Pastrimit në shtëpi


Pjesa e lëkurës fytyrës në shtëpi dhe e ndihmon atë të marrë frymë vështrim të ri

Pastrimi fytyrën është një nga procedurat më të rëndësishme kozmetike që duhet të zbatohen nga koha në kohë për shkak se lëkura vazhdimisht grumbulluar grimca të vogla të pluhurit dhe ndotesve të tjera, si dhe proceset e plakjes dhe akumulimi i substancave të dëmshme.

Çfarë duhet të bëni lëkurën e spastrimit fytyrës ^


Share lëkurën e fytyrës është i nevojshëm për arsyet e mëposhtme:

 • Procedura ju lejon për të pastruar poret - si një lëkurë rezultat do të "frymë" dhe vështrim të ri;
 • Në procesi i pastrimit është shtyrë papastërtitë nga shtresat e thella të epidermë në sipërfaqe - kjo përmirëson proceset metabolike në qelizat, ndikim pozitiv në çehre e lëkurës dhe shëndetit në përgjithësi;
 • Pastrimi inflamacion shëron ata që janë në lëkurë (pimples, vlon, etj) dhe zvogëlon gjasat e shfaqjes të mëtejshëm;
 • Ky proces bën të mundur për të siguruar asgjësimin e një organi nga mikrobet - në përputhje me rrethanat, zvogëluar gjasat e infektimit dhe inflamacion të rëndë;
 • Share për të stimuluar qarkullimin e gjakut në enët më të vogla edhe dhe për të forcuar muret e tyre - që rezultojnë lëkurën më shpejt të rinovuar përjashtuar nga substancave të dëmshme, dhe mundësia e kontaminimit në ul gjakut;
 • Së fundi, pastrimi mund të përmirësojë ndjeshëm vetitë mbrojtëse të lëkurës.

Si në çdo procedurë, frekuenca e pastrimit personi është individuale dhe varet nga gjendja e lëkurës dhe faktorë të tjerë. Në përgjithësi, komente të vajzave për të kryer miri të pastër në lidhje me një herë në muaj. Por, për shembull, prania e sëmundjeve të rënda të lëkurës (të tilla si puçrra fytyre purulent), ky proces është i domosdoshëm, dhe frekuenca e saj përcaktohet nga mjeku juaj në varësi të kompleksitetit të sëmundjes.

Për të vendosur nëse do të bëjë personi pastrimi, mbani në mend se probleme të lëkurës në mesin e nga ato në të cilat është e pamundur për të pastruar fytyrën. Këto përfshijnë:

 • Rritja e thatësi;
 • Prania e alergji ndaj kimikateve;
 • Dermatitis;
 • Ekzemë;
 • Psoriasis.

Megjithatë, edhe në qoftë se nuk ka probleme dhe më pastrimi bëhet për parandalimin, ajo është ende e këshillueshme që të konsultoheni me ekspertët se si ajo duhet të marrë dhe sa shpesh për të bërë atë. Sipas mendimit të shumë vajzave më të mirë të kërkoni këshilla nga mjeku juaj, si cosmetologists interesuar në më të shpeshta klientët vizita sallon dhe për këtë arsye jo gjithmonë objektive në rekomandimet e tyre.

Spastrim shtëpi: rregullat e procedurës ^

Face pastrimin e shtëpisë kërkon sidomos konsultim të kujdesshëm, në të cilën do të jetë i zgjedhur mjete që mund të përdoren për të bërë rezultati ishte pozitiv. Megjithatë, jo të gjitha zonjat të kenë mundësi për të vizituar një sallon bukurie për të rregullisht të pastruar fytyrën. Për këtë ka një alternative në formën e procesit në vend.

Hapi i parë është për të përgatitur lëkurën për veprime të mëtejshme. Para pastrimin personi duhet për të përcaktuar llojin e lëkurës tuaj, e cila varet nga intensiteti e mëposhtme (makymalno fytyrës së thatë të lëkurës kërkon kujdes të kujdesshëm, dhe për të sjellë lëkurës me vaj në normale merr më shumë kohë dhe përpjekje).

Atëherë është e nevojshme për të pastruar lëkurën e fytyrës duke përdorur një pelte të veçantë apo xhel destinuara për larje. Është e nevojshme për të hequr shtresa e lëkurës e pluhurit dhe të përgatisë atë për fazat e mëtejshme. Hapi i ardhshëm - është aplikimi i pastrim, masazh fytyrës për disa minuta dhe shpëlarje me temperaturën e ujit të rehatshme.

Në këtë rast, mund të vijë si blera dhe të përgatitur vetë maskë e tyre - pastrim pastrim person. Kushti kryesor të - exfoliating grimca duhet të jetë i vogël për të shmangur dëme mekanike. Përndryshe ju mund të përdorni xhel për pastrimin e fytyrës, shumica e të cilave përmbajnë vaj zbutjen e lëkurës.

Pastaj bëri direkt spastrimit:

 • Nëse personi pastrimi bëhet në shtëpi, duke u përgatitur zierje bimor. Kjo qëllime të ndryshme kërkojnë mjete të ndryshme përbërjen pastrimi pryhotovlyaemoho - të tilla si pastrimin e blackheads në lëkurë me vaj kërkon përdorimin e kamomil ose horsetail dhe pastrim fytyre të thatë të lëkurës do të thotë se përbërja duhet të jetë apo të pemëve kukutë.
 • Një enë e mbushur me supë të nxehtë e përgatitur duhet të jetë në tavolinë. Për cleanups duhet të anim kokën tuaj mbi të dhe një peshqir për të mbuluar në mënyrë që humbi fytyrën hyrëse të ajrit.
 • Pas 15 minutash, lëkura është e përgatitur për pastrimin (ajo është steaming, dhe hapur poret) dhe dezinfektohen duart thatë është e nevojshme për të hequr pika të zeza - vetëm papastërtitë nga poret.
 • Për të hequr qafe puçrra fytyre duhet të përdorin maska ​​të ndryshme për pastrimin e personit, më zgjedhësit të cilat janë lloje të ndryshme të balte kozmetike, mjaltë dhe lëng limoni. Ato janë aplikuar në lëkurë me një mesatare prej 15 minuta dhe gradualisht të zgjidhë problemin e skuqje të lëkurës.
 • Në fund të pastrimit të procedurave të kthehen në normale tani, ju duhet të fshij fytyrën me tonik përmbajtje të ulët të alkoolit dhe të aplikojnë moisturizer për restaurimin e plotë të lëkurës.

Sigurisht, spastrim nuk është procedurë e këndshme, dhe në disa raste mund të jetë i dhimbshëm në të gjitha, por përputhshmëria me udhëzimet e mësipërme do të minimizuar siklet.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si të shpëtoj puçrra fytyre në shtëpi.

Kujdesi pas spastrimit fytyrës, këshilla dhe komente ^

Përveç procedurave të rregullta të pastrimit personi duhet të ndjekë dhe të kujdesen për lëkurën e pas saj, sepse ky proces është i vështirë për veshje e guaskës.

Për lëkurë të rivendoset shpejt Pas procedura është e nevojshme për të përdorur krem ​​hidratues (për lëkurë të thatë sidomos) dhe ushqyesve. Ato duhet të zbatohen pas para-trajtimit me mjete për larje (qumësht, xhel apo tonik).

Shqyrtime dhe cosmetologists këshilla për kujdesin e lëkurës:

 • Restaurimi dhe lëkura mes cleanings ka një ndikim serioz faktorë të tillë si dieta dhe sasinë e lëngjeve të përdorura.
 • Nevojë për të ngrënë më shumë fruta dhe perime dhe pini çaj jeshil, i cili tregon substancave të dëmshme nga trupi, duke ndikuar në lëkurë, dhe ujë të thjeshtë (të paktën 2 litra në ditë).
 • Në qoftë se pastrimi është kryer në verë, gjithmonë brenda një jave pas përdorimit të mbrojtjes së diellit.

Kështu, spastrim mund të bëhet si në shtëpi dhe në sallon - masa kryesore për të ditur dhe të zgjedhin atë që i përshtatet lëkurës karakteristikat.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video me këshilla të ekspertëve - nutritionists trajtimin e tri ditëve më të mira që ndihmojnë të shpejt dhe në mënyrë efektive të humbni peshë: