Dietë shalqi


Dietë shalqi promovon humbje peshe efektive dhe të përkryer pastron trupin e toksinave

Shalqi - një produkt tradicional të verës, e cila është kështu si të rriturit dhe fëmijët. Në veçanti, ai erdhi në shije të cilët dëshirojnë për të humbur peshë, sepse dietë shalqi është shumë efektive dhe është e madhe për humbje peshe në verë.

Cilat janë përfitimet e humbje peshe për shalqi ^


Ndoshta jo të gjithë e di se një shalqi - nuk është vetëm një kokrra të kuqe e shijshme e ëmbël, ajo ka një masë të karakteristika të dobishme:

   • Ky frut i ëmbël ka një kalori shumë të ulët - vetëm 38 kalori në 100 gram mish, kështu që ata mund të festës mbi dhëmbin e ëmbël në çdo kohë, pa u brengosur për figurën e tyre.
   • Kaliumi dhe kalcium janë përgjegjëse për lëkurës, e flokëve dhe thonjtë.
   • Ofron një efekt diuretik, dhe kjo i lejon heqjen e toksinave dhe mbeturinave nga trupi. Për më tepër, kokrra të kuqe nuk shkakton mënyra acarim diuretics, kështu veshkave-larë "të butë".
   • Largon toksina nga të mëlçisë, e cila ndihmon atë në mënyrë efektive "pastrim".

     • Me efekt diuretik shalqi është konsideruar antipyretics mira.
     • Ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit.
     • Fiber ndihmon ndreq ndihmon tretjen e ushqimit - traktit.
     • Efekt të lehtë laksativ, i cili ndihmon me kapsllëk dhe probleme ndihmon tretjen e ushqimit.
     • Acidi folik ndihmon për të normalizuar metabolizmin dhe është një domosdoshmëri në fazat fillestare të shtatzënisë dhe gjatë laktacionit.
     • Përmbajtja e madhe hekuri, duke e bërë atë të dobishme për njerëzit që vuajnë nga anemia.
     • Magnezi është i mirë për funksionin normal të veshkave. Përveç kësaj, ky mineral gjurmë ndihmon për të asimiluar më mirë elementët e tjerë dhe është një antidepressant shkëlqyer.
     • Fara shalqi - një ilaç i mirë kundër krimbave parazitare.

     Nga sa më sipër, mund të konstatohet se shuma të vogla të pjepër dobishme pothuajse çdo gjë. Por dietë shalqi, kur konsumohet ka një sasi shumë më të mëdha i produktit nuk është për të gjithë. Ky sistem pushteti është i kundërindikuar në rastet e mëposhtme:

       • tendenca për edemë;
       • fazat e mëvonshme të shtatzënisë;
       • diabeti;
       • gurët në veshka;
       • sëmundjet e pankreasit, sidomos në fazat e mëvonshme;
       • probleme serioze me uretrës.

       Përveç kësaj, bostana shpesh grumbulluar nitrateve, kështu që nëse është e mundur më të mirë për të blerë ato në furnizuesit të besueshme në gusht ose shtator. Nëse besimi që këtë blerje është i pastër, asnjë i gjallë nuk duhet të hani vetëm në mes të frutave. E gjithë kjo është vendosur në afërsi të lëkurës, të prerë më të mirë. Përndryshe kjo mund të shkaktojë efekte negative të tilla si mërzitur stomak, të vjella dhe diarre.

       Dietë Shalqi: menu në 3, 5 dhe 7 ditëve të ^

       Ka disa opsione dietë shalqi që ndryshojnë në kohëzgjatje dhe ashpërsia e menutë dietetike.

       Ditë Agjërimi në shalqi

       Mënyra e parë dhe më e lehtë për të humbur peshë është për të arbuzah- ditë agjërimi, kur lejohet për të ngrënë fruta dhënë vetëm, çaj jeshil dhe ujë. Llogarit sasinë e konsumit të kryesore përbërës të thjeshtë: ndani peshës trupore me 10. Rezultati - një tul peshë që mund të konsumohen gjatë gjithë ditës.

       Monodni shumë transferohet është e vështirë, kështu që kohëzgjatja e programit nuk duhet të kalojë 3 - 5 ditë. Gjatë kësaj periudhe, ju mund të shpëtoj prej 4 kg. Por të jenë të vetëdijshëm se në të parë disa ditësh trupi do të të shpëtoj e yndyrë të tepërt aty, por nga lëngjeve të tepërta.

       Pra, shumë më mirë për të rregulluar ditë shalqi agjërimit në javë. Monodni - zgjidhje e përkryer për ata që duan të shpejt të humbur një kilogram pak në një kohë të shkurtër, të tilla si para një ngjarje të rëndësishme.

       Variant mirë i metodës mëparshme - duke shtuar të produktit bazë gjatë ngrënies feta thekër ose bukë misri (jo më shumë se 5-7 pritje). Kjo menu është e vështirë të pasur dhe të larmishme, si kohën e përsosur - 3 ditë.

       Menuja shalqi për 5 ditë

       Për ata që dëshirojnë të përjetojnë sistemin humbje peshe në afat të gjatë duhet të zgjidhni një "butë" options. Këtu është një menu përafërt për këtë ditë. Përsëriteni ajo mund të jetë 5 ditë që garanton humbje peshe deri në 3 - 4 kg.

         • Mëngjesi: 150-200 g djathë i butë, kafe ose çaj.
         • Darka: 200-250 gram oriz ose hikërror.
         • Rostiçeri: djathë të ulët yndyrë ose gjizë.
         • Darka: oriz.

         Secili vakt duhet të shoqërojë të hahet shalqi ose të freskëta. Mishi duhet të përdoret si një meze të lehtë (rreth 5 kg për gjithë ditën).

          Menuja shalqi për 7 ditë

         Nuk është një program dietë që është projektuar për një javë, gjatë së cilës lehtë humbin 3 deri në 5 kg.

           • Mëngjesi: kafe ose çaj; djathë yndyrë të ulët, gjizë ose vezë të ziera; qull gatuar në ujë, të tilla si oriz, hikërror ose kënaqur.
           • Dreka: një pjesë e mishit të ligët, peshk ose gjoks pule; sallatë nga çdo perime që mund të jetë i veshur me lëng limoni, vaj ulliri, të ulët-yndyrë krem ​​kosi ose kos.
           • Darka: rreth 2-3 kg tul shalqi (rreth 1 kg për 30-35 kg peshë trupore).

           Çdo ditë ju mund të hani ushqime tuaj të preferuar nga menuja, dhe kombinimet e tyre, pa u larguar nga objekti i kalorive lejueshme. Pra dietë mjaft të ndryshme, kështu që hani një javë për një sistem të tillë nuk është e vështirë.

           Pavarësisht shalqi kalori të ulët, e përdorin atë në ushqim në vend jo më vonë se 2-4 orë para gjumit. Ky rekomandim është për shkak të pronave diuretik që thjesht nuk mund të japin gjumë.

           Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë Pineapple artikull. 

           Rezultatet komente hollë dhe mjekët e dietë shalqi ^

           Nëse ju lexoni kritikat e dietë shalqi, ju do të vini re se ata janë të paqarta. Disa ushqim për një sistem të tillë është e lehtë për të kryer, dhe të tjerët - jo shumë. Disa, veçanërisht në ditët e para, vuajnë nga bloating, dispepsi dhe bloating. Efektet anësore mund të ndodhë për shkak të shalqi "gabuar" apo reagime individuale. Prandaj, ata që ndjehen siklet, është më mirë që të braktisin dietë shalqi.

           Fuqia e bazuar në vetëm një përbërës ka meta e saj. Mono-dietë mund të shoqërohet me humbje të fuqisë, shëndetit të dobët dhe humor. Prandaj nuk duhet të abuzojë me to, edhe në qoftë se rezultati papërshkrueshme lumtur.

           Nëse ju do të ndiqni një regjim të veçantë, rezultatet dietë shalqi të justifikuar të gjitha pritshmëritë. Për të "rregulluar" rezultatin, ju mund të vazhdojë dietën e duhur 7 - 10 ditë. Dietë duhet të marrin pjesë në të ulët-proteina - ushqime karbohidrate: drithërat, mish diete, qumësht dhe produktet e qumështit. Mos harroni për perime, fruta, herbs, dhe, natyrisht, shalqi, të cilat mund të përdoren në një shumë prej deri në 2 kg në ditë.

           Nëse gjatë kësaj humbje peshe fryt i lodhur, kjo ka kuptim për të diversifikuar një dietë të vogël, të tilla si duke shtuar se në shtrëngon qumështit, desserts djathë dhe sallatë frutash.

           Koha ideale për humbje peshe shalqi metodat - Gusht dhe gjysmën e parë të shtatorit, kur ju mund të gjeni manaferrat të vërtetë natyrore dhe të freskëta. Sipas nutritionists, një herë në vit për hollim dietë shalqi do të jetë e mjaftueshme, por për të marrë fruta për të ngrënë në sasi të vogla është i lejuar pothuajse çdo ditë.
           Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: