Dietë bërthamore


Dietë bërthamore ndihmon peshë të humbur duke alternuara proteina dhe karbohidrate ditë

Lose peshë pa dëm për shëndetin dhe nuk ndihen të urisë duket joreale, por dietë atomike - një nga programet e pakta dietë që mund të garantojnë atë.

Ajo ka marrë emrin e saj për shkak të metodës që mund të përshpejtojë në mënyrë të konsiderueshme proceset metabolike në trup.

Thelbi i sistemit atomike humbje peshe ^


Ndikimi Parimi i teknikave bërthamore të ngjashme me sistemin elektroenergjetik humbje peshe në Diukanov dhe dietë zvicerane, që është, humbje peshe është për shkak të ndërrimin e karbohidrateve dhe proteinave ditë. Pse e bën këtë punë?

Siç e dini, karbohidratet - karburantit trupit, duke i dhënë energji. Dita e pranoi vetëm ushqime proteinike, energjia nuk është e mjaftueshme dhe trupi të shpenzojnë në mënyrë aktive dyqane vjetër yndyrë, duke shkatërruar glycogen. Ditë karbohidrate gjithashtu parandalon shtim në peshë, por konsum kalori nuk i kalon konsumin.

Qëllimi kryesor i dietës Atomike - llokoçis "dembel" e metabolizmit, të drejtuar një proces aktiv të djegur dhjamin e tepërt dhe të përshpejtojë metabolizmin. Përparësitë kryesore të dietat bërthamore përfshijnë faktin se ajo nuk është e uritur dhe nuk privojnë trupin e ushqyesve thelbësore.

Nuk mund të jenë shenjat e para të urisë deri në mbushje. Megjithatë, pjesë të ushqimit duhet të jenë të arsyeshme, ju nuk mund të ha tepër. Proteina - detyrë karbohidrate përmes ditës - për proteina karbohidrate pasdite është një ditë më pas - një herë karbohidrate. Nuk janë vetëm 2 rregulla themelore humbje peshe atomike:

 • Darkë vonë të ndaluara. Nga vakt e fundit para gjumit duhet të jetë të paktën 3 orë.
 • Plotësisht të përjashtuar nga dietë të produkteve miell, sheqer dhe enët patate.

Përfitimet dietë Atomike:

 • Metoda e Atomike humbje peshe është mjaft efektive dhe një nga më të sigurta.
 • A nuk të sjellin siklet si urisë akute kalori rreptë numërimit, dobësi dhe lodhje emocionale. Është vetëm një Rregullat e reja ushqimore.
 • Trupi merr në shumë vitamina, minerale, karbohidratet dhe proteinat. Kjo menu plotësisht i balancuar.
 • Ka contraindications dhe kufizime në moshë.
 • Për të ndjekur këtë metodologji lejuar për një kohë të gjatë, madje edhe për jetën.
 • Gjatë pushimeve, ju mund të lejojë një pushim të vogël dhe relaksim.
 • Në hidrokarburet ditë është pastrim efektiv zorrë, si të gjitha ushqimet janë të pasura me fibra. Nuk ka probleme me një karrige.
 • Sistemi i furnizimit me energji elektrike është e përshtatshme për sportet.

Kundërindikimet në dietë nr atomike. Njeriu me shkelje të rënda të shëndetit mund të konsultoheni me një mjek i cili podkorrektyruet racion individualisht, duke marrë në konsideratë shëndetin.

Ushqimi bërthamore Menu dhe Recipes ^

Menu dietë proteina bërthamore për ditë

Kjo ditë është e rekomanduar për të ngrënë peshk, mish pa dhjamë, produkte suxhuk (cek) dhe vezë. Lejohet produkte natyrore qumështit: kos, qumësht, qumësht i thartuar pjekur, gjizë, djathë. Ushqimi mund të zgjedhin në tuaj si kjo. Rreth menu mund të duket si:

 • Mëngjesi - copë djathë, një gotë kos. Ose 2 vezë dhe një gotë kefir. Ju mund të ha një copë pule apo sallam dhe kafe me qumësht.
 • Mëngjes shtesë - një filxhan qumësht ose kos. Ju plotësoni djathë kos dhe çaj pije.
 • -zapechennaya Drekë ose peshk zier ose pule, ndonjëherë ju mund të roasts. Në vend të pulës dhe peshkut pjesë të përshtatshme të viçi.
 • Rostiçeri - një gotë kos, qumësht i thartuar.
 • Darka - mbushur me krem ​​djathi, vezë. Në vend të kësaj lejuar peshk djathë, por jo mish, është më mirë për të ngrënë në drekë.

Në qoftë se ju tregoni një imagjinatë pak, menu është e shijshme dhe të ndryshme. Më shumë nuk është domosdoshmërisht një mish apo djathë. Me produkte proteinike marrë ngrënie gjobë. Këtu janë receta për disa prej tyre:

Zarfet pule me djathë

 • Chicken informuar dhe të mbështjellë në një copë djathë, ju mund të nënshkruajnë kruese dhëmbësh zarf.
 • Dip në vezë rrahur dhe roll në inde.
 • Fry në të dy anët në gjalpë, shtoni një lugë gjelle me ujë dhe të mbyllë pan me një kapak.
 • Pak minuta më vonë uji avullohet dhe vakt shijshme gatshëm.

Omëletë me djathë

 • Mix 3 lugë djathë me dy vezë.
 • Shto një filxhan çerek qumësht dhe piper, kripë dhe vënë peshë në tigan, greased.
 • Skuqura me kapak.

Sallatë proteina

 • Një pjesë e vogël e djathë të prerë në kube të vogla.
 • Chicken disassembled në fibra.
 • Veza pres thikë.
 • Përzierje të gjithë përbërësit në një tas sallatë, kripë dhe salcë kosi.

Peshku dhe mishi mund të pjekur me djathë, të bëjë enët mpiksur, Julien dhe ushqime të ftohtë.

Menu për ditën karbohidrate

 • Mëngjesi - sallatë perimesh. Perimet mund të alternuar, sallatë duhet të jetë çdo ditë për dietë karbohidrate është e ndryshme. Për shembull, trangujve dhe domate me herbs. Lakra, karrota, mollë. Ose, tranguj, rrepka, bell peppers. Ka shumë opsione, të gjitha salads veshur me vaj. Ose perime, sallatë të panxhar zier steamed. Kafe.
 • Dreka - supë meatless në vend të patate të lejuara fasule dhe përbërës të tjerë si në borscht normale, vetëm pa supë viçi. Sallatë me perime.
 • Darka - sallatë, patate në vend të bizele te konservuara ose fasule. Vinaigrette mund të zëvendësohet merak zier ngadalë perimesh me patëllxhan, speca, kungull i njomë, domate, qepë dhe bimëve. Ju mund të përgatisë sallatë "Lecho". Enët veshur me vaj ulliri.
 • Në mes të ngrënies është e rekomanduar për të shijuar manaferrat apo fruta përveç rrushit dhe banane. Nga fruta dhe manaferrat mund të jetë i gatuar desserts të mrekullueshme.

Fruta - pelte Berry

 • Në shtresa transparente kremanki përfundojmë feta portokall, kivi dhe raspberries ose luleshtrydhe në krye.
 • Të shpërndarë xhelatinë në ujë, pastaj të ngrohur atë, por nuk të sjellë një çiban.
 • Pour atë në mollë ose lëng portokalli pa sheqer.
 • Hidh zgjidhje xhelatinë Fruta - përzierje kokrra të kuqe dhe vendin në frigorifer për ngrirje.

Sallatë me perime pjekur

 • Në patëllxhan furrë pjekur, 2 domate dhe speca.
 • Perimet ftohtë, lëvore dhe pres përbërësit.
 • Në përzierje perimesh, shtoni kripë, piper dhe hudhër copëtuar, sezonin e me vaj.

Rrotullon patëllxhan

 • Eggplants shkurtuar gjati në peta vënë në 10 minuta në ujë të kripur, pastaj thatë me një peshqir.
 • Lyej çdo pjatë me vaj perimesh dhe piqem në skarë (grills) ose në furrë.
 • Përgatitja e mbushjes: në një tigan dhe të skuqura qepë dhe karrota dhe shtoni majdanoz copëtuar.
 • Vendin feta në buzë të mbushjes dhe roll të rrokulliset.

Siç mund ta shikoni, proteina dhe karbohidrate ditë mund të gëzojnë veten me enët origjinale dhe të shijshme. Nga java e dytë gradualisht futi një sasi të vogël të hikërror dhe bollgur, oriz ngjyrë kafe dhe makarona.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Ushqimi për dembel.

Rezultatet komente hollë dhe mjekët e metodave atomike humbje peshe ^

Feedback humbni peshë pa shkuar për viktimat pa dietë bërthamor të rrezikut shëndetësor lehtë mund të humbni 5 deri në 9 kg në javë. Pesha zakonisht vjen hedhje - në javën e parë të shpejtë, atëherë mund të pengojnë ose të shkojnë më ngadalë. Rezultatet dietat bërthamore mbresëlënëse, sepse procesi i humbjes së peshës është gjithmonë vetëm duke ndryshuar ritmin e tij.

Ju mund të përdorni dietë kohë të pacaktuar. Pas pushimit, e përdorin atë ngarkesës vnov.Fizicheskie nevojshme. Për njerëzit me një organ të lartë të rekomanduara në masë shëtitjet, të paktën 1,5 orë. Palestër dobishme, vrapim, gjimnastikë dhe vetëm ecin deri në shkallët. Në qoftë se ju ndiqni rregullat e pushtetit të sistemit, pesha do të jetë gjithmonë normale.

Dietë bërthamore nuk është në kundërshtim me standardet mjekësore, ajo mbështet shumica e mjekëve dhe nutritionists. Nga shqyrtimet për hollim dietë atomike më pozitiv. Ajo është transferuar lehtë, jo i shoqëruar nga dobësia dhe humor të keq nuk privojë personin nga momente të lumtura në jetë. Në çdo festë që ju mund të përballojë një vakt pa pjatë e dytë mish që nuk prishin pushime.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: