtrat: Milk.

Dita 6

 • Mëngjes: banane - milkshake me drithëra, karrota omëletë me avull;
 • Mëngjesi Dy: djathi me pure kokrra të kuqe;
 • Dreka: mish pule të ziera, supë patate, karrota pije;
 • Rostiçeri: Apple pelte;
 • Darka supë oriz ngjitës, sallatë frutash me kos, kokrra të kuqe Morsik;
 • Para se të shtrat: krem.

Dita 7

 • Mëngjes: qull hikërror, bukë me djathë, çaj bimor;
 • Mëngjesi Dy: djathi me perime gatuar;
 • Dreka: supë bollgur, qofte viçi, pije karrota;
 • Rostiçeri: çdo puding, mannik;
 • Darka: makarona të zier me djathë integruar dhe salcë qumësht, sallatë mishit pureed, kosi;
 • Gjumit: çaj jeshil qumësht.

Recipes për dietat terapeutike numrin Tabela 1 ^

Këtu janë disa receta të shëndetshme dhe të shijshme për ushqime dietetike rekomanduara nga menu dietë për një tryezë.

Patate tavë

 • Gjashtë patate vlim, zbutur dhe Kamxhiku në një blender me 100ml qumësht të ulët yndyrë dhe 15-20 gram. gjalpë.
 • Pastaj 200 gram. pule apo viçi vlim dhe miss në një mulli mishit.
 • Pastaj në një greased pjekje enët vënë gjysmën në masë të patates, vihet në mbushjen e saj me mish dhe mbuluar atë me një shtresë e patate majtë.
 • Piqem për 20 minuta.

Banane mus

 • Një çift i paund banane me një lugë çaji lëng limoni.
 • 200 ml krem ​​dhe SL sjellë poshtë sheqer dhe shtoni furnizimin banane.
 • Pastaj u përhap Mousse përgatitur moulds.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Ushqimi Tabela 5.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me diete numrin Tabela 1 ^

Rezultatet e përdorur dietë terapeutik Tabela numër 1 - lehtësim i konsiderueshëm i simptomave të sëmundjes gjatë rëndim të sëmundjeve të zorrëve dhe të stomakut në javën e parë të dietat përdorimit. Përveç kësaj, kjo tabelë para ushqimit të shëndetshëm me shpejtësi të shkëlqyer procesin e shërimit.

Kohëzgjatja e dietë përcaktohet nga mjeku bazuar në shkallën e sëmundjes. Ekuilibruar dhe kalori dietë dietë numër tabelën 1 është shumë e lehtë për të kryer dhe efekt pozitiv në të gjitha organet e trupit.

Opinionet dietë në pacientët 1 Tabelat tregojnë se kjo teknikë me të vërtetë ka ndihmuar ata të përballen me simptomat e dhimbshme dhe trajtimin e përshpejtuar në mënyrë të konsiderueshme. Mjekët rekomandojnë fuqimisht jo vetëm dietë 1 tavolinë gjatë terapisë, por disa kohë pas saj, veçanërisht në formën kronike të sëmundjes.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: