Duke vepruar dietë


Duke vepruar dietë është e bazuar në ndërrimin efikas mono-dietë

Duke vepruar dietë është një mënyrë më ekstreme, por shumë efektive për të humbur peshë, siç projektuar për humbje peshe shpejtë në një kohë relativisht të shkurtër.

Kjo teknikë ka marrë emrin e tillë për shkak të popullaritetit të skajshme në mesin e yjeve të baletit, skenë, film dhe biznes tregojnë.

Parimet themelore të humbjes së peshës në një aktor dietë ^


Themelor vepron dietë është përdorimi i një numri të kufizuar të produkteve të lejuara të ulët-efektive dhe spastrim trupin e toksinave. Duke vepruar teknikë lidhet me mono-dietë humbje peshe, si në ditën e lejuar për të marrë jo më shumë se dy lloje të produkteve.

Në varësi të ushqimeve të konsumuara ditë të referuara si fruta, proteina, qumështit dhe verës. Dietë është mjaft i rreptë dhe uniforme. Humbje peshe dietë duke vepruar arrihet kryesisht përmes largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi.

Duke vepruar metodë hollim është absolutisht kundërindikuar për ata që kanë një sistem të dobësuar imunitar, si rezultat i një të kaluar të ftohtë ose kirurgji, gastro - sëmundjet e zorrëve dhe kronike dhe shtatzënia. Gjithashtu, në qoftë se gjatë simptoma shfaq diete të tilla si marramendje, vjellje, dobësi apo reagim të lëkurës, ajo duhet menjëherë të ndalet.

Avantazhet e vepruar dietë të përfshijnë:

 •  Pesha zvogëlohet me shpejtësi dhe në një periudhë shumë të shkurtër kohe;
 •  Muskujve nuk janë zbrazur shkak të përdorimit të proteinave;
 •  Duke mos u kufizuar vakt në ditë.

Disavantazhet që veprojnë sistemin hollim janë:

 • Dietat rezultat shkurtër, si lëngu humbur nga trupi shpejt rimëkëmbet, pra, rritjen dhe peshë;
 •  Trupi ka filluar të ndjehen një mungesë akute të vitamina, minerale dhe yndyrna;
 •  Si rezultat i uljes së shpejtë të tepërt trupit lëkure peshë nuk mund të fitojnë formën e dëshiruar dhe do të duken të shtrirë.

Gjatë humbje peshe me këtë metodë janë të lejuar të përdorin produktet e mëposhtme:

 •  Fresh, pjekur dhe lëng fruta të tilla si dardha dhe mollë;
 •  Produktet e qumështit dhe pije me një përqindje të ulët të yndyrës, pa yndyrë djathë, kos ose kefir 1%;
 •  Dietik zier mish - viçi, pule, gjeldeti apo lepuri;
 •  Oriz i zier nuk terren;
 •  Djathë të ulët kalori;
 • Pije mund të konsumohen vetëm çaj jeshil, portokalli dhe domate të freskëta lëng, verë dhe ujë në sasi të kufizuar.
 • Është rreptësisht e ndaluar të përdorin ose të shtoni kripë, sheqer dhe erëza të tjera në enët për të rritur shije.
 • Gjatë kësaj periudhe ajo është e rekomanduar për të përdorur vitamina dhe minerale për të plotësuar deficitin e tyre në trup.

Aktori Ushqimi: menu për 5 dhe 12 ditë ^

Duke vepruar për kohëzgjatjen e dietë është projektuar për 5 dhe 12 ditë. Rregulli i vetëm në të cilën kjo metodë është e bazuar, është se çdo ditë për mëngjes, drekë, çaj pasdite dhe darkë duhet të merret në një grup të caktuar të produkteve ushqimore.

Menu për 5 ditë

Menuja pesë-ditë është si më poshtë:

E hënë

 • Oriz pakufizuar zier dhe 200 ml lëng domate ose një gotë oriz të zier dhe një sasi të pakufizuar të lëng domate.

E martë

 • 1% kefir jo më shumë se 1 litër dhe pa yndyrë djathë - 800 gr.

E mërkurë

 • Çdo dietë mish pa kripë dhe erëza, çaj jeshil ziera pa sheqer.

E enjte

 • Vera e thatë e kuqe (jo më shumë se 700 ml) dhe djathë - 150-200 gram. Për ata që janë të kundërindikuar alkool, verë mund të zëvendësojnë lëng të freskët portokalli.

E premte

 • Mollë lëng ose dardha në sasi të pakufizuar.

Pas 5 ditësh për të arritur humbje peshe prej 5 kg.

Menu 4 ditë

Nuk është një tjetër opsion dietë të ngjashme ju lejon të rivendosur 4 ditë 4 kg. Parimi mbetet e njëjtë të ushqimit si në menynë pesë-ditore. Megjithatë, është e dëshirueshme që dita e katërt ra në një fundjavë të verës. Në qoftë se alkooli është i kundërindikuar, ajo mund të zëvendësohet me lëng portokalli ose të ngrënë gjatë ditës vetëm fruta. Përveç kësaj, mishi mund të zëvendësohet me peshk ose karkaleca.

Menu për 12 ditë

Dietë Dymbëdhjetë-ushqim nuk është shumë e ndryshme nga një dietë pesë-ditore, duke rritur vetëm numrin e ditëve. Ata të cilët dëshirojnë për të humbur peshë 10 kg dhe më shumë në një kohë shumë të shkurtër, mund të përdorni vepruar dietë për 12 ditë.

Mostër menu ditore është bërë në dy versione si më poshtë:

Opsioni një

 • 1 - 3 Dite 1% të ulët-yndyrë kos dhe djathë;
 • 4 - 5 dardha Juicy ose mollë.
 • 7-9: zier gjeldeti mish ose pule pa lëkurë;
 • 10-12: djathi (200 g në ditë) dhe vera e thatë e kuqe (lëng portokalli). Vera dhe djath është e ndarë në pjesë të barabarta dhe të përdoret në 4 orë.

Opsioni dy

 • Dita e parë. Zier oriz dhe lëng domate;
 • 2. kefir - 2.5%;
 • 3. dietik pule zier ose peshk, çaji jeshil;
 • 4. Frutat.
 • 5. E njëjta si në të parë;
 • 6. Njësoj si në rastin e dytë;
 • 7. peshk zier ose karkaleca, çaj jeshil;
 • 8. Wine - 400 ml dhe djathë - 150 gr.
 • 9 - 10. Njësoj si në ditët e parë dhe të dytë;
 • 11. viçi zier ose viçi;
 • 12. Molla.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Ushqimi Catherine Mirimanovoy "minus 60".

Rezultatet e kritikat dhe rekomandimet e humbur nutritionists peshë ^

Rezultojë vepron dietë - një humbje të konsiderueshme peshe në afat të shkurtër, përkatësisht 5 kg për 5 ditë apo 12-14 kg në 12 ditë. Tërhiqet nga vepruar program diete është me shumë kujdes, sepse menu e saj të pamjaftueshme ekuilibruar. Prandaj, në qoftë se menjëherë të vazhdojë me futjen e dietës së yndyrnat dhe karbohidratet mund mosfunksionim zorrë. Për këtë arsye, është e nevojshme për të futur gradualisht perime menu, drithëra, kokrra dhe vajra bimore.

Opinionet aktor dietë që duan të humbasin peshë më shpejt dhe nutritionists janë të ndryshme. Sipas humbur peshë gratë vepruar program diete është efektive dhe efikase. Pavarësisht nga fakti se ajo është shumë e vështirë për të lëvizur në ditët e para, shumica e performancë të lartë Për të përdorur këtë dietë përsëri.

Nutritionists janë shumë skeptik në lidhje me metodën e hedhur e humbje peshe. Ata besojnë se një dietë e çekuilibruar, kalori të ulët, alkooli dhe një sasi të vogël të marrjes lëngjeve mund të përkeqësohet ndjeshëm shëndetin. Gjithashtu, nutritionists këshillojnë ata që vendosën për të humbur peshë duke vepruar metodë, e përdorin atë shumë rrallë dhe me kujdes, dhe ndërsa humbjen e peshës monitorojnë me kujdes shëndetin e tyre dhe mirëqenien.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: