Dietë të bardhë


Dietë të bardhë ndihmon të humbni peshë 5 kg në javë, të përshpejtojë metabolizmin dhe për të forcuar kockave dhe muskujve indeve

Bardhë është një peshe dietë metodë humbje kalori të ulët, e cila merr emrin e vet nga ngjyra e produkteve që përbëjnë dietën kryesore.

Ka disa opsione për programet e bardhë humbje peshe, por rekomandohet kohëzgjatjen e secilës prej tyre nuk duhet të kalojë 7 ditë.

Thelbi dhe rregullat për hollim dietë të bardhë ^


Thelbi i programit të bardhë diete është e produkteve ngjyra përkatëse:

 • Qumështit dhe acid laktik: djathë, qumësht, qumësht i thartuar pjekur, kos, salcë kosi, kefir, kos, djathë;
 • Vezë (trembem, mish pule), oriz, thekon tërshërë;
 • Fileto peshku dhe pule;
 • Fasule të bardha;
 • Fruta - mollë e ëmbël (pa lëkurë), banane, rrush pa fara e bardhë;
 • Lakra apo lakër.

Në menynë e ushqimit të bardhë lejohen të hyjnë freskët ëmbël dhe fruta të thata - pjeshkë, kajsi, dardha. Lidhur me kumbulla me rrush, përdorimin e tyre më të mirë si fruta të thata. Produktet që nuk janë të përfshira në racionin dietë është e ndaluar rreptësisht.

Teknikë e bardhë gjobë zvogëlon peshën nga prania e proteinave në ushqime dietë, fibra, vitamina, karbohidrate, minerale dhe baktereve të dobishme. Falë tyre teknikë të bardhë ka shumë përparësi:

 • Mbipesha deri në fund të hollim bie në 5 kg;
 • Përmirësimi i microflora zorrëve, normalizes tretje;
 • Të përshpejtojë metabolizmin dhe metabolizmin;
 • Trupi është pastruar toksina, helme, toksina, pesticideve dhe komponimet e tjera të rrezikshme;
 • Forcuar kockat dhe indet e muskujve;
 • Përmirësuar gjendjen e lëkurës mbulon, pra, të rrisë qëndrueshmëri e tij dhe elasticitet, proces aktiv i renovimit dhe përtëritje e qelizave të lëkurës.

Ndër të metat e sistemeve të energjisë të bardhë përfshijnë si në vijim:

 •  Produktet e acidit laktik jane kundërindikuar në gastrit, ulcera gastrike dhe sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal;
 •  Mbytje në trup mund të shkaktojë depozitat kalcium përpunimin shllak dhe përçarje e proteinave.

Dietë të bardhë është i bazuar në respektimin e katër rregulla të detyrueshme:

 • Qumështi dhe produktet e qumështit dhe pije duhet të përmbajë jo më shumë se 4% yndyrë;
 • Fruta acid dhe agrume janë të ndaluara;
 • 15 minuta para çdo vakt duhet të konsumohen 150 ml minerale disa ujë pa gaz;
 • Kripë dhe sheqer janë të përjashtuar nga dietë plotësisht.

Dietë të bardhë për humbje peshe: Menu dhe karakteristika ^


Bardhë Qumësht Ushqimi

Kohëzgjatja metodologjia e bardhë të gjirit - 7 ditë, pas së cilës ju mund të në mënyrë efektive të humbur peshë prej 5 kg apo më shumë. Menu mostër ofrohet në vijim:

Dita 1 dhe 4

 • Mëngjesi: djathë disk, oats qull me rrush të thatë në qumësht, qumësht i thartuar pjekur;
 • Dreka: kos natyral diete me 2 copë. kajsi të thata, banane;
 • Dreka: një çift i vezë të ziera, qumësht, çaj të gjelbër, 150 gram djathë në stacion. l. salcë kosi;
 • Darka pastruar dardhë, kos.

Dita e 2 dhe 5

 • Mëngjesi: prostokvasha, qull oriz me mjaltë natyral, qumësht, çaj jeshil;
 • Dreka: feta bukuroshe, shtoni 100 ml dietë kos;
 • Dreka: 200 g djathë ëmbëlsira, qumësht;
 • Darka: akullore, banane.

Dita 3 dhe 6

 • Mëngjesi: lakër zier në salcë kosi, qumështi;
 • Dreka: ryazhenka, 3 copë. kumbulla;
 • Dreka: qull qumësht me mjaltë, qumësht, çaj jeshil;
 • Darka: sallatë nga disa vezë të ziera dhe 40 gr. djathë me salcë kosi, qumështi.

Dita 7

 • Mëngjesi: buding oriz (sheqer zëvendësim mjaltë), kos;
 • Dreka: djathë dhe krem ​​kosi me kumbulla të thara;
 • Dreka: peshk ligët avull, sallatë lakër me pure patatesh 150g / 70g, qumësht;
 • Darka: apple - pure banane me kos 150g / 100g.

Ushqimi verë e bardhë

Dietë tre-ditor verë metodat dietë përbëhet nga verë e thatë të bardhë, djathë, të thata bukë gruri ose feta dhe 2 litra. ujë të pijshëm. Nëpërmjet përdorimit të pije verë e dëshirueshme që të përdorin këtë teknikë në fundjavë. Rezultati përfundimtar i sistemit faji do të humbni peshë humbje peshe prej 2 kg dhe më lart.

Menu mostër për një ditë:

 • Mëngjesi: dolli gruri, 150 gr. djathë, një gotë verë;
 • Dreka: tri feta grurë, 200 gr. djathë, një gotë verë;
 • Rostiçeri: feta disa djathë;
 • Darka: gruri pjesë tharë e bukës, 100 gr. djathë, një gotë verë.

Dietë e bardhë pas zbardhjen

Pas procedura zbardhues është e dëshirueshme për të mbajtur tri ditë e ushqimeve të mëposhtme:

 • Pikturë Pije - pije frutash, çaj të zi, kafe, verë e kuqe;
 • Perime shumëngjyrëshe dhe fruta - boronica, karrota, rrushi i zi, panxhar, dhe kështu me radhë .;
 • Lëngje acid dhe fruta.

Teknikë e bardhë për dhëmbët që synojnë ruajtjen ngjyra bardhë borë e smalt dhëmbit pas zbardhues, jo në humbje peshe. Menuja Shembull për këtë ditë është e rekomanduar si më poshtë:

 • Mëngjesi: pure patate, disa vezë të ziera, qumësht;
 • Dreka: oriz i zier, një copë peshk të bardhë, pije të fermentuara;
 • Rostiçeri: Banana;
 • Darka: sallatë e kërpudhave të ziera me djathë dhe salcë kosi, çaj jeshil me krem.

Oriz dietë në të bardhë

Rajs - produkt të përballueshme dhe unike që promovon humbje peshe dhe sekretim të kripërave, toksina dhe metalet e rënda. Ka disa variante të orizit humbje peshe, por konsiderohet e pranueshme nga shtatë dietë të bardhë oriz me perime, fruta dhe mish ligët.

Menuja ditore mostër përfshin 500g oriz:

 • Mëngjes: 200g zier oriz, një copë pulë, një gotë me ujë;
 • Dreka: qumësht - banane gojëmjaltë;
 • Darka: 200g zier oriz, sallatë e misrit të ziera, karrota të freskëta dhe domate, çaj jeshil;
 • Mbrëmje: 100 g oriz të zier, mollë - sallatë bukuroshe me të ulët-yndyrë krem, ujë të pijshëm.

Mishit të bardhë dietë

Chicken mishit të bardhë - të lehta dhe ushqime të shijshme dietë e pasur me vitamina, aminoacidet dhe proteinat të plotë. Chicken do të jetë një bazë e shkëlqyer për dietë, siç janë kalori të ulët dhe nuk përmban kolesterol. Kohëzgjatja e rekomanduar e dietë - 4 ditë për të cilat humbje peshe mund të jetë nga 3 kg apo më shumë.

Përafërt poshtë menu:

 • Mëngjes: fileto pule zier me sallatë perimesh 150g / 150g;
 • Dreka: sallatë e copëtuar fileto 100g me mollë;
 • Dreka: Buckwheat (oriz, elb), qull, i zier 150g fileto / 150g;
 • Mesdita: patates - pure karrota, të ziera fileto 100 / 100g;
 • Mbrëmje: 50g zier fileto, supë pule me perime 200 ml.

Fasule të bardha Ushqimi

Kjo teknikë i takon kategorisë së dietat humbje peshe shpejtë, duke lejuar një javë për të humbur deri në shtatë kilogram shtesë. Megjithatë, sistemi i energjisë bathë kundërindikuar në sëmundjet e sistemit të tretjes. Përveç kësaj, për të shmangur bloating rënda rekomanduar gjatë ndjekë respektimin e regjimit të pijshëm të rënda.

Menu mostër për ditën:

 • Mëngjesi:. Djathë, kos, salcë kosi ose kos 100 gr, Një pjesë e feta djathë;
 • Dreka: zier fasule të bardha 100 gram. Atëherë nuk ka zgjedhje - lakër turshi, sallatë e steamed ose të freskëta perime;
 • Rostiçeri: fruta / fruta;
 • Darka: perime, kërpudha ose supë pule, fasule të ziera të bardhë 100 gram.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Ushqimi pas 40 vjetësh. 

Rezultatet, komente dhe mjekët e hollë të bardhë rreth dietë ^

Rezultatet dietë të bardhë, pa marrë parasysh opsionin e zgjedhur, e mrekullueshme. Humbja e peshës brenda shtatë ditëve nga 3 deri në 6 kg. Vëzhgoni sistemet e pushtetit të bardhë të lehtë, pasi që në këtë periudhë nuk ka kufizime ngurtë dietetike. Megjithatë, nga teknikat dietë duhet të jenë shumë të kujdesshëm, gradualisht duke përfshirë ndaluar më parë në produktet dietë.

Për ata që zgjedhin për të përhershme të ruajtur një nevojë për të braktisur e "dëmshme" ushqim të lartë kalori. Përdorimi i përsëritur i këtij sistemi ndoshta tashmë të hahet një muaj e gjysmë.

Opinionet dietë të bardhë, sidomos në mesin e tifozëve të produkteve të qumështit, të lavdërueshme. Shumë faleminderit për këtë teknikë, humbje peshe varionin nga 5 deri 7 kg. Nutritionists gjithashtu kundër dietë të bardhë, duke numëruar në prodhimet e saj dietë janë shumë të dobishme për trupin. Ata shprehën një anë negative vetëm dietë për verë të bardhë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: