Shkaqet dhe parandalimi i humbjes së flokëve


Shkaqet e shpeshta të humbjes së flokëve - stresi, dietë, çrregullime endokrine.

Shkakton humbjen e flokëve të rënda të interesit të shkencëtarëve, mjekëve dhe cosmetologists të gjithë botën, sepse problemi i kursyer shëndetin dhe bukurinë e tyre në aspektin e degradimit të mjedisit, të ushqyerit e dobët dhe stresi përhapur shumë relevant.

Flokë të bukur dhe të shëndetshme është një xhevahir dhe krenari e çdo individi, por natyra e parë, ata nuk shpikur për bukurinë, dhe për të kryer funksionin mbrojtës, të tilla si njerëz primitiv janë të mbrojtur nga kushtet e këqija të motit.

Çdo person ka një numër të ndryshëm të qimeve në kokë, të cilat shkaktuan gjenetikisht, në varësi të ngjyrës.

Shkencëtarët vlerësojnë se mesatarja numri i brunettes - rreth 100 000 në blondes janë zakonisht të hollë dhe numri i tyre arrin 140,000, të njëjtët njerëz redheads tyre paktën 80 mijë, por ata janë të trashë.

Shkaqet e humbjes së flokëve ^


Flokët jetojnë gjatë, mesatarisht rreth 3-4 vjet, ndonjëherë deri në 10 vjet dhe për çdo ditë rritet rreth 0,3-0,4 mm. Për më tepër, vërehet se më mirë ata të rriten në verë dhe pranverë se në dimër dhe në vjeshtë.

Për shkak të faktit se çdo flokët ka një jetë të fundme, disa prej tyre vazhdimisht bie, atëherë të njëjtat follicles flokët, të cilat një tjetër disa muaj më pas bie më herët, në rritje qime të reja.

 • Në procesin normal të rinovimit, një ditë zakonisht bie rreth 50-100 qime.
 • Në qoftë se flokët filluan të bien më shumë, duke rritur numrin e tyre mbetet në fiston dhe jastëk, kjo është koha për të menduar për shkaqet e këtij procesi.
 • Për të kuptuar humbjen si luks, të marrë një pjesë që përbëhet nga rreth 15 qimeve dhe të tërheqë me forcë në rrënjë. Nëse dora mbetet më shumë se tre qime, është koha për të marrë veprim.

Shkakton humbje të rënda e flokëve të quajtur alopecia, një numër i madh, dhe pothuajse të gjithë prej tyre vijnë pas disa çrregullime të rënda, të cilat përfshijnë, në veçanti:

 • thekson,
 • trauma psikologjike
 • psiko-emocional stresit,
 • ndërprerje endokrine,
 • gjakderdhje të mëdha,
 • rrezatimi.

Në raste të tilla, një e thjeshtë kozmetike kreu kujdesit të lëkurës nuk është e mjaftueshme.

Shkaqet kryesore të humbjes së flokëve të rënda janë tre:

 • simptomatik (si një simptomë e një sëmundjeje);
 • androgenic (zakonisht baldness mashkull-model, shpesh shkaktohet nga faktorë gjenetike);
 • alopecia (fole baldness).

Humbje e flokëve simptomatike (alopecia simptomatike)

Shkaku më i zakonshëm i humbjes së flokëve - simptomatike, që është një simptomë e disa sëmundjeve dhe anomalitë.

Në këtë formë e humbjes areata intensive, por edhe të gjithë mbi kokë, për shkak të shkeljes së ciklit të flokëve. Për më tepër, humbja fillon menjëherë, por pas rreth 2-3 muaj pas faktorit traumatike kur njerëzit tashmë kanë kohë për të harruar në lidhje me incidentin, i cili prekur kështu negativisht në shëndetin e curls tij.

Shkaqet më të shpeshta të alopecia simptomatike janë:

 • Efektet e sëmundjeve të rënda
 • dietë joadekuate ose çekuilibruar,
 • thekson,
 • mungesa e hekurit dhe elemente të tjera gjurmë të rëndësishme në trup,
 • lindjes,
 • kimioterapi.

Alopecia simptomatike plotësisht kthyeshëm - pas zhdukjen e shkaqeve të humbjes në masë në shumicën e rasteve ndalesa.

Fokale (fole) alopecia

Nëse ju nuk keni qimet bien jashtë në mënyrë të barabartë, por në disa zona, nganjëherë bie si vetullat dhe qerpikët, pastaj fokale (fole) alopecia të.

Ndonjëherë vatra individ i alopecia shkrihen dhe të duket i tronditur të gjithë kokës, që alopecia është i përgjithshëm.

Nga alopecia fokale më shpesh të cituar:

 • thekson,
 • lëndime të ndryshme,
 • sëmundjeve ngjitëse,
 • Ajo është gjithashtu e mundur predispozicion gjenetik.

Shih gjithashtu Si të kujdeseni për flokët me vaj. 

Parandalimin e humbjes së flokëve ^

Metodat kryesore të parandalimit të mjekëve humbjen e flokëve të telefononi në vijim:

 • Përdorimi i kujdesit të tyre (shampoos, maska, balms dhe pije) vetëm e përshtatshme për llojin tuaj.
 • Maskë shumë të dobishme me produkte natyrore në dispozicion në çdo frigorifer - mjaltë, vezë, mustardë, kos dhe vaj perimesh.
 • A edhe kreu masazh, ajo përmirëson qarkullimin e gjakut dhe rrënjët e të ushqyerit.
 • Kushtoj vëmendje të veçantë për futje të mjaftueshme të ujit, i cili është një faktor shumë i rëndësishëm për shëndetin e flokëve.
 • Rishikimi dietën tuaj drejt një dietë të shëndetshme. Hani vetëm cilësinë dhe ushqime të shëndetshme, të shikojnë praninë e detyrueshme të proteinave në dietën tuaj si një material ndërtimi primar, si dhe elementët gjurmë dhe vitamina.
 • Eliminimi i ushqimeve të shpejta, ushqime komoditet, sodas dhe produkte të tjera të dëmshme.
 • Hani më shumë drithëra, produktet e qumështit, fruta dhe perime.
 • Flokët Beauty Queen dhe të përballet me qenë prej kohësh konsiderohet nga shumë padashur qull elb fëmijërisë, i cili është një burim i vitaminave, mineraleve dhe aminoacidet. Ajo është e mbushur me kalium, kalcium, hekur, bakër, zink dhe mangan, përmirësimin e kushteve të përgjithshme dhe të ndaluar alopecia - elbi bërë gjellë e tyre të preferuar.
 • Shumë e keqe e flokëve janë dietat e ndryshme që janë pothuajse gjithmonë të paekuilibruar dhe i privuar një person të ndonjë materialeve të nevojshme. Dhe, siç u përmend më lart, efektet e dietë do të ndikojë vetëm tre muaj, kur rezultatet e saj janë të harruar të gjatë apo edhe ishin të vogla dhe të dobësuar qimet duhet fuqishëm të trajtuar dhe të ushqyer të gjithë atyre që ishin të privuar.
 • Në humbjes së flokëve është i ndikuar edhe nga faktorë të jashtëm siç janë dielli, era, rërë, temperaturë të lartë dhe të ulët, nga efektet negative të cilat duhet të mbrohen sa më shumë që të jetë e mundur.
 • Sidomos driers dëmshme efekt, Plaitings, kombinezon ndryshme metalike dhe hairpins dhe gërsheta afrikane shtrënguar. Nëse ju absolutisht nuk mund të heqë dorë nga përdorimi i pajisjes, të bëjë jet maksimale temperaturë të ulët.

Nëse ushqim të mirë, maska ​​dhe vitamina nuk ndihmojnë të ndaluar humbjen e flokëve, ju duhet të konsultoheni me një mjek - trichologist që trajton probleme me flokët.

Në një dietë të ekuilibruar, për të ndaluar alopecia dhe mjekët parandalimit të rekomandojë parimet e përgjithshme për të forcuar trupin dhe një mënyrë jetese të shëndetshme, të cilat ndikojnë pozitivisht në gjendjen e flokëve:

 • lënë duhanin
 • pini ujë të mjaftueshëm të pastër
 • nuk e marrin antibiotikë nëse nuk është absolutisht e nevojshme,
 • të angazhohen në ushtrime të thjeshta fizike,
 • shëtitje të përditshme para gjumit
 • fle mirë,
 • ndoshta më të mbrojtur veten nga stresi.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video nga TV popullore "Të jetosh shëndetshëm" në lidhje me produkte të dobishme për bukurinë, shëndetin dhe forcimin e flokëve: