Dietë britanik - një kalori të rrepta numërimit


Në dietën angleze për 21 ditë ju mund të humbni 8-12 kg

Dietë Anglisht në shumicën e grave është i lidhur me imazhin e Englishwomen Prim - të bukura, të pakta dhe të veshur me shije të lartë dhe cilësi.

Asociacionet e tilla janë të justifikuara - sistemin e furnizimit me energji elektrike, e cila pasoi ato zonjat, duke i lejuar ata për të ruajtur formën e tyre në gjendje të lartë dhe për të parandaluar shfaqjen e kilogramëve të panevojshme. Kështu, bazuar në zhvillimet e nutritionists britanike dhe ka pasur kjo metodë e mahnitshme humbje peshe.

Thelbi dhe parimet e dietë angleze ^


Thelbi i dietë angleze është në ndërrimin e vazhdueshëm të perimeve dhe dietë proteina të qëndrueshme për dy ditë. Kjo futje e përditshme kalori duhet të jetë rreth 1,000 kalori.

Veçori e këtij programi humbje peshe është se ndjenja e respektimit uri të përhershme hlozhuschuyu, dobësi e saj fizike dhe marramendje, zakonisht mungon. Përkundrazi, trupi me këtë metodë fillon të punojë shumë mirë dhe kjo është efekt shumë i dobishëm në përmirësimin e pamjen e humbjes së peshës dhe shëndetin e tij.

Rezervat e proteinave dhe yndyra në trup është replenished vazhdimisht, nevojat janë në përdorimin e yndyrave, kur duke përdorur këtë dietë nuk do të lindin, për shkak të aksioneve të tyre është e mbushur me rezervat yndyrë vetë personin e tij, e cila çon në humbje peshe.

Avantazhi i dietë angleze është fakti se gjatë respektimin e saj të niveleve normale njerëzore e sheqerit në gjak, ul kolesterolin, stabilizuar presionin e gjakut dhe përmirëson funksionin e gastro - traktin e zorrëve. Recommended këtë metodë e humbjes së peshës dhe ata që për një kohë të gjatë qenë e ekspozuar ndaj antibiotikëve - në mënyrë të përkryer tregon trupin e të gjitha substancave të dëmshme, toksina dhe madje edhe radionuclides.

Lose peshë duhet të fillojë me ditët e agjërimit të cilat përgatisin trupin për ristrukturimin e furnizimit. Dy ditë para se të humbje peshe programit nuk mund të hani, mund të marrë vetëm një ditë në 2 copa buke të zezë. Edhe në ditët e agjërimit duhet të jenë të konsumuar një shumë të pijshëm, qumësht më të mirë apo kos - 2 litra në ditë.

Dietë English është i bazuar në pesë parime kryesore:

 1. Respektimi i regjimit të duhur të pijshëm - nevojën për të pirë të paktën 2 litra ujë të pastër në ditë.
 2.  Zëvendësimi kripë me erëza dhe barëra (e cila është gjithashtu e mirë për të përdorur një sasi minimale) ose kripë deti.
 3.  Gatim enët vetëm për një çift, një mënyrë për shuarjen ujë apo vaj ose pjekje në skarë.
 4.  Ndalimi i ushqimit pas 19 orësh.
 5.   Në natën është e këshillueshme të pini 1 tbsp vaj ulliri, të cilat ofrojnë pastrimin veprim në zorrët tuaj gjatë gjumit.

Subjekt i këtij programi diete mund të hani vetëm ato ushqime që janë të lejuara për të përdorur, dhe mungesa e vitaminave dhe mineraleve duhet të jetë replenished duke marrë përgatitjet multivitamin.

Njëzet ditë ju mund të humbni 8-12 kg mbipeshë. Kjo metodë e humbje peshe dietë është quajtur shpesh "bel" në anglisht, e cila gjallërisht reflekton thelbin e tij.

Gjithashtu, një program i tillë është quajtur nganjëherë Mbretëresha dietë, edhe pse kjo nuk është krahasim mjaft i saktë. Në fakt, Elizabeth II mban një dietë pak më të ndryshme se sa paraqitur këtu. Por, megjithatë, parimi i ushqimit të tij bazuar edhe më shumë në proteina - ushqimet bimore sesa yndyrna, dhe në mes të ngrënies mbretëresha merr vetëm karrota, domate dhe trangujve.

Një mundësi për programin britanik diete e vjetër angleze është një dietë projektuar për 5 ditë dhe përfshin menu të ulët kalori.

Rekomanduara të ndaluara dhe të padëshiruara produkte ^

Anglisht dietë ju lejon të hani produktet e mëposhtme:

 • perimet - më të mirë për të dhënë preferencë selino, karrota, speca, panxhar, bishtaja, asparagus, kungull dhe patëllxhan. Ju mund të hani hudhër dhe qepë;
 • drithëra - oats, oriz, hikërror, bollgur;
 • Frutat - më të mirë të ligët në mollë, dardha, limon, kivi, pineapple, rrush, banane;
 • lejohen të diversifikuar lajthi tyre menu, arra dhe arra pishe;
 • erëza lejuara - kanellë, piper i zi, nenexhik, kardamom, trumzë, borzilok, etj

Refuzojnë të ketë të paktën një listë të konsiderueshme të produkteve:

 • kripë;
 • makarona,
 • produktet e qumështit;
 • pije të gazuara;
 • ëmbëlsirat, ëmbëlsira, pasta;
 • mish yndyror, majonezë, salcat;
 • çaj të zi, kafe;
 • alkoolit.

Këtu janë disa shembuj të recetave për proteinave dhe perime enët për dietën angleze.

Recipes proteinave:

Pule zier në kos

 • 50 ml kos i holluar me ujë 1: 1 pule (100-150 g) prerë, kripë, piper, shtoni majdanoz dhe pour kos. Enët mbuluar dhe të ftohtë në frigorifer për disa orë. Pastaj përmbajtja përhapur në një tigan të nxehtë dhe merak për 10 minuta.

Omëletë me djathë

 • Low Cheese Fat (100 g) të përziera me vezë e bardhë e dy vezë. Shtoni 2-3 lugë ujë, majdanoz copëtuar, kripë dhe erëza. Lëvizje përzierje dhe u përhap në një tigan. Piqem në furrë deri sa të gatuar.

Recipes perime:

Lakër mbushur me lakër kineze

 • Lakër kineze (1 copë) ndajnë dhe vlim deri butë në ujë të kripur pak. Karrota 1-2 fshij integruar, qepë feta, fasule të ziera (200 g), e prenë në bare. Perime të përziera dhe të skuqura në një tigan pa shtuar vaj. Përzierje ftohtë mbështjellë me gjethe lakër, grumbulluar në një tigan, i hedh lëng holluar domate, zier për 20 minuta.   

Perime i pjekur në petë

 • Pritini kungull i njomë në kube apo kungull i njomë, dhe kërpudha. Imët pres qepë, të ndarë në shirita 2 bell peppers. E gjithë kjo e përzier me herbs copëtuar dhe hudhër, shtoni salcë soje. Përzierje është vënë në letër varaku, të bëjë një "pako" dhe vënë në skarë në furrë. Piqem për gjysmë ore.

Fazat dhe angleze dietë menu për 7, 14 dhe 21 ditë ^

Skema e dietë angleze është ndryshimine perimeve dhe dietë proteina, secila fazë është e ndarë në dy ditë.

Para se të vazhdojmë me këtë metodë e humbjes së peshës është e nevojshme për të bërë përgatitjet e para - për të dhënë vetë dy ditë shkarkimit. Pesha humbje në - anglisht fillon me ditën e proteinave. Menu ju mund të bëni vetë, shkalla e kërkesës ditore prej 1000 kcal (tavolina kalori përdorni në faqen tonë të internetit.

Dietë britanik për 7 ditë

Mëngjesi (200 kcal):

 • Opsioni 1: 1 vezë të ziera ose vezë të skuqura, një fetë bukë të thata, 100 gram lëng të freskët.
 • Opsioni 2: 1/3 pjatë e bollgur me qumësht i skremuar (1 filxhan), 1 tbsp. l. rrush të thatë, 150 g lëng.
 • Opsioni 3: 2 tbsp. l. Drithëra Whole-kokërr me qumësht i skremuar, mollë.
 • Opsioni 4: 200 g sallatë frutash, 150 gram qumësht i thartuar ose kos.

Dreka (300 kalori):

 • Opsioni 1: patate në lëkurat e tyre (1 pc.) Me djathë dhe fruta ëmbël (100 gram), sallatë perimesh, veshur me gjalpë, dardhë, mollë apo portokall.
 • Opsioni 2: supë vegjetarian, djathë integruar (25 gram), e tërë simite kokërr, dardhe apo molle.
 • Opsioni 3: 2 feta bukë të thata, fasule të pjekura (50 gramë), fruta të freskëta (100 g).
 • Opsioni 4: vezë të fërguara me perime, djathë, dy vezë, domate, piper jeshil, kërpudha, mollë.

Darka (500 kalori):

 • Opsioni 1: një pjatë e nxehtë e fasule, fruta (100 g).
 • Opsioni 2: supë polumolochnyy perime, djathë integruar (25 gram), e tërë simite grurë, kajsi të thata, ngjyhet me djathë.
 • Opsioni 3: patate në lëkurat e tyre (. 1 pc), fasule pjekur (60 gram), lakër, karrota, 2 gota kos me kajsi copëtuar.

Rënie në peshë është mesatarisht 2 deri 3 kg në javë.

Dietë britanike për 14 ditë                   

1, 4, 8 dhe 11 ditë:

 • Mëngjesi: kafe oriz - 100 g, 1 grejpfrut, çaji jeshil;
 • sallatë karrota - 200 g, 1 mollë, çaj bimor;: paradrekë
 • Supë perimesh - 250 g zier perimet - 200 g;: Dreka
 • mesditë 1/2 pineapple, kivi ose 3, ose 2 portokall;
 • Darka: sallatë e trangujve, domate, fletë të marule, piper zile, çaj bimor ose lëng perimesh

2, 5, 9 dhe 12 ditë:

 • Mëngjesi: një gotë pour ujë të vluar mbështjellë kënaqur, mollë integruar, çaj bimor;
 • Drekë: lajthi - 100 g perime apo fruta lëng;
 • Dreka: supë veggie (qepë, majdanoz, lakër, panxhar, karrota dhe selino), patate të ziera ose të pjekura me vaj ulliri - 200 g, patëllxhan pjekur - 200 g çaj bimor;
 • mesditë: sallatë e lakër, karrota, e gjelbër - 300 g;
 • Darka: fruta - 300 g

3, 6, 10 dhe 13 ditë:

 • Mëngjesi: hikërror qull - 200 gram, banane, çaj jeshil;
 • Drekë: sallatë e domate, tranguj, zarzavate - 300 g perime apo fruta lëng;
 • Dreka: supë peshku - 250 g peshk i zier - 100 g sallatë perimesh - 200 g çaj bimor;
 • mesditë hardhi - 300 g;
 • Sallatë frutash - 200 g: Darka

Ditë agjërimi (7 dhe 14):

 • fruta ose perime në pjesë të vogla - 2 kg;
 • 4 gota të çajit bimor.

Çdo ditë në mëngjes në një stomak bosh duhet të pini një gotë me ujë të ngrohtë me lëng limoni (1 lugë gjelle).

Dietë klasik britanik për 21 ditë

Version klasik Anglisht për tre javë. Ju lehtë mund të modifikoj për simpati tuaj, duke e lënë të pandryshuara ushqime kalori, sasia e produkteve dhe, natyrisht, skema e përgjithshme e programeve humbje peshe.

Menu mostër për 21 ditë (dietë proteina):

 • mëngjes - një filxhan kafe, një fetë bukë, 1 lugë mjaltë;
 • drekë - mish ose peshk supë, një copë mishi gatuar ose peshk, një fetë bukë;
 • Tea - filxhan çaj me mjaltë;
 • Darka - një copë mishi të zier ose peshk ose 2 vezë, djathë - 50 gram kos me një fetë bukë të zezë.

Menu mostër (dietë perime):

 • Mëngjesi - 2 mollë apo portokall;
 • Dreka - supë perimesh, një copë bukë e zezë, sallatë ose sallatë;
 • Tea - 2 mollë apo portokall;
 • darkë - sallatë me një fetë bukë të zezë, çaj jeshil me mjaltë.

Mos harroni shkarkimit ditë përpara aplikimit të këtij programi dietik.
Ne ju rekomandojmë të lexoni dietë artikull amerikane për humbje peshe

 Shqyrton dhe hollim rezulton dietë Anglisht për humbje peshe ^

Humbje të veçantë kundër peshë, kjo teknikë nuk ka. Dobësitë mund të jetë dietë e saj vetëm e pamjaftueshme bilancit që mund të rregullojmë një futje shtesë të përgatitjeve multivitamin. Në ditët e perimeve, si disa njerëz mund të shqetësojnë bloating, e cila në vetvete nuk është një contraindication për përdorimin e këtij programi.

Output duhet të zbatohet gradualisht. Më të mirë të bërë postdietnym ditën e parë të pangrënë, të cilat ju mund të pini ujë të zier vetëm (rreth dy litra në ditë) dhe hani asgjë. Të nesërmen i lejohet të kthehet në dietë normale.

Mos përdorni këtë program humbje peshe më shumë se një herë në gjashtë muaj, por besohet se në qoftë se menu për të ndërtuar më të ndryshme dhe mos harroni të marrë një multivitamin, skema për ushqim - English mund të marrë si bazë dietën e përditshme. Ajo plotëson të gjitha parimet themelore të një dietë të shëndetshme dhe ndihmon në ruajtjen e peshës normale.

Shqyrtime hollim e dietës angleze janë kryesisht pozitive. Moved nuk mund të jetë shumë e lehtë, por rezultatet janë mbresëlënëse gjitha - tre javë në këtë metodë mund të humbasë rreth 10 - 12 kg mbipeshë. Procesi zhvillohet në çdo humbje peshe - në mënyra të ndryshme. Deri në fund të programit diete mund të shkaktojë uri, dobësi, në disa raste - zhvillimin e diarre.

Sa për komentet e mjekëve, atëherë ato përmbajnë vlerësime të ashpër negative. Për më tepër, kjo metodë e humbjes së peshës përshkruar edhe nga disa nutritionists dhe Endocrinologists për qëllime terapeutike, si në sëmundje të caktuara Shqip circuitry pushtetit nuk është vetëm e dobishme, por e domosdoshme.

Në përfundim, ne ju rekomandojmë të shihni mjekun videoklip - diete qendër Dr. Bormental se sa një person duhet të hani fruta dhe perime çdo ditë të freskëta që janë më të shëndetshëm dhe nëse është e nevojshme në dietë fruta tonë ekzotike.