Low-Carb dietë Bezvuhlevodna


Bezvuhlevodna dietë është efektive në një mënyrë jetese aktive

Bezvuhlevodna dietë është shumë e vlerësuar në mesin e atletëve me përvojë dhe bodybuilders - ata kanë fuqi ky sistem është përdorur në mënyrë aktive për trupin "të thatë". Si të dobishme kjo metodë e humbjes së peshës për të uriturit që nuk janë subjekt i aktivitetit fizik të zgjeruara, një pikë e dyshimtë, por që efektshmëria e saj është mjaft e lartë. Dhe thjeshtësia e kësaj skeme humbje peshe gjithashtu tërheq shumë.

Thelbi i hollim refuzimin e karbohidrateve ^


Dietë fillore bezvuhlevodnoyi Parimi - hani shumë, shijshme, kur të doni dhe të gjithë ju duan, por vetëm lejohet caktuar të produkteve. Thelbi i sistemit të ushqimit vetë është se numri i karbohidrateve konsumuar minimizohet.

Kuptimi i kësaj ardhshme - kur trupi përdor proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet së bashku, ai shpejt prishet karbohidratet, yndyrnat dhe përpiqet të aksioneve.

Në qoftë se karbohidratet janë hequr nga përdorimi, mungesa e materialit të energjisë vetëm duhet të plotësoni nga inventarët, yndyrë të shtyrë në trupin tonë. Pse bezvuhlevodna metodë është veçanërisht efektive për atletët, të kuptojnë parakohshme. Më aktive një person është, aq më shumë energji ajo konsumon dhe kalorive, dhjamin më të shpejtë trupi i përpunuar ato.

Procesi i nxjerrjes së energjisë nga yndyra rezervave është quajtur edhe ketosis, një metodë e humbjes së peshës - keto - dietë. Me rrjedhjen e kufizuar të glukozës në gjak, lipolysis ndodh shpejt, dhe në mëlçi fillojnë të formojnë organet Ketone përdorur nga trupi në vend të glukozës.

Të gjithë sistemit të energjisë bezvuhlevodnyh është i ndarë në dy lloje dhe të renditura me numrin e normës ditore të lejueshme:

 • dietë malovuhlevodni në të cilën futje karbohidrate reduktuar në 125 g;
 • bezvuhlevodnyh program të ashpër, ku norma e përditshme është i kufizuar në 20 g karbohidratet

Të gjitha nutritionists dakord se uria rrit trupi ynë është konsumuar karbohidratet, kështu duke përjashtuar ata nga dietë zvogëlohet vazhdimisht oreksin dhe pesha do të ulet me shpejtësi. Për masë të muskujve nuk është ulur sa më shpejt, është e rëndësishme që të ketë një numër të mjaftueshëm të menusë proteinat.

Në të ulët-peshë metodat humbje kanë një numër të avantazhe:

 • Efikasiteti - këto programe janë shumë të efektshme dhe metodat afatshkurtra humbje peshe shpejtë, dhe si një sistem të furnizimit me energji të zhvilluar për një kohë të gjatë dhe është projektuar për humbje peshe të konsiderueshme;
 • kalori të pranueshme - këto metoda nuk kërkojnë të rëndësishëm futje kufizim kalori;
 • ruajtjen në masë të muskujve - është arritur duke futur në dietën e një numri të madh të proteinave;
 • Mungesa oreksi i papërmbajtshëm - insulinë të ulët, që rezultojnë nga kufizimin e ushqimeve karbohidrate, suppresses zhvillimin e karakteristike egër urisë të shumtën e dieta;
 • Stabiliteti arritur peshën - kthimi rënë kg subjekt dietë e duhur është e rrallë.

Ekziston një sistem i ushqimit dhe disa dobësi:

 • proteina e tepërt mund të çojë në mosfunksionim të veshkave dhe të mëlçisë;
 • Karbohidratet - nuk është vetëm një burim i kilogramëve shtesë, por edhe shumë e dobishme për trupin, në mënyrë të kufizuar ushqime karbohidrate ai automatikisht humbet sasi të mëdha të vitaminave dhe mineraleve;
 • bezvuhlevodna sistemit të energjisë shpesh kontribuon në përkeqësimin e tretjes dhe stomaku i mërzitur;
 • një periudhë e përshtatjes në dietë e re e trupit mund të shkaktojnë dobësi fizike, marramendje dhe Sëmundjet, për shkak të manifestimit të çekuilibër të energjisë në të.

Parimet e lejuara të produkteve ushqimore dhe dietë në bezvuhlevodnoyi ^

Në bezvuhlevodnoyi dietë lejohet gamës së produkteve është mjaft e gjerë. Baza e dietë, duke lënë të gjitha llojet e mishit, pulave dhe peshqve. Ato mund të jenë të ziera, steamed, pjekur, dhe madje edhe të konservuar. Në një numër të kufizuar të lejuar të përdorin qumësht (për gatim enët), tranguj, domate, lakër, bishtaja, bell peppers, kungull i njomë, patëllxhan - jo më shumë se 500 gram në ditë.

Të kontrollojë sasinë e karbohidrateve të konsumuar është trajtuar më mirë duke përdorur një tabelë të karbohidrateve. Ajo duhet të përqëndrohet në normë ditore e karbohidrateve në dietë 30-100 g arritur atë menjëherë, por gradualisht, duke filluar me 200 ose 150 g

Por aq e rëndësishme sa llogaritjen e saktë të karbohidrateve. Ajo është gjithashtu e nevojshme për t'iu qasur kompetencë konsumin e proteinave dhe yndyra, nuk duhet të kalojë futje kalori. Parimet themelore të të ushqyerit në dietën bezvuhlevodnoyi mund të shprehet si më poshtë:

 • ditë duhet të jetë 5 - 6 vakte rreth çdo tre orë, i fundit prej tyre - jo më vonë se në orën 20.00;
 • Kompleksi i preferuar është trudnousvaivaemye karbohidratet - perime, të lashtat rrënjë, agrume dhe manaferrat;
 • Dieta duhet të përfshijë vajra bimore (ata janë gjetur në arra, vaj ulliri, vaj luledielli) - të gjitha në sasi të kufizuar;
 • Futje e zakonshme kalori duhet të reduktohet me 15 - 20%;
 • e rëndësishme për të ndjekur ekuilibrin e ujit në trup pasi të hahet vetëm gjysmë ore për të pirë nuk është i rekomanduar.

 

Bezvuhlevodna dietë: rënie në javë dhe receta ^

Vlerësohet dietë dietë bezvuhlevodnoyi për një javë mund të duket si:

 • Dita 1: 200 gram mish i gatuar ligët pa kripë, 400 ml lëng të freskët perimesh, 2 tbsp. çaj jeshil;
 • Dita 2: 200 g peshk; 0.5 grejpfrut, 2 vezë të ziera, 200 gram sallatë perimesh, 50 gram proshutë, 2 lugë. Çaji jeshil, një filxhan kafe;
 • Dita 3: 400 g mish i gatuar ligët, 300 gram perime, 1 filxhan hips supë, 1 tbsp. çaj jeshil;
 • Dita 4: 200 g mish i gatuar, 2 vezë të ziera, 200 gram sallatë perimesh, 1 tbsp. kos, 2 tbsp. çaj jeshil, 1 portokalli;
 •  Dita 5: 200 g peshk, një filxhan supë viçi, 200 g perime, 200 gram yndyrë djathë të ulët vilë, 1 tbsp. Çaji jeshil, një filxhan kafe;
 • Dita 6: 200 gram mish i gatuar, 2 vezë të ziera, 400 ml lëng perimesh, 100 gram djathë, 2 tbsp. çaj jeshil;
 •  Dita 7: 200 gram mish ose peshk, 2 vezë të ziera, 200 gram sallatë perimesh, 20 gram proshutë, 2 lugë. Çaji jeshil, një filxhan kafe.

Që programi diete gradualisht, gradualisht duke rritur sasinë e karbohidrateve për 30-40 gram në ditë.

Menu dhe mund të bëjnë vetë, ka shumë enët për bezvuhlevodnoyi dhe dietë të ulët-karbohidrate.

Sallatë "Rich"

 • Gjoks pule - 2 qepë - 1 djathë - 400 g majonezë - 200 g kërpudha - 500 g: Përbërësit
 • Zemrat zier dhe prerë në kube. Kërpudha të prera në feta të vogla, të skuqura në një tigan, shtoni qepë dhe kripë. Fshij djathë në rende trashë, përzierje të gjithë përbërësit, shtoni majonezë.

Shtëpi i bërë majonezë

 • Sallatë majonezë është më e mirë për të përdorur në shtëpi e përgatitur enkas për dietat bezvuhlevodnyh.
 • Përbërësit: uthull 3% - 50 g vaj ulliri - 1 filxhan, 1 vezë, kripë, sheqer, hudhër ose mustardë për shije. Beat vezë e verdhë veze dhe gradualisht rim nuk është shtuar gradualisht gjalpë 1 tbsp. l. Pas katërt mundi poshtë përzierje lugë mund të ketë një mikser, derisa gjalpë nuk është përdorur. Në këtë përzierje shtoni kripë, sheqer, hudhër për simpati tuaj. Majonezë mund të rimbushet çdo enët nyzkouhlevodnye.

Supë peshku me meatballs

 • Përbërësit: fileto peshku - 800 g peshk supë - 1 litër, -2 qepë, fletë gji, kripë, herbs dhe erëza.
 • Kthesë fileto në një mulli mishit me qepë. Terren kripë dhe piper, me atë formimin qofte. Ata janë të vendosur në të vluar supë peshku, kuzhinier deri bërë. Ka edhe të vënë një fletë gji, majdanoz.

Pancakes

 • Përbërësit: 2 vezë, të ulët-yndyrë kos - 100 g ind - 3 st.l, sode.
 • Lëvizje vezë me kos dhe fibra. Ka edhe të shtoni sode. Të gjithë përbërësit janë në mënyrë të barabartë të përziera dhe të kripur lehtë. Brumë është e përhapur në një tigan të nxehtë, skuqura në vaj ulliri.

Ne ju rekomandojmë të lexoni detox - dietë

Rezultate, reagime dhe këshilla ^

Dietë e rëndësishme Pika bezvuhlevodnoyi është rruga e drejtë nga ajo. Kjo metodë e humbjes së peshës, bazuar kryesisht në përdorimin e proteinave, promovon artificiale ngadalësuar procesin e tretjes. Nëse në fund menjëherë të kthehet në dietë e vjetër, kjo mund të shkaktojë një kthim të shpejtë rënë kilogram.

Për të kjo nuk ndodhi, karbohidratet në menynë tuaj duhet të shtohet gradualisht. Ajo është e mirë për të preferojnë karbohidratet ngadalshëm - makarona, hikërror, bollgur, lëngjet e perimeve. Me yndyrë gjatë kësaj periudhe duhet të jenë shumë të kujdesshëm.

Një nga problemet më të zakonshme të këtij programi diete është sistematik dhe kapsllëk. Me ta ju do të lehtë të përballen nëse Pranimi shkak vëmendje të marrë një multivitamin përgatitjet, dhe në përputhje me bilancin e nevojshme të ujit në dietë. Në ditën duhet pi të paktën 1.5 litra ujë.

Ashtu si çdo metodat e tjera të humbjes së peshës, bezvuhlevodna ka disa contraindications për përdorim. Nuk rekomandohet një sistem të tillë duke ushqyer për njerëzit me sëmundje të stomakut, mëlçisë, veshkave, dhe me ndonjë sëmundje kronike. Dietë të ulët-Carb është i kundërindikuar në mënyrë strikte në gratë shtatzëna dhe lactating dhe "cores".

Në çdo rast, pasojat bezvuhlevodnoyi racion për secilin organizëm mund të jetë individ, dhe për këtë arsye, në qoftë se subjekti i saj duket përkeqësim të konsiderueshëm të shëndetit, ka një lodhje të fortë, depresioni, të qenët i përgjumur, mos përdhunonte trupin tuaj, dhe të paguajnë më mirë vëmendjen e tyre të tjerë, më fal program humbje peshe.

Në përgjithësi, komente tregojnë dietë bezvuhlevodnoyi efektive efektivitetin e saj dhe humbje peshe shpejtë. Megjithatë, më shumë se dy javë "ulen" në nutritionists ajo nuk rekomandoj të kthehen në sistemin e ushqimit mund të jetë 3-4 herë në vit.
Shih gjithashtu të dobishme videoklip mjekun - karbohidratet dietës - për atë që ata janë dhe se si mund të ndikojnë në shëndetin tonë në të ardhmen.