Dietë banane për humbje peshe shijshme


Banana Diet - minus 5,6 kilogram në javë

Banane Ushqimi është një nga më të popullarizuar të shkurtër mono-dietë e frutave, duke e lejuar për disa ditë të lehtë shpëtoj kilogram panevojshme.

Sipas nutritionists, 3 ditë e humbur në dietën banane 3 - kilogram mbipeshë, por një javë - rreth 5 - 6 kg.

Banane dietë komente dhe Anëshkrim ^


Rishikimet e dietë banane të dy pacientët dhe mjekët, më pozitive. Fakti që duke përdorur banane mund jo vetëm të "shijshme" dhe ushqyes të humbni peshë, por edhe për të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme Gastro - traktin e zorrëve, kardio - sistemin e enëve të gjakut dhe sistemin e qarkullimit të gjakut.

Nga - të përmbajtjes së lartë në tul e banane kaliumit (360 mg për 100 g të produktit), magnez (27 mg) dhe fibra, kjo mrekulli - fruta përmirëson ujë - metabolizmin kripës në trup, tregon mira lëngjeve të tepërta (edemë) toksina, papastërtitë dhe glukozë e tepërt dhe kolesterol i keq dhe nxit funksionimin normal të zorrëve.

Sepse banane vështirë të shkaktojnë reaksione alergjike, është një burim i shkëlqyer i energjisë dhe ofruesit e shumë vitamina esenciale dhe minerale, ato shpesh përfshijnë ushqime të cilësisë në dietën e foshnjave, gratë shtatzëna dhe nënat lactating. Caktoni atyre si dhe pacientët postoperative dietike dhe zhvlerësuar, të moshuarit dhe atletët.

Përveç kësaj, banane dobishme për depresion (- për përmbajtjen e hormonit serotonin gëzimi), sindromi i lodhjes kronike, hipertension, problemet e zorrëve (kapsllëk, diarre), gastrit, reduktuar hemoglobinë, sëmundjet e fshikëzës dhe traktit biliar, artrit, urth dhe shumë sëmundje të tjera.

Ditë banane, ndryshe nga fruta të tjera të ditëve të rrepta agjërimit dhe mono-dietë (kastravec, mollë, karrota), në sajë të numrit të madh të sheqerna natyrore frutave (fruktoza, glukoza, saharoze) janë më pak të uritur dhe të lehtësojë ngopje të shpejtë dhe të zgjatur.

Nuk rekomandohet një dietë banane për njerëzit me intolerancës individuale me banane, si dhe sëmundjeve thrombophlebitis dhe venat me variçe. Fakti se banane janë një grup të produkteve që trashet gjaku, kështu që ata duhet të shmanget kur venat me variçe dhe sëmundjet e qarkullimit të anijeve.

Produkte hedh lëng gjakun dhe këshilla mbi të ushqyerit në variçe venat trajtimi, lexoni artikullin në faqen tonë të internetit.

Në të dy llojet e dietë diabet banane nuk është i kundërindikuar, por për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit, ajo duhet të jetë rënë dakord me mjeku për të llogaritur sasinë individuale përditshme të karbohidrateve (njësi bukë DD) dhe eliminuar hedhje të mprehtë në nivelet e glukozës në gjak. Rekomandimet specifike të trajtimit për pacientët me diabet të parë dhe të dytë llojet e përshkruara në nenet në lidhje me dietat për diabetikët.

Features përzgjedhje të dietës fruta banane për ^

Zgjedhja e frutave për banane mono-dietë është e rëndësishme. Hollim përsosur pjekur "fruta" banane - ngopur të verdhë, të butë, lëkurë të hollë dhe e gjatësi të mesme. Nëse keni blerë një fryt pak papjekur, nuk nxitojnë për të marrë të përfundojë e parë e ushqimit në letër dhe të lënë për disa ditë në një vend të errët për ripening.

Mos blej të ashtuquajturat "ushqyer" banane - gjatë, të gjelbër dhe të trashë skinned dhe të thata, të cilat janë disa herë kaloryynee freskët. Para se të aplikoni frytet duhet të jenë tërësisht të pastër jo vetëm në lëkurë, por edhe në temat e të bardhë, duke lënë vetëm mishin e pjekur.

Dietë të rreptë banane 3 ditë ^

Dietë banane për 3 ditë, shpesh i quajtur edhe banane - dietë qumështi është banane lehtë opsion dhe dietë të rreptë. Qumësht menu Daily - Dietë banane përbërë nga 3 - banane dhe 3 - gota qumësht i skremuar ose kos (1%).

Ndani shumën e specifikuar e ushqimit për 5 - 6 pjesë dhe të hani në mënyrë të barabartë gjatë ditës të - ndahet ngrënies do të shmangë urinë rënda. Frutat dhe produkte të qumështit mund të përdoren veçmas nga njëri-tjetri, dhe si një banane apo kos qafës - hedh poshtë banane me kos ose qumësht duke përdorur një blender.

Përveç kësaj, gjatë ditës, të pini sa më shumë ujë të thjeshtë dhe TEAS bimor pa sheqer, ajo nxit pastrimin më të mirë të zorrëve dhe normalizimin e gastro - traktin e zorrëve. Plani i fundit vakt jo më vonë se 3 orë para gjumit.

Dietë banane 7 ditë ^

Shtatë-ditore opsion nuk është aq rigoroz sa tre dhe mezi kufizon numrin e frutave të përdorura - janë të lejuar për të ngrënë në ditë në 1.5 kg banane peeled pjekur. Megjithatë, procesi i humbjes së peshës në këtë mishërim është mjaft efektive, për ditë është një mesatare prej rreth 1 kilogram të peshës trupore.

Pasi ju jeni të uritur, vetëm hanë një fryt. Nëse shumë "uritur", si një burim i proteinave të plotë mund ta shtoni në menu 1 vezë të zier. Pije janë të lejuara në sasi të pakufizuar ujë dhe teas bimor pa sheqer, konsumi i produkteve të qumështit nuk është e lejuar.

Cheese - dietë banane ^

Cheese - banane opsion hollim për deri në 4 ditë, përfshin alternuara banane dhe djathë ditë agjërimi dhe lejon një për të reduktuar në mënyrë efektive peshë për 3 - 4 kg. Sepse djathi është shumë e kënaqshme dhe produkt të dobishëm, banane - djathë ndërrimin transferohen lehtë dhe për këtë arsye shumë të popullarizuara në mesin e atyre humbjen e peshës.

Ditët e para dhe e treta - djathë:

  • Mëngjesi - 120 m nga djathë të ulët yndyrë (5% yndyrë), fruta;
  • Darka - 120 gram djathë, sallatë pa vaj;
  • Darka - 120 gram djathë, grejpfrut.

Ditët e dytë dhe të katërt - banane:

  • Mëngjesi - banane, 120 g të ulët-yndyrë kos ose djathë;
  • Dreka - 2 banane, 1 vezë të ziera;
  • Darka - 200 gram mish i gatuar ligët, 1 - 2. banane.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe në shkallë popullore dietë.

Dil pas banane dietë këshilla dhe këshilla ^

Më e rekomanduar 3-7 ditë ndiqni banane mono-dietë nuk është e rekomanduar. Së pari, pavarësisht nga dobia e produktit, dietë banane, si çdo tjetër mono-dietë nuk është plotësisht i balancuar dhe mund të shkaktojnë plagosje serioze.

Dhe - Së dyti, trupi ynë është projektuar shumë mençuri dhe në disa ditë mund të përshtaten me çdo kusht dhe, nëse është e nevojshme, të mundësojë të kursimit të energjisë mënyrën. Prandaj, fati i termave të rekomanduara për të humbur peshë, jo vetëm të keqe, por edhe jopraktike sepse pesha do të bjerë apo qëndrim shumë i ngadaltë ose kokëfortë ende - Nutritionists e quajnë këtë fenomen efektin e "pllajë" (përshkruar më hollësisht në slitë rul dietë dhe dietë shkallë).

Exit pas banane - dietë kefir si pas çdo humbje peshe, arrihet pavarësisht efekt duhet të jenë të qetë dhe gradual - është e nevojshme për të rregulluar përgjithmonë rezultatin. Gjatë javës, produktet e zakonshme të tipit me kujdes dhe ndiqni më të mirë - në qoftë se ju të filloni vid'yidatysya uritur për ditë, pesha do të kthehet shumë shpejt.

Nëse humbur peshë për banane ka kaluar për ju të rehatshme, të fillojnë praktikimin ditë agjërimi javor banane - ajo do të lehtë të mbështetur peshën pa stres dhe hedhje. Për menu nuk ishte shumë i ashpër ne diversifikuar receta e saj të shijshme dhe të kënaqshme.

  • Banana - sallatë me shije frute - prerë banane në feta dhe shtoni atë feta mollë, dardhë ose pjeshke. Versioni i dytë i sallatë - Shto arra dhe marule.
  • Bollgur me banane - kuzhinier bollgur në ujë, shtoni qumësht dhe feta imët prerë të banane.
  • Akullore banane - mix kos ulët-kalori me fruta të pjekur në copa të vogla dhe vendin në frigorifer.
  • Pancakes banane - 2 pure banane butë, shtoni 1 vezë, 1 filxhan kos, pak kripë dhe sheqer, sode shuar dhe miell në një paste trashë. Pancakes skuqura në gjalpë dhe shërbejnë me mjaltë.

Shih clip edhe informativ video e pronave unike e banane dhe përfitimet e tyre shëndetësore dhe jetëgjatësi: