Pa dietë kripë


Pa kripë dietë promovon humbje peshe dhe rikthen ujë - ekuilibër i kripur

Pa kripë dietë është në thelb një shumë e thjeshtë dhe i vështirë që kërkon kufizime të ushqimit në dietë. Me nevojën për të përdorur vetëm kripë të pastër - në tërësi ose në pjesë, në varësi të asaj lloj dietë është zgjedhur - i butë apo ashpër.

Harm dhe përfitimet malosolevaya ose ushqimi i kripur pa: doktorët mendonin ^


Kripë (klorid natriumi) është një element i rëndësishëm i nevojshëm për jetën e njeriut. Natriumi gjendet në shumicën e indeve njerëzore - në lëngun ekstracelular në kërc, kockave dhe qelizat.

Ajo është gjithashtu pjesë e gjakut, bile, lëngun cerebrospinal, lëng stomakut, është përfshirë në ruajtjen acid - bazë ekuilibrin e trupit dhe është kryesore lidhja ujë - metabolizmin kripë.

Nga ana tjetër, klori është përfshirë në ndarjen e yndyrave në formimin e lëng stomakut, është një stimulues i sistemit nervor qendror dhe sistemin riprodhues të njeriut, promovon sekretim të ure nga trupi dhe kockave formimit. Shumica e klorit të përfshira në lëngun ekstracelular dhe gjak.

Në konsum të lartë të kripës kanë nevojë më së shumti banorët e vendeve të nxehta. Në klimat e ftohtë intensiteti i ujit - metabolizmit kripë zvogëlohet, sepse nevoja për këtë element zvogëlohet. Kërkon më shumë trupin kripë gjatë ushtrimit, dhe për të shuaj etjen, për shembull, ekspertët rekomandojnë që nuk marrin distiluar dhe ujit mineral.

Mungesa e produkteve kripë jep ekuilibër electrolyte në trup dhe nxit largimin nga ajo e micronutrients të rëndësishme. Por kripa e tepërt në dietë është gjithashtu e dëmshme dhe madje e rrezikshme. Ajo promovon kërkesat fluide, dhe mbajtja e tij në qeli. Si rezultat, ka një çrregullim metabolike rrit ngarkesën në kardio - vaskulare sistemit dhe veshkat.

Shtoni kripë në ushqim është i nevojshëm për shkak se produkte natyrore si pjesë e të ardhurave të saj nuk është e mjaftueshme. Por kjo duhet të bëhet me mençuri. Sepse kripa nxit lirimin e produkteve lëng, forcon membranën qelizore dhe bllokon kalimin e substancave të rëndësishme në supë.

Prandaj, rregullat themelore të kriposje ushqim në vijim:

 • si vakt të lëngshme dhe gjysmë të lëngshme para kripë praktikisht të gatshme - për 10-20 minuta para përfundimit të gatimit;
 • mesatarisht kripur mish, merak për 10 minuta. deri gatuar, i pjekur - 3 min në hell - në fund.;
 • Peshku, në të kundërt, kripë me tepri dhe para gatimit;
 • perime i pjekur i kripur vonë, dhe salads - vetëm përpara se të hahet;
 • makarona të ndryshme, dumplings, dumplings dhe qull gjithmonë kripë në fillim të gatimit.

Pa menu kripë rekomanduar zakonisht nga mjekët në një numër të sëmundjeve kardio - - sosudityh, inflamacion, si dhe dështimin e funksionimit të veshkave. Me trashje dhe peshë të tepërt pa dietë kripë nuk do të thotë veçanërisht në qoftë se ato janë shkaktuar nga oreksit të thjeshtë njerëzore shfrenuar. Ushqim pakripur është ushqen shumë të këqija dhe ka një shije të pakëndshme, e cila shkakton edhe më shumë dëshirën për të humbur peshë për të ngrënë - diçka e ndaluar dhe promovon ndarjen e programit dietë, si dhe zhvillimin e bulimia.

Dietë të rreptë kripë është përdorur zakonisht në drejtimin e formave kronike të sëmundjeve. Në raste të tjera, minimumi i lejuar turshi enët. Për shembull, në qoftë se ju doni të vetëm të shpëtoj nga edemë, ajo është mirë të përshtatshme dietë butë malosolevaya.

Ka një numër të contraindications për dietë pa kripë:

 • në mënyrë të qartë se nuk është përdorur si një mjet për humbje peshe shtatzëna dhe gratë lactating;
 • Ju nuk mund ta përdorni atë dhe njerëzve të angazhuar në punë të rënda fizike;
 • Ky sistem është cores kundërindikuar të ushqyerit, alergji, njerëzit me mëlçinë dhe veshkat;
 • në një kolesterolit ngritur ai duhet gjithashtu të merren me kujdes.

Por zbatimi i drejtë i kësaj metode të humbje peshe mjekët thonë se ajo jo vetëm që mund të humbni peshë, por edhe rinovimin e trupit, pastruar atë nga toksina, të rivendosur ujë - metabolizmin kripë. Shumë shpesh lëvizin në dietën pakripur nuk është e rekomanduar - në vend të përdorin atë vetëm disa herë në vit dhe vetëm gjatë periudhës së rregulluar të kohës.

Pa dietë kripë: menu për 7 dhe 14 ditë ^

Pa dietë kripur si një metodë humbje peshe ka një numër të rregullave të veçanta (si ajo do të ketë kufizim të tjera terapeutike):

 • të gjitha enët duhet të përgatiten pa turshi, shtoni pak kripë në ushqimet e gatshme;
 • ditë duhet të jetë të paktën 4 - 5 vakte, gjithmonë në pjesë të vogla;
 • Fundi i ushqimit duhet të jetë ndjenjë një uri të vogël.

Pets mirëpritur produktet e mëposhtme:

 • gruri dhe thekër bukë;
 • peshk dhe perime supave;
 • Mish ligët dhe peshku;
 • perime: tranguj, lakër, radishes, kungull, fasule, domate;
 • karrota, patate, panxhar;
 • fruta dhe manaferrat,
 • fruta të thata;
 • vezë;
 • vaj;
 • produktet e qumështit, djathë të ulët yndyrë;
 • pelte çaj.

Plotësisht të përjashtuar nga menyja: makarona, drithëra, sheqer, pjekje, shalqi, banane, rrush, erëza, mish, sallam, enët thartë dhe djegëse. Një alternativë mund të jetë kripë qepë, piper, hudhër, lëng limoni dhe erëza të ndryshme. Megjithatë, alternativat nuk janë të lejuar të përdorin në pacientët me diabet dhe sëmundje të veshkave.

Nëse ju përmbahemi këtyre rregullave, respektimi i 7 ditëve të dietës mund të shpëtoj nga ënjtje dhe humbin deri në 5 kg peshë të tepërt.

Menuja Shembull për këtë ditë mund të jetë si më poshtë:

 • Mëngjesi - Çaj me qumësht, djathë, bukë kripë ose sallatë e karrota me salcë kosi me galetë;
 • Dreka - mollë e pjekur ose vezë të ziera;
 • drekë - supë patate-kërpudha ose gjirit zier pule, sallatë domate, molla charlotte;
 • Tea - bukë kripë me një shtresë e hollë e bllokim, hips supë ose një fruta me kos;
 • Darka - patate të ziera, sallatë fletë me salcë e kos nonfat, krem ​​djathi me fruta. Ju mund të bëni peshk steamed me garniturë perimesh;
 • gjatë natës: një gotë kos ose kefir.

Ndoshta gjithashtu propozoi një version të rreptë të mono-dietë kripë-falas për 15 ditë:

 • 3 ditë - pule (mundësisht e gjirit) pa yndyrë dhe lëkurë, gatuar apo të pjekura në furrë - 500 gram në ditë;
 • 3 ditë - peshk ligët steamed, të ziera ose të pjekura në furrë - 500 gram në ditë;
 • 3 ditë - bollgur gatuar në ujë, mundësisht hikërror, bollgur ose elb - 200 gram në ditë;
 • 3 ditë - perime të ziera (përveç patateve) - deri në 2 kg në ditë;
 • 3 ditë - fruta të freskëta (përveç banane dhe rrush) - deri në 2 kg në ditë.

Ajo gjithashtu duhet të pini mjaft ujë - 2 litra në ditë.

Varieteteve të njohura kripë dietë ^

Metodat Bezsolovi e humbje peshe kanë shumë varieteteve.

Dietë Japanese kripë

Është program i fortë dhe të ngurtë bessolevaya japoneze diete, i projektuar për 7 ditë. Feedback mbi të është e mundur për të humbur deri në 7 kg mbipeshë. Menu si më poshtë:

Dita e parë:

 • mëngjes - një filxhan kafe pa sheqer;
 • Dreka - sallatë me karrota të freskëta, 2 vezë të ziera;
 • darkë - e njëjta sallatë dhe peshk i zier ose i skuqur.

Dita e dytë:

 • mëngjes - një filxhan kafe pa sheqer, një fetë bukë thekre;
 • Darka - 200 gram peshk i gatuar, sallatë lakër, 1 vezë;
 • darkë - mollë.

Dita e tretë:

 • mëngjes - një filxhan kafe pa sheqer;
 • Dreka - sallatë me karrota të freskëta, 1 vezë;
 • darkë - mollë.

Dita e katërt:

 • mëngjes - një filxhan kafe pa sheqer, një fetë bukë thekre;
 • drekë - kungull i njomë, të skuqura në vaj perimesh;
 • Darka - 2 vezë të ziera, 200 gram viçi ligët, sallatë me lakër.

Dita e pestë:

 • Mëngjes - sallatë me karrota integruar të papërpunuara, i ndrequr me lëng limoni;
 • Darka - peshku i zier, lëng domate;
 • darkë - mollë.

Dita e Gjashtë:

 • mëngjes - një filxhan kafe pa sheqer, një fetë bukë thekre;
 • Dreka - 0.5 pule të ziera, sallatë e karrota dhe lakër;
 • Darka - 2 vezë të ziera, sallatë e karrota.

Dita e Shtatë:

 • mëngjes - një filxhan çaj të gjelbër;
 • drekë - zier viçi, fruta;
 • Darka - çdo variant i mësipërm.

Ka edhe mundësinë e një program humbje peshe dy javë.

Dietë kineze kripë

Ju mund të provoni metodat kineze kripë pa version, i cili zgjat 14 ditë dhe përfshin ushqime të ndarë. Salt përjashtuar kështu plotësisht.

Menu:

 • mëngjes: një filxhan kafe të zezë;
 • pasdite dhe në mbrëmje, të ziera ose steamed peshk ose viçi, vezë, perime të freskëta.
 • Pini ujë mineral pa gaz lejohet, thartuar qumësht pjekur (1 filxhan) ose lëng domate.

Pa oriz dietë kripë

Ky opsion është më e gjatë - brenda një muaji do të fillojë me një pjesë të mëngjesit të orizit para-ngjyhet. Përgatitur tij si më poshtë:

 • larë me 2 tbsp oriz dhe derdh atyre një gotë me ujë.
 • Një ditë përsëri larë dhe të derdhur, dhe kështu të bëjë 4 ditë rresht.
 • Në ditën e pestë të produktit mund të hahet.
 • Në ditën e dytë të fillojë të përgatisë një pjesë të orizit në dietë e dytë ditën, etj

Pjesa tjetër e menusë përbëhet nga perime, fruta, manaferrat, fruta të thata, manaferrat dhe varieteteve të ulët-yndyrë të mishit dhe peshkut, produktet e qumështit. Për 30 ditë në këtë dietë ju mund të ndjeni humbjen e 10 kg shtesë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin në çaj dietë gjelbër dhe kafe. 

Pa kripë proteinave Ushqimi

Proteina bessolevaya metodë është konsideruar më e vështirë:

 • Fried, tymosur, turshi, enët djegëse janë eliminuar;
 • Vaj vegjetal mund të përfshijnë vetëm ushqime të gatshme;
 • është e rëndësishme për të vëzhguar regjimin e duhur të ujit - të pini shumë ujë të paktën 2 litra në ditë;
 • lejuar për të ngrënë mish i gatuar ligët dhe peshk, elb, hikërror;
 • në mënyrë që ushqimi nuk duket shumë e freskët, mund të shtoni në disa qumësht, mjaltë apo lëng limoni;
 • faza e fundit është futur në dietë fruta dhe perime (deri në 2 kg në ditë).

Një masë të veçantë dhe racionet terapeutike dietë pa përdorur kripë. Kërkesa është shpesh dietë kripë për gratë shtatzëna, e cila ju lejon të luftojnë me edemë që kërcënon shtatzënë preeclampsia grave dhe shkëputje placentar. Pa kripë dietë hipertensionit emëruar shpesh mjekët në fazat e sëmundjes 2 dhe 3.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: