Ushqimi vegjetarian


Dietë vegjetariane pastron nga toksina dhe rikthen microflora dobishme zorrëve

Një dietë vegjetariane nuk është viti i parë është një subjekt i debatit studiuesit, nutritionists dhe njerëzit që duan të heqin qafe e peshë të tepërt apo shkulje shëndetin.

Parimet themelore dhe avantazhet e ushqimit vegjetarian ^


Parimi kryesor i vegjetarian duhur - nuk ka mish. Sot ju mund të shikojnë disa varieteteve të vegetarianism, konsumimin e ushqim deti dhe peshk, veganism, ushqime, fruktorianstva etj

Pro vegetarianism është shumë i madh:

 • Përmbajtja e lartë e fibrave në dietë që ndihmon për të normalizuar tretje.
 • Shumë ushqime me origjinë bimore të përmbajë një minimum prej kalorive dhe yndyra, kështu që ata mund të hahet në sasi të mëdha.

 • Pastrimin e toksinave, duke e bërë humbje peshe më efektive.
 • Pastrimin e enëve të gjakut dhe të normalizojë presionin e gjakut shpesh.
 • Reduktimi i fosforit në gjak dhe urinë, e cila është e rëndësishme për përjetuar probleme në veshka.
 • Normalizimi i sheqerit në gjak, kështu që një dietë të ekuilibruar të përshtatshme për njerëzit me diabet.
 • Çdo produkteve bimore - një burim i vitaminave dhe mineraleve të ndryshme.
 • Shumë shënim të përmirësuar shëndetin dhe madje edhe humor.

Por, - përsëri ka raste kur ushqimet bimore nuk janë në gjendje për të zëvendësuar substanca që hyjnë në trup me enët e mishit. Prandaj, një të rreptë humbje peshe programit - jo zgjidhja më e mirë për kategoritë e mëposhtme të njerëzve:

 • fëmijët;
 • adoleshentët;
 • Gratë gjatë laktacionit;
 • gratë shtatzëna;
 • të moshuarit.

Dietë vegjetariane: menu për 7 ditë dhe një muaj ^

Për shumë vegjetarian - nuk është vetëm një mënyrë për të hequr qafe e peshë të tepërt dhe mënyrën e jetesës. Por ata të cilët ende nuk janë të sigurt se ai është gati për të eliminuar plotësisht "kafshëve" ushqim nga dietën tuaj, ju mund të "trenit" në metodën dietë shtatë-ditore. Ajo jep mundësi jo vetëm për të pastruar trupin e tepërt, por humbasin deri në 4 kg.

Menu vegjetarian për 7 ditë

E hënë

 • Mëngjesi: 120-130 g hikërror qull në ujë ose qumësht.
 • Dreka: një pjatë supë soje, sallatë dhe një fetë e muffins krunde.
 • Darka: 130-150 gram oriz, kungull i njomë pjekur, ose i pjekur në skarë dhe patëllxhan.

E martë

 • Mëngjesi: sanduiç me feta domate dhe djathë, vezë.
 • Dreka: sallatë e selino dhe mollë, të cilat ju mund të plotësoni me vaj ulliri, salcë soje ose lëng limoni; lejohet kripë dhe erëza.
 • Darka: 170-200 gram patate të pjekura me kungull i njomë, 2 feta bukë thekre.

E mërkurë

 • Mëngjesi: 130-150 g oriz të egër përzierje e mollë dhe dardha, i kalitur me të ulët-yndyrë kos.
 • Dreka: supë perimesh, 150 gram perime të freskëta, grejpfrut, 1-2 copa bukë misri.
 • Darka: 200-220 gram ragu, kërpudha.

E enjte

 • Mëngjesi: sandviç me bukë misri, vezë, kastravec dhe zarzavate, kos.
 • Dreka: 2 mollë të mesme, 200 g oriz me misër, bizele të njoma dhe piper.
 • Darka: 100-120 gram pjekur ose patate të ziera, 200-250 g sallatë e gjelbër fasule dhe domate.

E premte

 • Mëngjesi: bollgur, një banane dhe një gotë kos.
 • Dreka: supë me shtimin e thjerrëzat, 100 gram lakër dhe karrota, kivi 3.
 • Darka: 250 g të casseroles perimeve.

E shtunë

 • Mëngjesi: 230 g djathë dhe ëmbëlsirë me manaferrat, kos kalitur.
 • Dreka: një pjesë e supë me fasule, soje apo kërpudha, 150 gram sallatë, 2 mollë.
 • Darka: lakër me shtimin e kërpudhave, 2 bukë, kos ose kosi.

E diel

 • Ju mund të përsërisë menu çdo ditë ose të bëjë enët predpochtytelnuyu kombinim.

Për ata që besojnë se ai është i gatshëm të mbajë në vegetarianism dhe afat më të gjatë, është e nevojshme për të miratuar programin, llogaritet në bazë mujore. Ajo është e mirë që nuk ka menu rreptë. Brenda një muaji, ju mund të zgjidhni grup të mirë të këtyre produkteve, për të bërë një dietë të dobishme dhe të balancuar.

Menu mostër për muaj

Mëngjes

 1. Kafe, dolli 2, 130-150 gram çdo manave (raspberries, boronica, luleshtrydhe, currants).
 2. Një gotë qumësht me krunde simite.
 3. Të freskët, 2 feta bukë thekre, portokalli apo grejpfrut.
 4. Çaj ose kafe, ose 100g e casseroles karrota me të, një mollë apo banane, krunde dolli.
 5. 140 g djathë ose gjizë tavë, portokalli, kos.
 6. Tea, qull në ujë ose kos.
 7. Lëng Pineapple, pjatë frutash, drithëra bukë.

Ditë

 1. 130-150 g zier fasule, asparagus, çaj bimor.
 2. Tavë me oriz dhe brokoli, kastravec ndryshme, domate, piper, karrota dhe ullinj, veshur me salcë kosi ose vaj ulliri, portokalli.
 3. Perime steamed, 70-100 gram qull oriz, dardhë.
 4. Patate të pjekura me perime, sallatë, dardhë ose lëng molle.
 5. 2 feta bukë thekre, një pjesë e madhe e sallatë të freskët perimesh.
 6. 150 gram oriz me pres karrota, portokalli apo grejpfrut.
 7. Fasule pjekur, 200 gram karrota dhe lakër ndonjë fruta.
 8. Hikërror me lëng mishi perime, sallatë frutash.

Mbrëmje

 1. Banane, bukë sanduiç dhe paste perime, komposto.
 2. Lëng domate, 150 gram djathë.
 3. Dardhë, 1 vezë, një gotë kefir.
 4. Pilaf me fruta, manaferrat apo fruta të thata (ju mund të shtoni mjaltë), çaj.
 5. 100-120 gram bollgur, omëletë vezë me alga deti shtuar, çaj jeshil.
 6. Hikërror, ujë zaparenyh, 50-70 gram të kërpudhave.
 7. 250-300 g patate, i pjekur në skarë asparagus, kungull i njomë, domate dhe kërpudha.

Nëse uria dhemb, ju mund të caktoni një meze të lehtë, të hahet ndonjë fruta (me përjashtim - banane, rrushi), ose duke pirë kefir para gjumit.

Është se dietë shumë strikte vegjetariane shkakton probleme të tilla si përkeqësimin e flokëve dhe thonjtë, lëkurë të lëkurës dhe formimin e kores në disa zona, dobësi dhe lodhje. Kjo zakonisht ndodh për shkak se - me një dietë të çekuilibruar, mungesa e kalorive ose vitamina. Në këtë rast, ju mund të filloni duke marrë vitamina ose të shkojë në një alternativë më të butë. Këtu janë disa prej tyre.

 • Qumësht - dietë vegjetarian, gjatë së cilës një parakusht është përdorimi i qumështit. Kjo do të ndihmojë për të përmirësuar mungesën e kalciumit dhe vitamina të tjera.
 • Lacto - vegjetarian dietë nuk është e shpejtë për një muaj ju mund të humbni vetëm 5-8 kg. Por kjo është transferuar lehtë të mjaftueshme për të përfshijnë në dietën e qumështit dhe produktet e qumështit: kefir, kos, gjizë, djathë, etj
 • Dietë vegjetariane për atletët kryesisht i bazuar në një ndarje të rreptë të yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve që hyjnë në trupin me ushqim.
 • Dietë proteina vegjetarian, si emri nënkupton, është i bazuar në konsumin e përditshëm të proteinave. Kjo produktet e qumështit, fasule, vezë, fara, arra, etj Por nuk mendoj se është e nevojshme për të eliminuar plotësisht karbohidratet.

Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë vezë artikull. 

Rezultatet dhe reagimet e mjekëve humbjes së peshës në humbje peshe vegjetarian ^

Feedback nga mjekët, menutë vegjetarian mund të përsëritet më së shumti një herë në 2 muaj, në mënyrë që trupi ka arritur të marrë ushqyesve nga mishi. Për një muaj ju mund të humbni deri në 10 - 15 kg. Në fakt, kjo shifër është individuale dhe varet kryesisht nga pesha fillestare dhe nivelin e aktivitetit fizik.

Si shqyrtimet e një dietë vegjetarian për të humbur peshë, ajo vështirë se mund të quhet e dhimbshme. Në të vërtetë, gjatë ditës trupi merr kalorive dhe enët e mishit të mjaftueshme pa shtuar vetëm befasi të ndryshme dhe shije.

Për të kënaqur rezultatet e një dietë vegjetarian, ju duhet të kujdeset për kontributin e duhur dhe të prodhimit në këtë program dietë, sidomos ata të cilët kanë marrë pjesë më parë e produkteve të mishit në dietë çdo ditë. 1-2 javë para se programi dietë më të mirë për të reduktuar konsumin e mishit.

Nëse kufizimi ka zgjatur më shumë se 10 ditë, enët e mishit duhet të përfshijë në dietë gradualisht. Është më mirë për të filluar me peshk ligët, pastaj shtoni pulë, dhe enët e mishit këngë.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: