Hipokaloriynaya dietë


Hipokaloriynaya dietë ndihmon të humbni peshë nga 5 kg në 2 javë

Hipokaloriynaya referohet ulët kalori humbje peshe dietë sistem që synon kufizimin e rëndësishme e kalorive në dietën e përditshme dhe për të zvogëluar vlerën e energjisë të çdo gjellë.

Kohëzgjatja e dietë është 2-3 javë për të cilat me sukses mund të humbni deri në 5 kg shtesë.

Thelbi dhe karakteristika për hollim dietë hipokaloriynoyi ^


Kryesore Dietë Thelbi hipokaloriynoyi është për të maksimizuar shkurtime në dietën e karbohidrateve dhe yndyrave në një reduktim drastik të marrjes së përditshme kalori në 1300 kalorive.

Hipokaloriynaya dietë fillon procesi i humbjes së peshës është për shkak të mungesës së kalorive dhe energji.

Mungesa e Energjisë shkakton trupit për të humbur rezervat yndyrë, dhe për këtë arsye të reduktuar më tej volumin e tepërt e trupit. Në mënyrë që të humbasin peshë, ndërsa nuk vuan nga indet e muskujve në dietë dietë hipokaloriynoyi futur plotësisht ushqime proteinike.

Rregullat themelore hipokaloriynu dietë të përfshijnë:

 • Dietë menu hipokaloriynoyi duhet të kompozoj proteina, fibra, minerale, vitamina dhe një sasi të vogël të karbohidrateve të yndyrave;
 • Ushqim i pjesshëm siguron futje e përditshme të ushqimit në 5 herë;
 • Një ditë në javë duhet të paguhet në shkarkim mollë, hikërror, kastravec dhe kos;
 • Ju duhet të hyjë në një mënyrë jetese stërvitje të rregullt fizik.

Në listën e lejuara produkteve dietë hipokaloriynoyi përfshin ushqime të mëposhtme:

 • Acid dhe produktet e qumështit të ulët yndyrë laktik;
 • Pule, viçi ligët, ushqim deti dhe peshk të ligët - cod, Pollack, ngec, hake, pozitë e lartë, pike;
 • Çdo fruta, përveç rrushit;
 • Perimet;
 • Bollgur.

Nga ndaluar ushqime dietë përfshijnë sallam, produktet gjysmë-skuqur, mish, turshi, sheqer, kripë dhe ushqime të tjera, nuk është përfshirë në listën e hipokaloriynu lejuar.

Përparësitë e këtij sistemi të energjisë janë:

 • Humbje peshe efektive për shkak të rezervave nënlëkurës yndyrë;
 • Forcimi i indet e muskujve;
 • Colon Pastrimit;
 • Normalizimi dhe për të përmirësuar metabolizmin.

Ushqim më pak hipokaloriynu - një shumë të stresit të shkaktuar nga organi ushqim kalori shumë të ulët, e cila në të ardhmen mund të çojë në pasoja të padëshirueshme. Hipokaloriynu dietë për humbje peshe rekomandohet vetëm për njerëzit e shëndetshëm.

Hipokaloriynaya dietë e ulët në yndyrë bazuar në disa rregulla:

 • Hipokaloriynym dietë ushqimi nuk duhet të aplikohet më shumë se tre javë;
 • Pranimi është i kufizuar në yndyrë dy herë;
 • Gatim lejon vetëm avull ose mënyra të ziera;
 • Rregullat e çdo gjellë janë:.. Kursi i parë - 200 gr, enët Side, sallatë, - 150 gr, mish, pulë, burgers, peshk - 100 gram Pije - 200 ml..

Hipokaloriynaya dietë për humbje peshe: menu 7 ditë dhe karakteristika ^

Shembullor menu javë hypocaloric rekomanduar në vijim:

E hënë

 • Mëngjes: vezë të fërguara me kungull i njomë integruar, i lagësht;
 • Dreka: komposto kajsi, supë bollgur, peshku avull kotëletë;
 • . Pasdite rostiçeri: bukë - 2 copë, Roe ngjitur;
 • Mbrëmje: dembel i mbushur me mish i grirë viçi, alga deti, kamomil supë dhe qumësht;
 • Para se të shtrat: 50 gr. pjepër.

E martë

 • Mëngjes: Sallatë me mollë jeshile dhe mish pule, komposto;
 • Dreka: qofte me oriz me avull dhe viçi, bukë, supë perimesh;
 • Rostiçeri: mango;
 • Mbrëmje: mel - qull kungull, sallatë turshi lakër, bukë, lëng frutash;
 • Para se të shtrat: kos me fruta të thata.

E mërkurë

 • Mëngjesit: zier patate, sallatë kastravec, çaj;
 • Dreka: havjar baklazhannaya, supë meatless, krisur;
 • Dreka: djathi, lëng perimesh;
 • Mbrëmje: një palë e meatballs peshk, oriz të zier, lëng portokalli;
 • Para se të shtrat: Mandarin.

E enjte

 • Mëngjes: pancakes mëlçisë, lëng, bollgur;
 • Havjar panxhar, viçi i zier me perime, lëng pineapple;: Dreka
 • Rostiçeri: një palë e kumbulla;
 • Mbrëmje: sallatë, qull kungull, vezë, qumësht;
 • Para se të shtrat: kos.

E premte

 • Mëngjes: bukë, sallatë lakër me mollë dhe karrota, qumësht i thartuar pjekur;
 • Dreka: supë me pike, panxhar - sallatë karrota, lëng boronicë;
 • Rostiçeri: 50 gram. rrush pa fara e kuqe;
 • Mbrëmje: pancakes mëlçisë, sallatë frutash, kos të pijshëm;
 • Para krevat: një çift i trangujve.

E shtunë

 • Mëngjes: harengë ngjyhet, pure patate, qumësht;
 • Dreka: mëlçisë mish viçi me perime, supë perla;
 • Dreka: sallatë domate;
 • Mbrëmje: Loja perime, dumplings me lakër të freskët komposto;
 • Para se të krevat: Berry - lëng frutash.

E diel

 • ditë agjërimi.

Moderuar hipokaloriynaya dietë

Dietë moderuar hipokaloriynaya do të ndihmojë për të pjesë me mbipeshë dhe zhvilluar zakonin e shmangies së lartë kalori dhe "i keq" ushqim.

Dietë Daily hipokaloriynu përfshin të hahet skemën e mëposhtme:

 • Mëngjesi përbëhet nga bukë, miell, gjalpë fetë, çaj, çdo produktet e qumështit dhe frutave;
 • E dyta ju lejon të marrin mëngjesin me perime të nxehta dhe fruta;
 • Për drekë lejohet mish ose peshk enët ushqim deti dhe perime;
 • Vakt mbrëmje përfundon perimet niseshte, peshk, perime apo produktet e qumështit.

Hipokaloriynaya dietë për fëmijët

Hipokaloriynaya dietë për fëmijët është një mënyrë e përshtatshme për t'u marrë me problemin e trashje. Kjo metodë duhet të përdorë kur fëmija ka arritur klasën e 3-4 trashje. A efekt mirë në trajtimin e japin qumështit ditë agjerimi.

Hipokaloriynu kryesor në dietë për fëmijët - ngrënies gjashtë-ndarë, e kombinuar me aktivitet fizik të mundshme.

Receta popullore hipokaloriyni ^

 

 Cheesecakes

 • Mix 250 gram. djathë të ulët yndyrë, një lugë çaji mjaltë dhe bollgur, vezë dhe shtoni 4 tbsp. l. miell.
 • Pastaj gatuaj brumë 30 gr. rrush të thatë.
 • E brumë përfunduar për të formuar ëmbëlsira të vogla janë identike, vë në fletë pjekje, vend në furrë dhe piqem në 200 gradë.

Fruta - sallatë djathë

 • 100 gr. pineapple dhe një prerje banane në copa të vogla,
 • të përziera me 300 gram. djathë,
 • mbushur 50 oz. kos dietë.

Supë me patëllxhan

 • Në një tigan të vënë perime copëtuar - 400 gr. lakër, 130 gram. qepë, 200 gr. patëllxhan, 100 gram. piper, 120 gram. karrota,
 • pastaj shtoni ujë dhe kuzhinier për 20 minuta.
 • Për disa minuta deri majdanoz supë gatuar vënë, kopër, fletë gji dhe pak kripë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin dietë për fëmijët.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët në lidhje me dietë hipokaloriynoyi ^

Rezultatet hipokaloriynoyi dietë pas 2-3 javë shumën që 5 kg të peshës humbur. Një shumëllojshmëri të pjatave për të kryer këtë dietë është mjaft e lehtë, ajo mund të përsëritet një muaj më vonë.

Menjëherë pas hipokaloriynoyi dietë dalje të ngjashëm në dalje pas një program të ulët humbje peshe qëndron në rritjen graduale të kalori të ushqimit të përditshëm 100 kcal. Përveç kësaj, ju keni nevojë për të futur ngadalë një normale ushqim dietë karbohidrate dhe të lëngshme.

Shqyrtime hipokaloriynoyi dietë ndër dieters tregojnë se ajo është e lehtë për të duruar. Përveç kësaj, shumë flasin pozitivisht mbi dietën hipokaloriynu, të cilat mund të përfshijnë një shumëllojshmëri të ushqimeve dietetike. Nutritionists këshillojnë domosdoshmërisht kombinuar hipokaloriynu sistemin e energjisë me një kompleks të vitaminave dhe mineraleve.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: