Hipoholesterynovu dietë


Hipoholesterynovu dietë ndihmon luftën kardio - vaskulare, sëmundjet e arteriosklerozës dhe trashje.

Hipoholesterynovu dietë ndihmon shumë njerëz për të zgjasin jetën, përmirësimin e shëndetit dhe të shpëtoj nga kilogram panevojshme.

Siç e dimë, kolesteroli është një substancë e rëndësishme për trupin e njeriut - ai është i përfshirë në formimin e vitaminës D, hormoneve seksuale dhe luan një rol të rëndësishëm në sistemin imunitar.

Megjithatë, rritja e përmbajtjen e saj në gjak mund të jetë një rrezik vdekjeprurës.

Të ushqyerit, të bazuara në reduktimin e substancave të dëmshme ndihmon luftën kardio - vaskulare, sëmundjet e arteriosklerozës dhe trashje.

Features me rritjen e kolesterolit dietik ^


Deri në ushqime të ndaluara përfshijnë:

 • Yndyrna - dhjamë derri dhe yndyrna të tjera shtazore, gjalpë - gjalpë, palme, kokosit, margarinë.
 • Produktet e qumështit - krem ​​kosi, qumështi yndyrë, djathë, djathë, djathë dhe djathë të përpunuara, akullore, qumështi i kondensuar.
 • Mish - Çdo mish yndyrë, pulave, lëkura pulave, mish organ, mish i tymosur, sallam, tru.
 • Vezë - Verdhë veze.
 • Ushqim deti - peshk yndyror (salmon, salmon, skumbri, troftë, ngec, harengë), konservuar, skuqur, i tymosur dhe peshku i kripur, havjar, calamari, karkaleca, oysters.
 • Drithëra - bollgur, oriz lëmuar.
 • Miell - buns fletë dhe pasta, çdo pasta të ëmbël, makarona.
 • Sweet - çokollatë, të gjitha karamele, sheqer, sweeteners, mjaltë, reçel, karamele, shurupe, rrush, produktet e bërë nga krem.
 • Supave - gatuar në supë yndyrë, supave Shop, supave.
 • Perimet - të skuqura në yndyrë të kafshëve ose patatina naftës, kërpudha, radishes, rrepkë, lëpjetë, spinaq.
 • Arra - kikirikë, lajthi, fistikë.
 • Fruta - një shurup të ëmbël apo të ëmbëlsuar.
 • Pije - alkool, kafe ose çaj me krem ​​ose qumësht të tërë, kakao.
 • Seasonings - çdo majonezë.

Ushqime që duhet të merren:

 • Yndyrna - në sasi të kufizuar në vend të yndyrave shtazore mund të konsumohen perime, luledielli, misri, ulliri, pambuku.
 • Produktet e qumështit - qumësht, kos, dhe kos - yndyrë të ulët ose yndyrë të ulët, të ulët-yndyrë dhe djathë i kripur, salcë kosi - vetëm në vend të majonezë për salads dhe enët tjera.
 • Mish - Lean gatuar ose të pjekur, viçi, lepuri, pule, gjeldeti, lojë.
 • Vezë - proteinë jo më shumë se 3 për 7 ditë.
 • Peshku dhe prodhimet e detit - Peshk Lean, të ziera ose të pjekura, midhje, alga deti.
 • Drithëra - në formën e qull ose casseroles - çdo gjë përveç oriz lëmuar dhe bollgur.
 • Miell - makarona me grurit durum, gruri tërë dhe bukë thekre, bukë doktoraturës, sherbet, cookies bollgur.
 •  Sweet - popsicles, pelte, ëmbëlsira pa sheqer.
 •  Perimet - të gjitha me përjashtim të listës së ndaluar, fasule, misër.
 •  Fruta - Me përmbajtje të ulët të sheqerit.
 •  Pije - kafe, çaj, fruta dhe perime lëngje të freskëta, ujit mineral.
 •  Seasonings - salcë soje, mustardë, uthull, erëza dhe barëra.

Disavantazhet antiholesterinovoy programe të ushqyerit në atë që imponon shumë kufizime në ushqim. Ushqimi rritje të shumta. Kjo tabelë ka contraindications - ato kanë të bëjnë me gratë shtatzëna dhe ato që janë të gji, të miturit dhe personat që vuajnë nga kanceri. Kjo është për shkak të menysë pamjaftueshme bilancit.

Pro antiholesterinovoy dietë është se ajo përmirëson ndjeshëm gjendjen e trupit dhe ndihmon për të reduktuar peshën. Gjithashtu, rrinë në kjo nuk është e vështirë.

Antyholesterynova dietë për 7 ditë: menu për humbje peshe ^

1 ditë

 • Mëngjesi - hikërror pa vaj, i gatuar në ujë (200 g), çaj dhe një fetë bukë gruri (e tharë);
 • Dreka - 1 fruta apo manaferrat, kos me pak yndyrë;
 •  Pulave -varёnaya Dreka (100 gram), sallatë perimesh me luledielli ose vaj ulliri;
 •  Pasdite snack - fruta dhe supë hips;
 •   Darka - 150 gram peshk i gatuar, një copë bukë;
 •   Në natën - një gotë qumësht të ulët yndyrë ose kos.

Dita 2

 • Morning - djathë tavë, lëng frutash;
 • Rostiçeri - fruta dhe manaferrat,
 •  Dita - meatless supë supë me perime, mish ose peshk (100 g);
 •  Pasdite rostiçeri - fruta ose pjeprat;
 •  Mbrëmje - orizi (100 g), 100 g peshk, perime steamed (100 g);
 •  Në natën - një gotë të ulët-yndyrë kos.

Dita 3

 •  Mëngjesi - gatuar fasule (200 g) dhe dolli;
 •  Mëngjes i dytë - të freskët;
 •  Dreka - patate të ziera (200 g), sallatë;
 •  Mesdita - popsicles;
 •   Darka - 100 gram mish i gatuar ligët, perime sallatë.
 •   Para se të shkojnë në shtrat - qumësht të ulët yndyrë.

Dita 4

 •  Mëngjesi - qull dhe mollë e pjekur;
 •  Dreka - pelte;
 •  Dreka - supë meatless me një fetë bukë thekre, djathë;
 •  Mesdita - Cookies bollgur dhe mus fruta;
 •  Darka - biftek gjeldeti me i pjekur në skarë (150 gram), sallatë perimesh;
 •  Në natën - kos yndyrë.

Dita 5

 •  Mëngjesi - qumësht yndyrë të ulët, dolli me një shtresë e hollë e mjaltit;
 •  Dreka - fruta ose perime;
 •   Darka - pule zier (100 g) fetë bukë, sallatë perimesh me vaj ulliri, Mandarin;
 •   Mesdita - misri dhe çaj jeshil të ziera;
 •   Darka - zier, zier apo të pjekur peshku (100 g), fasule të ziera (100 g), mollë;
 •   Në natën - lëng frutash.

Dita 6

 • -hlopya Mëngjesi Bollgur në ujë (të thatë - 25 g), salcice mollë (125 g);
 •  Dreka - rrotullon meshë çokollatë (disa gjëra);
 •  Drekë - patate të ziera (200 g), zier fasule (100 g) domate;
 •  Rostiçeri - mus fruta dhe djathë yndyrë të ulët (150 g);
 •  Darka - ligët mish të zier (100 g), qull elb (100 gram), sallatë perimesh;
 •  Para se të shkojnë në shtrat - kos natyral.

Dita 7

 • Mëngjesit - gatuar perime, lëng dhe dolli;
 •  Në drekë - popsicles;
 •  Dita - peshk i pjekur në skarë, sallatë perimesh, dolli dhe kumbull;
 •  Rostiçeri - krisur ulët-kalori dhe lëng;
 •  Evening - pule të ziera, pure patatesh (pa gjalpë), sallatë perimesh;
 •  Në natën - qumësht të ulët yndyrë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë hypoallergenic artikull. 

Shqyrtime mjekët dhe receta popullore e enët antyholesterynovi ^

Sipas mjekëve, hipoholesterynovu dietë në atherosclerosis dhe kardio-tjetrin - vaskulare sëmundjeve është me rëndësi jetike për shkak të kolesterolit të tepërt tenton depozituar në muret e enëve të gjakut, duke formuar një të ashtu-quajtur pllaka dhe komplikuar qarkullimin. Një dietë me kolesterol të lartë mund të rrinë një kohë të gjatë, derisa rezultati i dëshiruar është arritur.

Kjo dietë për të kolesterol më të ulët mund të jetë e shijshme, pasi ka shumë receta nizkoholesterinovuyu enët. Këtu janë disa prej tyre.

Oriz i ëmbël

 • Filxhan Boil oriz ngjyrë kafe.
 • Thith 200 g kajsi të thata, pastaj prerë në shirita.
 • Kajsi skuqura 1 flokëkuq integruar në tenxhere, shtoni oriz për të parandaluar.
 • Lartë deri ujë dhe kuzhinier deri sa të avullohet.

Qull misri me kungull

 •  Kungull (400 g) dhe 2 mollë të prerë në kube.
 • Piqem 20 minuta në furrë në një fletë pjekje.
 • Vlim një gotë qull misri në 2 gota e ujit.
 • 5 minuta para përfundimit të gatimit shtoni kungull me mollë. Llokoçis.

Ëmbëlsirë Fruta

 • 200 g pa yndyrë kos trokitje blender me 200 g currants dhe 2 tbsp. lugë e fruktoza.
 • 5 mollë të prera në gjysmë, zgjidhni fara dhe piqem në furrë për aq kohë sa fryti është e tenderit.
 • Pulp zgjidhni lugë, kombinuar me djathë - përzierje kokrra të kuqe dhe hale gjysmave të mollë.

Kungull supë - pure

 • 0.5 kg kungull i njomë, 2 patate, një bandë e kopër, qepë dhe karrota prerë, kuzhinier në ujë.
 • Sezoni kos dhe bimëve. Nuk janë të nxehtë.

Opinionet antiholesterinovoy dietë në mesin e mjekëve shumë pozitive, ata shpesh përshkruajnë një kurs të dietë në pacientët me kardio - vaskulare sëmundjeve për të luftuar në mënyrë më efikase Sëmundjet. Pas disa javë e programit diete ndjerë një rritje të forcës nga përmirësimin e qarkullimit dhe reduktimin e barrës mbi autoritetet.

Megjithatë, duhet të theksohet se rezultatet e dietë për kolesterol të lartë të mbetet përgjithmonë vetëm në qoftë se ju nuk filloni abuzuar ushqime me përmbajtje të lartë të substancave të dëmshme.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: