Lëkurë fytyra në shtëpi


Pilinhovyh pastrimi në shtëpi do të ndihmojë në mënyrë të përhershme të ruajtur bukurinë dhe freski e lëkurës.

Siç e dini, shtresohem shtresa e lartë e epidermë, ose lëkurë ndihmon për të transformuar dhe përditësimin e lëkurës.

Procedurat e lëkurë për përtëritje të fytyrës mund të kryhet në një sallon bukurie, dhe një të gatshme ose të përgatitura në shtëpi me duart e mjeteve të tyre.

Lëkurë e lëkurës së fytyrës: natyrën dhe përshkrimin e procedurës ^


Gjatë viteve, procesi i rinovimit të qelizave ngadalësohet, duke shkaktuar lëkurë nuk duket të freskëta, humbet elasticitetin dhe bukurinë e saj në shtresën e saj sipërfaqësore të qelizave të vdekura të grumbulluar më shumë, jo duke i dhënë për të marrë frymë plotësisht dhe përditësuar.

Për të hequr puna më e vjetër dhe për të stimuluar qelizat e reja kanë nevojë për të pastruar off shtresa e sipërme e jashtme - veshje e guaskës. Ajo e kryen këtë funksion dhe pilinhovyh fytyrë të pastër.

Lëkurë efekt thellësi në lëkurë janë të ndarë në:

 • sipërfaqësore;
 • mesatare;
 • thellë.

Më e lehtë - është lëkurë sipërfaqësore, veprimi i saj nuk shkon përtej corneum shtrese, dhe ai është duke përdorur acide të ndryshme AHA kimike. Treguar në puçrra fytyre, pimples, postacne, pigmentim, rrudhave.

Mid-lëkurë plotësisht kap rajonin epidermë, duke përfshirë dermis papilare të nivelit fillestar. Për një procedurë kozmetike përdoret acid veprim më të theksuar nga një tjetër dozë. Kjo metodë rrit elasticitetin e lëkurës, redukton ëmbëlsi, eliminon pigmentim, shënon shtrirje.

Peels thellë më e vështirë, sepse shtresa dermis dëme papilare. Përdoret në striae dallueshme, rrudhat, plagët ose hyperkeratosis. Lëkurën e fytyrës pas ai kalon periudhë tre-mujore e shërimit.

Llojet e peels shtëpi: të zgjedhur se çfarë lloji dhe si të bëni ^

Të gjitha procedurat shtëpi lëkurë janë të ndarë në mekanike dhe kimike. Mekanike përfshijnë: scrubs, maska, peels dhe gommazh.

Peels kimike për përdorim në shtëpi me acide të ndryshme që ndihmojnë përmirësimin e lëkurës. Këtu kemi parasysh ato më të popullarizuara:

 • Peels glycolic përballen. Për zbatimin e tij duhet për të blerë në një farmaci maskë ose pastrim në bazë të acidit glycolic. Tool aplikuar në fytyrë, ku të moshës tetë minuta.
 • Lëkurë të përballet me klorur kalciumi. Për përdorimin e saj të bëhet një zgjidhje e klorur kalciumi dhe sapun baby. Në lëkurë të pastër dhe të thatë me pambuk aplikuar zgjidhjen e klorur kalciumi duhet të prisni derisa ajo është e thatë dhe përsërisin procesin e dy herë më shumë. Në vijim të pads e gishtave namylyuyetsya sapun dhe shkumë saj aplikuar mbi shtresa. Kur aplikohet duket clumps pista.
 • Peeling për fytyrën me acide frutash kryer ndonjë lëng shtrydhur fllad agrume. Praktika tregon mjaft një lugë çaji. Mjet është aplikuar në shtresa 2-3 dhe mbajtur për pesëmbëdhjetë minuta.
 • Lëkurë fytyrës bëjë shtuar sode xhel zakonisht natën gjysmë lugë çaji sode buke. Përzierje duhet të masazh të lëkurës, duke u fokusuar në vendet ku comedones, puçrra fytyre. Grimcat e vogla të hirit janë hequr edhe qelizat e lëkurës vdekur, dhe alkaline e saj për të përmirësuar gjëndra dhjamor.
 • Kripa lëkurë është kryer në steaming lëkurës. Procedurat kozmetike të nevojshme për të bluaj kripë të vogël - një lugë gjelle dhe 20% smetanu- dy lugë. Përzierje duhet kujdes masazh të lëkurës brenda pesë minutave.
 • Retinoic përballet me lëkurë të jetë e mundur në shtëpi me krem ​​"Differin". Ajo duhet të përdoret në përputhje me udhëzimet e përcaktuara në udhëzimet. Vetëm specifikim - gjatë në shtëpi Peeling Cream duhet të aplikohet 2-3 shtresa.
 • Almond lëkurë fytyrë. Procedurat për të marrë një lugë gjelle vaj bajame dhe të përziera me bajame copëtuar imët, shtoni përzierje miell me kënaqur dhe ujë elbi në shumën prej dy lugë lugë lugë gjelle kaolinë, dy lugë lëng nga gjethet e aloe dhe tetë pika vaj esencial livando. Një maskë e ngjashme për 10 minuta.
 • Lëkurë Coral përfshin Lëndë gërryese finely terren koral, kripa e detit është e dëshirueshme, vitamina A dhe E, çdo vaj esencial. Në trajtimin e sipërfaqes të lëkurës në masë koral rubbed për tre minuta, ekspozimin mesatare për tul mbetur në lëkurë për dhjetë minuta.

Indikacionet dhe Kundërindikimet për lëkurë të përballet në shtëpi ^

Lëkurë ndërtesë nuk do të rezultojë kabinë, por ai me sukses të ndihmojë të hequr qafe të këtyre problemeve të fytyrës kozmetike:

 • pastruar lëkurën dhe poret e fëlliqur në një nivel të thellë;
 • Shtresa vidluschyt brirë e qelizave të vdekur;
 • padyshim kontribuojnë në ripërtëritjen e lëkurës;
 • të japë një person freski dhe shkëlqim;
 • eliminimin e të gjitha llojet e imperfections lëkurës në nivel të sipërfaqes;
 • përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe gjëndra dhjamor;
 • efekti i ndonjë krem, pasi të bëhet më efektive.

Në peels, si çdo procedurë tjetër kozmetike ka indikacione saj dhe contraindications.

Pra, kjo procedurë do të japë një rezultat pozitiv:

 • Për vaj fytyrë të tipit të lëkurës me lezionet puçrra fytyre dhe inflamacion;
 • të ndihmojë lëkurën i dobët dhe i vdekur;
 • japin elasticitet dhe freski plakjen e fytyrës lëkurës, parandalimin e rrudhave dhe të ngadalësojë des saj;
 • zvogëluar pigmentim në lëkurë.

Kundërindikimet për procedurat në shtëpi lëkurë fytyra janë si më poshtë:

 • pimples zjarrtë të kuqe që Grimcat mund të dëmtojë zhvishem;
 • sëmundje e lëkurës që kërkon specialistë të ndërhyrjes;
 • plagë të pashëruara Prania në fytyrë;
 • Shtatzënisë dhe laktacionit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin vaj jojoba për flokët.

Video Rezultatet e para dhe pas procedurave, komente e fytyrës e rënuar në shtëpi ^

Rezultatet pas lëkurë fytyrën në shtëpi të bukur:

 • Me procedurat e rregullta të brendshme pilinhovyh lëkurën e fytyrës fillon të shkëlqejë, ngjyra është rrafshuar, lëkura bëhet smoothness kadifeje dhe perde.
 • Ngadalësuar procesin e plakjes, zvogëlon rrudhat.
 • Zhduket fytyre se asgjë nuk vazhdon, dhe plagët nga ajo janë pothuajse të padukshme.

Rishikimet e sipërfaqes së brendshme lëkurë personin tregojnë pastrim të mirë dhe nuk ka periudhë shërim. Përmirëson lëkurën pa pushim. Pas një lëkurë mesatare vërejtur bombardimin e fortë, në disa raste, ënjtje të fytyrës, por pas një jave të lëkurës transformuar dukshëm.

Të gjitha peels spastrim familje fytyrës duhet të kryhet në mënyrë sistematike, normat e 10-12 seancave - në këtë rast duhet të presin ndryshime pozitive. Për vaj, lëkurë problemi duhet të kryhet 2-3 seancë në shtatë ditë për të thatë dhe të ndjeshme një herë në dhjetë ditë. Pas procedura është e rekomanduar për të bërë një kurs për kujdesin ushqyese dhe maska ​​për të rregulluar përgjithmonë rezultatin.

Në çdo rast, produkte shtëpi exfoliating, gatuar e tij dhe përdoret sipas llojit të lëkurës, duke ndikuar pozitivisht në pamjen e lëkurës dhe të transformuar një grua të ndihmuar e saj të mbajtur të rinjve dhe bukuri natyrore e fytyrës.