Dietë Pranvera


Dietë Pranvera - një mënyrë e madhe për të humbur peshë dietë të dobishme dhe të ekuilibruar

Dietë Pranvera nuk është aq shumë një mënyrë për të humbur peshë dhe të çojë pamjen e tyre, në mënyrë, si një lloj i sistemit të ushqimit, e cila është përdorur me sukses në çdo kohë të vitit dhe në çdo gjatësi. Megjithatë, më e përshtatshme për periudhën e saj është e dimrit vonë ose në fillim të pranverës.

Pse është më mirë për të humbur peshë në pranverë ^


Nuk është sekret që gjatë dimrit, e cila vonuar zonat tona klimatike obscenely të gjatë, trupi ka kohë për të grumbulluar një sasi të caktuar të kilogramëve shtesë, depozituar në formën e yndyrë në pjesët më të rëndësishme të trupit. Nutritionists e kanë identifikuar një numër të argumenteve "për", pse pranvera është humbje peshe veçanërisht efektive:

 • Së pari, në dimër, njerëzit kanë pasivitetin madhe. Në pranverë, me rritjen e ditës, rritet aktiviteti dhe humbja e peshë të tepërt të shpejtë. Proceset e këmbimit janë të përshpejtuar, e cila kontribuon për ndarje më të shpejtë të yndyrës, dhe këtë pranverë "zgjim" trupin më të mirë të përdorë maksimumin.

 • Së dyti, bazuar në dietë pranverës është zvogëlimi kalori dietë njeri. Nutritionists u rrjedhin formulë që na lejon për të llogaritur deficitin e nevojshme kalori. Thelbi i saj është që duke reduktuar futje e përditshme kalori nga 500 kalori në javë mund të humbni një mesatare prej 450 gram yndyrë. Ajo është e mirë në këtë kohë për të marrë në 1400 kalori në ditë për burrat dhe 1200 për gratë.

Dietë Pranvera nuk përcakton kufizime të ashpra mbi dietën e kuvendit. Gjëja kryesore që kjo pajtueshmëri me rregullat e të ushqyerit e duhur dhe të përfshihen të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme për jetën e njeriut dhe për të ruajtur shëndetin e tij. Në pranverë menu dietë duhet të përfshijë grupet e mëposhtme produktit:

 • bakteret e gjalla (bifidobacteria). Ato përmirësojnë zorrët dhe të pastër atë nga toksina e akumuluara, e cila nga ana ndikon pozitivisht gjendjen e lëkurës njerëzore. Çfarë është produkt qumështi për të zgjedhur - një vendim personal, varësisht nga preferenca.
 • proteinat thelbësore. Në përdorimin e tyre, ju mund të vrasin dy zogj me një gur - për të humbur peshë pa efekte negative në masë të muskujve dhe për të ruajtur një gjendje të shëndetshme të lëkurës së tyre. Burimi më i mirë i proteinave - peshku i gatuar në vaj vegjetal ftohtë presion. Mishi duhet të preferojnë mish derri ligët ose viçi, lepuri, viçi, pulave mishit të bardhë. Garniturë njëjta gjë mund të jetë oriz dhe drithërat me krunde.
 • perime, fruta dhe manaferrat që janë ngrënë të papërpunuara ose të ziera. 600-700 gram ushqim në ditë plotësisht të kënaqur nevojën e trupit për ushqyesve dhe vitamina. Sipas dietë dietë pranverë të jetë i sigurt për të përfshirë produktet e mëposhtme bimore:
 • grejpfrut - ato janë ndihmë e madhe për të reduktuar peshën dhe për të rritur metabolizmin, dhe është një burim i vitaminave A, C, fibër, kalium. Pronat e tyre janë për të rregulluar nivelet e insulinës në gjak;
 • kajsi të thata - përmban fibra, e cila përshpejton humbje peshe. Përveç kësaj, ajo është pjesë e një dozë të madhe të vitaminës A. kajsi përshtatshme për snacking ose si një ëmbëlsirë me çaj;
 • radishes - produkt i pasur me kalium dhe vitamina B6 dhe C. kalori përmbajtjes së lartë të ujit në përbërjen e tij dhe fibra bën më të lehtë për të arritur mbushje dhe për të zvogëluar madhësinë e servings ngrënë. Rrepkë është gjithashtu shumë mirë gjatë dimrit për të forcuar dobësuar sistemin imunitar dhe lufton me sëmundjet inflamatore;
 • Domate qershi - gjithashtu një lloj perime të ulët kalori të pasura në ujë dhe është e përshtatshme për snacking gjatë dieting;
 • raven - një burim i fibra, kalium dhe vitaminë C. Ajo përshpejton metabolizmin dhe rregullon nivelin e sheqerit në gjak, duke parandaluar urinë zhvillimit hlozhuschuyu. Gjeth Përdorimi raven duhet, por gjethet janë të shmangur më të mirë;
 • lëpjetë - një tjetër humbje peshe dobishëm të perimeve fletë, e pasur me vitamina dhe minerale të rëndësishme;
 • borzilok - erëza përkryer për ushqime dietetike. Displays toksinave nga trupi, mund të shtohet në salads, si dhe supave ose perime;
 • qepë - përmban krom, e cila ndihmon në zvogëlimin e depozitave yndyrë dhe rregullimin e nivelit të kolesterolit. Ai është gjithashtu pronat famshme thermogenic që krijojnë nxehtësi në trup dhe të ndihmojë të djegur kalori më të shpejtë;
 • Ramson - përfshin përbërësit aktiv antibacterial dhe antifungal lejuar pranverë për t'i bërë ballë viruseve dhe infeksioneve;
 • hudhër - përmban allicin, dhe të zvogëlojë oreksin dhe normalizimin e sheqerit në gjak.
 • ushqime të lartë në squfur dhe silikon. Këto elemente janë të domosdoshme për rritjen normale e flokëve dhe thonjtë, dhe shumica janë në lëng domate. Është e rëndësishme për të vëzhguar përdorimin portsyonnost vet dhe të pijë ngadalë gjatë gjithë ditës. Squfur dhe silikon janë gjithashtu në prodhimet e detit - karkaleca, gaforre, midhje, kallamar, alga deti.
 • Produktet e thekër - kanë disa lloj fibrave të veçanta në mënyrë efektive thithjen e ujit dhe do të lejojë të shpejt të arrijnë një ndjenjë të ngopjes.
 • kërpudha - para korrjes kërpudha pranverë është një burim i proteinave bimore. Në mënyrë tipike, këto përfshijnë Morels dhe linjat. Megjithatë, kjo duhet të kuptohet se kërpudha nuk mund kudo dhe jo të gjithë, por vetëm ata që janë të përgatitur mirë në forma dhe varieteteve të tyre.

Gjëja kryesore për të kujtuar gjithmonë kur pranverë të ushqyerit dietë - të gjitha frutat dhe perimet duhet të jenë të freskëta, sezonale, që është rritur në kopsht, jo në serra dimrit. Mos e lini veten për frustrimin e domate dhe trangujve, të cilin ylli është ende për të ardhur, i kushtoj vëmendje më të mirë në pranverë "parëlinduri", sepse ata me të vërtetë mund të gëzojnë vetëm një herë në vit.

Mos harroni se pranverë - periudha e rëndim të sëmundjeve kronike, kështu që është e rëndësishme të mos vë veten të agjërimit dhe të paguajnë më shumë vëmendje për të balancuar të ushqyerit. Metodat e vështirë hollim aftë gjithashtu minojnë sistemin imunitar të dobësuar pas dimrit, kështu që dieta duhet të jetë i butë dhe të pasur në të gjitha ushqyesve thelbësore. Prandaj është më mirë këtë sezon - dietë pranverë.

Dietë Pranvera: rënie në javë dhe receta ^

Dietë Pranvera ka disa opsione të ndryshme kohëzgjatjen. Por më të popullarizuara të këtyre është metodë e humbjes së peshës, të dizajnuara për shtatë ditë. Ajo është e bazuar kryesisht në perime dhe drithëra. E hënë

 • Mëngjesi - pshenka me kungull dhe dolli të thatë me çaj jeshil;
 • Dreka - supë perimesh, perime steamed, mollë zjera dhe prunes;
 • darkë - çaj hikërror me limon.

E martë

 • Mëngjes - bollgur me rrush të thatë dhe kajsi të thata, sallatë frutash, pije bimor;
 • Dreka - sallatë me turnips, selino, mollë, supë me kërpudha, merak perimesh, lëng;
 • darkë - sallatë me kungull, panxhar, mollë, mbushur me oriz dhe çaj.

E mërkurë

 • Mëngjesi - sallatë perimesh, qull oriz, çaj;
 • Dreka - sallatë me mollë, kumbulla të thara, supë panxhar me lulelakër, kungull të pjekur, çaj;
 • darkë - sallatë e karrota dhe turnips, çaj hikërror.

E enjte

 • mëngjes - Muesli, kos natyral, fruta, çaj bimor;
 • darkë - sallatë, perime, supë mel, turnips pjekur, çaj;
 • darkë - pjekur mollë, pije bimor.

E premte

 • Mëngjes - sallatë me kungull, mollë dhe mjaltë, pshenka;
 • darkë - sallatë e karrota, panxhar, pumpkins, mollë, supë perimesh, kungull i njomë, lëng;
 • darkë - sallatë, oriz i mbushur dhe çaj.

E shtunë

 • mëngjes - bollgur, vezë me panxhar, çaj;
 • drekë - sallatë karrota me zarzavate, supë, perime steamed, mollë pjekur, lëng kokrra të kuqe;
 • darkë - alga deti zier lulelakra, çaj.

E diel

 • Mëngjes - qull oriz, sallatë frutash, pije bimor;
 • darkë - sallatë, supë, hikërror dhe cutlets me lulelakër, komposto;
 • darkë - oriz me perime steamed dhe salcë soje, çaj bimor.

Një grup i produkteve për menutë për të zgjedhur në diskrecionin e tyre, duke ndjekur rregullat e mësipërme. Është shumë e rëndësishme gjatë nxehtë mëngjes dietë pranverë - ato kontribuojnë për humbje peshe. Përdorimi i ushqimeve të larta në fibra në mëngjes gjithashtu ndihmon në parandalimin e diabetit, sëmundje të zemrës dhe disa sëmundjeve të kancerit. Ëmbëlsirat mund të zëvendësojë çokollatë të hidhur (në sasi të kufizuar) - ajo është gjithashtu një burim i hekurit, magnez dhe kalium, i cili rrit serotonin, i cili pengon zhvillimin e depresionit dhe humor të keq.

Ne ju rekomandojmë të lexoni skandinave artikull (Norwegian) dietë.

Dietë Pranvera për shtypin: rregullat ushqimi, menutë dhe rezultatet ^

Një tjetër opsion është dietë pranverë sistemit të energjisë projektuar posaçërisht, i projektuar për të luftuar rrudhat në barkun e tij dhe përhapet bel. Edhe stërvitje e përditshme për shtyp mund të mos jetë aq efektive nëse nuk kombinohet me ushqimin e duhur. Esenca e dietës pranverë për shtyp është fare e thjeshtë: ushqimi konsumuar 6 herë në ditë në orë rreptësisht të caktuara. Kjo qasje lejon që të përshpejtojë metabolizmin tuaj dhe për të arritur rezultate më të mira. Vakt përcaktohet si vijon:

 • Mëngjesi - 8.00;
 • Dreka - 11.00;
 • Dreka - 13.00;
 • drekë - 16.00;
 • Darka - 18.00;
 • rostiçeri - 20.00.

Një pjesë e rëndësishme e sistemit menu në ushqimet e pranverës janë proteina shtrëngon që janë shitur të gatshme ose të përgatitura në shtëpi duke përdorur një blender. Përveç kësaj, dietë duhet patjetër të përfshijnë produktet e mëposhtme:

 • arra (përveç kikirikë);
 • fasule;
 • zarzavate;
 • Produktet malozhyrni qumështit;
 • bollgur;
 • Pulave diete apo lepuri;
 • vaj ulliri;
 • Muesli, krunde, bukë gruri;
 • gjalpë badiava;
 • manaferrat.

Futje e përditshme kalori nuk duhet të kalojë 2000 kcal. Në qoftë se ju ndiqni këtë dietë për tre javë, në rezultatet e tyre në fund janë mjaft të rëndësishme - do të jetë bel dhe stomaku më i tendosur dhe lehtësim. Shifra transformuar në mënyrë të konsiderueshme dhe do t'ju sjellë një ndjenjë të kënaqësisë.

Ne gjithashtu rekomandojmë shohim videoklip këshilla informative të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: