Kujdesi i duhur i flokët e thatë


Maska shtëpi shërojnë mirë dhe për të forcuar flokët e thatë.

Çdo grua ëndrrat e një të bukur, flokë të butë të mëndafshtë. Por në qoftë se natyra të pajisura me flokët e thatë, atëherë ju duhet të punojnë shumë për t'i bërë ato kështu.

Ata përmbajnë pak lagështi dhe për këtë arsye duket e shurdhër, i brishtë dhe i palakueshëm, shpesh varur si kashtë, pushatsya dhe nuk i nënshtrohet përfundim që shkakton shumë probleme të pronarëve të tyre.

Simptomat dhe shkakton flokët e thatë ^


Karakteristikat kryesore të flokët e thatë - shurdhër, mungon famë, u rrit brishtësia dhe ndarje të thatë mbaron. Përveç kësaj, ata nuk kanë volumin dhe e vështirë për të krehër.

Sipas stilistët, tani gjithnjë e më shumë gra nuk ankohen për përmbajtje yndyrë e flokëve, si dhe thatësi e tepërt dhe brishtësinë. Dhe pas 40 vjet në të gjitha gratë, për shkak të moshës lidhur me ndryshimet, flokët humbet lagështi dhe bëhet më e thatë.

Thatësi e tepërt ndodh sepse gjëndra dhjamor e kokës të prodhojë sasi të pamjaftueshme të sebum, lënë flokët nuk është i mbrojtur nga mjedisi. Shkaqet e thatësi janë gjenetike dhe fituar.

Thatësi gjenetik dhënë nga lindja, kështu që nuk mund të ndryshohet, vetëm nevojë për një kujdes të mirë dhe të duhur të flokëve të thatë - hidratues, zbutjen dhe të ushqyerit. Por shumë shpesh duket e thatë dhe i brishtë për shkak të këtyre faktorëve negative:

 • çrregullimet hormonale,
 • ushqyerit paekuilibruar,
 • kujdes të pahijshme,
 • ndikimi i faktorëve negative të jashtme, të tilla si ngjyrosje e shpeshtë, përdorin tharëse flokësh dhe styling shufër.

Kujdesi i duhur i flokët e thatë ^

Për flokët shumë të thatë shpesh duket zbokth dhe kokës fillon të kruar dhe zhvishem off, kështu që kujdesen për ta duhet të ndiqni disa rregulla:

 • Lahen flokët nuk është e rekomanduar shpesh herë në çdo 7-10 ditë, por të jetë i sigurt për të kreh me kujdes ato çdo natë jo krehër për të në mënyrë të barabartë të shpërndarë yndyrë liruar të gjithë.
 • Para larje të thatë rrënjët e dëshirueshme për të fshij pluhur ose vaj ulliri ose ndonjë krem ​​dhe vlim yndyrë ujë për larje ose zbutur duke shtuar acid borik (1 lugë çaji për 1 litër ujë).
 • Shampoos dhe conditioners zgjedhur me kujdes, duke i kushtuar vëmendje për përbërjen e tyre. Ata gjithmonë duhet të jetë e butë, me shtimin e vajrave ushqyese dhe Moisturizers për të parandaluar flokët e thatë dhe të lëkurës.
 • Për ndarje mbaron zgjidhni shampoos me silikoni, e cila shkopinj bashku rozsharuyetsya skajet dhe i mbron ata nga dëmtimin e mëtejshëm.
 • Pas larjes, të jetë i sigurt për të përdorur balms - pije dhe ajrit, duke formuar një film mbrojtëse në sipërfaqe që vazhdon deri në larjen e ardhshëm.
 • Beauticians janë këshilluar për të larë pas përdorimit të naftës për flokët e thatë, e cila do t'u japë atyre një të bukur shndrit natyrore, silkiness dhe mbron kundër thatësi dhe faktorët negative të jashtme. Vaj i thatë zhytur në çast, duke lënë jo i yndyrshëm, ofron fleksibilitet dhe është kujdesi ideale. Është shumë i përshtatshëm për t'u përdorur, sepse ajo është në dispozicion si një llak.
 • Ajo mund të përdoret si një balsam ushqyes, sepse ajo përmban vaj bajame dhe ekstrakte të tjera të dobishme të naftës. Nëse ju jo vetëm flokët e thatë, por të lëkurës, vaj thatë ju përdorni është treguar dy herë, sidomos në verë për të mbrojtur nga humbja e tepërt lagështi. Ajo është gjithashtu e dobishme për të fshij naftës në fund të thatë, ajo kontribuon në seksionin e tyre të vogël.
 • Shpesh problemi i kujdesit për flokët e thatë forcon se në formën e saj të pastër ato ndodhin më shpesh. Type përzier është më e zakonshme kur flokëve është e thatë dhe i yndyrshëm në të njëjtën kohë, se me rrenjet yndyrshëm dhe ndarjes së thatë mbaron.
 • Në raste të tilla është e nevojshme për të përdorur mjete të ndryshme të kujdesit dhe të aplikojnë maska ​​të ndryshme të bimëve flokët në rrënjë, të gjithë gjatësinë dhe në fund. Përveç kësaj, përfundon ndarë duhet të shkurtojë rregullisht çdo 8 - 10 javë për t'i mbrojtur ata nga delamination mëtejshëm.

Lexoni edhe pse nuk është zbokth dhe se si të shpëtoj të. 

Maska Shtëpi për flokët e thatë ^

Në flokët e dëmtuar efektin e thatë shumë i dobishëm përdorimi i vajrave të ndryshme. Për shembull, ne në këtë mënyrë mund të përgatisë një vaj shtëpi për flokët e thatë infused me nettles.

Recetë flokët vaj brendshme hithër

 • Për këtë qëllim, 4 lugë hithër derdh 100 g vaj perimesh dhe të lënë për një javë.
 • Para larjes profiltruyte, të ngrohtë dhe fshij në ndarje e flokëve të thatë, gjatë kryerjes masazh kokës.
 • Mbajeni për 1 orë.

Maska Shtëpi për flokët e thatë shpesh përfshijnë të ndryshme vajra esenciale dhe perimeve dhe i jep një efekt të madh në përdorimin e tyre të rregullt.

Honey - Oil Maskë

 • 1 tbsp mjaltë dhe 1 tbsp vaj ulliri ose luledielli, përzierje me 3 shekuj. l. djathë yndyrë të ulët.
 • Në qoftë se përbërja do shumë i trashë, i hedh pak qumësht.
 • Mbani një orë e gjysmë. Maskë përkryer ushqen dhe rikthen fillesat dëmtuara.

Verdhë veze - maskë mjaltë

 • Mix 1 lugë gjelle vaj ulliri, e verdhë veze 1 veze, 1 lugë mjaltë, 1 lugë konjak.
 • Ju mund të mbani 2-3 orë.

Verdhë veze - karnaval maskë

 • 1 vezë e verdhë veze fshij mirë me 1 lugë gjelle vaj pluhur.
 • Aplikoni për flokët, të mbuluar me mbyllur polietileni dhe të lartë me një peshqir.
 • Mbajeni për 2 orë. Veçanërisht i mirë në thatësi të lartë dhe flokët e brishtë.

Verdhë veze - maskë limoni

 • Ideal për flokë shumë të thatë.
 • 1 vezë e verdhë veze, 1 lugë gjelle vaj rodhe dhe 1 tbsp lëng limoni.
 • Maskë forcon dhe rikthen strukturë të mirë.

Maskë efektive kefir

 • Lidhu 1 vezë e verdhë veze dhe neni 6 .l. kos, e vënë të gjithë gjatësinë prej 15 - 20 minuta.
 • Larë off edhe pa shampon.

Maskë majonezë

 • Mirë rikthen lagështi natyrore.
 • Në 1 tbsp. majonezë pikoj disa pika vaj esencial. Mbajeni për 15 - 20 minuta.

Maskë e shkëlqyer në mënyrë specifike për të drejtuar të thatë

Kjo maskë nuk është e nevojshme për pije. Apliko ajo duhet të lagur këshilla, sepse dylli të përfshira në përbërjen e tij, mban lagështi film mbrojtëse që mbulon fillesa.

 • Përbërësit: 1.5 h naftës L. kokosit, 1.5 ch L... Gjalpë Shi, 10 ml të vajrave të ullirit dhe bajame, 1 ch. L. dylli dhe 14 për EM ylang-ylang.
 • Peretopyty Wax me vajra, pak ftohtë dhe të shtoni EM.
 • Me vajra ju mund të eksperimentojnë dhe ndryshimet që ju keni në dispozicion, të tilla si gjalpë kakao, liri ose jojoba.
 • Nëse përzierje është vullneti tepër i trashë, ju pak krapnuty pak ujë.
 • Pas 20 - 30 minuta pas aplikoni maskë është zhytur, përfundon jo i yndyrshëm, të lehtë për krehër dhe të duket e madhe.

Në të djathtë kujdesin kozmetike flokëve luan një rol jetik regjim të pijshëm të duhur, dietë racionale balancuar, zorrë e mirë dhe gjumë të shëndetshëm.

 • Për ta bërë këtë çdo ditë të pini të paktën 2 litra ujë të thjeshtë,
 • përfshijnë në dietën tuaj shumë perime dhe fruta,
 • fjetur të paktën 7 - 8 orë
 • ecin jashtë
 • maksimalisht të mbrojtur veten nga stresi.

Vetëm atëherë ju nuk do të vetëm të shëndetshëm, por e bukur në të njëjtën kohë.

Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video nga TV popullore "Të jetosh shëndetshëm" rreth produkteve të dobishme shëndetësore dhe forcimin e flokëve: