Dietë anti-celulitin


Dietë anti-celulitit ndihmon të humbni peshë dhe të shpëtoj nga "portokalli" zhvishem

Dietë anti-celulitit është një nga komponentët më të rëndësishme në një kombinim të anti-celulitit, të cilat gjithashtu përfshijnë ushtrime fizike, trajtimet masazh, terapi presion, lazer ose meso - terapi.

Megjithatë, duhet theksuar se efektiviteti i dietë e duhur, ky program do të jetë vetëm në rast të restaurimit të qarkullimit normal të gjakut në fushat me probleme dhe daljeve të limfatike prej tyre.

Nëse ne injorojmë këtë pikë, fuqia skemë nuk mund të japë rezultate pozitive, pasi nuk do të ketë qasje në indet e nevojshme të trupit.

Roli i të ngrënit shëndetshëm në luftën kundër "portokalli" lëvozhgë ^


Cellulite është qeliza e zakonshëm yndyrë, të shpërndara në mënyrë të pabarabartë në hapësirë ​​në mes të indeve të muskujve. Përmbajtja e këtyre qelizave përbëhet nga yndyrë nga skorjeve yndyrë-shpjegueshëm. Shpesh ata janë formuar në njerëzit, në qoftë se ka - ose shkelje e biliare. Ajo është e njohur mirë që bile shkrin yndyrnat mirë dhe në qoftë se ky proces për ndonjë arsye mërzitur, gjaku fillon të qarkullojë pllaka yndyrore që mund të provokojnë organizëm serioze helmimit.

Dhe kjo është për t'i nxjerrë nga gjaku, trupi dhe enveloping ato me një cipë të veçantë. Kjo është arsyeja pse depozitat luftuar celulitin nuk mund të eliminojnë deficitin pa biliare. Pamja e trupit "peels portokalli" të kontribuojë gjithashtu për të mbajtjes fluide shkaktohen zakonisht nga kequshqyerja.

Cellulite - mallkimin e grave janë joaktive, lehtësisht të fituar peshë dhe nuk tregon vëmendje të mjaftueshme për ruajtjen e muskujve dhe tonin e lëkurës. Pra, të shpëtoj të këtij problemi mund të kombinohet vetëm me një të veçantë ushtrime dietë tonik dhe trajtime bukurie. Dhe programi dietë për të luftuar celulitin është përdorur më shumë në fazën përfundimtare.

Para se të hyn në përputhje me dietë anti-celulitit, ajo duhet të jenë të përgatitur mirë. Për ta bërë këtë në zonat problematike për të rivendosur qarkullimin normal të gjakut dhe të sigurojë kullimit limfatike nga indet. Kjo është vetëm të kontribuojë në trajnimin dhe procedurat për anti-celulitit masazh.

Sa për dietën e celulitit, ajo duhet të drejtohen për sekretim e toksinave, të përmirësuar sekretimit biliare dhe normalizimin e ujit - bilancit kripë. Përveç kësaj, sistemi krijon një deficit kalori të ushqimit që lejon trupit për të transferuar konsumin mënyrën e rezervave të brendshme të energjisë dhe marrjen e shpëtoj e qelizave yndyrë.

Kështu, 5 shkaqet kryesore të celulitit:

 • mungesa e biliare,
 • slagging trupin,
 • ruajtja e ujit,
 • jetese inaktive,
 • stresi.

Esenca e dietës anti-celulitit është për të përjashtuar nga produktet dietë që nxisin mbajtjen e ujit të trupit, përdorimi i fruta, perime dhe drithëra, si dhe një shumë e lëngjeve. Fruta, perime dhe drithëra në mënyrë aktive duke luftuar kundër depozitave tsellyulitnyh përmes restaurimit dhe normalizimin e zorrëve. Përveç kësaj, ata janë burim për trupin e vitaminave dhe mineraleve. Përmbajtja e njëjta karbohidrateve menu dhe yndyrore ushqime duhet të jetë, në të kundërtën, reduktuar ndjeshëm.

Dietë anti-celulitit nënkupton një rifillim në trup e duhur e ujit - metabolizmit kripë. Kjo arrihet duke marrë të paktën 2 litra ujë në ditë. Pajtueshmëria regjimi të pijshëm të rënda gjithashtu kontribuon për kullimin toksina dhe toksina. Nevojë për të ngrënë shpesh (çdo 2-4 orë), por në pjesë të vogla.

Njëjti ushtrim aktiv përkohësisht do të zëvendësohet nga më të qetë, sepse menu është mjaft e ulët kalori. Dietë e përditshme kalori llogaritet nga energjia individuale duhet 500-1000 kalori më pak. Mesatarisht në vetvete do të kufizojë 1200 - 1500 kalori në ditë.

Çfarë duhet është subjekt i këtij dietë?

Së pari, produktet që ndihmojnë pastruar limfatike:

 • meli dhe orizi;
 • Thekon tërshërë dhe grurë;
 • TEAS bimor dhe lëngje frutash natyrale;
 • Fruta dhe perime të freskëta;
 • mineral dhe ujë të pastruar - shumë prej tij.

Së dyti, dietë duhet të marrin pjesë në këto lloje të produkteve që nxisin sekretimit biliare, sekretim e toksinave dhe rivendosjen e bilancit me ujë kripë:

 • lëngun - ujë të pijshëm, çaj, pije frutash, pije frutash pa sheqer;
 • fruta të freskëta dhe lëng shtrydhur fllad - një burim i fibrave dhe kaliumit. Ata duhet të jetë rreth 2/3 e dietë;
 • fruta të thata;
 • perime të freskëta ose të ziera;
 • fasule;
 • drithërat;
 • rrepkë zi, manaferrat barberry, grejpfrut, u rrit, celandine, lule luleradhiqe, gjethe nenexhik, çikore - ata të përmirësuar mëlçisë dhe stimulon biliare aktive.

Së treti, në sasi të vogla për të balancuar dietë që duhet të jenë të pranishëm:

 • produkte të ulët-yndyrë qumështi, mish ligët, peshk dhe ushqim deti (burimi proteina);
 • vajra vegjetale, fara, arra - një burim i acideve yndyrore të pangopura.
 • Konsumi i kripës duhet të reduktohet në minimum.

Plotësisht duhet të përjashtohen nga të gjitha produktet e dëmshme të ushqimit, theksojnë mëlçinë dhe veshkat dhe promovimin e mbajtjes fluide dhe formimin e radikaleve të lira. Këto përfshijnë:

 • yndyrna shtazore;
 • mish yndyrore;
 • ushqime të skuqur;
 • salcice dhe mish;
 • gjysëm-të gatshme dhe çdo konservuar;
 • produktet yndyrë të qumështit;
 • Produktet caffeinated;
 • sweeteners;
 • ëmbëlsirat dhe pasta;
 • margarinë;
 • turshi, turshi;
 • pije, duke vonuar lëngshme - kafe, çaj të zi, alkool;
 • lëngje të paketuara, uji gazuar.

Bazuar në parimet e mësipërme dietë celulitit, ju do të jetë në gjendje të zgjedhin produktet që i përshtatet saktësisht për shijet tuaja që do të hani shijshme, të ndryshme dhe të dobishme, dhe gjithashtu mundi depozitat celulitit në trup.

Dietë anti-celulitit: menu për 10 ditë ^

Menu program anti-celulitit për 10 ditë thjesht:

1, 3, 5, 7, 9 - dhe te poshteme (i rastësishëm)

 • ushqimi mund të hahet vetëm perime të freskëta dhe fruta.
 • Për mëngjes, zgjidhni vetëm fruta.
 • Për drekë gatuar sallatë perimesh me vaj ulliri. Mirë do të shqeme fara, farat e susamit, fara kungull.
 • Në darkë pranoi sallatë perimesh veç e veç fruta. Është e rekomanduar për të shtuar në salads sprouted grurë, mashurka apo soje.
 • Me fruta duhet të preferojnë pineapple, portokall, grejpfrut, kivi, mango, mollë, papaja, dardha. Të gjitha produktet e qumështit këto ditë janë të ndaluara.

2 - Dita

 • gjatë ditës hani vetëm fruta (përveç banane).

4, 6, 8, 10 - dhe ditë (edhe me përjashtim të 2)

 • perime gatuar duhet të konsumohen.
 • Gjithashtu shtuar në dietën e pak kokrra - hikërror, bollgur, thjerrëzat.
 • Preferencë është dhënë për perime të papërpunuara, gatuar dhe pas kësaj - drithëra.
 • Për shembull, mëngjes - 300 gram fruta dhe një gotë me lëng.
 • Darka - shërbyer perime të freskëta, atëherë një pjesë e perime të ziera.
 • Darka - vetëm perime të para dhe një spoonfuls disa të qull nesolenoy.
 • Mbrëmje lejohet të përdorin një sasi të vogël pa yndyrë kos.

Gjithashtu lexoni artikullin në lidhje me dietën e astronautëve.

Rishikimet dhe këshilla të dobishme për marrjen e shpëtoj e celulitit ^

Mos prisni për mrekulli dhe të mendojnë se 10 ditë do të jetë rezultat i dietë anti-celulitit zhdukjen e plotë të "lëvozhgë portokalli". Lufta kundër celulitit - është puna e përditshme për 2 - 3 muaj. Dhe në qoftë se ju nuk bëni përpjekjet për zbatimin e vendosur të plotë të masave për të hequr depozitave tsellyulitnyh, atëherë kjo luftë mund të humbasin.

Fakti që pas dietë anti-celulitin ju jo vetëm që do të përmirësojë pamjen e lëkurës tuaj, por mund të humbasin 2-3 kg peshë të tepërt - është e padiskutueshme. Por më e rëndësishme për të mbajtur rezultatet e arritura, dhe kjo është shumë më e vështirë. Duhet të vazhdojë dhe pas marrjes diete përputhje me ushqimin e duhur, por në formë të butë. Menuja është e nevojshme për të racionalizuar dhe të bilancit, duke preferuar përdorimin e frutave dhe perimeve, si dhe peshku dhe prodhimet e detit, në mënyrë aktive prishen proteina. Ju nuk mund të hedhin dhe ushtrim.

Së bashku me dietë celulitit duhet të përdorni trajtime të veçanta bukurie. Këto përfshijnë anti-celulitit masazh për të rivendosur elasticitet lëkurës, e cila mund të bëjë vetë (vetë-masazh) e tyre ose vizitoni specialist në një sallon bukurie. Rëndësia e madhe dhe anti-celulitin përfundon, ata janë gjithashtu shumë të praktikuar me sukses në shtëpi. Koha këto procedura nuk do të marrë shumë, dhe rezultati do të jetë, siç thonë ata, është e qartë.

Rishikimet e dietë anti-celulitit është vetëm pozitiv, sepse ky program ka për qëllim jo vetëm në uljen tsellyulitnyh depozitave, por gjithashtu ka një natyrë purgativ dhe ndikim pozitiv në shëndetin e njeriut në përgjithësi.

Çdo Kundërindikimet veçanta për dietën kundër celulitit nuk është. Megjithatë, në qoftë se keni pasur mjekët rekomandohet një dietë dhe kufizimet dietik, atëherë çdo program humbje peshe që janë kundërindikuar. A nuk e ndjekin këtë sistem të pushtetit në rast të problemeve me traktin gastrointestinal, sistemin e zemrës, veshkave, mëlçisë. Kujtojnë se asnjë program dietë nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe laktacionit.
Ne gjithashtu rekomandojmë shikojnë njohës një videoklip i celulitit - arsyet për formimin dhe metodat efektive të që kanë të bëjnë me: