Dhëmbët çngjyrosje në shtëpi


Dhëmbët çngjyrosje në shtëpi: receta popullore

Një buzëqeshje e bukur dhe e bardhë do të bëhet pronë e të gjithëve. Për të ruajtur ose rivendosur bardhësi e smalt dhëmbit, është e nevojshme të kontaktoni një profesionist.

Megjithatë, nëse procedura dentisti nuk është mjaft kohë dhe të holla, ju mund të përdorni metodat tradicionale dhe të kryejë dhëmbët suksesshme çngjyrosje në shtëpi.

Faqja dhëmbë çngjyrosje: mirat dhe të këqijat ^


 • Fakti që smalt dhëmb fillon të humbasë ngjyrën, fajtor shumicën e kohës, për shkak se faktorë të tillë natyrore si plakjes, ajo çon në errësuar.
 • Përveç kësaj, ndikimi negativ në buzëqeshje të bardhë mund të jetë mënyra e gabuar të jetës. Për shembull, pothuajse të gjithë duhanpirësit dhëmbët e verdhë.
 • Për të njëjtën çështje mund të ankoheni dhe të dashuruar çaj të zi, kafe, verë, lëng dhe ushqime të tjera që përmbajnë një numër të madh të ngjyrosur ushqim.
 • Duke errësuar e smalt dhëmbit dhe mund të rezultojë në mospërputhje me rregullat e higjienës, të tilla si pastrimi i dobët apo edhe mungesën e saj.

Njerëzit të cilët kanë këtë problem keqe mund të kërkoni ndihmë nga një profesionist ose të kryejë dhëmbë çngjyrosje në shtëpi. Shpesh ata duan për të gjetur përgjigje për pyetjet e mëposhtme:

Cilat janë mënyrat për të zbardh dhëmbët?

Procedura zbardhjen mund të kryhet duke përdorur mjetet juridike popullore dhe ilaçe blerë në farmaci. Në varësi të smalt nxirë dhëmbit ose zverdhur, zgjidhet mënyra më e mirë për të zbardhues.

Në arsenalin për zbardhues në shtëpi janë pasta të ndryshme zbardhjen dhe çamçakëz, xhel dhe rinses. Përveç kësaj, kjo procedurë mund të kryhet duke përdorur dhuratat e natyrës, të tilla si banane, portokall, luleshtrydhe, lë gji, etj

Zbardhjen dentist profesional shpenzon duke përdorur pajisje të posaçme. Para se metodat sallon përfshijnë: mekanike, tejzanor, metodat kimike, zbardhjen lazer, fotovybilyuvannya.

Zbardhje të dëmshme?

Duke përdorur procedurën në shtëpi zbardhjen, mos harroni se çdo smalt dhëmb seancë bëhet më e hollë, kështu që ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm.

Me përdorimin e mjeteve të shpeshta për zbardhues në shtëpi ka smalt dëmtuar nuk mund të mbulohen. Natyrisht, dhëmbët nuk bien nga ajo, por cilësia e jetës do të ndryshojë për shkak të mbindjeshmërisë së tyre.

Sa kohë e bën rezultatin e zbardhjen shtëpi?

Efekti i zbardhues në shtëpi vazhdon për një kohë të gjatë. Megjithatë, abuzimi i kafe ose pirja e duhanit të shpeshta, smalt të bëhet shpejt verdhë përsëri.

Kundërindikimet çngjyrosje

Unsubscribe nga kjo procedurë duhet:

 • nënat shtatzëna dhe gji
 • fëmijët nën 18 vjeç,
 • njerëzit me periodontale ose dentare kariesit,
 • me rritjen e ndjeshmërisë së dhëmbit smalt.

Çfarë është më e sigurt dhëmbë çngjyrosje?

Më e sigurt për dhëmbët çngjyrosje ekspertët mekanike besojnë se kryen specialist. Megjithatë, efekti i kësaj procedure nuk është shumë e dukshme, si dhëmbët janë të mbuluara vetëm nga një palë e hije.

Disavantazhi kryesor i shumicës së metodave është se nuk ka dëme në smalt dhe dhëmbët bëhen të ndjeshme dhe të dobëta.

Metodat e sigurt e dhëmbëve çngjyrosje në shtëpi: mirat dhe të këqijat ^

Receta tradicionale çngjyrosje në shtëpi

Për fat të mirë, ka qasje të sigurta dhe të lira për zgjidhjen e këtij problemi, zbardhues domethënë vendas. Zgjidhni metodë do të jetë më e lehtë në qoftë se ju lexoni metodat më të njohura.

Pemë çaji vaj për zbardhjen e dhëmbëve

Për të marrë rezultate të mëdha, ju keni nevojë për të blerë pemë çaji vaj, i cili është shitur në çdo farmaci. Për të zbardhet plotësisht smalt është e rekomanduar për pije çdo ditë. Për duhet pije gjysmë gotë uji të shtoni 5 pika vaj esencial. Së shpejti ju do të vini re një rezultat mahnitëse.

Së pari, dhëmbët tuaj do të jetë e pastër, ata do të pushojë për të zgjidhur pllakë, fryma e keqe zhduket. Pemë çaji vaj ka aftësinë për të shkatërruar gurit dhe zbardhues të shkëlqyer.

Për procedurën e përdorimit të kaluar shpejt dhe më intensivisht ju mund të lahen dhëmbët tuaj pastë dhëmbësh rregullt dhe furçë, pastaj pije gojën pemë çaji vaj, vendosni pak vaj mbi furçë dhe të pastër përsëri. Megjithatë, nuk do të përzihen direkt pastrimin vaj, si keqpërdorimi mund të çojë në shkatërrimin e smalt.

Dhëmbë çngjyrosje peroksid hidrogjeni

Kur përdorni peroksid hidrogjeni për të kujtuar se kjo është një oxidant i fortë dhe përdorimi i shpeshtë mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve.

Rruga më e sigurt për të përdorur peroksid hidrogjeni - pije:

 • Për ta bërë këtë, peroksid holluar me ujë në raport me njëri-tjetrin.
 • Pas përgatitjes së zgjidhjes duhet të jenë tërësisht të pastër pastë dhëmbësh dhëmbët, dhe goja pije të lëngshme gatuar.
 • Për të larë larg mbetjet e peroksid hidrogjeni në gojë, është e nevojshme që të shpëlaj tërësisht gojën me ujë.

Në periudhën e nevojshme për të kryer shpëlarje 2 herë. Në mënyrë që të mos dëmtojë smaltin e dhëmbëve, për të kryer një procedurë të tillë jo më shumë se 7 ditë.

Dhëmbë çngjyrosje qymyr

Një përdorim popullor është konsideruar të jetë aktivizuar mekanikisht karbonit:

 • Për të përgatitur përzierje e qymyrit duhet të vendoset në tas tabletë dhe pure atë për konsistencën e pluhur.
 • Furçë dhëmbësh duhet të njomet dhe të kapur pluhur rezulton.
 • Për lehtësinë tuaj, ju mund të përzierje pluhur me aktivizimit të karbonit me një sasi të vogël të pastë dhëmbësh dhe lahen dhëmbët tuaj tërësisht këtë përzierje.

Shpejt të marrë rezultat i kësaj procedure nuk ka gjasa të ketë sukses, sepse ajo do të shfaqet gradualisht. Përdorimi i shpeshtë i kësaj metode nuk është i rekomanduar. Numri optimal - 2-3 herë në muaj. Zakonisht, rezultati do të jetë i dukshëm pas 30 ditësh.

Zbardhues sode

Baza e kësaj metode për ndriçim smalt - heqja mekanike e pllakatë përmes ndikimit në atë të sode. Për të ofruar sode, duhet të hartohet në disa shtresa të napë, të vënë një sode pak pjekje mbi të dhe fshij sipërfaqen e dhëmbit me gazë.

Rezultati nga përdorimi i kësaj metode do të bëhet e dukshme mjaft shpejt. Por të jenë të vetëdijshëm se sode ndikim negativ në smalt dhëmbit. Për të shmangur këtë, ju duhet të kufizojnë purge sode 1 herë në javë.

Teeth Whitening banane zhvishem

Duke përdorur një lëvozhgë banane është e sigurt e të gjitha metodave të propozuara, ndërsa ato të lirë.

Në kryerjen e procedurës do të marrë jo më shumë se pesë minuta, dhe dhëmbët e bardhë do të shumë shpejt:

 • Ju duhet për të pastruar zhvishem banane, të marrë disa të lëkurës dhe fshij në anën e brendshme të sipërfaqes së dhëmbit për 3 minuta.
 • Pastaj pije goja juaj të jetë i mirë me ujë.

Dhëmbë çngjyrosje kripë

Për të arritur rezultatin e dëshiruar me ndihmën e kripës, veproni si më poshtë:

 • Bëni disa herë garzë.
 • Hidh pak kripë në të dhe një herë të bëjë pëlhurë.
 • Njomet napë me ujë të ngrohtë.
 • Fshini garzë smalt dhëmb për 3 minuta.
 • Numri i procedurave - jo më shumë se një në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të hequr mjekër të dyfishtë në shtëpi.

Dhëmbët çngjyrosje në shtëpi: komente, rezultatet, fotot para dhe pas ^

^

Rishikimet e dhëmbëve çngjyrosje në shtëpi për t'ju ndihmuar të kuptoni person të përshtatshëm në një mënyrë apo një tjetër dhëmbët lehta.

Andrea, 30 vjet:

"Sapo kam filluar pirjen e duhanit, unë kam një problem shumë të pakëndshme, domethënë, dhëmbët yellowing. Koha për të vizituar dentistin unë nuk ishte, kështu që vendosa të përdorin metodat tradicionale. Zgjodhi mënyra më e lehtë dhe më të sigurta - çngjyrosje përdorur banane zhvishem. Rezultati i kënaqur, sepse një muaj më vonë pashë rezultatin. "

Alina, 36:

"Unë herë pas here si smalt ndriçimi dhëmbëve duke përdorur sode. Pavarësisht rezultatit të dukshme pas procedurës, unë nuk jam mjaft i kënaqur me të. Fakti që tifozët e kafe dhe çaj, ajo nuk do të funksionojë, sepse efekti do të zhduket pas disa ditësh. Përveç kësaj, me kalimin e kohës, fillova të vë re dhëmbët e mi të rritur ndjeshmërinë të nxehtë dhe të ftohtë. "

Galina, 20:

"Buzëqeshje Snow-bardhë dhe tërheqëse - uroj çdo vajzë. Unë nuk ishte përjashtim. Në sytë e tij mori rrugën shtëpi duke përdorur pemë çaji vaj. Procedura është shpenzuar në mënyrë të qartë udhëzimet. Unë të përpiqet të mos abuzojnë atë. Rezultati i kënaqur defekte nuk u gjet. "