Pse ka zbokth dhe se si të shpëtoj nga


Face zbokth ofrojnë efekt të mirë terapeutik

Zmadhues - një pak gri-të bardhë shkallët, të cilat janë pilled off shtresa e jashtme e qelizave të vdekur të kokës. Në një të shëndetshme qelizat e lëkurës njerëzore përditësuar vazhdimisht - vdesin vjetër, formë të re, duke marrë qelizat e vdekura të kthehet në pluhur të zakonshëm, kështu që ky proces vizualisht i padukshëm.

Procesi i vdekjes qelizore në lëkurë normale është rreth një muaj, por nganjëherë, me dështimet në trup, ky proces është shumë më e shpejtë dhe zhvillohet çdo 7 - 10 ditë. Për më tepër, qelizat e vdekura të rrinë bashkë njëri me tjetrin, duke e kthyer në thekon me yndyrë dhe të ngjitet, e cila është zbokth.

Shkaqet zbokth ^


Shkaqet e zbokthit - një kërpudhat mikroskopike që është patogjene, që ka jetuar në lëkurë e kokës çdo person dhe për momentin nuk shfaqet. Por sapo ka faktorë të pafavorshme të dobësojnë sistemin imunitar, kërpudhat aktivizohet menjëherë dhe fillon të shumëfishohen me shpejtësi të madhe, duke shkaktuar sëmundje të kokës.

Shkaqet zbokth në shumicën e rasteve janë brenda trupit dhe mund të jenë shumë të ndryshme:

 • sipas mjekëve, 90% e njerëzve që vuajnë nga zbokth dhe seborrhea, ka probleme në dysbiosis zorrëve deri në;
 • shpesh shkaktojnë mekanizmin e shfaqjes së stresit;
 • Mungesa e vitaminave ushqyese, veçanërisht A dhe B;
 • çrregullim metabolik që shkakton mosfunksionim të gjëndra dhjamor;
 • lodhje;
 • sëmundja mund të provokojë shamponit për larjen shumë të shpeshtë, lan larg vajosje natyrore të lëkurës;
 • gabimisht kap shampo;
 • shpeshta goditje-tharje.

E thatë dhe me vaj zbokth ^

Zbokth është i yndyrshëm dhe e thatë. Zbokth me yndyrë është formuar departamentin kur tepruar sebum, lëkurë dhe varur vështirë në flokët në formën e thekon të mëdha. Flokët zhyrniye shumë shpejt dhe në ditën e dytë pas larjes duken yndyrë.

Zbokth thatë, në të kundërt, ndodh në nivele të zhyrootdelenyya të ulët në të cilën kokës është shumë e thatë dhe lëkurë të lehtë. Kështu, flokët bëhet e brishtë, e thatë, humbin shkëlqimin e tyre dhe të bien rëndë. Si për të thatë dhe me vaj kokës zbokth është shpesh shumë itchy, duke dhënë shqetësim të madh për njerëzit.

Për të hequr qafe këtë problem kërkon një qasje gjithëpërfshirëse, për shkak se ajo shpesh nuk është një, por një grup i disa faktorëve. Zbokth nuk është një sëmundje e pavarur, por dëshmi të ndonjë shkelje në trup.

Trajtimi duhet të fillojë me kujdesin e duhur e flokëve dhe e mbushur me ushqim të shëndetshëm:

 • Para së gjithash, për të rivendosur ujin e duhur dhe ekuilibrin kripë në trup, veçanërisht në zbokth thatë. Ju duhet të pini të përditshme të paktën 2 litra ujë të thjeshtë në temperaturë dhome.
 • Dietë duhet të jetë i pasur me vitamina dhe elementët gjurmë. Limit yndyrore, erëza, tymosur, ushqimet pikante dhe alkool, si ata të përforcojnë gjëndra dhjamor. Për këtë arsye, të përpiqet të mos hani ose pini ndonjë gjë shumë të nxehtë.
 • Perime shumë i dobishëm, fruta, drithëra, përmbajnë vitamina të dobishme, minerale dhe fibra, normalizes zorrët. Gjithashtu hani më shumë peshk, ushqim deti dhe arra.
 • Efekti pozitiv është kokës masazh. Çdo gjel masazh lëkurën tuaj disa minuta - kjo do të përmirësojë qarkullimin e gjakut, të ushqyerit e flokëve dhe lëkurës vdekur grimcat vidluschyt mirë.
 • Lani kokën tuaj të ngrohtë, ujë jo të nxehtë dhe tërësisht shpëlarje mbetjet shampo. Larja e flokëve të pamjaftueshme kur larje mund të ndihmojë për zbokth.
 • Përpiquni të përdorni pajisjen vetëm në raste ekstreme, të mbajtur atë në afërsi të flokëve dhe të përfshijë regjimin beninje.
 • Summer vë flokët nga rrezet e dëmshme UV dhe hipotermi në dimër nuk lejojnë lëkurën dhe veshin një kapelë.

Shampoos dhe agjentët zbokth ^

Shampoos dhe agjentët zbokth reklamohen kozmetike kompani, mjerisht, nuk mund të të ndihmojë për të shpëtoj prej tij përgjithmonë, sepse ata nuk e eliminojnë shkakun rrënjë. Ata vetëm të ndihmojë për një kohë të shkurtër për të hequr qafe të simptomeve dhe, përveç kësaj, janë problematike.

Pasi një person pushon për të përdorur këtë shampo, ajo menjëherë rishfaqet zbokth. Për një trajtim të plotë kërkon shampoos të veçanta të trajtimit që shiten në farmaci. Trajtimi shampo jo vetëm që shkatërrojnë kërpudhat, e cila është shkaku i zbokth, por edhe rregullojnë gjëndra dhjamor.

Si pjesë e shampoos terapeutike squfurit zakonisht i pranishëm, katranit, oksid salicili, selen, ihtiola, pemë çaji vaj dhe substanca të tjera që normalizuar lëkurës normë rinovimin e qelizave. Tani këto shampoos në shitje një shumë, bisedoni me mjekun tuaj se çfarë është e drejtë për ju, duke marrë parasysh llojin e flokëve dhe ashpërsia e sëmundjes.

Specialist - Trichology duke përdorur teknika moderne diagnostike, do scraping për kërpudhat, zbokth saktë të përcaktuar llojin e saktë të vini shampon e duhur. Trajtimi shampoos vijnë në disa forma:

 • antifungal,
 • Exfoliating (duke vepruar si një pastrim)
 • me ekstrakte bimore që hequr dhjamin e tepërt dhe mbarështimin e ngadaltë e kërpudhat.

Shampoos farmaci janë më të shtrenjta se sa trajtimi konvencional zakonisht mbahen ato për dy muaj, 1-2 herë në javë:

 • Nëse është e nevojshme shampooing, më të shpeshta, të aplikojnë një shampo të rregullt.
 • Në thatë zbokth për një orë para shampooing fshij dobishme ndonjë vaj perimesh ose një përzierje të barabartë të Calendula me vaj pluhur.
 • Për kokës me vaj fërkim tretësirë ​​alkoolit prej Calendula.
 • Në shpëlarje me ujë të shtoni vajra esenciale që i japin flokët një lustër të shëndetshme dhe pamjen i pastër.
 • Në shampoos, rekomandohet mjete të ndryshme popullore që me qasjen e duhur mund të japin një efekt shumë të mirë.

Lexoni edhe Shkaqet artikull të humbjes së flokëve

Ndër mjetet juridike popullore trajtimin e zbokth në shtëpi shpesh përdorin maska.

Maska për zbokth vaj ^

 • Maskë mjaltë. Mix 1 lugë gjelle rodhe vaj, mjaltë, lëng limoni dhe vezë e bardhë. Mbajeni për 1 orë.
 • Bari maskë me kripë. 1 filxhan të thata lë milled hithër përzier me 1 lugë kripa e detit. Kur shkrin kripë, qull me miell misri fshij rrënjët e flokëve dhe të mbajë 15 minuta.
 • Maskë Krapivny-acetik. Mix 1 lugë gjelle 8 st.l hithër uthull supë. Fshij kokës me një shtupë pambuku. Ju mund të mbani disa orë, shpëlarë me ujë acidified.
 • Maskë mjaltë-lisi. 1 filxhan lëng mishi lisi leh përzier me 1 lugë Honey fshij në rrënjët e flokëve.
 • Maskë panxhar. Panxhar Grate në rende, shtrydh lëng dhe fshij në lëkurë. Heq Excellent kruhet dhe heq zbokth, por jo blondes të përshtatshme, si ngjyra e flokëve.

Maskat zbokth thatë ^

 • Vaj maska.Teploe vaj luledielli ose rodhe të fshij në rrënjët e flokëve, të përfundojë polietileni përfundojë peshqir të lartë. Të mbajë për 30-40 minuta.
 • Maskë mjaltë-karnaval. 1st.l. majonezë, 2 lugë vaj luledielli, 2 lugë mjaltë 1 lugë çaji lëng aloe dhe vezë e verdhë veze përziej mirë, mbani në flokë për 15-20 minuta.
 • Maskë vaj-e verdhë veze. 2 yolks vezë, 1 lugë vaj rodhe dhe lëng? limon. Mbajeni për 1 orë.
 • Meadow-lisi zbokth shtëpi maskë. ? lisi dhe xhami? filxhan qepë, pour 1 litër ujë të vluar, kuzhinier në një zjarr të qetë për 30 minuta. Fshij në rrënjët dhe për të mbajtur 20-30 minuta, të mbyllura kokën me një peshqir. Bjonde nuk është e rekomanduar, si maskë ngjyrë flokë gështenjë një dritë tsvet.Esli rregullisht përdorin një zierje 1-2 herë në javë, një muaj mund të shpëtoj zbokth.

Mjekët paralajmërojnë se zbokth - kjo nuk është vetëm një e metë e kozmetike, kur drejtimin e rrjedhjes dhe mund të shkaktojë humbjen e flokëve të rënda. Pra, të trajtuar këtë problem seriozisht - të drejtën për të organizuar rutinë e tyre të përditshme, gjumë të mirë të mjaftueshme, nuk overtire dhe shqyrtimin e zakone të këqija të ushqimit.

Nëse ju të çojë një jetë të shëndetshme, konsiderohet parandalimin më të mirë të ndonjë sëmundje, ju nuk mund vetëm të shpëtoj zbokth, por do të ketë një flokë të mirë, të fortë dhe të shëndetshme.
Ne rekomandojmë gjithashtu shohim clip informativ video nga TV popullore "Të jetosh shëndetshëm" rreth produkteve të dobishme shëndetësore dhe forcimin e flokëve: