Dietë hypoallergenic


Dietë hypoallergenic ndihmon të humbni peshë dhe për të përmirësuar sistemin imunitar

Dietë hypoallergenic është jashtëzakonisht e rëndësishme për një numër të madh të njerëzve, si nManifestimet alergjike ischevoy në shkallë të ndryshme ndikon në 20% të popullsisë.

Parimet thelbi dhe të ushqimit për personat alergjike ^


Alergji manifestohet si reagim atipike e trupit pas konsumimit të produkteve të caktuara. Këto manifestime mund të jenë të ndryshme - nga skuqje, ënjtje dhe kruarje në shok anafilaktik.

Një reaksion alergjik mund të shkaktojë ndonjë nga produktet. Për të përcaktuar se cila - mjekët janë këshilluar për të mbajtur një alergji të veçantë ditari. Ai duhet të regjistrojë të ushqimeve të ngrënë, kohën e përdorimit të tyre, si dhe manifestime të pazakonta.

Krahasimi rastësi, ju mund të gjeni se ajo shkakton reagime negative. Nëse është kështu i vockël "fajtor" për problemet e tyre ka dështuar për të përjashtuar nga dietë për 7-10 ditë -allerheny të gjitha produkteve, dhe të hyjë në ato një nga një në disa ditë dhe të monitorojë mirëqenien. Frekuenca e efekteve anësore të shkaktuara nga produktet janë të ndarë në grupe:

Parimet e menu hypoallergenic për sufferers alergji:

 • Në ditën e duhet të marrin 130 g proteina (duke përfshirë kafshët), 130 gram yndyrë (100 g prej tyre - kafshë), 200 g karbohidratet. Ajo është rreth 2800 kcal.
 • Përveç kësaj, dieta e nevojshme fruta, manaferrat, lëng dhe perime të cilat pasurojnë trupin me vitamina.
 • Ne duhet të reduktojë konsumin e kripësi - turshi, turshi, peshk, salcice dhe produktet e tymosur - kripë në mënyrë të konsiderueshme rrit reaksione alergjike.
 • Të jetë i sigurt për të studiuar strukturën dyqan lëng mishi, salcat, desserts dhe produkte të tjera - ato mund të jenë alergeneve dhe preservatives dhe ngjyra mund të shkaktojë një reagim të dhimbshme.
 • Gjithsej dietë jo-specifike alergjike rekomandon produkte të përjashtuara nga grupi i parë dietë.
 • Menuja hypoallergenic duhet të jetë i plotë dhe për qëllim zvogëlimin e simptomave të sëmundjes.

Ushqimi për Alergjia: menu 7 ditë ^

Shembull menu hypoallergenic për javën:

1 ditë

 • Mëngjesi: bollgur (pa qumësht);
 • Dreka: supë lakër me mish, patate, karrota dhe prej qepëve;
 • Rostiçeri: çaj me banane dhe të thata kajsi;
 • Darka: merak ligët mish me perime;
 • Para se të shtrat: bollgur.

Dita 2

 • Mëngjes: qull oriz, çaj me kumbulla të thara apo kajsi të thata;
 • Dita: supë nga perimet me mish;
 • Rostiçeri: çaj dhe reçel;
 • Mbrëmje: pule zier me perime;
 • Në natën, bollgur.

Dita 3

 • Mëngjesi: pelte Buckwheat qull;
 • Mëngjes i dytë: bukë hikërror dhe çaj;
 • Dreka: steamed perime;
 • Dreka: pjekur mollë;
 • Darka: steamed perime dhe peshk i zier;
 • Në natën: kos.

Dita 4

 • Për mëngjes: kungull qull misri;
 • Mëngjes i dytë: kos;
 • Dreka: borscht meatless me salcë kosi;
 • Pasdite rostiçeri: bukë dhe çaj;
 • Mbrëmje: derri i zier ngadalë me perime;
 • Në natën: kos.

Dita 5

 • Mëngjes: mel qull pa qumësht, kumbulla të thara;
 • Dita: supë meatless, salcë kosi, bukë thekre;
 • Rostiçeri: ëmbëlsirë Fruta;
 • Mbrëmje: cutlets mish derri dhe viçi, sallatë me lakër;
 • Para gjumit: kefir.

Dita 6

 • Mëngjesi: bulmetit pa qull oriz;
 • Mëngjes i dytë: bollgur;
 • Dreka: perime sallatë, patate të ziera;
 • Dreka: djathë, molokochay;
 • Darka: sallatë të panxhar me kumbulla të thara dhe mish zier;
 • Në natën, çaj dhe bllokim.

Dita 7

 • Mëngjes: Rajs qull me mollë;
 • Mëngjes i dytë: kos;
 • Dreka: merak e perime, bukë thekre;
 • Dreka: tavë, çaj;
 • Darka: sallatë me perime dhe mish;
 • Në natën: kos.

Gjithashtu, ju duhet të pini 5 - 6 gota të lëngjeve në ditë (një orë pasi të hahet). Ushqim hypoallergenic, përveç efektit terapeutik, bën të mundur për të humbur peshë, sepse produktet përfshijnë menu të ulët kalori.

Menuja individ hypoallergenic varet nga shumë faktorë - mosha, shëndetin, personalitetin dhe rehati psikologjike edhe stinëve. Për shembull, një periudhë e nxehtë nevojë për më shumë fibra, të ftohtit - drithëra.

Dietë hypoallergenic për fëmijët

Fëmijët me këtë sëmundje ndalesave më shumë - në Përveç sa më sipër, ju nuk mund të hani peshk, shpezë, kërpudha, mish, vezë dhe patëllxhan. Ndonjëherë ne kemi për të përjashtuar qumështin.

Si trupi i një fëmije të përballen me alergji më shpejt se sa një i rritur, kufizimi 10 ditë disa produkte që ju mund të kthehet gradualisht në menu. Dietë hypoallergenic për fëmijët duhet të përbëhet mjekun.

 • Përjashtuar nga dietë: vezë; Qumështi i lopës; fruta dhe perime të kuqe dhe ngjyra portokalli; Agrume; mjalti dhe çokollatë; kakao; zog; ushqim deti; Produktet e tymosur; kërpudha; arra; konservimi; pjekje; fruta dhe perime të huaj; fruta të thata; mbushjet kos, ujë të ëmbël, gomë - çdo gjë ku ushqim shtues; çaj i fortë dhe kafe.
 • Kujdes duhet të konsumohen drithëra, fasule, patate, spec jeshil, currants zi dhe të kuqe, Kastrati, Kastrati, pjeshkë, kajsi, banane.
 • Ju mund të hani: produktet e qumështit; mish ligët; peshk lumi; Bukë, oriz, misër dhe hikërror kokrra; fruta dhe perime të bardhë dhe të gjelbër; bollgur, bollgur dhe qull elb; vaj dhe gjalpë; çaj i dobët, uji jo-gazuara, hips supë.

Menu mostër hypoallergenic për fëmijë - allehrikov:

1 ditë

 • Mëngjesi: gruri qull, molle dhe çaj;
 • Dreka: sallatë e lakër, qofte, mish, çaj;
 • Darka: supë kreshmës me perime dhe salcë kosi, stroganof viçi me mish të zier, makarona, fruta komposto;
 • Darka: sallatë, bukë dhe çaj.

Dita 2

 • Mëngjesi: buding oriz, mollë, pije çaj;
 • Mëngjes i dytë: qumësht kafe pije dhe biskota;
 • Dreka: supë ligët perla, pure patate, qofte, mish, lëng;
 • Darka: qumështor, komposto molle.

Dita 3

 • Mëngjes: hikërror, pije kafe qumësht;
 • Rostiçeri: sallatë lakër me karrota, qofte;
 • Dita: supë këngët me salcë kosi, qofte mishi i zier me karrota;
 • Mbrëmje: qumësht vermiçeli, puding.

Dita 4

 • Mëngjesi i parë: qull bollgur, molle dhe çaj;
 • Dreka: sallatë, qumështor, pije çaj;
 • Dreka: supë vermishelevyy qumësht, lakër zier ngadalë me mish, lëng;
 • Darka: cheesecakes, krem, pelte.

Dita 5

 • Mëngjes: mel qull, mollë, çaj;
 • Rostiçeri: sallatë lakër me trangujve, qofte, pije çaj;
 • Dita: meatless supë perimesh, patate zier me mish, fruta komposto;
 • Kafe në mbrëmje me byrek qumësht, mollë.

Dita 6

 • Mëngjesi i parë: qull oriz, mollë, çaj;
 • Mëngjes i dytë: kafe me qumësht, djathë;
 • Darka: supë kreshmës, lakër zier ngadalë me mish, lëng;
 • Darka: zier patate me salcë kosi, molokochay.

Dita 7

 • Mëngjes: petë qumështit, çaj;
 • Rostiçeri: qofte me sallatë, çaj;
 • Dita: supë ligët margaritar, i zier ngadalë perime grirë, komposto fruta;
 • Darka: djathë qumështor, pelte.

Dietë hypoallergenic për nënat lactating

Nëse alergji ndodh në një foshnje e porsalindur, dietë duhet të përputhet nënën Protyvoalerhenni. Programi dietik ushqimi gjatë laktacionit thotë refuzimin e listës së produkteve të alergjive të lartë. Por në të njëjtën kohë të jetë një menu të plotë dhe të ndryshme.

Ai përfshin produktet e qumështit pa mbushëse, mish pa dhjamë (Turqi, viçi, lepuri), perimet lokale dhe fruta (të bardhë ose të gjelbër), drithëra (kënaqur, oriz, hikërror), patate të ziera, supë perimesh, bukë thekre, biskota , djathë të butë, peshk lumi.

Dietë hypoallergenic për Ado

Është e rekomanduar për të përjashtuar nga frutat menu jashtë shtetit (të gjitha frutave agrume dhe pineapples), ushqim deti, shpezë, mish, çokollatë, kafe, mjaltë, alkoolit, erëza, radishes dhe rrepkë, kërpudha, patëllxhan, domate, vezë, qumësht të freskët, pjepër, luleshtrydhe dhe luleshtrydhe, muffins.

Ju mund të hani mish të zier, supave supë mesme viçi me perime dhe drithëra, vaj vegjetal, patate të ziera, produktet e qumështit, patate gatuar. Gjithashtu - trangujve, kopër, majdanoz, shalqi, mollë e pjekur, fruta, Gjalpë të bardhë bukë.

Dietë hypoallergenic për astmë

Dietë hypoallergenic për astmë të thotë ndalimin e çdo produktet që janë irritues dhe mund të shkaktojnë vështirësi frymëmarrje. Ky grup i tërë me allergenicity lartë. Ushqimi mund të jetë diçka si kjo:

 • Mëngjesi: qull hikërror, byrek mish dhe çaj;
 • Dreka: një mollë;
 • Dreka: zier patate me mish, supë, perime, komposto frutash;
 • Rostiçeri: supë shypshynovyy;
 • Darka: karrota djathë zrazy; Peshk i gatuar, çaj
 • Para se të shtrat: kos

Ose mundësi të tjera:

 • Mëngjesi: qull hikërror me yndyrë bimore nga mishi i gatuar, supë shypshynovyy;
 • Dreka: lëng molle;
 • Dreka: supë me lakër të rinj, salcë kosi, peshk të zier, patate pure me qumësht dhe gjalpë, çaj të ëmbël;
 • Rostiçeri: lëng karrota;
 • Darka: zier lakër, ëmbël djathë të ulët yndyrë;
 • Para se të shtrat: kos

Dietë hypoallergenic për urtikarie

Është e rekomanduar që të heqin dorë nga çdo gjë që mund të shkaktojë iritim - sidomos nga të gjitha alergeneve ushqimore në grupin e parë. Nevoja trupit për substanca të caktuara duhet të kompensohet nga produktet zëvendësuese të cilat nuk shkaktojnë reaksione alergjike negative.

Ju nuk mund të hani supë yndyrore, skuqur dhe me aromë, tymosur, konservuar, erëza, ushqim të shpejtë dhe gjithçka, se çfarë janë preservatives dhe ngjyra. Pas natyrisht diete mund të hyjë në dietë përjashtuar ushqimet e ekspozuar ato gatuar.

Dietë hypoallergenic në dermatit atopic

Menu hypoallergenic me dermatit atopic karakterizohet nga një listë të kufizimeve. Ndiqni ata e domosdoshme. Ju nuk mund të përdorni, yndyrna shtazore, mish yndyrore, arra, fruta të kuqe, çokollatë (duke përfshirë qumësht), agrume, fruta të kuqe.

Dietë hypoallergenic për ekzemë

Ne duhet të braktisim të ëmbël, fruta me ngjyra, kafe, të nxehtë dhe të tymosur, konservuar. Ju mund të hani drithëra, produktet e qumështit, broths mish ligët, supave perime, lëngje holluar. Gjithashtu lejohet merak e perime, bishtajore, patate, lakër, karrota, ujë mineral. Ndihmë beriberi shmangur vitaminë komplekset.

Dietë hypoallergenic për psoriasis

Është e nevojshme për të kufizuar futje e proteinave, kolesterolit, yndyrnat dhe karbohidratet. Përveç kësaj, ju reduktojnë ndjeshëm sasinë e yndyrës në dietën e mishit, gjalpë, mëlçinë dhe veshkat. Këto produkte menu ditore nuk duhet të kalojë 25 m të reduktuar konsumin e kanë vaj peshku, havjar dhe vezë yolks.

Gjithashtu pigment të dëmshme të kuqe të përfshira në fruta dhe perime të ngopura ngjyra, agrume, kakao, çokollatë dhe të paqëndrueshme, e cila është e pasur rrikë, hudhër dhe qepë. Ajo gjithashtu duhet të refuzojë mjaltë, qumësht e tërë, me erëza, ushqime të ëmbël dhe i lagësht. Antibiotikët e ndaluara dhe alkoolit.

Receta popullore ushqime hypoallergenic ^

Buding

 • Cook qull (oriz, tërshërë, elb) - ai duhet të marrë një lëng. Lyej formë dhe të bëjë shtresa: cubes bukë të zezë, mollë e gjelbër dhe derdh qull. Vendoseni në furrë për 40 minuta.

Charlotte

 • 200 gram bukë, të prera në kube, pour 250 gram ujë të nxehtë, le të qëndrojë për 20 minuta. Mollë diced (ose dardha), përzihen me bukë pultaceous. Share në formën dhe vendin në furrë preheated për 40 minuta.

Ëmbëlsira me kungull i njomë

 • 200 gram kungull i njomë integruar me kripë, shtoni 2-4 lugë vaj vegjetal, një gotë miell (thekër), gatuaj brumë në një trashë. Pritini feta dhe tortillas roll. Roast në tigan preheated në të dyja anët. Të naftës nuk është e nevojshme.

Akullore

 • Banane janë vënë në frigorifer brenda natës. Pastaj grevë në një blender me qumësht kokosit. Shto qumësht gradualisht deri sa të merrni një masë homogjene. Shto sheqer pluhur (3-4 banane - 1-2 tbsp) limon dhe lugë. Përsëri trokas blender.
 • Vendoseni në frigorifer për 3-4 orë. Përzierje orë. Ju mund të bëni pa qumësht kokosit. Ju mund të bëni fruta Berry dhe akullore - kjo shtuar në fruta banane apo manaferrat.

Bukë misri

 • Bluaj në një blender misri konservuar (100 g), hudhër dhe majdanoz. Shtoni kripë, shtoni miell misri (2 lugë). Llokoçis për të formuar patties dhe të skuqura në vaj perimesh.

Rrotullon perime

 • Perimet kuzhinier dhe bluaj në blender. Shtoni sheqer, kripë, vaj ulliri dhe miell. Ëmbëlsira formë dhe piqem në furrë pjekje letër 20-30 minuta.

Cookies banane

 • 1 pure banane me një pirun, shtoni gjysmë gotë me kokosit dhe miell tërshërë (1-2 lugë). Ju mund të shtoni sheqer. Shkarko topa, shkatërroj ata. Piqem në furrë për pjekje letër për 15 minuta.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Ketohennaya dietë. 

Rezultatet dietë hypoallergenic - një ndjeshmëri të reduktuar ndaj alergeneve ushqimore të përfshira në disa produkte. Programi 3-javë nxit sistemin imunitar të shëndetshme. Rishikimet e mjekëve hypoallergenic dietë tregojnë se ajo mund të ndihmojë për të shmangur reagimet e rrezikshme - të tilla si anaphylaxis ose Angioedema.

Ata që e kanë provuar kurs dietë, jo vetëm vuri në dukje të ndjehen më mirë, por edhe të reduktuar peshën. Pa shumë vështirësi 2 muaj mund të humbni rreth 3 kg.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: