Llojet e lëkurës së fytyrës dhe veçoritë e tyre


Siç duhet disa lloj të lëkurës ndihmon për të zgjedhur kujdesin më të mirë të saj.

Çdo grua ëndrrat për një lëkurë të përsosur të fytyrës - të bukur, të butë dhe elastike, e cila është mjaft e rrallë.

Lëkura ka qenë prej kohësh quajtur pasqyrë e shëndetit - kjo reflekton të gjitha problemet e brendshme të trupit, si dhe gabime në ushqim, kujdes dhe mënyrën e jetesës.

Ruaj dhe fytyrë të freskët të rinj mund të vetëm me kujdesin e duhur në mënyrë sistematike, sepse nuk ka asnjë mrekulli do të thotë për të bërë një fytyrë seancë "të rinj".

Për të mbajtur shëndetin dhe të rinjtë kanë nevojë për një punë të përpiktë të përditshme.

Edhe në qoftë se natyra ju dha një lëkurë të përsosur për të mbajtur atë dhuratë, ju keni nevojë për kujdes kompetent, pa të cilat ajo shpejt humbet pamjen e saj të shëndetshme dhe të bëhet një problem.

Për kujdesin kompetente, para së gjithash, ju duhet të saktë të identifikuar llojin e lëkurës (kombinim normale, e thatë, me vaj apo) dhe marr kujdesin e saj të bazuar në karakteristika individuale.

Si për të përcaktuar llojin e lëkurës fytyrë ^


Në mënyrë që të përcaktohet saktë llojin e lëkurës, shpullë test të thjeshtë:

 • Shpëlaj me grim të pastër fytyrës dhe të zakonshëm për ju.
 • Krem nuk zbatohet, si personi për testim duhet të jetë absolutisht i pastër.
 • Disa orë më vonë bashkëngjitni letër pecetë dhe të shikoni në gjurmët e majta - Njollat ​​analizë të mbetur në se do të jetë e mjaftueshme për të përcaktuar saktë llojin e lëkurës.
 • Nëse pecetë mbetet sasi të parëndësishme gjurmë e yndyrë, llojin e normale, në qoftë se nuk ka asnjë gjurmë, pastaj thatë.
 • Në qoftë se në një pecetë shumë njollat ​​yndyrore, pastaj i kushtoj vëmendje të se si ato janë të vendosura. Shpërndarja uniforme e spoteve tregon llojin e yndyrë, dhe dominimi i vetëm T-zone me sugjeron se ajo e kombinuar, pra ballin me vaj, hundë dhe mjekër dhe e thatë diku tjetër.

Shumica e fëmijëve të moshës rreth 10-12 vjet me tip normal, me fillimin e njëjta ndyshime të hormoneve në 80% e adoleshentëve të zgjeruara me gjëndra dhjamor ajo ndryshon të guximshme.

Nga 17 deri në 25 vjet nën ndikimin e faktorëve gjenetik formuar llojin programuar lëkurës, me vetëm 20% e atyre me fat që është normale, pjesa tjetër është e njëjtë me vaj ose i thatë.

Dhe që nga 25 vjet në trup fillojnë të ndodhin ndryshime të lidhura me moshën, duke rezultuar në lëkurën me vaj shpesh bëhet një kombinim, dhe normale të thatë.

Llojet kryesore të lëkurës dhe karakteristikat e tyre ^

Llojet kryesore të lëkurës fytyrës - të thatë, me vaj, normale dhe kombinim. Çdo lloj ka veçantitë e veta dhe dallimet në kujdesin.

Tipi normale lëkurës

Lëkura normale me vetëm 20% të popullsisë, kryesisht fëmijë. Së jashtmi, ajo është e pastër dhe të freskët, ka një ngjyrë rozë dhe hije matte, nuk shndrit, blackheads dhe poret të dukshme. Jo ndritur për një yndyrë të moderuar dhe yndyrat kur larja krijon një ndjenjë të akuzuar.

Ky lloj është i miri uji i balancuar - metabolizmin yndyrë, kështu që nuk ka nevojë për të ushqyerit të veçantë. Për fat të keq, 90% e sundimtarëve tipit normale, deri në 40 vjet, ajo bëhet e thatë.

Tipit të thatë të lëkurës

Lëkura e thatë është një rezultat i edukimit të pamjaftueshëm të nënlëkurës yndyrë dhe një djersë pak. Është vënë re se më shpejt të bëhet e thatë në pak njerëz djerse.

Lëkura e thatë ka edhe tonin, vetëm në hundë dhe ballin poret dukshme ngushta. Pas larjes shpesh shfaqen njolla të kuqe përflakur dhe peshore.

Tipit të thatë kërkon cilësi më të lartë të kujdesit, për shkak të thatësi e tepruar ka tendencë për plakjen e parakohshme:

 • Lahen Shmangni ujin dhe barishte.
 • Në asnjë rast peshqir roztyraytesya pas larjes, por vetëm fytyrën pak promakivayte.
 • Aplikoni një krem ​​ushqyes për lëkurë të lagur dhe të lënë gjatë natës kozmetikë fytyrës.

Përveç kësaj, të rregullt (të paktën 1 herë në javë), aplikoni një maskë hydrating për zbutjen, zbutjen e rrudhave dhe për të hequr lëkurë. Maskë veçanërisht e dobishme shtëpi me bollgur, i gatuar në qumësht, të cilat në mënyrë të përkryer të ushqyer, lëkurën të butë dhe për të eleminuar acarim.

Sundimtarët e thatë duhet të pini shumë ujë, të paktën dy litra në ditë në varësi të peshës trupore.

Lloj Bold lëkurës

Lëkurës me vaj, në krahasim me të thatë dhe normale, më mban lagështi plakjen shumë të ngadalshme dhe të prodhuara në mënyrë të konsiderueshme më pak rrudhat:

 • Kjo përforcohet gjëndra dhjamor, kështu që shpesh është e ndritur dhe ka një ndriçim që me të vërtetë nuk më pëlqen pronari i saj.
 • Disavantazhet e saj janë gjithashtu poret të cilat janë bllokuar lehtë bllokimit të trafikut dhe nuk i japin njëri-salu dalë në dritë, duke rezultuar në formimin e pimples, blackheads dhe inflamacion.

Llojin Bold lëkurës, veçanërisht, ka nevojë për një pastrim të plotë në mëngjes dhe në mbrëmje mjete të veçanta për të parandaluar clogging e poret dhe redukuar inflamimin.

Mjetet për trajtim duhet të jenë të butë, në mënyrë që përpjekjet për të shpejt të degrease person i fortë do të thotë të shkaktojë efekt të kundërt - menjëherë fillon të prodhojë më shumë për shkak lshe yndyrë nënlëkurës për të rivendosur shtresa yndyrë është hequr dhe të mbuluar me shpejtësi të përballet shkëlqejë.

I njëjti efekt është arritur nëse me kujdes fshij lëkurë me vaj - në këmbim ajo do të prodhojë edhe më shumë yndyrë. Maska shtëpi për llojin vaj janë të dobishme, sepse ato lejojnë për të ngushtuar në mënyrë të konsiderueshme të zgjeruar poret, heqin qafe e shndrit dhe për të zvogëluar gjasat e acarim, pimples dhe blackheads.

Llojin e lëkurës kombinim

Lëkurës kombinim është konsideruar, e karakterizuar nga rritje yndyrë në T-zone, e cila përfshin ballin, hundë dhe mjekër dhe thatësi, skuqje dhe lëkurë në cheeks.

Ka shumë kozmetike të veçanta për kujdesin e saj, por ndonjëherë, kur një kontrast të fortë në mes të T-zone dhe cheeks, duhet të përdorin pajisje për të dy llojet - vaj dhe e thatë. Për llojin e kombinuar janë shumë të dobishme larje kontrast dhe barishte për fshirje, maska ​​të kombinuara dhe scrubs në T-zone.

Lloj të ndjeshme të lëkurës

Përveç këtyre llojeve themelore, beauticians shpesh të izoluar në një grup të veçantë të lëkurë të ndjeshme, e cila është karakterizuar sidomos blondes dhe gratë e kuqe me flokë. Më shpesh kjo është e thatë dhe i hollë, ka pak yndyrë dhe të ndjeshme ndaj çdo faktorëve negative - ngrohjes, të ftohtë, era e fortë, rrezatimi ultravjollcë, pluhuri dhe irritues të tjera.

Përveç kësaj, kur nuk është lloji më i ndjeshëm i predispozitë për reaksionet alergjike, kështu që është e mirë për të aplikuar maskë në kujdesin e atyre ushqimeve që ju mund të sigurtë hani. Me këtë lloj të dëmshme larjes dallim, del me të larë përbërjen dhe maskë duhet ujë pak të ngrohtë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të ruajtur bukurinë, shëndetin dhe rininë e lëkurës. 

Si për të mbrojtur lëkurën tuaj nga plakja ^

 • Duhet kuptuar se ndikimi i kujdesit të pahijshme dhe të faktorëve të ndryshëm negative, çdo lëkurës mund të bëhen të ndjeshme me kalimin e kohës.
 • Përdorimi i kozmetikës rëndomtë, përbërjen cilat mund të përfshijnë, për shembull, vaj ose substancave të tjera toksike mund të shkatërrojë funksion mbrojtës dhe të bëjë atë tepër të ndjeshme.
 • Shpesh kjo nga sëmundjet infektive dhe endokrine, përdorimi i antibiotikëve, lodhje të rënda, dhe sidomos stresi.
 • Në raste të tilla, ju duhet të hedhin të gjitha përpjekjet për të eliminuar problemet shëndetësore, pa ndonjë pajisje janë të pafuqishme.

Pasi shkaqet e brendshme janë eliminuar, lëkura kthehet në normale përsëri dhe do të lutem paraqitjen e tij rrezatues dhe të shëndetshme.